» Europa » Francja » Prowansja » Akwedukt Pont du Gard

W Prowansji jest wiele miejsc, których nie można przegapić. Jednym z nich jest Pont du Gard, imponujący zabytek starożytności i największy zachowany rzymski akwedukt. Ma 275 metrów długości i 47 metrów wysokości. Dwa tysiące lat temu doprowadzał wodę do miasta Nimes. Całkowita długość starożytnego akweduktu w tym czasie wynosiła około 50 km, a ten most był jedną z jego części. Nazwa dosłownie tłumaczy się jako «most nad Gare». Jeśli wybierasz się do Francji i chcesz podziwiać ten niesamowity most, wiedz jedno: najlepszym i najwygodniejszym sposobem podróżowania po Prowansji jest samochód. Możesz wynająć samochód pod tym linkiem. Lub zarezerwuj wycieczkę minibusem z Marsylii tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEZabytki i miasta na Lazurowym wybrzeżu

Jak zwiedzić akwedukt Pont du Gard?

Pont du Gard można nie tylko podziwiać z tarasów widokowych, ale także przejść przez most samodzielnie lub z przewodnikiem. Wstęp do parku i na most Pont du Gard jest bezpłatny.

Muzeum Pont du Gard

Na prawym brzegu rzeki znajduje się Muzeum Pont du Gard.

Wstęp do muzeum kosztuje 6,50 € i jest bezpłatny dla dzieci poniżej 18 roku życia. Zarezerwuj bilet z wyprzedzeniem, klikając tutaj.

Godziny otwarcia: od 8:00 rano do północy, z wyjątkiem poniedziałków, kiedy obszary publiczne są otwarte tylko wieczorem po 17:00.

Muzeum ma wszystko, czego dusza zapragnie:

 • Fascynującą wystawę multimedialną
 • Kino, w którym wyświetlany jest film o moście
 • Pokój dziecięcy
 • Restauracja i bistro
 • Obszary wypoczynkowe
 • Sklep z pamiątkami

Co można zobaczyć w parku Pont du Gard?

Można wybrać się na długi spacer wokół stanowiska archeologicznego Pont du Gard. Wokół mostu, po prawej i lewej stronie rzeki Gare, znajduje się wiele interesujących obiektów:

 • Starożytne rzymskie kamieniołomy, w których wydobywano kamień na potrzeby budowy
 • Tysiącletnie drzewa oliwne, które stoją do dziś
 • Inne fragmenty akweduktu przez mniejsze rzeczki

W zależności od nastroju, można zrobić mały spacerek albo wędrówkę na cały dzień. Oficjalna trasa przez rzymskie ruiny zajmuje 1-2,5 godziny.

Kiedy najlepiej odwiedzić Pont du Gard?

Pont du Gard można odwiedzić o każdej porze roku. Najbardziej komfortowe miesiące pod względem temperatury to maj i wrzesień. O każdej porze dnia i nocy ten wspaniały rzymski akwedukt robi ogromne wrażenie.

Pokaz świateł

W miesiącach letnich, gdy robi się ciemno, na moście wyświetlany jest pokaz świetlny, któremu towarzyszy muzyka. Czas trwania show wynosi 30 minut. Po godzinie 19:30 zaleca się podejście do mostu od strony prawego brzegu. 

Jak dostać się do Pont du Gard?

Do Pont du Gard można dostać się z przewodnikiem, samodzielnie autobusem lub samochodem.

Wycieczki do Pont du Gard

» CZYTAJ TAKŻEGdzie się zatrzymać na Lazurowym wybrzeżu: 10 najlepszych miast

Autobusem

 • Z Nîmes jazda autobusem potrwa 50 minut
 • Z Awinionu zajmie to półtorej godziny
 • Najbliżej jest dojechać z Arles – 45 minut

Wszystkie autobusy wykonują 6-8 kursów dziennie i zatrzymują się około kilometra na północ od Pont du Gard. Koszt biletów zależy od miejsca odjazdu, w każdym razie wynosi mniej niż 10 €.

Samochodem

Aby dostać się do mostu samochodem, wybierz drogę D6086, D19 z Nîmes i N100, D6100, D19 z Awinionu. Dojazd nie zajmie ci tyle czasu, co podróż autobusem. Jeśli zdecydujesz się wynająć samochód na podróż, możesz to zrobić online tutaj.

Parking jest dostępny po obu stronach rzeki i można do niego dojechać zarówno z Verre-aux-du-Gars, jak i Remoulins.

Parking kosztuje 9 €. Aby się tam dostać, należy przejechać przez szlaban i zapłacić bezpośrednio z samochodu.

Można spróbować zostawić samochód na bezpłatnym parkingu w Remoulin. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że wszystkie miejsca mogą być zajęte. Do samego mostu trzeba będzie przejść około 3 km.

» CZYTAJ TAKŻEPlan podróży samochodem po Prowansji

Jak i przez kogo został zbudowany Pont du Gard?

Każdy, kto widzi trzypoziomowy, wieloprzęsłowy most Pont du Gard, jest pod wrażeniem jego piękna, wdzięku i potęgi. Został zbudowany w pierwszym wieku naszej ery. Jego niesamowita trwałość wynika ze specjalnej inżynierii rzymskich budowniczych. Konstrukcja wykonana jest z dużych kamieni, które ważą do 6 ton. Są one dopasowane do siebie z taką dokładnością, że do ich połączenia nie była nawet potrzebna zaprawa. Wspaniała konstrukcja unosi się w miękkim, ciepłym powietrzu, wyglądając delikatnie i lekko. Most jest podtrzymywany wyłącznie przez swój ciężar.

Pomimo imponującej konstrukcji, tylko jeden z łuków jest nośny, a w sumie jest ich sześć. Most został zaprojektowany tak, aby wytrzymać powodzie. W tym celu most jest wygięty pod prąd, zamiast być prostym. A wszystko to zostało stworzone głównie ręcznie. Nieskazitelne obliczenia starożytnych inżynierów i precyzja, z jaką budowniczowie zrealizowali swój pomysł, są niesamowite. Bardzo wzruszające jest to, że niektóre napisy na kamieniach wykonane przez budowniczych zostały zachowane do dziś.

Akwedukt Pont du Gard pełnił swoją funkcję aż do IX wieku. Szacuje się, że wody było tak dużo, że na każdego mieszkańca Nîmes przypadało około 400 litrów dziennie. A jako most Pont du Gard funkcjonuje do dziś. Wdrapując się na niego, można podziwiać piękne widoki na rzekę, klify i gaje oliwne, które rosną tu od czasów starożytnego Rzymu.

Życzymy miłego podziwiania tego niesamowitego monumentu! Udanej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *