5 najbardziej znanych parków w Londynie

,
St. James’s Park

W Londynie, nowoczesnym mieście z niezliczoną ilością surowych budynków, jest zaskakująco wiele naturalnych obszarów do rekreacji. Urokliwe parki miasta zawsze pozostają zielone i zapraszają do spacerów i pikników.

Opowiemy o pięciu największych i najciekawszych ogrodach stolicy. Niektóre z nich bardzo wygodnie jest obejrzeć przy okazji zwiedzania miasta i zabytków autobusem wycieczkowym, na który bilety można kupić pod tym linkiem.

Hyde Park

Hyde Park, długi na 2,5 km i szeroki na 1,8 km, jest uważany za jeden z największych parków królewskich w zachodniej części centralnego Londynu. Zwyczajni mieszkańcy nie mogli się tu dostać aż do połowy XIX wieku. A obecnie Hyde Park jest tradycyjnym miejscem spotkań politycznych, uroczystości i obchodów.

» Czytaj takżeW której części Londynu się zatrzymać?

Hyde Park: Wybierz hotel

W dolnym rogu zielonej strefy znajduje się najstarsze londyńskie jezioro dla łodzi, które jest obecnie uwielbiane przez kaczki, perkozy i łabędzie. W parku znajduje się wiele ścieżek i terenów dla rolkarzy, rowerzystów i kolarzy. Przy północnej bramie znajduje się fontanna, gdzie w upalne dni zawsze jest dużo turystów. Zimą Hyde Park oferuje karuzele i przejażdżki, a park staje się centrum świątecznej zabawy z własnym Mikołajem.

Czas pracy: od 05:00 do 00:00.

Najbliższe stacje metra: Lancaster Gate, Marble Arch, Hyde Park Corner, Knightsbridge.

Regent’s Park

Regent’s Park to ulubione miejsce londyńczyków na północny zachód od centrum. Podobnie jak Hyde Park, Regent’s Park był osobistym terenem łowieckim Henryka VIII i stał się publiczny dopiero w 1845 roku. Tutaj znajduje się Teatr pod gołym niebem i słynne londyńskie Zoo, bilety bez konieczności stania w kolejce znajdziesz tutaj.

Regent’s Park: Wybierz hotel

W Regent’s odbywają się liczne festiwale muzyki, kuchni i łodzi. Przez całe lato w niedziele są tu darmowe lokalne zespoły, jazzowe big bandy i chóry — rozrywka idealna na pikniki i spacery. W parku znajdują się ogrody z 30 000 róż, korty tenisowe, stoiska z lodami i kawiarnie. Przy Hanover Gate w pobliżu placu zabaw znajduje się domek na drzewie, co czyni Regent’s szczególnie atrakcyjnymi dla młodszych gości.

Czas pracy: od 05:00 do 21:00.

Najbliższe stacje metra: Regent’s Park, Great Portland Street, Baker Street.

​Hampstead Heath

Hampstead Heath to dziki park na północy miasta. Ostro kontrastuje z centralnymi parkami z koszonymi trawnikami i uporządkowanymi grządkami kwiatowymi. Na 320-hektarowym terenie znajdują się lasy, place zabaw, stawy i łąki. W upalne lato można zagłębić się do parkowych stawów lub po prostu przejść się między dzikimi zaroślami.

Hampstead Heath: Wybierz hotel

Z jednego ze zboczy, na którym znajduje się ten park, roztacza się spektakularny widok na centrum Londynu.

Najpopularniejsze imprezy odbywające się na tym terenie mają charakter poznawczo przyrodniczy: siedliska zwierząt, łańcuchy pokarmowe, gatunki drzew, historyczne krajobrazy. Letnie wycieczki połączone są z pływaniem w stawie, rozgrzewką, piknikami.

Czas pracy: całodobowo

Najbliższa stacja metra: Hampstead.

Park Victoria

Victoria Park: Wybierz hotel

Victoria Park to wschodni park królewski, uwielbiany przez dzieci za ciekawe tereny do kreatywnych zabaw. Jest tam mnóstwo zwierząt — jeleni, kuropatw szkockich, gęsi kanadyjskich, wiewiórek. Nad jeziorem znajduje się kawiarnia z pyszną lokalną kuchnią i herbatą. Victoria Park jest kluczowym punktem w „zielonym korytarzu”, który rozciąga się od Tamizy w Limehouse, wzdłuż Kanału Regentów, Mile End Park i nowego Parku Olimpijskiego Królowej Elżbiety obok. W 2018 roku potwierdził swoje prawo do korony ulubionego parku w kraju, zdobywając pierwsze miejsce w kategorii People’s Choice.

Czas pracy: od 07:00 do zmierzchu.

Najbliższa stacja metra: Mile End.

St. James’s Park

St. James’s Park to kolejny centralny park królewski przylegający do Green Parku. Ma wspaniały widok na Pałac Buckingham, Clarence House i Whitehall. Zobacz te znane na całym świecie miejsca i przejdź się po zacienionych ogrodach na trasie autobusu wycieczkowego. Tutaj można zarezerwować bilety na wycieczkę po Londynie.

Jedną z atrakcji Parku św. Jakuba są pelikany, które w XVII wieku przekazał Karolowi II ambasador Rosji. Karmione są codziennie od 14:30 do 15:00, ale nie przeszkadza im, że sami złapią parę gołębi na lunch. Przez resztę czasu pelikany lubią siedzieć na ławkach obok zwiedzających. Po południowej stronie parku znajduje się Muzeum Gwardii, a po stronie wschodniej Muzeum Kawalerii.

St James’s Park: Wybierz hotel

Czas pracy: od 05:00 do 00:00.

Najbliższa stacja metra: St James’s Park i Westminster.

Pamiętaj, że londyńczycy chronią dziką przyrodę i tereny zielone ze szczególną ostrożnością i nie tolerują braku szacunku dla przyrody. Uważajcie na zakazujące znaki i napisy.

» Czytaj także10 pomysłów, gdzie pojechać z Londynu na 1 dzień

Miłego wypoczynku!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *