» Europa » Francja » Paryż » Luwr: Plan pałacu, interesujące sale i główne dzieła sztuki

Luwr jest imponujący. Jego historia, rozmiar i wartość kolekcji sprawiły, że stał się najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie. Nie ma turysty w Paryżu, któremu Luwr nie przeszedłby przez myśl. Z tego artykułu dowiesz się, jakie skarby historycznych epok można zobaczyć w Luwrze i w jakich salach znajdują się główne dzieła sztuki. Bilety do Luwru można kupić tutaj

» CZYTAJ TAKŻEBilety do Luwru: jak je kupić, i ile kosztują

Stałe ekspozycje w Muzeum Luwr

W Luwrze istnieje stałe dziesięć tematycznych ekspozycji, które znajdują się w różnych skrzydłach i na różnych piętrach pałacu:

 • Starożytny Egipt (Antiquités orientales)
 • Starożytny Wschód (Antiquités egyptiennes)
 • Sztuka Afryki, Azji, Oceanii i Ameryki (Arts d’Afrique‚ d’Asie‚ d’Océanie et des Amériques)
 • Starożytne Grecja i Rzym (Antiquités grecques‚ étrusques et romaines)
 • Sztuka islamu (Arts d’Islam)
 • Historia Luwru. Średniowieczny Luwr (Histoire du Louvre. Louvre médiéval)
 • Rzeźby (Sculptures)
 • Sztuka malarska (Peintures)
 • Sztuka graficzna (Arts graphiques)
 • Sztuka użytkowa (Objets d’art)

Aby dokładnie zwiedzić wszystkie atrakcje i obiekty w Luwrze, potrzebne byłoby kilka dni. Zwykle turyści nie mają tyle czasu, ponieważ chcą zwiedzić również resztę Paryża. Dlatego warto wybrać wcześniej sale, które najbardziej nas interesują. 

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Paryżu, które trzeba odwiedzić

Jak odnaleźć się w Luwrze?

Zakupiliście bilet online (innego sposobu zakupu już nie ma, bądźcie tego świadomi) i przybyliście do muzeum o określonej na bilecie godzinie. Jak się nie zgubić w Luwrze? Aby odnaleźć wybrane sale na rozległym terenie pałacu (który ma jeszcze dwie podziemne kondygnacje), potrzebny będzie plan. Oficjalny przewodnik można pobrać klikając w ten link. Papierowy plan muzeum można wziąć na każdym wejściu do Luwru. 

Jeśli jesteś zainteresowany wszystkim, ale masz bardzo ograniczony czas, możesz pobrać audioprzewodnik po Luwrze. Ta dynamiczna wycieczka po polsku obejmuje najważniejsze eksponaty i ciekawe historie ich autorów. Gotowy plan z mapą pomoże ci się nie zgubić. W ciągu dwóch godzin zobaczysz naprawdę mnóstwo perełek!

» CZYTAJ TAKŻEAudioprzewodnik po Luwrze w języku polskim

A teraz więcej o kolekcjach Luwru. 

Sale egipskie w Luwrze

Kolekcja egipskich antyków jest jedną z najobszerniejszych w muzeum i jest ulubionym miejscem turystów. Eksponaty znajdują się w podziemiach-suterenie (entresol), na parterze (rez-de-chaussée) oraz pierwszym piętrze (1-er étage).

Najważniejsze atrakcje w salach egipskich Luwru to:

 • Posąg siedzącego Ramzesa II (Statue assise de Ramsès II) – Skrzydło Sully, parter, sala 324.
 • «Siedzący skryba” (Le Scribe accroupi) – Skrzydło Sully, 1. piętro, sala 635, gablota 10.
 • Fragment posągu słynnego faraona Amenhotepa IV (Echnatona) – Skrzydło Sully, kilka pokoi od «Siedzącego skryby».
 • Różnego rodzaju sarkofagi – Skrzydło Sully, sala 321, gablota 2.
 • Posągi różnych egipskich bogów, które, jak wiadomo, przedstawiano z ciałem człowieka i głową jakiegoś zwierzęcia lub ptaka – parter i 1. piętro Skrzydła Sully, sale z egipskimi antykami.
 • Posąg Sfinksa, odkryty w 1825 roku wśród ruin świątyni Amona w Tanis – Skrzydło Sully, podziemia, krypta Sfinksa, sala 338.
 • Dodatkowo, w Skrzydle Denon warto podziwiać jeden z najstarszych portretów kobiecych o nazwie «Europejka» – Portret kobiecy z Antinoopolis (L’Européenne), sala nr 183.

Wyjątkowe cechy twarzy i wyraziste oczy przyciągają uwagę i zachwycają. Co ciekawe, jest to portret pogrzebowy, czyli utrwalający wizerunek zmarłej dziewczyny.

Najstarsza koptyjska ikona «Chrystus i św. Menas» (Le Christ et l’abbé Ména) jest prezentowana w dziale «Egipt Koptyjski» w Skrzydle Denon, w podziemiach. Ikona datowana jest na VIII wiek i została odkryta przez francuskiego archeologa Jeana Clédat w 1900 roku podczas wykopalisk w Środkowym Egipcie.

Sztuka Starożytnego Wschodu

W muzeum znajduje się obszerna kolekcja poświęcona sztuce Mezopotamii, Starożytnego Iranu i innych krajów na Bliskim Wschodzie. Wszystkie eksponaty znajdują się na parterze w pawilonie Richelieu.

Nie sposób nie zauważyć gigantycznych, 4-metrowych, skrzydlatych byków asyryjskich (Taureau ailé) – zwanych «Lamassu», sala 229, skrzydło Richelieu.

Najbardziej znanym eksponatem jest jednak «Kodeks Hammurabiego» (Code de Hammurabi), kamienna stela wzniesiona w XVIII wieku p.n.e. przez samego władcę Babilonu.

W górnej części steli widnieje sam król Hammurabi i bóg Słońca Szamasz. Natomiast dolna i większa część mezopotamskiego skarbu to cenna inskrypcja klinowa, prawdziwe kompendium prawne z epoki na długo przed starożytnością!

Stela ta znajduje się w dziale «Mezopotamia» w skrzydle Richelieu, sala 3.

Średniowieczny Luwr

Dział poświęcony historii średniowiecznego Luwru znajduje się w podziemiach (suterenie) w skrzydle Sully. Tutaj można zobaczyć pozostałości fundamentów starożytnego zamku, który stał na miejscu Luwru. Zrekonstruowano także jego model.

Arcydzieła sztuki starożytnych Greków, Rzymian i Etrusków

Wenus z Milo

Posąg bogini miłości Afrodyty (w języku greckim), często nazywanej Wenus (w łacinie), został odkryty na wyspie Milos w 1820 roku. W 1821 roku posąg został zakupiony od tureckich władz przez francuskiego ambasadora, co spowodowało jego przeniesienie do francuskiego muzeum.

Posąg ten od razu przypadł do gustu miłośnikom sztuki ze względu na piękno kobiecego ciała i niezwykle realistyczne cechy bogini. Jeśli chodzi o brakujące ręce Afrodyty, archeolodzy przedstawiają dwie teorie: być może trzymała ona znane jabłko niezgody, które otrzymała od Parysa, lub spoglądała na siebie w tarczy boga wojny Aresa.

Wenus z Milo można podziwiać na drugim piętrze muzeum w skrzydle Sully, sala 346.

Nike z Samotraki

Wspaniały posąg greckiej bogini zwycięstwa Nike został stworzony przez rzeźbiarza Pytokritosa z wyspy Rodos w II wieku p.n.e. Ekspedycja Charlesa Champoiseau odkryła boginię bez rąk, głowy i prawego skrzydła na greckiej wyspie Samotraki w 1863 roku.

Restauratorzy odtworzyli skrzydło, ale nie udało się odtworzyć rąk bez utracenia dynamiki i lekkości rzeźby. Uznano, że bez rąk wygląda lepiej i pozostawiono ją w takiej postaci.

Nike z Samotraki to jedno z najwspanialszych dzieł sztuki w Luwrze. Specjalny efekt uzyskuje się dzięki cokołowi w kształcie dziobu statku. Wysokość obu wynosi ponad 5 metrów.

Bogini zwycięstwa zdobi pierwsze piętro skrzydła Denon, przy klatce schodowej Nike z Samotraki, sala 703.

Sarkofag

Sarkofag «Bramy Miasta» (Sarcophage de la remise de la loi) to znakomity przykład sztuki wczesnochrześcijańskiej z końca IV wieku n.e., znaleziony w Watykanie, w Bazylice św. Piotra. Nazwa kompozycji pochodzi od charakterystycznego dekoru architektonicznego otaczającego figury.

W centrum sarkofagu znajduje się Jezus Chrystus otoczony przez apostołów. Monumentalna kompozycja przedstawia sceny ze Starego i Nowego Testamentu.

Sarkofag można zobaczyć na parterze w skrzydle Denon, w Galerii Mozaiki, sala 418.

Renesansowe rzeźby

Nie sposób nie wspomnieć o takich godnych uwagi rzeźbach jak:

 • «Maria Magdalena» (Sainte Marie-Madeleine) Gregora Erharta, pokutująca grzesznica odziana jedynie we włosy (podziemia, skrzydło Denon, pawilon późnogotycki, sala 169).
 • Ujarzmienie konia – «Konie z Marly» (Chevaux de Marly) Guillaume’a Coustou, wspaniała rzeźba przedstawiająca oswajanie dzikiego mustanga, zamówiona przez Ludwika XV (podziemia, skrzydło Richelieu, Dziedziniec Marly).
 • «Jeńcy» Michała Anioła (Les captifs) – dwie rzeźby wielkiego Włocha, «Zbuntowany jeniec» i «Umierający jeniec», które były pierwotnie zaprojektowane jako część nagrobka papieża Juliusza II (parter, skrzydło Denon, sala 4).
 • «Psyche budzona przez pocałunek Kupidyna» (Psyché ranimée par le baiser de l’Amour) Antonio Canova – bardzo romantyczna rzeźba przedstawiająca Psyche budzącą się ze snu po pocałunku boga miłości, Kupidyna (parter, skrzydło Denon, sala 4).
 • «Śpiący hermafrodyta» Bernini – rzeźba odnosząca się do mitologii. Hermafrodyta, syn Hermesa i Afrodyty, odrzucił zaloty nimfy Salmakis. Ta w odwecie przekonała Zeusa, aby połączył ich dwa ciała w jedno. Zrozumiesz o co chodzi, jeśli dokładnie przyjrzysz się śpiącej dziewczynie (parter, skrzydło Sully, pawilon Kariatyd, sala 348).

Arcydzieła malarstwa

Niewątpliwie najbardziej popularny obraz wśród turystów to «Mona Lisa» Leonarda da Vinci. Jednak nie można mu się dokładnie przyjrzeć. Obraz jest chroniony szkłem pancernym i ogrodzony, aby zapobiec uszkodzeniom takiej perełki. Były przypadki prób kradzieży.

Obraz stał się popularny właśnie dzięki niej. Jednemu z pracowników muzeum tak bardzo spodobała się «Mona Lisa», że ukradł ją w 1911 roku. Po dwóch latach arcydzieło da Vinci zostało odnalezione, a obraz stał się celem tłumu turystów.

Dzieło znajduje się na pierwszym piętrze skrzydła Denon, w sali nr 711. Obraz już zawsze pozostanie w Luwrze. Ze względu na jego delikatność nie można go przewozić. 

» CZYTAJ TAKŻE10 faktów i tajemnic «Ostatniej Wieczerzy» Leonarda da Vinci

Najlepsze płótna w Luwrze

 • «Wesele w Kanie» (Gody w Kanie Galilejskiej) autorstwa Paolo Veronese – duży obraz o tematyce biblijnej, stworzony na zamówienie benedyktyńskiego klasztoru w Wenecji. W centrum widzimy Jezusa, otoczonego sławnymi postaciami epoki Renesansu (Karol V, Franciszek I, Sulejman Wspaniały, Tycjan i wielu innych). Na weselu Jezus dokonuje cudu przemienienia wody w wino. Obraz znajduje się na pierwszym piętrze, w skrzydle Denon, w sali 711.
 • «Tratwa Meduzy» autorstwa Théodore’a Géricaulta – bardzo znany obraz. Jest uznawany za ikonę romantyzmu, pomimo ponurej tematyki. Obraz przedstawia prawdziwe wydarzenie: zatonięcie francuskiego fregaty u wybrzeży Senegalu w 1816 roku. 147 osób weszło na tratwę. Po 13 dniach z powodu braku wody i jedzenia przeżyło tylko 10 osób. Obraz znajduje się na pierwszym piętrze, w skrzydle Denon, w sali 700. 
 • «Wolność wiodąca lud na barykady» autorstwa Eugène’a Delacroix – opowiada o wydarzeniach rewolucji lipcowej w 1830 roku, której artysta sam doświadczył. Alegoryczny wizerunek Wolności jest symbolem walki zwykłego ludu o swoje prawa, symbolem wolności i niepodległości. Obraz znajduje się na pierwszym piętrze, w skrzydle Denon, w sali 700. 
 • «Koronacja Napoleona» autorstwa Jacques’a-Louisa Davida – monumentalny obraz o tematyce historycznej. Niesamowite są rozmiary obrazu: 10 x 6 metrów. (Pierwsze piętro, skrzydło Denon, sala 702).
 • «Młoda kobieta podczas toalety» (La Femme au miroir) autorstwa Tycjana. Na obrazie przedstawione są rzeczywiste postacie – książę Alfonso d’Este i córka modystki Laura Dianti, jego kochanka (pierwsze piętro, skrzydło Denon, sala 711).
 • «Koronczarka» namalowana przez holenderskiego malarza Jana Vermeera (drugie piętro, Galeria Richelieu, sala 38, Malarstwo Holandii).
 • Oprócz tego w Luwrze znajduje się cała sala poświęcona twórczości wielkiego Rubensa. Jego arcydzieła można podziwiać na drugim piętrze, w skrzydle Richelieu, w sali Flamandzkiego Malarstwa nr 855.

» CZYTAJ TAKŻELuwr – 10 arcydzieł, których nie możecie przegapić

Wnętrza muzeum

Pierwsze piętro skrzydła Richelieu zajmują eksponaty sztuki dekoracyjnej i użytkowej. 

Zalecamy odwiedzenie luksusowych apartamentów Napoleona III w Luwrze. Ciekawe jest to, że niedawno w tych pomieszczeniach mieściło się Ministerstwo Gospodarki Francji. Po przeniesieniu pracowników do specjalnie zbudowanego budynku w 13. Okręgu Paryża, pokoje Napoleona III stały się dostępne dla zwiedzających.

Równie ciekawe jest odwiedzenie Galerii Apollona (Galerie d’Apollon) na pierwszym piętrze skrzydła Denon, gdzie przechowywane są skarby francuskiej korony. Tam znajduje się na przykład korona Ludwika XV zdobiona perłami i kamieniami szlachetnymi, oraz diament «Regent»‎ przywieziony z Indii (sala 705, witryna z diamentami). Sama galeria jest niesamowicie piękna, niedawno została odrestaurowana.

W skrócie, muzeum Luwr jest warte odwiedzenia ze względu na swoje wspaniałe sale i skarby światowego dziedzictwa. Koniecznie uwzględnijcie wizytę w tym wspaniałym muzeum w programie swojego pobytu w Paryżu.

Życzymy udanej wizyty w Luwrze!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *