» Europa » Niemcy » Kolonia » Zwiedzanie Kolonii w jeden dzień

Kolonia jest jednym z najstarszych niemieckich miast, założonym w I wieku naszej ery przez rzymskich legionistów. Jest to miasto warte miliony dolarów z klasycznym Starym Miastem i dzielnicami mieszkalnymi. W tym artykule powiemy ci, jak zwiedzić Kolonię w jeden dzień, gdzie się zatrzymać i gdzie wybrać się na pyszny posiłek.

Oprócz zabytków Kolonia słynie z tradycyjnego piwa Kölsch. To nie tylko piwo, ale ważna część lokalnej kultury i stylu życia, symbol jedności i radości mieszkańców Kolonii Przekonaj się sam podczas wycieczki po browarze z degustacją piwa Kölsch.

Jak dostać się z lotniska do Kolonii?

Port lotniczy Kolonia/Bonn znajduje się 15 km od historycznego centrum Kolonii. Połączenia komunikacyjne między lotniskiem a miastem są doskonałe. Można się tam dostać pociągiem, autobusem, taksówką lub wynajętym samochodem.

Pociągiem:

  • Rozkłady jazdy pociągów, bilety i inne informacje można znaleźć na stronie internetowej Deutsche Bahn, głównego niemieckiego operatora kolejowego.
  • Bilety są sprzedawane w terminalach samoobsługowych.
  • Stacja kolejowa Köln/Bonn Flughafen znajduje się naprzeciwko budynku lotniska. Nie jest trudno ją znaleźć — należy kierować się znakami z zielonym logo «S».
  • Można tu wsiąść do pociągu miejskiego S-Bahn (linia S 19) do dworca kolejowego w Kolonii lub do pociągu regionalnego RB 27 do Mönchengladbach.

Autobusem:

Autobusy są znacznie mniej popularne, ale można nimi dojechać do Kolonii:

  • Z przystanków w pobliżu terminali T1 i T2 (D) do Centralnego Dworca Miejskiego kursuje autobus nr SB 60.

Taksówką:

Najwygodniejszym sposobem dotarcia do miasta jest oczywiście zarezerwowanie taksówki z lotniska.

Jak dostać się na stadion Rhein-Energie-Stadion?

  • Wsiądź w autobus do przystanku Alter Militärring. Dojeżdżają tam autobusy 141, 143 i 144, w przeciwnym razie konieczna będzie przesiadka.
  • Jeśli jesteś blisko dworca kolejowego, wsiądź w tramwaj numer 1 z przystanku Hauptbahnhof do przystanku Rheinenergie-Stadion. Kilka minut pieszo i jesteś na miejscu!
  • Oczywiście zawsze można też zamówić taksówkę.
Wybierz hotel w pobliżu stadionu Rhein-Energie-Stadion

Gdzie zatrzymać się w Kolonii?

Nad wyborem miejsca nie trzeba się zbytnio zastanawiać. Twój hotel, hostel lub apartament powinien znajdować się w historycznym centrum lub w odległości krótkiego spaceru od niego. Kolonię musimy zobaczyć w ciągu jednego dnia — po co więc tracić czas na dojazdy?

Najdroższe opcje znajdują się oczywiście w pobliżu katedry kolońskiej i dworca kolejowego. Wystarczy zwiększyć poszukiwania o 500 metrów, a opcje będą dużo bardziej przyjazne dla kieszeni.

Czysty, schludny, nowoczesny czterogwiazdkowy Hotel Mondial am Dom Cologne MGallery znajduje się niemal tuż obok katedry i rzut beretem od nadmorskiej promenady.

Jako szybkie zakwaterowanie można wybrać Station — Hostel for Backpackers — tuż przy dworcu i pięć minut od katedry. Należy jednak przygotować się na klasyczne uroki hostelu: tłumy ludzi, zerową izolację akustyczną, spotkania o północy. Dodatkowo bliskość dworca kolejowego wpływa na to, że słychać przyjazdy pociągów. Nie ma wspólnej kuchni, goście jedzą w kawiarni.

Tym, którzy lubią sami gotować i nie chcą dzielić pokoju z sąsiadami, prawdopodobnie spodoba się City Apartment am Dom. Znajduje się w centrum, w pobliżu katedry.

Jeśli chcesz zaoszczędzić, wybierz hotel w dzielnicy Deutz, na prawym brzegu Renu. Znajdziesz tu słynny Rheinpark, Tańczącą Fontannę i Targi Kolońskie, a także wiele niezbyt drogich restauracji i pubów. Z brzegu roztacza się również wspaniały widok na centrum miasta.

Karta miejska Kölncard

Planujesz intensywny urlop w Kolonii? W takim razie warto rozważyć zakup karty KölnCard. Karta uprawnia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską i zapewnia 15–50% zniżkę w wielu muzeach, restauracjach, sklepach i atrakcjach kulturalnych.

Autobusy Hop-On Hop-Off to świetny sposób na zwiedzanie Kolonii w ciągu jednego dnia. System autobusowy pozwala łatwo przemieszczać się od jednego zabytku do drugiego. Wysiądź z autobusu na dowolnym przystanku i ponownie wsiądź do następnego autobusu w dowolnym momencie, aby kontynuować podróż z audioprzewodnikiem.

Jednodniowa trasa po Kolonii

Wzdłuż lewego brzegu Renu

Katedra Kolońska

Zacznijmy dzień od głównej atrakcji, Katedry Kolońskiej. Jest to serce miasta i regionu Nadrenii Północnej-Westfalii. Katedra ta jest uważana za główny budynek religijny w całych Niemczech. Nie sposób odmówić jej imponującego uroku. Mówi się, że architekt zaprzedał swoją duszę diabłu za ten projekt. Patrząc na katedrę, nietrudno w to uwierzyć.

  • Katedra jest otwarta codziennie. Jeśli chcesz, możesz wziąć udział w mszy.

Prawie wszystkie wycieczki po Starym Mieście obejmują wizytę w katedrze. I naprawdę warto się na nią wybrać.

Główną atrakcją jest wejście na taras widokowy południowej wieży. Aby wspiąć się na wysokość 100 metrów, trzeba pokonać 533 stopnie. Najpierw po spiralnych schodach, a ostatnie metry po metalowych schodach. Panorama Kolonii jest warta tego treningu cardio. Ze szczytu rozpościera się widok na centrum miasta, Ren i okolicę.

Mówi się, że w katedrze można spędzić godziny, przyglądając się jej detalom. My jednak musimy zobaczyć Kolonię w jeden dzień, więc taras widokowy w zupełności nam wystarczy.

Muzeum Rzymsko-Germańskie

Przed katedrą znajdują się dwa muzea: Muzeum Rzymsko-Germańskie i Muzeum Ludwig. Szary, sześcienny budynek Muzeum Rzymsko-Germańskiego został otwarty w 1974 roku. Jego wystawa koncentruje się na czasach, gdy Kolonia była kolonią Imperium Rzymskiego (Stąd też nazwa miasta). Nie warto tracić na nią cennych minut, chyba że jesteś wielkim miłośnikiem historii.

Muzeum Ludwig

Muzeum Ludwig jest znacznie bardziej interesujące. Jest to galeria sztuki, w której wystawiane są dzieła sztuki XX–XXI wieku. Warto zajrzeć do środka. Są tam dzieła Picassa, Malewicza, Rodczenki i innych twórców modernizmu, ekspresjonizmu, pop-artu, awangardy i abstrakcjonizmu. W godzinę zdążysz przebiec wszystkie piętra.

Bilet kosztuje 12 €. Z kartą KölnCard — 9,60 €.

Fontanna Heinzelmennchenbrunnen

Kilka kroków od muzeum znajduje się fontanna Heinzelmennchenbrunnen («Fontanna pracowitych krasnali»), oparta na legendzie o ciekawskiej kobiecie. Krasnale przychodziły nocą do warsztatów mieszkańców Kolonii i kończyły ich pracę, dzięki czemu miasto rozwijało się i prosperowało. Jedynym warunkiem postawionym przez skrzaty było to, by nie podglądać. Jedna z kobiet złamała ten warunek, a krasnoludy, rozgniewane, opuściły miasto na dobre.

Plac Alter Markt

Wzdłuż ulicy Bechergasse dochodzimy do placu Alter Markt (Stary Rynek). W jego centrum znajduje się fontanna Jana von Wertha (1884). Historia jej powstania jest zarówno prozaiczna, jak i dramatyczna. Dawno, dawno temu żył sobie prosty chłopak Jan i służąca Griet. Dziewczyna odrzuciła uczucia zakochanego Jana, a on wyruszył na wojnę. Wrócił jako generał, ale Griet pozostała służącą. Fontanna została wzniesiona na pamiątkę tej nieudanej miłości. Na jednym z jej boków znajduje się płaskorzeźba ze sceną rozmowy młodego mężczyzny i dziewczyny.

Ratusz w Kolonii

Dominantą placu jest koloński ratusz (1330–1573), najstarszy w Niemczech. Jego gotycki wygląd uzupełniają liczne rzeźby, od Agrypiny, założycielki miasta, po Karola Marksa. Na wieży znajduje się carillon, który codziennie gra jedną z dwóch tuzinów melodii. Również po wschodniej stronie wieży pod zegarem znajduje się Platzjabbek (czyli «otwierający usta»), głowa, która co godzinę pokazuje język wszystkim dookoła.

Co ciekawe, w późnym średniowieczu na Alter Markt organizowano publiczne egzekucje — była to główna atrakcja dla pospólstwa.

Plac Heimarkt

Naszym następnym celem jest plac Heimarkt. Znajduje się tam konny pomnik niemieckiego cesarza Fryderyka Wilhelma III. Został upamiętniony za to, że rządził tylko 99 dni i zmarł na raka krtani.

Skręć w kierunku mostu Deutz i wyjdź na promenadę. Ciesz się widokiem, patrz na ludzi i idź spokojnie w kierunku mostu Hohenzollernów. Po lewej stronie zobaczysz małą fontannę «Targowiska ryb». Kolonia miała duży targ rybny w XII wieku i to głównie kobiety handlowały połowami. Fontanna, zainstalowana w 1986 roku, jest hołdem dla tamtych czasów.

Kościół Świętego Marcina

Na tym samym placu znajduje się romański kościół św. Marcina nazywany Wielkim, zbudowany w X–XI wieku. W Kolonii znajduje się łącznie 12 romańskich kościołów.

Most Hohenzollernów (Hohenzollernbrücke)

Nieco dalej znajduje się most kolejowy Hohenzollernów. Na peronie w pobliżu ścieżki rowerowej znajduje się konny pomnik syna wspomnianego już Fryderyka III — ostatniego cesarza Niemiec Wilhelma II. Abdykował on 9 listopada 1918 roku. Po tym wydarzeniu Niemcy zostały ogłoszone republiką demokratyczną.

Most łukowy Hohenzollernów został zbudowany na początku XX wieku. W 1945 roku został wysadzony przez Amerykanów, ale w 1948 roku ruch został w pełni przywrócony. Na całym ogrodzeniu pozawieszane są kłódki dla nowożeńców. Znalezienie nowego miejsca na miłosny zamek jest teraz prawdziwym wyzwaniem.

Panorama, która roztacza się z mostu to najbardziej rozległy widok na całe miasto.

Przerwa na obiad

Najwyższa pora, żeby coś przekąsić. W pobliżu mostu znajduje się bardzo popularna restauracja piwna Gaffel. Ceny są dość umiarkowane jak na miejsce w centrum, a porcje, nawiasem mówiąc, są ogromne. Kolonia warzy swój własny rodzaj piwa — kölsch. I zdecydowanie warto go spróbować (jeśli lubisz piwo). Za szklankę o pojemności 0,2 litra (jak to jest w zwyczaju) w tym lokalu trzeba zapłacić 2,10 €.

W poszukiwaniu gastronomicznych wrażeń warto zajrzeć do jeszcze jednego miejsca — Freddy Schilling. Jest to, jak sami się określają, manufaktura burgerów. A burgery są tu naprawdę wyśmienite. Jeden ogromny burger kosztuje od 8 do 12 €.

Możesz odpocząć od wszystkiego, co niemieckie w irlandzkim pubie Corkonian.

Głównym ulicznym jedzeniem Kolonii jest kiełbasa w sosie curry «currywurst». Jest ona przygotowywana na ulicznych straganach. Jeśli nie chcesz spędzić godziny lub dwóch na posiłku, to będzie idealna opcja dla ciebie.

Wzdłuż prawego brzegu Renu

Po gruntownym odświeżeniu ruszamy przez most Hohenzollernów na prawy brzeg Renu. Tutaj kończy się nasza jednodniowa trasa po Kolonii.

Cologne Triangle

Jeśli widoki z wieży katedry robią na Tobie wrażenie, panorama z tarasu widokowego Cologne Triangle powinna ci to wynagrodzić. Z wysokości 103 metrów można zobaczyć nie tylko katedrę, centrum miasta, ale także okolicę Kolonii. Platforma jest otwarta codziennie od 12:00 do 20:00. No i nie trzeba torturować się schodami. Na górę można wjechać windą.

Wstęp kosztuje 5 €.

Rheinpark

Gdy już zejdziesz na ziemię, udaj się prosto do Rheinpark, gigantycznego parku miejskiego pełnego zieleni i małych form architektonicznych. Przejdź obok Opery Kolońskiej do stacji kolejki linowej.

Przejażdżka kolejką Kölner Seilbahn to jedna z głównych atrakcji turystycznych Kolonii. Jest to pierwszy punkt na liście rzeczy do zrobienia. Kolejka rozciąga się od prawego do lewego brzegu Renu na długości około 1 kilometra. Kolejka linowa czynna jest od kwietnia do października w godzinach od 10:00 do 18:00, a ostatni odjazd jest o 17:45. Bilet w jedną stronę kosztuje 5 €, w obie strony 9 €.

W kolejce gondolowej mija się stację Zoo. Czy warto zatrzymać się w jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w Niemczech? Nie dzisiaj. Ale kiedy znowu nadarzy się okazja, nie zapomnij zarezerwować biletów.

Kolacja

Od zoo idź wzdłuż Riehler Strasse w kierunku centrum. Miniesz park rzeźb z odnawialną wystawą. Na skrzyżowaniu Riehler Strasse, Elsa-Brandström Strasse i Neusser Wall znajduje się La Casona, jeden z najlepszych steakhouse’ów w Kolonii. Soczysty stek z południowoamerykańskiej wołowiny premium z kieliszkiem argentyńskiego malbeca to wspaniały sposób na zakończenie dnia.

Co zobaczyć drugiego dnia w Kolonii?

Gdzie warto się wybrać, jeśli masz jeszcze jeden dzień w zapasie? Do kolońskiego zoo, by zobaczyć zwierzęta, do parku Innerer Grüngürtel, gdzie znajduje się zamknięta w latach 90. wieża telewizyjna, do wspaniałego pałacu Augustusburg i do zamku myśliwskiego Falkenlust. Muzea, nad którymi warto się zastanowić to Muzeum Czekolady, Muzeum Wallraf-Richartz i Muzeum Perfum.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze muzea w Berlinie

Zabytki, o których wspomnieliśmy w artykule, wystarczą, aby miasto zapadło w pamięć niejednego podróżnika. Jednak Kolonia to nie tylko most, katedra i zoo. Kiedy już znajdziesz się w mieście, zdasz sobie z tego sprawę.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *