15 porad przed wyjazdem do Paryża

, ,
Paryż

Paryż – miasto miłości, miasto świateł. Wielu ludzi myśli o francuskiej stolicy jako o najbardziej eleganckim i romantycznym mieście na świecie, głównie poprzez filmy i utwory literackie o tym miejscu. To prawda. Tym bardziej powinna to być wizyta, do której przygotujesz się z wyprzedzeniem. Jeśli odwiedzasz Paryż po raz pierwszy, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami, aby podróż była jak najbardziej przyjemna i komfortowa.

Ostrożny dobór hotelu

Jest szczególnie ważny w Paryżu, żeby nie zepsuć sobie pierwszego wrażenia i nie czuć zagrożenia spacerując po okolicy. Aby dowiedzieć się, gdzie nie powinieneś zamieszkać Paryżu, przeczytaj nasz artykuł na temat bezpiecznych i niebezpiecznych obszarów tego miasta.

Paris City Centre: Wybierz hotel

Dobór hotelu

Przywieź ze sobą tyle leków, ile potrzebujesz

Standardowa rada dla wszystkich podróżnych, ale we Francji jest szczególnie ważna. Po pierwsze, wiele zwykłych leków we Francji wydawane jest tylko na receptę; po drugie, 99% aptek jest zamkniętych w sobotnie popołudnie i całą niedzielę; po trzecie, żeby wyjaśnić francuskiemu farmaceucie swoje problemy, musisz albo znać francuski, albo język migowy. W najlepszym wypadku dostaniesz „Paracetamol”, który rzekomo pomaga na wszystkie choroby.

Bądź przygotowany na nagłe zmiany pogody

W Paryżu zmiany pogodowe następują bardzo szybko. Nie ufaj prognozom, zwłaszcza długoterminowym. Słońce może być zastąpione przez deszcz mimo, że synoptycy będą obiecywać jasne dni. Bądź gotów na wszystko.

Rozważ drogę z lotniska do hotelu

Metro

Jeśli masz zamiar wnieść dużą, ciężką walizkę, unikaj podróży metrem, jako że na  większość stacji nie ma wind lub po prostu nie działają. Swój bagaż często trzeba targać do góry po schodach.

Zawsze miej przy sobie trochę gotówki, szczególnie monety

W większości miejsc w Paryżu akceptują karty kredytowe, ale nie wszędzie. Ponadto, czasami karta płatnicza jest możliwe tylko przy dokonywaniu zakupów w kwocie powyżej 5-7 euro, a wciąż zdarza się, że sprzedaż biletów w terminalach metra przyjmuje tylko monety. Przygotuj się na nieoczekiwane.

Nie wynajmuj taksówki w mieście

Paryscy taksówkarze potrafią wozić turystów w kółko, żeby wyciągnąć z nich dodatkowe pieniądze. Wybierz Uber – po pierwsze, klasa samochódów będzie znacznie wyższa niż w standardowej kabinie, a po drugie, jeśli jesteś niezadowolony z kierowcy, to przynajmniej masz możliwość złożenia skargi do kierownictwa firmy. Lub zarezerwuj taksówkę za ustaloną cenę

Kup przejazdówkę na transport publiczny

Metro

Jeśli planujesz spędzić w Paryżu więcej niż 4-5 dni i aktywnie korzystać z autobusów i metra, wyrób sobie kartę Navigo. Jeśli natomiast kupujesz bilety jednorazowe, kup 10 sztuk, dzięki czemu 10-ty bilet będzie darmowy. Jeśli chcesz poznać inne sposoby, jak zaoszczędzić w Paryżu, przeczytaj nasz artykuł.

Zachowuj bilety do końca przejazdu

Choć bilet kupujesz już przy wejściu do metra, nie wyrzucaj go, zanim nie wyjdziesz. W każdej chwili może cię najść kanar (kontroler biletów), zarówno podczas podróży, jak i przy wyjściu z dworca. Dbaj o bilety – można je łatwo rozmagnesować, jeśli za długo będą leżeć w pobliżu telefonu lub taśm kart kredytowych. Jeśli tak się stanie przed wejściem do metra i niewykorzystany bilet nie zostanie przyjęty, można go przynajmniej wymienić bezpłatnie w kasie metra.

Przejedź przez miasto podwójnym autobusem piętrowym

Hop-on-hop-off

Jeśli jesteś w Paryżu po raz pierwszy, nie trać pieniędzy na wycieczkę autobusem typu hop-on hop-off. Taki bilet kosztuje około 35 euro, a za te same pieniądze możesz wykupić 24 godziny poruszania się po Paryżu na piętrowych autobusach wyposażonych w audio-przewodnik. Na początek zaleca się przejechanie wszystkimi czterema trasami, co umożliwi zwiedzenie Paryża w 3-4 godziny, następnie wysiadaj z autobusu przy interesujących cię atrakcjach. A co najważniejsze, w godzinach wieczornych, gdy masz zmęczone nogi, możesz bezpiecznie nacieszyć się nocnymi światłami miasta (nie bez powodu Paryż nazywany jest miastem świateł!), siedząc na drugim piętrze autobusu i popijając gorącą kawę (w autobusach instalowany jest ekspres do kawy).

Nie planuj ani zakupów w niedzielę, ani zwiedzania muzeum w poniedziałek

Z wyprzedzeniem sprawdź godziny pracy w miejscach, które zamierzasz odwiedzić. Należy pamiętać, że większość sklepów jest nieczynna w niedziele, a nawet supermarkety i sklepy spożywcze będą zamknięte po 12:30, więc zadbaj o zapas gotowych produktów. Ponadto wiele paryskich muzeów jest zamkniętych w poniedziałki; lepiej więc sprawdzić harmonogram swojej podróży przed jej rozpoczęciem. Jedno z niewielu muzeów otwartych w poniedziałki to Luwr, niestety zamykane jest we wtorki.

Zaplanuj z wyprzedzeniem robienie zdjęć

Robienie

W Paryżu znajdziesz bardzo dużo turystów, szczególnie w pobliżu głównych atrakcji w okresie od maja do sierpnia. Jeśli chcesz uzyskać piękne zdjęcia na tle wieży Eiffla czy Luwru bez tłumu w tle, zainstaluj aplikację “usuwającą” nieznajomych ze zdjęć na swoim smartfonie, albo przyjdź przeprowadzić sesję zdjęciową wcześnie rano.

Bądź przygotowany na zapach dymu papierosowego w kawiarniach

W paryskich kawiarniach typu Terrace, miejsca dla palących i niepalących są bardzo blisko siebie,dlatego jeśli przeszkadza ci dym tytoniowy, to lepiej wybrać miejsce wewnątrz lokalu. Ale kawiarnie zdecydowanie warto odwiedzić! O kawiarniach w paryżu mamy nawet osobny artykuł.

Nie zostawiaj napiwków

Napiwki w kawiarniach i restauracjach nie są konieczne, opłata za serwis jest już wliczona w rachunek. Jeśli jednak w jakimś miejscu naprawdę ci się podobało, można pozostawić 1 euro za osobę, lub 7-10% kwoty rachunku.

Bądź przygotowany na spotkanie bezdomnych i żebraków

Luwr

Paryż to nie tylko piękne widoki, romantyczne mosty i ulice. Jak w wielu dużych miastach, w stolicy Francji na ulicach spotkać można wielu bezdomnych ludzi, ale jeszcze częściej – zawodowych żebraków, z których wielu siedzi na chodnikach ze swoimi psami, a nawet gorzej – z małymi dziećmi. Ci ludzie będą cię witać i pytać jak się masz (Bonjour madame / monsieur! itp.), staraj się nie zwracać na nich uwagi.

Nauczyć się kilku słów po francusku

To ostatnia i prawdopodobnie najważniejsza rada. Nie bój się korzystać z francuskich słów i nie obawiaj się o swój akcent. Aby francuzi traktowali cię uprzejmie i z szacunkiem, warto mieć w zanadrzu kilka wyrażeń w ich języku.

Francuzi to bardzo uprzejmy naród. Zwykli witać i żegnać się, nawet z obcymi w publicznych windach. Jeśli chcesz dobrze traktowali cię w muzeach, kawiarniach, sklepach, i to zawsze wszystkich pozdrawiaj ( «Bonjour!» „Bonjour”, a po 17-00 godz «Bonsoir!» – „Bonsuar”), nie zapomnij «proszę» (S’il vous plait- „Sil vu ple”), dziękuję (Merci – Mercy) i do widzenia(Au revoir – O revuar). Jeśli chcesz przeprosić za coś, co zrobiłeś (na przykład przypadkowo nadepnąłeś komuś na stopę w metrze), użyj  «Pardon» (przepraszam), jeśli chcesz przeprosić za coś, co jest tylko zamiar zrobić (na przykład poprosić kogoś, aby ustąpić ), użyj «excuse moi» (ekskyuz-moi).

Mamy nadzieję, że wskazówki te będą dla was przydatne! Miłego wyjazdu do Paryża!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *