Muzea w Amsterdamie: które z nich warto odwiedzić?

,

Amsterdam to miasto równie kulturalne, co frywolne. Muzea, galerie i wystawy obfitują tu w liczne atrakcje. Można przyjechać do stolicy Holandii, spędzić tu tydzień i nie pójść do ani jednego coffeeshopu, tylko chodzić po muzeach. Zwłaszcza, gdy jest chłodno i deszczowo dużo chętniej będziesz szukać sztuki i historii. Warto więc kupić wejściówki z wyprzedzeniem, aby uniknąć kolejek. Albo wybierz kartę turystyczną «I Amsterdam», aby wejść do muzeów bez kolejki, za darmo lub ze znaczną zniżką. Więcej o ofercie dowiesz się tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEAmsterdam: 15 głównych atrakcji

Muzeum Państwowe | Rijksmuseum

To chyba najważniejsze muzeum w Amsterdamie. W Muzeum Państwowym znajduje się wiele ciekawych eksponatów dotyczących historii i kultury holenderskiej. Gwiazdą kolekcji muzeum jest arcydzieło Rembrandta «Straż nocna». W Państwowym Muzeum znajdują się również inne piękne dzieła holenderskich mistrzów. Zwiedzając go z dziećmi, koniecznie pokaż im przepiękne XVII-wieczne domki dla lalek. Warto odwiedzić kolekcje strojów z epoki, zabytkowych mebli i porcelany z Delft.

Muzeum Państwowe znajduje się na Placu Muzealnym (Museumstraat 1).

Muzeum jest otwarte codziennie od 9:00 do 17:00.

Bilety kosztują 20 euro dla dorosłych, dla osób poniżej 18 roku życia wstęp jest bezpłatny.

Muzeum Państwowe cieszy się dużą popularnością wśród odwiedzających Amsterdam, dlatego najlepiej przyjechać wcześnie rano lub kupić bilety z wyprzedzeniem, aby uniknąć kolejek. Przeczytaj również nasz artykuł «Co zobaczyć w Muzeum Państwowym w Amsterdamie».

Van Gogh Museum

Van Gogh Museum w Amsterdamie

Niezależnie od tego, czy jesteś fanem czy nie, wizyta w Muzeum Van Gogha nie pozostawi Cię obojętnym: możesz nie tylko obejrzeć ponad 200 dzieł mistrza, ale także prześledzić wszystkie etapy jego rozwoju jako artysty. Oprócz dzieł samego Van Gogha można zobaczyć także obrazy jego współczesnych kolegów. Jest tu sporo osób (czekających w kolejce nawet do 3 godzin), które chciałyby zobaczyć dzieło słynnego holenderskiego malarza, dlatego zaleca się tu wcześniejszy zakup biletu.

Muzeum Van Gogha znajduje się na placu muzealnym (Museumplein 6).

Czynne codziennie od 9:00 do 17:00, w piątki do 21:00.

Bilety kosztują 19 euro dla dorosłych, poniżej 18 roku życia wstęp wolny. Jest tam również doskonały sklep z prezentami inspirowanymi Van Goghiem. Możesz kupić reprodukcje, notesy i zeszyty z malowniczymi okładkami, a nawet krawat w słoneczniki!

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Van Gogha w Amsterdamie

Dom Anne Frank | Anne Frank House

Dom Anne Frank w Amsterdamie

Ten dom, w którym powstał najsłynniejszy pamiętnik, znają nawet ci, którzy nigdy nie byli w stolicy Holandii. W pokojach zachowano to samo wyposażenie, które znajdowało się tu podczas II wojny światowej, w tym różne fotografie i dokumenty należące do rodziny Franków. Przechowywany jest tu również oryginalny pamiętnik Anny.

Muzeum znajduje się przy Prinsengracht 263–267.

Czynne jest od 1 listopada do 1 kwietnia: poniedziałek — piątek 10:00–20:00, sobota 9:00–22:00, niedziela 9:00–19:00. Od 1 kwietnia do 1 listopada: codziennie, 9:00–22:00.

Wstęp kosztuje 14 €. Dla dzieci w wieku 10–17 lat wynosi 7 euro, a dla tych poniżej 9 lat 1 euro. Przypominamy, że na stronie muzeum jest ograniczona liczba biletów w sprzedaży. Należy je wykupić z wyprzedzeniem, w sezonie 2 miesiące przed wizytą. Jeśli zabraknie biletów na sam dom, zdecyduj się na równie ciekawą wycieczkę po Dzielnicy Żydowskiej. Tutaj jest link do rezerwacji online.

Heineken Experience

Dziś browarniczy gigant Heineken ma ponad 800 browarów na całym świecie. Ale wszystko zaczęło się tutaj, w Amsterdamie. W tym małym, ale bardzo interaktywnym muzeum można dowiedzieć się wszystkiego o zawiłościach warzenia piwa, historii firmy i jej sukcesie, a także koniecznie spróbować świeżego naparu. Według wielu recenzji jest to najlepsze muzeum w Amsterdamie. W Dublinie znajduje się podobne Muzeum Piwa Guinnessa.

The Heineken Experience znajduje się w pobliżu Placu Muzealnego: Stadhouderskade 78.

Godziny otwarcia to 10:30–21:00.

Bilety kosztują 21 euro. Osób chcących doświadczyć Heinekena jest zawsze mnóstwo. Bilet na zwiedzanie muzeum należy zarezerwować z wyprzedzeniem, zwłaszcza w letnim sezonie turystycznym. Oto link do rezerwacji biletów. Najwygodniej będzie w połączeniu z rejsem po kanałach Amsterdamu, zobacz ofertę ze zniżką tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum piwa Heineken w Amsterdamie

Centrum Nauki NEMO | Science Center NEMO

Centrum Nauki NEMO w Amsterdamie

Nauka może być zabawą, a Centrum Nauki NEMO jest tego najlepszym przykładem. Zamiast nudnych wykładów i broszur są ciekawe dyskusje, spektakle, eksperymenty wizualne i pokazy. Kolejna różnica w stosunku do tradycyjnych muzeów: większość eksponatów można nie tylko dotknąć, ale nawet trzymać i badać z bliska, ponieważ zostały one stworzone, aby pomóc zwiedzającym zrozumieć różne zjawiska i procesy naukowe. Sam tworzysz elektryczność, ratujesz kota Schrodingera i szepczesz do publiczności. To nie tylko dzieciaki mają największą frajdę (choć na pewno mają najwięcej), ale w ogóle każdy gość.

NEMO znajduje się w pobliżu Dworca Centralnego przy Oosterdok 2.

Godziny otwarcia to wtorek — niedziela, od 10:00 do 17:30. Od 12 lutego do 9 września czynna jest również w poniedziałki od 10:00 do 17:30.

Wstęp dla zwiedzających powyżej 4 roku życia wynosi 17,5 euro, poniżej 3 roku życia jest bezpłatny. Z biletem studenckim można wejść za 8,75. Podobnie jak w przypadku innych muzeów w Amsterdamie, zakup biletu z wyprzedzeniem uchroni Was przed kolejkami, możecie go kupić online tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEAmsterdam z dziećmi: 10 pomysłów na wakacje

Muzeum Miejskie | Stedelijk Museum

Muzeum Miejskie w Amsterdamie

W Stedelijk Museum mieści się jedna z najlepszych na świecie kolekcji sztuki nowoczesnej i współczesnej, licząca ponad 90 000 obiektów, w tym fotografii, filmów, rzeźb i rysunków. Znajdują się tam prace największych współczesnych artystów, w tym Malewicza, Warhola, Kuninga i Kandinskiego. Choć nie brakuje tu miłośników sztuki współczesnej, jest to jedno z niewielu muzeów w Amsterdamie, do którego nie trzeba stać w długiej kolejce. Miejsce jest interaktywne i bardzo ciekawe do zwiedzania.

Znajduje się na Museumplein 10

Czynne codziennie od 10:00 do 18:00, w piątki od 10:00 do 22:00.

Bilety kosztują 20 € dla dorosłych, 10 € dla studentów i bezpłatny wstęp dla osób poniżej 18 roku życia. Bilet można kupić w przedsprzedaży pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻEŚwięta i wydarzenia w Amsterdamie w ciągu roku

Muzeum torebek | Tassenmuseum Hendrijke

Muzeum torebek w Amsterdamie

To muzeum nie jest tak znane jak jego słynni bracia, a nazwa może brzmieć dość powierzchownie. Jednak kolekcja jest warta obejrzenia. To ciekawy sposób na prześledzenie historii mody na torebki, od XVII-wiecznych niepozornych torebek po luksusowe kreacje Gucci i Prady. Nawet pobieżna inspekcja kolekcji zajmie dużo czasu, ponieważ na wystawie znajduje się ponad 4000 egzemplarzy toreb.

Muzeum torebek znajduje się przy 573 Herengracht.

Czynne codziennie od 10:00 do 17:00.

Bilety kosztują 9 € dla dorosłych i 6 € dla osób w wieku od 13 do 18 lat. Miłym zaskoczeniem (zwłaszcza po odwiedzeniu innych atrakcji Amsterdamu) jest brak kolejek.

Muzeum Historyczne w Amsterdamie | Amsterdam Museum

Muzeum Historyczne w Amsterdamie

Najlepszym sposobem na zrozumienie Amsterdamu jest wizyta w muzeum historii i poznanie różnego rodzaju fascynujących faktów dotyczących jego przeszłego i obecnego życia. Muzeum Historyczne miasta posiada ogromną kolekcję artefaktów archeologicznych, rzeźb, pomników, obrazów, dokumentów, fotografii, a nawet pierwszej mapy Amsterdamu z XVI wieku. Jeśli chcesz zobaczyć, jak miasto się rozwijało, jak było budowane, albo wybrać się na wycieczkę rowerową po okolicy, to jest to miejsce, do którego warto się wybrać! Muzeum Historyczne w Amsterdamie jest prawdopodobnie jednym z najlepszych muzeów historii lokalnej na świecie.

Muzeum ma dwa wejścia: od Kalverstraat 92 i Sint Luciënsteeg 27.

Czynne codziennie od 10:00 do 17:00.

Bilety kosztują 18 euro dla dorosłych, a dla osób poniżej 18 roku życia wstęp jest bezpłatny. Jeśli zaplanujesz swoją wizytę rano, będziesz miał duże szanse na uniknięcie kolejek, ale zalecamy zakup biletu z wyprzedzeniem.

» CZYTAJ TAKŻEJak wypożyczyć rower w Amsterdamie?

Muzeum Żeglugi | Scheepvaartmuseum

Muzeum Żeglugi w Amsterdamie

Historia i dobrobyt Holandii są związane z morzem, nic więc dziwnego, że istnieje nawet osobne muzeum poświęcone żegludze. Opowiada historię holenderskiego żeglarstwa, obejmującą nieco ponad pięć wieków. Ekspozycja obejmuje stare mapy, modele globusów, miniatury statków, obrazy i sprzęt żeglarski. Jak należy się spodziewać po muzeum morskim, znajduje się ono na wodzie przy Kattenburgerplein 1.

Muzeum jest czynne codziennie od 9:00 do 17:00.

Wstęp kosztuje 17,50 euro dla dorosłych, 8,50 euro dla studentów i dzieci od 4 do 17 lat, poniżej 3 lat wstęp bezpłatny. Dogodna lokalizacja i ciekawa ekspozycja przyciągają codziennie tłumy zwiedzających, dlatego rozsądnie jest kupić bilety z wyprzedzeniem, co można zrobić tutaj.

Muzeum Fotografii Foam | Foam Fotografiemuseum

Muzeum Fotografii Foam | Foam Fotografiemuseum

Jeśli jesteś fanem fotografii, pasjonatem fotografowania lub po prostu zapalonym odkrywcą, koniecznie uwzględnij w swoim planie podróży Muzeum FOAM. Można tu zobaczyć prace uznanych mistrzów, takich jak Diane Arbus czy Anton Corbijn, a także gościnne wystawy początkujących fotografów. Dobrym pomysłem na pamiątkę są zdjęcia z autografem kolekcjonera, które są w sprzedaży w muzealnym sklepiku.

Adres muzeum: Keizersgracht 609.

Godziny otwarcia: poniedziałek — środa 10:00–18:00, czwartek — piątek 10:00–21:00, sobota — niedziela 10:00–18:00.

Wstęp wynosi 12,50 € dla gości powyżej 13 roku życia i bezpłatny dla osób poniżej 12 roku życia. W normalne dni liczba zwiedzających jest umiarkowana, a bilety można kupić na miejscu, bez ryzyka utknięcia w kolejkach. Jednak dla tych, którzy lubią dokładnie planować, zostawiamy link do rezerwacji biletów tutaj.

Opisaliśmy tylko najważniejsze muzea w Amsterdamie, ale o tych i wielu innych możecie dowiedzieć się więcej w naszym dedykowanym dziale. Przeczytaj także o Madame Tussauds, Muzeum Ciała i Amsterdamskiej Dzielnicy Muzealnej.

 

Życzymy miłej wizyty w amsterdamskich muzeach!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *