Co zobaczyć w Państwowym Muzeum Amsterdamu (Rijksmuseum)?

,
Rijksmuseum

Państwowe Muzeum Rijksmuseum w Amsterdamie jest największym muzeum w Holandii i w całej Europie. Posiada ogromną kolekcję obrazów i obiektów z różnych krajów i epok. W 260 pomieszczeniach znajduje się 30.000 rzeźb, 5.000 obrazów, rycin, rysunków, artykułów gospodarstwa domowego i wykopalisk archeologicznych. Plan muzeum znajduje się w załączonym pliku poniżej, w formacie pdf.

Bilety do muzeum można zarezerwować wcześniej.

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Amsterdamie: które z nich warto odwiedzić?

Najbardziej znane obrazy Muzeum Państwowego w Amsterdamie

Najsłynniejszym prezentowanym tu obrazem jest Nocna Straż Rembrandta (1642). Jest to również największy z wystawionych obrazów, choć został częściowo wycięty w XVIII wieku. Wszystkie przedstawione postacie są bardzo symboliczne i nadal zawierają wiele tajemnic. Hala wystawowa «Nacht wacht zaal».

Drugim pod względem popularności wśród odwiedzających jest Vermeer. Trudno oszacować, który z pozostałych 4 obrazów przyciąga więcej widzów: «Drozd», «List miłosny», «Mała ulica», «Dziewczyna czytająca list». Obrazy, jak również ich szkice, można zobaczyć w sali «Eregalerij».

Jednym z pierwszych eksponatów muzeum było stworzenie «Gotyckiej świątyni z postaciami» Jana van Eycka. Teraz, wchodząc do skrzydła «gotyku», można podziwiać i ten rarytas.

W salach wystawowych jest kilka prac Luki Leidensky’ego, słynnego holenderskiego artysty z początku XVI wieku. W szczególności, spod jego pędzla wyszło «Kazanie w Kościele».

Obrazy Goi, takie jak «Portret Don Ramóna de Posado», można zobaczyć w pokoju 1.13. Ostatnie badania radiograficzne ujawniły kolejną kreację mistrza pod warstwą farby.

Oryginalny posąg siedzącego Kupidyna (1757), znany również jako «L’Amour Menaçant» — «Groźny Kupidyn» Falcone — znajduje się na wystawie w pokoju 1.9.

Oczywiście, Państwowe Muzeum nie jest muzeum erotycznym ani muzeum seksualnym. Ale nawet tutaj jest bliska temu tematu ekspozycja, a mianowicie «Kobiety niemoralne». Dotyczy to również obrazu «Lot i jego córki» (Hendrik Golzius, 1616). Historię legendy biblijnej można zobaczyć w sali 2.1.

W muzeum znajdują się również obrazy bogów azjatyckich, takich jak postać siedzącego Buddy. Ta kompozycja jest wyrzeźbiona z jednego kawałka czarnego wapienia ponad 1000 lat temu. Praca nieznanego autora może być oceniana w sali «Azja».

Swoje miejsce w salach znalazła, także bardziej nowoczesna biżuteria w stylu Art Nouveau. Na przykład «Grzebień w kształcie dwóch ważek» (1904) znajduje się w pokoju 0.9 — Z8.04.

» CZYTAJ TAKŻEAmsterdam w 1 dzień: co zobaczyć i czego spróbować

Jak dojechać do muzeum?

Adres muzeum: Museumplein/Museumstraat, 1.

Czas pracy: 9:00-17:00 codziennie.

Cena biletu:

  • Dorośli: 17,5 €.
  • Dzieci (do 18 lat) — bezpłatnie.

Bilety można nabyć wcześniej tutaj.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *