Jak dojechać z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu: foto-instrukcja

,
Lotniska Fiumicino

Każdy podróżny schodząc z rampy samolotu, zadaje sobie to pytanie – jak teraz dostać się z lotniska do centrum Rzymu? Pomożemy wam przeanalizować najpopularniejsze opcje transferu do miasta: pociągi i autobusy. Lotnisko Fiumicino jest dosyć duże, ale za to bardzo dobrze wyposażone: znajdziecie tam wiele znaków nawigujących podróżnych, a ich uprzejmy personel pomoże rozwiązać wszystkie ewentualne niejasności.

Do centrum Rzymu można dojechać również taksówką, ale zawsze zwracajcie uwagę na to, by korzystać wyłącznie z licencjonowanych firm. Najlepiej pomyśleć o taksówce już wcześniej, a wówczas gdy dolecicie na miejsce, samochód będzie już na was czekał przy wyjściu z terminalu lotniska. Oferty taksówek z lotniska i ich rodzaje sprawdzicie i zamówicie pod tym linkiem.

Jak dojechać do centrum Rzymu pociągiem

Znalezienie stacji kolejowej nie powinno być problematyczne – wystarczy, że będziecie iść za żółtymi znakami z ikoną pociągu.

do centrum Rzymu pociągiem

Bilet można kupić w kasie (nad ich szybami wiszą monitory z rozkładem jazdy i oznaczeniami tras) lub w automatach, o których rozpiszemy się tu bardziej szczegółowo.

do centrum Rzymu pociągiem

Pierwszy krok to wybór języka; dostępne opcje to: włoski, angielski, niemiecki, francuski lub hiszpański. Ekran jest jest dotykowy, więc wszystkich wyborów dokonujemy bezpośrednio na nim. W dalszej części opiszemy szczegółowo przykładową procedurę zakupu biletu w języku angielskim.

do centrum Rzymu pociągiem

Gdy wybierzesz już język (angielski), pojawi się niewielkie menu z przyciskami. Pozycją która nas interesuje jest BUY YOUR TICKET i na ten napis klikamy.

BUY YOUR TICKET

Następnie wprowadźcie nazwę stacji, na którą chcecie pojechać. Polecamy już wcześniej sprawdzić jaki dworzec jest najbliżej waszego hotelu. Pociągi z lotniska dojeżdżają albo bezpośrednio do dworca Roma Termini (Leonardo Express – 14 €), albo jadą na inne stacje Wiecznego Miasta (Treno Regionale – 8 €) takie jak: Roma Tiburtina, Roma Tuscolana, Roma Ostiense, Roma Trastevere. Za 8 € kupicie bilet także na Roma Termini, ale konieczna będzie wtedy przesiadka na inny pociąg. Tymi pociągami oczywiście dojedziecie również na inne stacje. Jeśli na ekranie nie wyświetla się wasza destynacja, wybierzcie opcję Other Stations i wpiszcie odpowiednią nazwę.

Other Stations

W kolejnym kroku wybierzcie z tablicy wyników godzinę i datę odjazdu oraz typ pociągu i kliknijcie w przycisk CONFIRM.

CONFIRM

Na ekranie wyświetlą się różne warianty tras i cen. Wybierzcie ten pociąg, który będzie dla was optymalny. Jeśli chcecie sprawdzić późniejsze odjazdy, wybierzcie przycisk na dole ekranu NEXT SOLUTIONS. Jeśli pomylicie się w wyborze godziny i daty, wybierzcie MODIFY DATE AND TIME.

MODIFY DATE AND TIME

Następnie automat wyświetli wam komunikat, że ​​bilet jednorazowy jest ważny tylko jeden dzień – do północy wybranego dnia. Jeśli wszystko się zgadza, klikamy CONTINUE YOUR PURCHASE.

CONTINUE YOUR PURCHASE

Wyświetli wam się menu, w którym będzie można wybrać liczbę określonych biletów, klikając znak plusa w odpowiednim polu (Adults, Children, Animals). Dzieci poniżej 4 lat nie potrzebują biletu. Po wybraniu biletów, naciśnijcie FORWARD.

FORWARD

Ten etap jest bardzo ważny. Należy dokładnie sprawdzić wszystkie wyświetlone na ekranie informacje – nazwę stacji, datę i godzinę. Jeśli wszystko się zgadza, klikamy FORWARD.

FORWARD

Po raz kolejny sprawdzamy wszystkie informacje i naciskamy przycisk PURCHASE. Jeśli jednak chcielibyście poprawić jakieś dane, wybierzcie przycisk RETURN. Również na tym etapie można wyświetlić szczegóły trasy (View Travel Details), jeśli macie jakiś kupon rabatowy, wprowadźcie go (Insert Discount).

Insert Discount

Za bilet zapłacić można gotówką lub kartą (polecamy mieć przy sobie i jedno i drugie). Sprawdźcie czy w automacie na pewno jest miejsce na banknoty i monety. Ekran pokaże, jakie rodzaje gotówki i kart są akceptowane. Wybierzcie dogodną dla was metodę płatności.

 metodę płatności

Na ekranie i na panelu automatu podświetli się miejsce, w którym trzeba włożyć pieniądze lub kartę.

kartę

Gdy tylko wprowadzicie odpowiednią kwotę, bilet zacznie być drukowany. Odbieramy go kierujemy się z nim do bramek, przy których należy go aktywować. To konieczne – jeśli tego nie zrobicie, grozić będzie wam mandat.

bilet

Bilet wkładamy do kasownika dołem do góry, wsuwając go w otwór w prawym rogu urządzenia (wskazany strzałką) i przeciągamy go z prawej na lewą stronę – tak jak wskazuje automat. Po usłyszeniu sygnału dźwiękowego, wyciągamy bilet i sprawdzamy czy nabiła się na nim pieczątka. Jeśli nie ma na nim stempla, spróbujcie użyć innego automatu lub wpiszcie na bilecie datę i godzinę długopisem.

datę i godzinę

Teraz możecie bezpiecznie wsiąść do pociągu. Szczegółowy rozkład jazdy znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej (szczególnie ważne jeśli rozglądacie się za późnymi pociągami).

Jak dostać się do centrum Rzymu autobusem

Ten rodzaj transferu na Roma Termini to dobra opcja dla osób, które się nie spieszą i mają ograniczony budżet. Aby dotrzeć na autobus, idźcie za oznaczeniami. Stacja znajduje się przy wyjściu z Terminalu 3.

Terminal 3

Transportem z lotniska do miasta zajmują się różni przewoźnicy, a bilety na autobusy kupić można w kasach biletowych. Opłata za przejazd wynosi od 4 € do 5,90 €.

bilety na autobusy

Firmy takie jak np. Trudno jest jednak dokładnie określić godzinę odjazdu, ponieważ nigdy nie wiadomo po jakim czasie odbierze się bagaż i przejdzie przez kontrolę paszportową. Gdy kupicie już bilet, wystarczy wsiąść do autobusu i cieszyć się podróżą.

Polecamy również zakup Rome City Pass online tutaj.

Życzymy udanej podróży do centrum Rzymu!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *