» Europa » Wielka Brytania » Torquay » Dom Agathy Christie i wycieczka po Torquay

Kurort Torquay jest miejscem narodzin światowej sławy angielskiej pisarki kryminałów, Agathy Christie. Jego zabytki i sąsiednie wioski zostały opisane w wielu słynnych dziełach. Podążaj śladami królowej kryminału podczas wycieczki z lokalnym przewodnikiem! A bardzo blisko kurortu znajduje się ulubiona posiadłość pisarki, Greenway House. Poznaj tę historię! Zobacz wspólnie z nami Dom Agathy Christie. Czeka na Ciebie również wycieczka po Torquay.

Wycieczka śladami Agathy Christie

» CZYTAJ TAKŻE10 pomysłów, gdzie pojechać z Londynu na 1 dzień

Wycieczka po Torquay

Wejdź do miasta ze słynnych książek Agathy Christie – Torquay! Twój przyjazny przewodnik James czeka w jednej z wąskich uliczek, aby opowiedzieć Ci o dzieciństwie «Królowej Zbrodni». Dowiedz się o jej służących, nauce w domu i o tym, jak wymyślono pierwsze historie.

Zacznij od spaceru po Torquay wzdłuż wybrzeża. Następnie zatrzymaj się na Princess Pier. To tu Agatha i jej przyjaciele jeździli na rolkach z bogatymi Wiktorianami. Dalej podążaj do ogrodów opactwa Torre. W 1914 roku odbył się w nich wieczór dla belgijskich uchodźców, który stał się inspiracją dla twórczości Poirota.

Wśród Włoskich Ogrodów przewodnik opowie Ci o 10-dniowym zniknięciu Agathy, największej obławie w historii Wielkiej Brytanii. Udaj się do Grand Hotelu, a następnie na stację kolejową, gdzie Herkules Poirot i panna Marple przybyli Orient Expressem. Wycieczka kończy się w cichym zakątku miasta – ulubionej herbaciarni Agathy. Napij się aromatycznej herbaty i poczuj oddech czasów Christie w tym cudownym mieście!

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Madame Tussauds w Londynie

Odwiedź Dom Agathy Christie

Czas na Dom Agathy Christie! ( Z pewnością Twoja wycieczka po Torquay była udana). Po zwiedzeniu pięknego uzdrowiska, udaj się do ulubionej posiadłości rodziny pisarki, Greenway House. Znajduje się ona nad brzegiem rzeki Dart i jest otwarta dla publiczności jako muzeum. Agatha nabyła ją za wpływy ze swoich bestsellerowych powieści detektywistycznych i sprzedaży domu z dzieciństwa w Torquay. Nie mogła się oprzeć i kupiła miejsce, o którym wiedziała od dzieciństwa – «idealny dom, wymarzony dom».

Posiadłość została opisana w powieściach Five Piglets, Towards Zero i Dead Man’s Whim.

Na terenie posiadłości jest kawiarnia, a w szczycie sezonu turystycznego restauracja. Z pewnością spodoba ci się mały sklep z używanymi rzeczami, w którym kupisz książki, pamiątki i rodzime rośliny.

Psy są zawsze mile widziane na Greenway w ogrodzie, sklepie i kawiarni.
Agatha Christie uwielbiała te zwierzęta, podobnie jak zespół pracowników muzeum.

 • Godziny otwarcia

  Muzeum, ogród, sklepy i kawiarnia otwarte od 10:30 do 17:00.

  (Posiadłość można zwiedzać tylko w weekendy w zimie, a w styczniu jest zamykana całkowicie).

 • Cena biletu

  Dorosły – 15,00 GBP

  Dziecko – £7.50

  Rodzina – £37.50

Jak się dostać do Greenway House?

Najlepszym sposobem na dotarcie do posiadłości (i najbardziej malowniczym) jest rejs po rzece Dart. W tym celu z Londynu trzeba dojechać do Dartmouth, gdzie łódź rozpoczyna podróż i cumuje przy prywatnym nabrzeżu. Dom znajduje się 5 minut spacerem od molo. Co ważne, promy kursują co godzinę i kosztują 9,50 GBP dla dorosłych i 7 GBP dla dzieci.

Po drugie, z Peyton i Kingswear kursuje pociąg do stacji Greenway Halt. To również dobra opcja podróży, gdzie czeka na Ciebie przyjemny półgodzinny spacer przez las. Pamiętaj, by założyć wygodne buty!

Trzecią opcją jest podróż wynajętym samochodem. Jeśli wolisz ten środek transportu, zarezerwuj wcześniej parking na terenie posiadłości (3 GBP).

» CZYTAJ TAKŻE10 muzeów w Londynie, które warto odwiedzić

Historia domu Agathy Christie

Dom Agathy Christie i wycieczka po Torquay – 2 obowiązkowe miejsca do zobaczenia. Wszystko brzmi super, tylko jak zaczęła się ta historia? W 1939 roku nasza królowa kryminału przejęła Greenway House i przez 20 lat spędzała tu każde wakacje i święta Bożego Narodzenia, grając w krykieta i czytając gościom swoje najnowsze dzieła. Wspólnie z mężem byli wielkimi kolekcjonerami – dom wypełniony jest ceramiką, srebrem i książkami (w tym pierwszymi wydaniami jej powieści). Pisarka ukończyła i zredagowała w rezydencji wiele swoich kryminałów. Są to powieści osadzone na Bliskim Wschodzie, kiedy Agatha towarzyszyła swojemu mężowi (archeologowi Maxowi Mallowanowi) w wykopaliskach. 

Po śmierci Agathy Christie rodzina przekazała budynek władzom muzeum. Przed renowacją w 2005 roku zwiedzający mogli jedynie spacerować po ścieżkach ogrodowych lub zajrzeć do łodzi.

Teraz zobaczysz słynny salon, w którym pisarka czytała swoje dzieła przyjaciołom, dając ci szansę na rozwiązanie historii detektywistycznej!

Sypialnia Agathy (z przodu domu) ma jeden z najlepszych widoków na rzekę Dart. I oczywiście sprawdź wspaniałą bibliotekę w posiadłości – każdy tom tutaj został ręcznie wybrany przez samą pisarkę!

Według wnuka Agathy Christie – głównym celem było sprawienie, by ludzie poczuli magicznego ducha tego miejsca

W domu zachowały się i są eksponowane rzeczy pisarki i jej męża: kolekcje zegarków, piękne pudełka, figurki i naczynia. Z kolei na ścianach znajduje się wiele rodzinnych portretów i zdjęć. Można usiąść nawet przy fortepianie, na którym lubiła grać sama Agatha Christie. 

» CZYTAJ TAKŻEWarner Bros. Studio: wycieczka i świat Harrego Pottera

Nocleg w Greenway Apartments

Najbardziej zagorzali fani pisarki mogą zarezerwować pobyt w białej georgiańskiej rezydencji lub trzech domkach na jej terenie. Muzeum Agatha Christie House i piękny ogród będą dostępne przez cały czas na wspaniałą popołudniową herbatę.

 • South Cottage posiada 3 sypialnie dla 6 osób. Możliwy jest pobyt z 2 psami.
 • Uroczy mały domek przy wejściu do posiadłości z jedną sypialnią jest odpowiedni dla dwóch osób bez zwierząt.
 • Ferry Cottage jest nieco mniejszy niż Southern lodge, ma 2 sypialnie i może pomieścić 4 gości i 2 psy.

Cena zakwaterowania w rezydencji na 2 noce zaczyna się od 769 GBP. Rezerwacji można dokonać na stronie internetowej National Trust. Hotele w Torquay oferują znacznie więcej możliwości.

Torquay: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻE5 najbardziej znanych parków w Londynie

Wycieczka po miejscach Agathy Christie w Londynie

Podczas 2-godzinnej pieszej wycieczki odwiedzisz 10 miejsc związanych z Agathą Christie w Londynie! Przejdź ulicami brytyjskiej stolicy do świata tajemnic i kryminałów. Twój przewodnik poprowadzi Cię przez sekretne alejki, starożytne place i ukryte zakątki z czasów Agathy Christie i Herkulesa Poirota. Oczywiście nie może obyć się bez najsłynniejszej sztuki West Endu, Pułapki na myszy. Od 70 lat jest ona grana w St Martin’s Theatre i wystawiana na Broadwayu przy pełnej widowni.

Dom Agathy Christie i wycieczka po Torquay to dwa obowiązkowe punkty na kryminalnej mapie. Przeżyj przygodę pełną tajemnic i zapamiętaj ją na długo.

» CZYTAJ TAKŻECo zwiedzić w Wielkiej Brytanii oprócz Londynu?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *