20 ważnych stacji paryskiego metra

, ,

W tym artykule przedstawimy najważniejsze stacje metra w Paryżu: najbardziej ruchliwe stacje; stacje, przy których znajdują się główne atrakcje turystyczne; i stacje, których najlepiej unikać. Przeczytaj też nasz artykuł na temat tego, jak korzystać z metra w Paryżu.

Trocadéro (6 i 9 linia metra)

Trocadéro

To chyba najważniejsza stacja metra z punktu widzenia każdego podróżnika. Przy niej rozciąga się klasyczny widok pocztówkowy na wieżę Eiffla. Z tarasu widokowego możesz zrobić kilka fotografii, aby następnie dostać się do samej największej atrakcji Paryża.

Do wieży Eiffla dostaniesz się też ze stacji Bir-Hakeim (6 linia, RER C) i Ecole Militaire (8 linia). Jeśli Twój hotel znajduje się w pobliżu tych stacji, możesz liczyć na piękne widoki z okna. Hotele w tych okolicach znajdziesz pod tym linkiem.

Palais Royal Musée du Louvre (1 i 7 linia)

Palais Royal Musée du Louvre

Stacja znajduje się w samym centrum Paryża. Oczywiście znajduje się przy niej Luwr. Do muzeum możesz się dostać, nie wychodząc nawet z podziemia. Wystarczy, że będziesz iść według znaków. W ten sposób skrócisz też czas oczekiwania w kolejkach lub nawet całkowicie ich unikniesz.

Jeśli już wyjdziesz z podziemia, oprócz Luwru zobaczysz też słynny teatr «Comedie Francaise», «Ogrody Tuileries», tętniącą życiem ulicę Rue de Rivoli, Place de la Concorde i Place Vendome.

Jest to pierwsza dzielnica Paryża, czyli samo centrum miasta. Warto zatrzymać się tu, bo okolica jest wygodna i cicha. Hotele w tej dzielnicy znajdziesz pod tym linkiem.

Charles de Gaulle – Etoile (1, 2 i 6 linia)

Charles de Gaulle – Etoile

Gdy wyjdziesz z metra, od razu zobaczysz Łuk Triumfalny, który stoi na środku słynnego placu Gwiazdy. Jedną z ulic, które odchodzą od niego są Pola Elizejskie. Wybierz się na przyjemny spacer po najpiękniejszej alei świata!

W dzielnicy możesz łatwo znaleźć komfortowe, wręcz eleganckie, pokoje. Są one przez to też bardzo drogie, jednak z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Jedna ważna rzecz: nie myl stacji z Charles de Gaulle – Etoile ze stacją RER B Aéroport Charles-de-Gaulle. Pierwsza to Pola Elizejskie i centrum Paryża, podczas gdy druga to lotnisko Charles de Gaulle.

Cité (4 linia) i Saint-Michel Notre-Dame (4 linia metra, RER C i RER B)

Cité

Stacja Cite znajduje się na środku wyspy o tej samej nazwie położonej naprzeciwko pałacu Conciergerie i rzut kamieniem od katedry Notre Dame. Jeszcze jedna stacja w pobliżu Notre Dame to Saint-Michel Notre-Dame. Oprócz tego, jest ona także początkiem Dzielnicy Łacińskiej.

Obie stacje położone są w historycznym centrum Paryża. Jest to jedna z najlepszych okolic w mieście, a hotele w niej możesz znaleźć pod tym linkiem.

Abbesses (12 linia metra w Paryżu)

Abbesses

Abbesses to stacja znajdująca się najbliżej Sacre-Coeur. Gdy wyjdziesz z metra (koniecznie skorzystaj z windy, bo piechotą zajmuje to naprawdę dużo czasu), trafisz do najbardziej romantycznej dzielnicy Paryża – Montmartre. Naprzeciwko zobaczysz nieduży plac ze Ścianą Miłości, a dalej czekają na Ciebie wąskie uliczki i schody z filmu «Amelia», po których spacerował także Picasso, Modigliani i wielu innych artystów.

Do Montmartre dojdziesz też ze stacji Blanche (2 linia). Przy niej znajduje się kabaret Moulin Rouge. Przy miejscu przecięcia się linii 2 i 12 znajduje się natomiast stacja Pigalle, która też umożliwia wygodny dostęp do Montmartre.

Jeśli postanowisz zatrzymać się w dokładnie tej dzielnicy, najlepiej będzie Ci znaleźć zakwaterowanie przy stacji Abbasses. Przygotuj się jednak na trochę spacerowania. Hotele znajdziesz pod tym linkiem.

Opéra (3, 7, 8 linia i RER A)

Opéra

Jest to jedna z najbardziej popularnych linii metra. Oczywiście znajduje się przy niej Opera Garnier – jedna z najbardziej znanych oper na świecie. Oprócz tego, okolica jest rajem dla miłośników zakupów. W pobliżu wybudowano Galeries Lafayette i Printemps. Wychodząc z opery, warto też wybrać sią na spacer po klasycznych paryskich bulwarach.

Możesz liczyć tu na dobre zakwaterowanie, które będzie nieco tańsze niż w samym centrum Paryża. Warto z tego skorzystać. Propozycje hoteli znajdziesz tutaj.

Châtelet (1, 4, 7, 11, 14 linie metra i RER A, RER B oraz RER D)

Châtelet

To najbardziej szalona stacja paryskiego metra. Musimy ostrzec Cię o niej. Tylko spójrz na to, ile linii metra i pociągów zbiega się przy niej. Stacja ma ponad 20 wyjść i jest ogromnym centrum handlowym, które rozwija się w podziemiach Paryża. Jeśli pierwszy raz wybierasz się do francuskiej stolicy, lepiej unikaj przesiadek na niej. Są zbyt czasochłonne i męczące.

Sama dzielnica Chatalet jest jednak całkiem komfortowa. Znajduje się między Luwrem a Notre Dame, co na pewno jest dobre logistycznie. Hotele znajdziesz pod tym linkiem.

Hotel de Ville (1 i 11 linia metra)

Hotel de Ville

Zaledwie dwa kroki od Chatelet znajduje się przyjemna i spokojna stacja Hotel de Ville – stacja przy paryskim ratuszu. W okolicy, oprócz przepięknego budynku ratusza, zobaczysz też Notre Dame, Centrum Pompidou i dzielnicę Marais.

Hotele w tej okolicy znajdziesz tutaj.

Invalides (8 i 13 linia metra)

Invalides

Pałac Inwalidów, Most Aleksandra III, Muzeum Rodina i Pola Elizejskie – wszystko to znajduje się w pobliżu tej bardzo wygodnej stacji, od której warto zacząć spacer po mieście. Od niej blisko także do miejsca zatrzymywania się tramwajów wodnych pływających po Sekwanie.

Hotele w tej dzielnicy znajdziesz tutaj.

Gare du Nord (4, 5 linie metra i RER Е, RER D, RER B)

Gare du Nord

Dworzec Północny lub Gare du Nord to najbardziej ruchliwa stacja paryskiego metra. Każdego roku przechodzi przez nią około 50 milionów osób. Krzyżują się na niej linia 4 i 5, a także linie kolejowe RER E, RED D i RER B. Ostatnia linia dowozi pasażerów na lotnisko Charles de Gaulle i Orly. Co więcej, już nazwa stacji mówi sama za siebie. Jako że jest to Dworzec Północny, pociągi z niego kursują na północ – zabiorą Cię na północ Francji (Lille, Amiens), do Brukseli, Amsterdamu, czy Londynu.

Znajomość wielu turystów z paryskim metrem często rozpoczyna się właśnie od tej stacji. Gare du Nord to pierwsza stacja w samym Paryżu, która znajduje się na trasie z lotniska Charles de Gaulle.

Zalecamy, aby w miarę możliwości unikać tej stacji metra. Ze względu na ogromny ruch i najbliższą okolicę, nie należy ona do najbardziej przyjemnych. W trójkącie między stacjami Gare du NOrd – La Capelle – Stalingrad mieszka wielu uchodźców i emigrantów. Życie tutaj jest bardzo hałaśliwe, energiczne i nie zawsze w stu procentach paryskie.

Gare de l’Est (4, 5 i 7 linie metra)

Gare de l’Est

W pobliżu tej stacji znajduje się Gare de l’Est – Dworzec Wschodni, który każdego roku obsługuje 20 milionów pasażerów. Odjeżdżają z niego pociągi do Strasburga, Niemiec. Chociaż sam dworzec jest piękny, jego okolica nie jest za bardzo komfortowa. Nie jest szczególnie niebezpieczna, ale warto zachować uwagę i ostrożność. Hotele tutaj są za to stosunkowo tanie i znajdują się niedaleko od centrum miasta. Wybór należy do Ciebie. Tutaj znajdziesz link z hotelami w tej dzielnicy.

Strasbourg-Saint-Denis (4 linia)

Strasbourg-Saint-Denis

Podobnie można opisać tę stację – w końcu to obszar, który przynależy do Dworca Wschodniego. Jest to dzielnica emigrantów, jednak wygodnie stąd dostać się spacerem do atrakcji turystycznych, a i hotele są znacznie tańsze niż w innych okolicach. Nie przyjeżdżaj na tę stację bez potrzeby. Jeśli jednak zdecydujesz się zatrzymać w tej dzielnicy ze względów na niższe koszty, listę hotelów w pobliżu znajdziesz tutaj.

La Défense (1 linia, RER A)

La Défense

I kilka stacji na przedmieściach Paryża. La Defense to, na przykład, przedmieście biznesu z wieloma drapaczami chmur, sztuką współczesną i relatywnie niskimi cenami mieszkań. Hotele w tej okolicy znajdziesz tutaj.

Versailles – Rive Gauche (RER C)

Versailles

Aby dostać się do Wersalu, samo metro nie wystarczy Ci. Będziesz musiał wsiąść do pociągu elektrycznego (przeczytaj nasz artykuł o RER). Niektórzy turyści błędnie zakładają, że pałac znajduje się zaraz przy stacji metra Porte de Versailles. Tak jednak nie jest. Musisz dojechać na stację Versailles – Rive Gauche.

Marne-la-Vallée/Chessy (RER A)

Marne-la-Vallée

Końcowa linia RER A została zbudowana dla osób, które chciałyby zwiedzić paryski Disneyland. Znajduje się on niedaleko Paryża, ze względu na co wielu turystów zainteresowanych przedłużeniem swojego pobytu o kilka dni, aby udać się do Disneylandu, rezerwuje swój nocleg właśnie w pobliżu niego.

W Paryżu znajduje się jeszcze prawie 300 innych stacji metra, o których nie wspomnieliśmy. Omówiliśmy jednak te najważniejsze. Skorzystaj z naszych wskazówek, aby nie zgubić się w metrze!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *