» Europa » Niemcy » Monachium » Oktoberfest w Monachium: przewodnik po niemieckim święcie piwa

Oktoberfest to trwający ponad 2 tygodnie festiwal zabawy, precli i piwa organizowany co roku w Monachium. Jest to najsłynniejsze na świecie święto narodowe w Niemczech. Obecnie niemiecka tradycja ewoluowała i objęła inne kraje, które również organizują taką imprezę. Żadna jednak nie dorównuje Oktoberfest w Monachium.

Marzysz, by zobaczyć oryginalny bawarski festiwal w całej okazałości? Przygotowaliśmy przewodnik po festiwalu, który pomoże Ci zagłębić się w niemiecką kulturę. Rozwiejemy także wszystkie Twoje wątpliwości.

Zarezerwuj wycieczkę po Oktoberfest

» CZYTAJ TAKŻEMonachium w 1 dzień: co zobaczyć?

Skąd się wziął Oktoberfest i czym jest?

Oktoberfest był pierwotnie świętem na cześć ślubu księcia Ludwika i księżniczki Teresy w 1810 roku. Niemcy zorganizowali wtedy festyn ludowy, którego skala okazała się królewska w każdym calu. Łąka, na której odbywały się uroczystości, do dziś nosi imię panny młodej – «Theresien»‎. Pomimo faktu, że poczęstunek i rozrywka były darmowe tylko przez kilka pierwszych lat, tradycja spędzania dwóch jesiennych tygodni po żniwach była uwielbiana przez Bawarczyków i zakorzeniła się na wieki. Od tego czasu namioty piwne mają jedną kardynalną zasadę: klient jest królem. 

» CZYTAJ TAKŻEZabytki Bawarii: co warto zobaczyć?

Tradycje Oktoberfest, które musisz znać

Święto Oktoberfest w Monachium obrosło wieloma zabawnymi tradycjami. Nie sposób wymienić ich wszystkich, więc podzielimy się tymi najważniejszymi.

  • Pierwsi w karnawałowym korowodzie są sprzedawcy piwa. To nie tylko piękna parada w strojach narodowych, ale także akcja reklamowa. Każdy browar demonstruje swoją markę, starając się przyciągnąć jak najwięcej uwagi mediów i odwiedzających.

  • Tylko monachijskie browary mogą sprzedawać swoje napoje. Istnieją również wymagania dotyczące samego trunku: musi on być zgodny z ustawą o czystości piwa z 1487 roku. Z okazji festiwalu w marcu warzone jest specjalne dojrzałe jasne piwo o nazwie Oktoberfestbier.

  • Burmistrz otwiera pierwszą beczkę piwa. Tylko Christianowi Ude udało się to zrobić po raz pierwszy w 2006 roku. Uważa się, że im mniej uderzeń zostanie wykonanych w celu «otwarcia»‎, tym bardziej udane będzie święto.

  • Na Oktoberfest jest zawsze tyle samo namiotów – 14 dużych i 15 mniejszych. Różnią się one nie tylko pojemnością, ale także tematyką. Przykładowo podzielone są na młodzieżowe, rodzinne i LGBT. Pomimo tego, że Oktoberfest to przede wszystkim festiwal piwa, wśród namiotów znajdują się wyłącznie te z winem, mięsem czy rybami.

  • Gdy mija kilka dni festiwalu, odważni goście przypominają sobie o tradycji, która pomaga zdobyć darmowe piwo. Polega ona na bieganiu od namiotu do namiotu bez ubrania. Ty też możesz zaryzykować, ale pamiętaj, że paparazzi uwielbiają łapać takie pikantne chwile!

Rozrywka i atrakcje na Oktoberfest

Nawet ci, którzy nie piją, nie będą się nudzić na ludowym festynie. Co zatem czeka na przybyłych do Monachium?

  • Absolutnym hitem Oktoberfest od ponad 200 lat jest cyrk pcheł. Pchły grają w piłkę nożną, tańczą i huśtają się na huśtawkach.
  • Nie mniej zaskakujące są Cyrk Myszy, Teatr Cieni i Teatr Kaspra.
  • Można wziąć udział w bardzo nietypowych konkursach: wyścigach beczek z piwem, strzelaniu z łuku i kuszy, a także zawodach, kto wypije najwięcej piwa lub podniesie najwięcej kufli.
  • Są też klasyczne przejażdżki: karuzele, kolejki górskie, diabelski młyn oraz wieża swobodnego spadania o wysokości 66 metrów.
  • Muzyka będzie ci towarzyszyć wszędzie, ponieważ zespoły folklorystyczne, nowoczesne grupy muzyczne i DJ-e również przyjeżdżają świętować Oktoberfest.

» CZYTAJ TAKŻE1 dzień we Frankfurcie

Jak dostać się na Oktoberfest w Monachium?

Monachijski Oktoberfest odbywa się na Theresienwiese w centrum miasta. Zarezerwuj hotele w odległości spaceru z wyprzedzeniem za pośrednictwem tego linku. Jeśli nie uda Ci się znaleźć noclegu w okolicy, nie martw się! W Monachium prężnie działa transport publiczny.

Wsiądź w U4 lub U5 do Theresienwiese lub Schwanthalerhöhe, wysiądź i podążaj za tłumem.

Wsiądź w S1-S8 do Hackerbrücke, a następnie idź pieszo od przystanku (10-15 minut). 

Trasy 18 lub 19 do Holzapfelstraße lub Hermann-Lingg-Straße oraz 16-17 do Hackerbrücke.

Na Oktoberfest można również dotrzeć taksówką lub wynajętym samochodem, ale należy przygotować się na trudności oraz nastawić na wysokie koszty parkingów. 

Zarezerwuj hotel na Theresienwiese

» CZYTAJ TAKŻERejsy wycieczkowe w Hamburgu

W których krajach jeszcze odbywa się święto piwa?

Dzielimy się z Tobą miejscami na świecie, w których również możesz odwiedzić Oktoberfest (jeżeli ten w Monachium będzie dla Ciebie nieosiągalny):

Kitchener – Waterloo, Ontario i Kanada

Kitchener był kiedyś nazywany kanadyjskim Berlinem, ponieważ stanowił dom głównie dla niemieckich imigrantów. Przywieźli oni ze sobą nie tylko nazwę miasta, ale także swoje tradycje. W ten sposób do dziś odbywa się tu festiwal Oktoberfest.

» CZYTAJ TAKŻEBerlin w 1 dzień: trasa po mieście

Dubaj

Wielki jesienny festiwal odbywa się w Dubai Sports City. Jednak tu wschodni twórcy imprez postanowili upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: połączyli Oktoberfest z Halloween!

» CZYTAJ TAKŻEPopularne dania w Berlinie: czego spróbować?

Jamajka

Jeśli nie możesz dostać się na festiwal we wrześniu lub październiku, może rozważ listopad? To właśnie wtedy święto piwa jest organizowane na Jamajce. Lokalny Oktoberfest łączy w sobie tradycje bawarskie i jamajskie.

» CZYTAJ TAKŻECo warto zobaczyć w Gelsenkirchen?

Hongkong

Hongkong jest gospodarzem największego Oktoberfest w Azji, który słynie ze specjalnej receptury drinków. Chińczycy mogą konkurować z Niemcami pod względem umiejętności organizowania świątecznych parad i picia piwa. Sekretem lokalnego trunku jest połączenie niemieckich tradycji piwowarskich z azjatyckim produktem kanonicznym – ryżem. W Hongkongu piją i jedzą je siedząc przy długich stołach w pobliżu sceny. Ponadto śmieją się i słuchają występów grup muzycznych. Dopiero gdy zapada zmrok, chiński Oktoberfest zmienia się z biesiady w huczną imprezę.

» CZYTAJ TAKŻEJeden dzień w Stuttgarcie

Oktoberfest jest piwnym rajem z ponad 200-letnią historię. Co roku przyjmuje 7 milionów gości i sprzedaje 700 tysięcy dekalitrów piwa. Jeśli weźmiesz w nim udział, z pewnością znajdziesz swoje miejsce na tym festiwalu i, co równie ważne, swoje piwo.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *