Co warto zobaczyć w Amsterdamie. 10 głównych atrakcji

05 wrz 2021
Rijksmuseum

Nie biorąc pod uwagę niedużych rozmiarów, a ilość interesujących miejsc, Amsterdam może śmiało konkurować z największymi miastami w Europie. Wspaniała architektura, malownicze kanały i nadzwyczajna atmosfera Amsterdamu sprawia, że jest unikalnym miastem, w którym ukryte są cudowne niespodzianki i atrakcyjne zabytki.

Muzeum Państwowe (Rijksmuseum)

Muzeum Państwowe

W Muzeum Państwowym znajdziecie znakomity zbiór obrazów holenderskich artystów, od Fransa Halsa do Jana Vermeera. Dumą muzeum jest znane na całym świecie arcydzieło Rembrandta «Straż nocna». Przy czym obszerne muzeum nie ogranicza się tylko do obrazów na płótnach, w salach wystawowych będziecie mogli zobaczyć także cudowne obrazki delfickiej porcelany, pełne przepychu zdobienia ze złota i srebra, staroświeckie kostiumy i meble z dworów królewskich w Europie. 

Adres: Museumstraat 1.

Przystanek: Rijksmuseum.

Czas pracy: codzienne od 9:00 do 17:00.

Cena biletu: 15 euro, wstęp dla dzieci poniżej 18 lat jest bezpłatny, bilety można kupić wcześniej.

Muzeum Van Gogha

Muzeum Van Gogha

Na cześć jednego z najbardziej wybitnych holenderskich artystów zostało wybudowane ogromne, czteropiętrowe muzeum, które dziś cieszy się dużą popularnością wśród turystów. W muzeum Van Gogha znajduje się największa na świecie kolekcja obrazów artysty, a także jego listy. Na pierwszych dwóch piętrach rozłożone są dzieła Van Gogha, wystawione w porządku chronologicznym, tak aby zwiedzający mogli śledzić za ewolucją jego stylu. Trzecie piętro jest w pełni poświęcone historii życia malarza. Na czwartym piętrze wystawione są prace artystów, którzy tworzyli w tym samym czasie, co Van Gogh.

Adres: Paulus Potterstraat 7.

Przystanek: Van Baerlestraat lub Museumplein.

Czas pracy: codzienne od 9:00 do 17:00, w piątek od 9:00 do 22:00.

Cena biletu: 15 euro, wstęp dla dzieci poniżej 17 lat jest bezpłatny, bilety kupić można tutaj.

Spacer po kanałach Amsterdamu

Spacer po kanałach Amsterdamu

Amsterdam często nazywają «północną Wenecją» z racji ilości kanałów znajdujących się w mieście. Sławne kanały pojawiły się w Amsterdamie w XVII wieku, na początku budowano je tylko ze względów praktycznych — aby kontrolować przypływy rzeki Amstel. Dziś kanały te są jednym z najbardziej czarujących atrakcji Amsterdamu, a niewielki rejs po nich daje możliwość zachwycenia się klasyczną architekturą holenderskich willi, zbudowanych na brzegach kanałów.  

Adres:  większość łódek odpływa z przystani koło Dworca Centralnego.

Czas pracy: codzienne.

Cena biletu: od 15 euro, w zależności od wariantu rejsu (jest ich kilka).

Narodowe Muzeum Morskie

Narodowe Muzeum Morskie

Muzeum Morskie opowiada o kilkuwiecznej historii holenderskiego okrętownictwa i żeglugi. Eksponaty i artefakty związane z morzem zajmują 18 przestronnych sali. Tutaj dowiecie się o tym, jak Amsterdam stał się jednym z bogatszych miast świata, jak Holendrzy ujarzmili morskie fale i co pomagało marynarzom rozerwać się podczas długich rejsów.

Adres: Kattenburgerplein 1.

Przystanek: Kadijksplein.

Czas pracy: codzienne od 9:00 do 17:00.

Cena biletu: 15 euro, dla dzieci od 5 do 17 lat — 7,5 euro, wstęp dla dzieci poniżej 5 lat jest bezpłatny. Bilety kupić można tutaj.

Dom Anny Frank

Dom Anny Frank

Dom, w którym żydowskie rodziny chowały się przed nazistami w czasie Drugiej Wojny Światowej, jest swego rodzaju memoriałem dla ofiar Holokaustu oraz najczęściej odwiedzanym miejscem w Amsterdamie od 1960 roku, kiedy otwarto go jako muzeum. Tutaj zwiedzający mogą zobaczyć oryginał dziennika Anny Frank i inne rękopisy, a także przedmioty, opowiadające o jej krótkim życiu. W środku znajdują się także interaktywne instalacje poruszające temat praw człowieka.

Adres: Prinsengracht 263-267.

Przystanek: Westermarkt.

Czas pracy: od listopada do marca — codzienne od 9:00 do 19:00, w sobotę do 21:00, od kwietnia do czerwca, wrzesień, październik — codzienne od 9:00 do 21:00, w sobotę do 22:00, lipiec-sierpień — codzienne od 9:00 do 22:00.

Cena biletu: 9 euro, dla dzieci od 10 do 17 lat — 4,5 euro, wstęp dla dzieci poniżej 10 lat jest bezpłatny, można kupić bilet łączący zwiedzanie muzeum.

Pałac królewski

Pałac królewski

Pałac królewski w Amsterdamie — to jedna z trzech rezydencji rodziny królewskiej. Została zbudowana na miejscu administracji miejskiej w XVII wieku dla króla Ludwika I, brata Napoleona, i właśnie w tym czasie zaliczał się nawet do jednego z ośmiu cudów świata. Dworek do tej pory jest używany przez rodzinę królewską do organizowania dużych wydarzeń, ale też jest otwarty dla zwiedzających przez większą część roku.  

Adres: Dam.

Przystanek: Dam lub Dam Square.

Czas pracy: wtorek-niedziela od 11:00 do 17:00.

Cena biletu: 10 euro, wstęp dla dzieci poniżej 18 lat jest bezpłatny.

Kawiarnie

Kawiarnie

Jeśli piękne muzea, dworki i parki można spotkać we wszystkich miastach na świecie to kawiarnie — są holenderska perełką, która przynosi Holandii ponad 100 milionów euro każdego roku. Wcześniej ta przyjemność była dostępna dla wszystkich, ale teraz władze Holandii uniemożliwiają dostęp do kawiarni dla osób, które nie są rezydentami kraju. W wielu holenderskich miastach wstęp turystów do kawiarni jest już zabroniony, ale w Amsterdamie będziecie jeszcze mieli taką możliwość.

Vondelpark

Vondelpark

Największy i najpiękniejszy park w Amsterdamie został nazwany na cześć dramaturga Joosta van den Vondel. Park uwielbiają nie tylko turyści, ale też miejscowi, którzy często organizują sobie pikniki w ładną pogodę. W czasie letnim w Vondelparku pracuje także teatr pod odkrytym niebem, w którym można zobaczyć znakomite przedstawienia, a do tego za darmo.

Przystanek: Hobbemastraat.

Jeśli jesteście wielbicielami parków, koniecznie odwiedźcie legendarny Keukenhof.

Dzielnica czerwonych latarni

Dzielnica czerwonych latarni

Amsterdam jest sławny że swoich oryginalnych atrakcji turystycznych, a jedną z nich jest właśnie dzielnica czerwonych latarni, będąca rzędem okien z czerwonym podświetleniem, z których Panie kuszą swoich klientów. W tym miejscu znajdziecie także teatry i mnóstwo seks shopów. Nie patrząc na specyficzny charakter tej dzielnicy, jest ona całkowicie bezpieczna dla tłumów zwiedzających, nad bezpieczeństwem których czuwa policja.

Przystanek: Dam.

Targ kwiatowy

Targ kwiatowy

To maleńkie królestwo roślin w samym centrum Amsterdamu jest tym samym jedynym na świecie pływającym targiem kwiatowym. Przez cały tydzień na brzegu kanału Singiel można wypatrywać sprzedawców na barkach otoczonych przeróżnymi kwiatami, nasionami i cebulkami. Na targ kwiatów przychodzą zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści. Wiele produktów sprzedawanych na targu jest już przygotowanych specjalnie dla turystów, aby bez trudności mogli zabrać ze sobą do domu tulipany, narcyzy i inne kwiatki jako pamiątkę z Amsterdamu.

Adres: Singel.

Czas pracy: poniedziałek-sobota od 9:00 do 17:30, niedziela od 11:00 do 17:30.

Przystanek: Muntplein albo Koningsplein.

Miłej podróży!

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki