» Europa » Francja » Paryż » Eurotunel i pociąg Eurostar

Londyn i Paryż to dwa bieguny, którym przez całe życie udawało się delikatnie balansować między stanami konfrontacji i wzajemnego przyciągania. Nie bez znaczenia było tu położenie geograficzne obu europejskich stolic: oddzielają je dwa pasma lądu i cieśnina morska o szerokości 32 kilometrów w najwęższym miejscu. W dzisiejszych czasach kontynentalną Europę i Wielką Brytanię łączy tunel, po którym kursuje pociąg Eurostar. 

» CZYTAJ TAKŻEJak przedostać się z Londynu do Paryża

Dokąd jeżdżą pociągi Eurostar?

W XIX wieku podróż z Paryża do Londynu była długa i męcząca. Najpierw pociągiem do Calais, potem promem przez kanał La Manche, a następnie ponownie pociągiem z Dover do Londynu. Przy sprzyjających harmonogramach podróż zajmowała co najmniej 10 godzin. Ile tylko niedogodności i niebezpieczeństw doznawali biedni podróżnicy Wielką Brytanię nie będziemy nawet o tym wspominać.

Oczywiście później między Anglią a Francją wprowadzono transport lotniczy i promy kolejowe, ale ludzie nadal marzyli o nieprzerwanym połączeniu przez podziemny korytarz pod wodami cieśniny.

Marzenie to spełniło się na przełomie tysiącleci, kiedy wreszcie otwarto tunel kolejowy pod Kanałem La Manche. Teraz podróż z Brukseli, Lille lub Paryża do Londynu pociągiem Eurostar trwa nieco ponad 2 godziny. W ciągu jednego dnia możesz zwiedzić Londyn i wrócić z powrotem. A bilety można kupić nawet nie wychodząc z domu na tej stronie internetowej.

Kupić bilet

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Londynie w 1 dzień – trasa i mapa

Historia Eurotunelu

Pierwszy projekt tunelu dla powozów konnych pod kanałem La Manche został wymyślony przez Francuzów. Wszystko to wydawało się dość naiwne w porównaniu z technologią tamtych czasów, dlatego pozostało na poziomie szkiców.

W miarę rozwoju kolei i metra powstały bardziej zaawansowane projekty. Obie strony nawet wydrążyły całkiem udane próbki tuneli, ale brytyjski parlament obawiał się inwazji na tyle, że uznał nowy projekt za zbyt ryzykowny dla bezpieczeństwa narodowego.

Anglicy byli ostrożni przez następne 100 lat. Wreszcie pod koniec XX wieku Francja i Wielka Brytania pokonały wszystkie różnice i przystąpiły do pracy. Wiertnice poruszały się z obu stron i co tydzień zbliżały się do siebie o około ćwierć kilometra.

Wreszcie, w grudniu 1990 roku, spotkały się i to z iście snajperską precyzją – błąd wynosił zaledwie 35 cm. Minęły 3 lata i Eurotunel został uroczyście otwarty.

Jednak, aby ruch stał się w rzeczywiście szybki, potrzebne było kolejne 10 lat na budowę nowej linii High Speed 1, biegnącej przez terytorium angielskie.

Parametry techniczne tunelu

Eurotunel składa się z trzech równoległych korytarzy: dwa z nich są używane do przemieszczania się pociągów w obie strony, a trzeci jest korytarzem serwisowym do konserwacji głównych torów i ewakuacji awaryjnej.

Prędkość przelotowa pociągów Eurostar wynosi 300 km/h, w tunelu jest o połowę mniejsza.

Eurotunnel nie jest najdłuższym tunelem kolejowym na świecie, jest dopiero trzeci pod względem długości (51 km). Jednak 39 km tunelu przebiega pod wodą, co już samo w sobie stanowi rekord światowy.

Oprócz pociągów pasażerskich Eurostar, Eurotunel obsługuje składy towarowe i promy do przewozu pojazdów drogowych, ich kierowców i pasażerów. 

» CZYTAJ TAKŻEJak podróżować po Francji pociągiem: ceny, bilety, odległości

Ciekawostki o Eurotunelu

Podczas budowy Eurotunelu brytyjski obszar wzrósł o 90 akrów – Anglicy stworzyli sztuczny przylądek Shakespeare’a.

Zdarzały się oczywiście sytuacje awaryjne w ciągu ponad 20 lat istnienia Eurotunelu. Niektóre z nich, związane z pożarami, były dość poważne. Jednak system bezpieczeństwa sprawdził się całkiem nieźle – nie odnotowano ofiar śmiertelnych.

Nielegalni migranci są prawdziwym problemem dla Eurotunelu. Mimo środków ochrony, wkradają się do kontenerów, chwytają się składów i próbują przedostać się przez tunel pieszo.

W grudniu 1994 roku grupa profesjonalnych kolarzy przejechała pod Kanałem La Manche. Zrobili to w nocy. Ekspedycję prowadził Henri Sannier. A w 2014 roku Christopher Froome przejechał tę samą trasę samodzielnie, i to w sposób oficjalny, po długich negocjacjach jego sponsorów z firmą Eurostar. Pokonał 51 km w 55 minut.

Najprawdopodobniej te wyścigi pozostaną jedynymi w swoim rodzaju, ponieważ na szali jest bezpieczeństwo dużego projektu dwóch państw i życie wielu setek osób.

W ciągu ponad 20 lat swojego istnienia Eurotunel nie spłacił się finansowo. 

» CZYTAJ TAKŻEWycieczka rowerowa po Prowansji. Trasa, mapa

Jak pojechać pociągiem Eurostar do Londynu?

Oczywiście pierwszym krokiem jest zakup biletu. Najłatwiej jest to zrobić na tej stronie internetowej. Cena biletu może was zaskoczyć, ale nie da się tego uniknąć: za szybkość trzeba zapłacić niezłą sumę. Ale są dostępne opcje.

Jeśli kupisz bilety z wyprzedzeniem, będą znacznie tańsze. Na przykład minimalna taryfa kategorii standard na trasie Paryż – Londyn – Paryż na poranek następnego dnia zaczyna się od 200 €. Jeśli jednak planujesz podróż z 1-2 miesięcznym wyprzedzeniem, podobny bilet kosztuje 60 €. To znacząca różnica.

Pociągi Eurostar wyruszają z dworca Gare du Nord w Paryżu. Dla ich obsługi istnieje specjalny terminal, a dla pasażerów przeznaczona jest oddzielna poczekalnia. Przed podróżą pociągiem należy:

  • przybyć na 45 minut przed odjazdem
  • przejść kontrolę biletów
  • przejść francuską i brytyjską kontrolę paszportową
  • zjechać na peron na schodach ruchomych
  • wejść do pociągu, schować bagaż i zająć swoje miejsce

Powrót do Francji będzie wymagać tych samych działań.

Pamiętaj, że Wielka Brytania nie jest członkiem strefy Schengen. Aby podróżować pociągiem Eurostar, potrzebny jest paszport (nie dowód osobisty).

Do obsługi pociągów Eurostar w Anglii i Francji zbudowano oddzielne linie dużych prędkości. Pociąg jedzie 40 minut po francuskiej stronie, nurkuje pod ziemią w okolicach Calais i porusza się w ciemności przez dokładnie 20 minut. Następnie jeszcze 15 minut na terytorium Anglii, i już jesteś w samym centrum Londynu, wysiadasz na stacji St Pancras, gotowy do zdobycia brytyjskiej stolicy. 

Najważniejsze: aby uniknąć nieprzyjemności, sprawdź prognozę pogody w brytyjskiej stolicy z wyprzedzeniem i harmonogram francuskich protestów. 

» CZYTAJ TAKŻECo robić w Londynie? 20 pomysłów

Gdzie jeszcze można pojechać pociągiem Eurostar?

Ci, którzy chcą maksymalnie wykorzystać swój czas przy minimalnym wysiłku, mogą być zainteresowani jednodniową wycieczką do Londynu z przewodnikiem i rejsem po Tamizie. Wsiądź do pociągu w Paryżu, spaceruj i jeźdź po Londynie przez cały dzień, a następnie spokojnie wróć do swojego paryskiego hotelu! Wcześniej taka podróż była trudna do wyobrażenia. 

» CZYTAJ TAKŻE10 rad dla turysty przed podróżą do Londynu

Ale to nie wszystko. Eurostar niedawno otworzył loty kontynentalne do Brukseli i Amsterdamu, rozszerzył francuskie trasy do Disneylandu w Paryżu i Marsylii. Zimą kursują sezonowe pociągi «narciarskie» z Londynu do alpejskich kurortów. Planowane są nowe połączenia w kierunku Niemiec.

Życzymy przyjemnej i szybkiej podróży z Eurostar Express!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *