Amsterdam: 15 głównych atrakcji

,
Rijksmuseum

Nie biorąc pod uwagę niedużych rozmiarów, a ilość interesujących miejsc, Amsterdam może śmiało konkurować z największymi miastami w Europie. Wspaniała architektura, malownicze kanały i nadzwyczajna atmosfera Amsterdamu sprawia, że jest unikalnym miastem, w którym ukryte są cudowne niespodzianki i atrakcyjne zabytki.

Muzeum Państwowe (Rijksmuseum)

Muzeum Państwowe

W Muzeum Państwowym znajdziecie znakomity zbiór obrazów holenderskich artystów, od Fransa Halsa do Jana Vermeera. Dumą muzeum jest znane na całym świecie arcydzieło Rembrandta «Straż nocna». Przy czym obszerne muzeum nie ogranicza się tylko do obrazów na płótnach, w salach wystawowych będziecie mogli zobaczyć także cudowne obrazki delfickiej porcelany, pełne przepychu zdobienia ze złota i srebra, staroświeckie kostiumy i meble z dworów królewskich w Europie.

Adres: Museumstraat 1.

Przystanek: Rijksmuseum.

Czas pracy: codzienne od 9:00 do 17:00.

Cena biletu: 15 euro, wstęp dla dzieci poniżej 18 lat jest bezpłatny, bilety można kupić wcześniej.

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Państwowym Muzeum Amsterdamu (Rijksmuseum)?

Muzeum Van Gogha

Muzeum Van Gogha

Na cześć jednego z najbardziej wybitnych holenderskich artystów zostało wybudowane ogromne, czteropiętrowe muzeum, które dziś cieszy się dużą popularnością wśród turystów. W muzeum Van Gogha znajduje się największa na świecie kolekcja obrazów artysty, a także jego listy. Na pierwszych dwóch piętrach rozłożone są dzieła Van Gogha, wystawione w porządku chronologicznym, tak aby zwiedzający mogli śledzić za ewolucją jego stylu. Trzecie piętro jest w pełni poświęcone historii życia malarza. Na czwartym piętrze wystawione są prace artystów, którzy tworzyli w tym samym czasie, co Van Gogh.

Adres: Paulus Potterstraat 7.

Przystanek: Van Baerlestraat lub Museumplein.

Czas pracy: codzienne od 9:00 do 17:00, w piątek od 9:00 do 22:00.

Cena biletu: 15 euro, wstęp dla dzieci poniżej 17 lat jest bezpłatny, bilety kupić można tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Amsterdamie: które z nich warto odwiedzić?

Spacer po kanałach Amsterdamu

Spacer po kanałach Amsterdamu

Amsterdam często nazywają «północną Wenecją» z racji ilości kanałów znajdujących się w mieście. Sławne kanały pojawiły się w Amsterdamie w XVII wieku, na początku budowano je tylko ze względów praktycznych — aby kontrolować przypływy rzeki Amstel. Dziś kanały te są jednym z najbardziej czarujących atrakcji Amsterdamu, a niewielki rejs po nich daje możliwość zachwycenia się klasyczną architekturą holenderskich willi, zbudowanych na brzegach kanałów.

Adres:  większość łódek odpływa z przystani koło Dworca Centralnego.

Czas pracy: codzienne.

Cena biletu: od 15 euro, w zależności od wariantu rejsu (jest ich kilka).

» CZYTAJ TAKŻEWycieczki po kanałach w Amsterdamie

Narodowe Muzeum Morskie

Narodowe Muzeum Morskie

Muzeum Morskie opowiada o kilkuwiecznej historii holenderskiego okrętownictwa i żeglugi. Eksponaty i artefakty związane z morzem zajmują 18 przestronnych sali. Tutaj dowiecie się o tym, jak Amsterdam stał się jednym z bogatszych miast świata, jak Holendrzy ujarzmili morskie fale i co pomagało marynarzom rozerwać się podczas długich rejsów.

Adres: Kattenburgerplein 1.

Przystanek: Kadijksplein.

Czas pracy: codzienne od 9:00 do 17:00.

Cena biletu: 15 euro, dla dzieci od 5 do 17 lat — 7,5 euro, wstęp dla dzieci poniżej 5 lat jest bezpłatny. Bilety kupić można tutaj.

Dom Anny Frank

Dom Anny Frank

Dom, w którym żydowskie rodziny chowały się przed nazistami w czasie Drugiej Wojny Światowej, jest swego rodzaju memoriałem dla ofiar Holokaustu oraz najczęściej odwiedzanym miejscem w Amsterdamie od 1960 roku, kiedy otwarto go jako muzeum. Tutaj zwiedzający mogą zobaczyć oryginał dziennika Anny Frank i inne rękopisy, a także przedmioty, opowiadające o jej krótkim życiu. W środku znajdują się także interaktywne instalacje poruszające temat praw człowieka.

Adres: Prinsengracht 263-267.

Przystanek: Westermarkt.

Czas pracy: od listopada do marca — codzienne od 9:00 do 19:00, w sobotę do 21:00, od kwietnia do czerwca, wrzesień, październik — codzienne od 9:00 do 21:00, w sobotę do 22:00, lipiec-sierpień — codzienne od 9:00 do 22:00.

Cena biletu: 9 euro, dla dzieci od 10 do 17 lat — 4,5 euro, wstęp dla dzieci poniżej 10 lat jest bezpłatny, można kupić bilet łączący zwiedzanie muzeum.

Pałac królewski

Pałac królewski

Pałac królewski w Amsterdamie — to jedna z trzech rezydencji rodziny królewskiej. Została zbudowana na miejscu administracji miejskiej w XVII wieku dla króla Ludwika I, brata Napoleona, i właśnie w tym czasie zaliczał się nawet do jednego z ośmiu cudów świata. Dworek do tej pory jest używany przez rodzinę królewską do organizowania dużych wydarzeń, ale też jest otwarty dla zwiedzających przez większą część roku.

Adres: Dam.

Przystanek: Dam lub Dam Square.

Czas pracy: wtorek-niedziela od 11:00 do 17:00.

Cena biletu: 10 euro, wstęp dla dzieci poniżej 18 lat jest bezpłatny.

Kawiarnie

Kawiarnie

Jeśli piękne muzea, dworki i parki można spotkać we wszystkich miastach na świecie to kawiarnie — są holenderska perełką, która przynosi Holandii ponad 100 milionów euro każdego roku. Wcześniej ta przyjemność była dostępna dla wszystkich, ale teraz władze Holandii uniemożliwiają dostęp do kawiarni dla osób, które nie są rezydentami kraju. W wielu holenderskich miastach wstęp turystów do kawiarni jest już zabroniony, ale w Amsterdamie będziecie jeszcze mieli taką możliwość.

» CZYTAJ TAKŻEJak wypożyczyć rower w Amsterdamie?

Vondelpark

Vondelpark

Największy i najpiękniejszy park w Amsterdamie został nazwany na cześć dramaturga Joosta van den Vondel. Park uwielbiają nie tylko turyści, ale też miejscowi, którzy często organizują sobie pikniki w ładną pogodę. W czasie letnim w Vondelparku pracuje także teatr pod odkrytym niebem, w którym można zobaczyć znakomite przedstawienia, a do tego za darmo.

Przystanek: Hobbemastraat.

Jeśli jesteście wielbicielami parków, koniecznie odwiedźcie legendarny Keukenhof.

Dzielnica czerwonych latarni

Dzielnica czerwonych latarni

Amsterdam jest sławny że swoich oryginalnych atrakcji turystycznych, a jedną z nich jest właśnie dzielnica czerwonych latarni, będąca rzędem okien z czerwonym podświetleniem, z których Panie kuszą swoich klientów. W tym miejscu znajdziecie także teatry i mnóstwo seks shopów. Nie patrząc na specyficzny charakter tej dzielnicy, jest ona całkowicie bezpieczna dla tłumów zwiedzających, nad bezpieczeństwem których czuwa policja.

Przystanek: Dam.

Targ kwiatowy

Targ kwiatowy

To maleńkie królestwo roślin w samym centrum Amsterdamu jest tym samym jedynym na świecie pływającym targiem kwiatowym. Przez cały tydzień na brzegu kanału Singiel można wypatrywać sprzedawców na barkach otoczonych przeróżnymi kwiatami, nasionami i cebulkami. Na targ kwiatów przychodzą zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści. Wiele produktów sprzedawanych na targu jest już przygotowanych specjalnie dla turystów, aby bez trudności mogli zabrać ze sobą do domu tulipany, narcyzy i inne kwiatki jako pamiątkę z Amsterdamu.

Adres: Singel.

Czas pracy: poniedziałek-sobota od 9:00 do 17:30, niedziela od 11:00 do 17:30.

Przystanek: Muntplein albo Koningsplein.

Park tulipanów Keukenhof

Keukenhof

Miliony turystów przyjeżdżają do Amsterdamu dla tulipanów! Zobaczcie niesamowite instalacje kwiatowe w parku Kekenhof w Holandii. Rosną tu ogromne pola tulipanów, które można podziwiać z helikoptera lub łodzi. Można posłuchać muzyki klasycznej, kupić cebulki, dowiedzieć się więcej o ogrodnictwie i zrobić sobie niesamowite zdjęcia w otoczeniu tulipanów, żonkili i hiacyntów!

Adres: Keukenhof Stationsweg 166A 2161 AM Lisse

Godziny otwarcia: w 2022 roku Keukenhof będzie otwarty od 24 marca do 15 maja, codziennie od 08:00 do 19:30.

Cena biletu: 18,50€ (bilet bez kolejki, z przewodnikiem i miejscem parkingowym można kupić tutaj), wycieczkę autobusową z Amsterdamu można zarezerwować tutaj.

Muzeum Nemo

Muzeum Nemo

Nauka może być zabawna! Doświadczysz to podczas wizyty w Centrum Nauki NEMO. Znajduje się tu pięć fascynujących pięter nauki praktycznej. Dowiedz się jak i dlaczego wieje wiatr, pojawiają się tęcze lub nadmuchiwane są wielkie bańki mydlane!

Adres: Oosterdok 2

Godziny otwarcia: Od wtorku do niedzieli 10:00-17:30

Cena biletu: 17,50 €, można kupić tutaj

Królewskie Zoo Artis w Amsterdamie

Królewskie Zoo Artis

„Artis” jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Holandii, otwartym od 1838 roku. Obecnie chroni siedemset gatunków egzotycznych zwierząt znajdujących się na skraju wyginięcia. Liczne otwarte wybiegi, oddzielone od przechodniów jedynie niewielkimi fosami, nie stwarzają poczucia niewoli. Nie przegap ogromnego akwarium z rybami i płetwonogimi!

Artis posiada również kilka ciekawych, starych budynków: muzeum zoologiczne i geologiczne, bibliotekę, planetarium, terrarium, akwarium, szklarnię i farmę dla dzieci.

Adres: Plantage Kerklaan 38-40

Godziny otwarcia: codziennie 9:00-18:00

Cena biletu: 24 € dla dorosłych, od 3 do 9 lat — 20,50 €

Madame Tussauds w Amsterdamie

Madame Tussauds

Czy jesteś gotowy na spotkanie z królową Holandii, Lady Gagą, Davidem Beckhamem, Michaelem Jacksonem i Nelsonem Mandelą tego samego dnia? Po prostu przyjdź do wspaniałego świata Madame Tussauds. Tutaj ludzie, których normalnie byś nie spotkał, są zawsze gotowi zrobić sobie z Tobą zdjęcia!

Adres:  Dam 20, Amsterdam

Godziny otwarcia: codziennie 10:00-18:30

Cena biletu: 21,50 € — można kupić tutaj

Ul. Damrak

Ul. Damrak

Damrak : Wybierz hotel

Udajmy się do charakterystycznych, trzystuletnich piernikowych domów w mieście! Domki z piernika znajdują się na pocztówkach stolicy Holandii. Znajdują się one po lewej stronie ulicy Damrak, tyłem do dworca. Koniecznie zróbcie tu zdjęcia, a dla bardziej autentycznych wrażeń, przejdźcie się trochę na prawo od mostu. To właśnie tutaj można uzyskać najlepsze ujęcia.

Miłej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *