» Europa » Holandia » Amsterdam » Dom Anny Frank w Amsterdamie – bilety i zwiedzanie

Smutna historia Anny Frank i jej rodziny jest znana na całym świecie dzięki licznym adaptacjom filmowym. W pamiętniku – Dziennik Anne Frank (Het Achterhuis) opisała to, co przydarzyło się jej i bliskim podczas II wojny światowej. Opublikowano go dopiero po jej śmierci i zakończeniu wojny. Het Achterhuis dosłownie tłumaczy się z holenderskiego jako «tylny dom». Dom ten służył rodzinie Franków jako kryjówka, a 3 maja 1960 roku został otwarty dla zwiedzających i uzyskał status muzeum.

Dom muzeum Anny Frank w Amsterdamie to ważne miejsce nie tylko na mapie Holandii. Dowiedz się, jak się do niego dostać i ile kosztują bilety! Pod tym linkiem zarezerwujesz wycieczkę śladami Anny Frank.

Poznaj Annę Frank i jej pamiętnik z przewodnikiem

» CZYTAJ TAKŻEСo warto zobaczyć w Amsterdamie w 1 dzień: trasa i mapa

Odwiedź Dom Anny Frank i kup bilet

Dom muzeum Anny Frank jest bardzo popularne. Rocznie przyjeżdża tu półtora miliona osób z całego świata! Doradzamy wcześniejszą rezerwację biletów, by uniknąć czekania w kolejce. Wejściówki online znajdziesz tylko na oficjalnej stronie muzuem. Co ważne, sam obiekt jest specjalnie wyposażony, dzięki czemu mogą je odwiedzać również osoby niepełnosprawne.

Aby lepiej zanurzyć się w historii i losach holenderskich Żydów, wybierz się na pieszą wycieczkę Anny Frank. Odwiedzisz nie tylko jej dom, ale także dzielnicę żydowską. Ponadto razem z przewodnikiem poznasz losy Anne, a także całego Amsterdamu podczas II wojny światowej.

Obowiązują zasady zwiedzania muzeum: zabronione jest przychodzenie do muzeum z psami, a wózki dziecięce proszone są o pozostawienie w specjalnie wyznaczonym miejscu w holu centralnym. Nie można też nagrywać i robić zdjęć w muzeum oraz wnosić do środka sprzętu fotograficznego i wideo oraz dużych toreb (w tym damskich).

W sklepie muzealnym dostępne jest wielojęzyczne wydanie pamiętnika Anne Frank «Het Achterhuis: Anne Frank».

Znajduje się tam również kawiarnia z ciekawym wnętrzem i atmosferą. 

Godziny otwarcia muzeum: od 9:00 do 22:00.

Ceny biletów:

  • Dorośli: 14 €
  • Dzieci w wieku 10-17 lat: 7 €
  • Dzieci do 9 lat: 1 €.

» CZYTAJ TAKŻEDzielnica Muzeów w Amsterdamie

Jak dostać się do Domu Anny Frank?

Do Domu Anny Frank dostaniesz się z przystanku Amsterdam Centraal:

  • autobusem 170 (kierunek Uithoorn przez Amstelveen),
  • autobusem 172 (kierunek Kudelstaart przez Amstelveen),
  • tramwajem 17 (kierunek Osdorp Dijkgraafplein),
  • tramwajem 13 (kierunek Geuzenveld).

Wysiądź na przystanku Westermarkt, przejdź kawałek dalej w kierunku Prinsengracht i skręć w prawo. Całkowity czas podróży wyniesie 10 minut.

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Amsterdamie - które z nich warto odwiedzić?

Historia Anne Frank

Dom, w którym mieszkała rodzina Franków, znajduje się w centrum Amsterdamu przy Prinsengracht. W 1942 roku Ojciec Anne, Otto wraz ze swoimi pracownika zorganizował schron w dawnej oficynie, na tyłach domu, do którego wchodziło się przez szafę. Razem z Frankami ukrywała się tam przed Niemcami inna żydowska rodzina, van Pelsów oraz Fritz Pfeffer (znajomy Otto).W tym czasie pracownicy Otto organizowali dla nich pomoc: dostarczali żywność, ubrania, książki, gazety i podręczniki (aby mniej myśleć o swojej sytuacji, Anna starała się spędzać jak najwięcej czasu na nauce i czytaniu). Ponadto czuwali nad tym, by żaden z sąsiadów nie dowiedział się o kryjówce.

Podczas przebywania w schronie Anna pisała pamiętnik. W dzienniku wyznaje na przykład, że do ich kryjówki często przychodził personel, by z nimi porozmawiać. Ponadto starał się dać im moralne wsparcie, mówiąc, że wojna wkrótce się skończy.

Historia rodziny Franków kończy się tragicznie. 4 sierpnia 1944 roku ktoś składa donos i Niemcy znajdują schron. Aresztują ukrywających się i wywożą do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Brkenau. Anne umiera tam na tyfus. Ale jej historia jest z nami do dzisiaj w dzienniku, który ocalał, dzięki Miep Gies. Holenderka, przyjaciółka rodziny przechowała u siebie pamiętnik. Później dotarł do niego Otto Frank, który przeżył obóz koncentracyjny i przyczynił się do jego opublikowania.

» CZYTAJ TAKŻECo warto zobaczyć w Amsterdamie?

Jak powstało Muzeum Anne Frank?

Po zakończeniu wojny Otto, jedyny ocalały z rodziny Franków, powrócił do Amsterdamu. Anna zmarła na tyfus w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen w Niemczech, prawdopodobnie w lutym 1945 roku. Firma rodziny Frank, Opekta, nadal istniała w tym czasie, jednak już jako własność NV Berghaus. Zamierzali oni wyburzyć niektóre domy wzdłuż Prinsengcht, w tym dom rodziny Franków i ich «zaplecze»‎, aby zbudować nowe biura i pracownie. Na szczęście ze względu na presję opinii publicznej Berghausowie musieli przekazać wszystkie te budynki fundacji.

3 maja 1960 roku dom Franków stał się Anne Frank Huis – Domem Anne Frank. A w 1990 roku wydano pozwolenie na rozbudowę muzeum, które zostało zainaugurowane przez królową Beatrix (Beatrix) po renowacji. Obecnie muzeum jest całkowicie zrekonstruowane i otwarte dla zwiedzających. Zobaczymy w nim firmę ojca Anne, jego prywatne biuro (do którego powróciły oryginalne meble), kuchnia na tyłach domu oraz trzecie piętro zajmowane przez rodzinę Fahn Pels i pokój Anne.

Historia Anne Frank jest uważana za jedną z najważniejszych w kulturze współczesnej Holandii!

» CZYTAJ TAKŻEWycieczka po kanałach w Amsterdamie

Życzymy udanej podróży do Amsterdamu!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *