Katakumby Paryża

Katakumby Paryża

Thu, 12/01/2016 - 14:46
Posted in:
0 comments
Katakumby Paryża

Katakumby Paryża to jedno z najbardziej przerażających miejsc na świecie. Każdego dnia tysiące turystów schodzi w podziemia Paryża, aby zobaczyć szczątki ponad sześciu milionów ludzi. Żeby załapać się na 45-minutowe zwiedzanie katakumb, w kolejce trzeba będzie odstać nawet 4 godziny (zależy to od sezonu, ale co najmniej 1,5 godziny). Prostym sposobem na zaoszczędzenie czasu jest zakupienie biletu w przedsprzedaży.

W Paryżu ważne jest nie tylko to, co widzimy nad ziemią, czyli wysoka na 318-metrów Wieża Eiffla, słynna katedra Notre-Dame, czy Luwr. W mroku, ukryte przed wzrokiem przechodniów, czekają niezwykłe podziemia Paryża – wydrążone 15-20 metrów wgłąb kręte tunele o łącznej długości prawie 300 kilometrów. Katakumby powstały na skutek eksploatacji wapienia, który wykorzystywano w budownictwie. Chociaż pierwsze wyrobiska, które powstały w średniowieczu, znajdowały się z dala od grodu, to już w XVII wieku zaczęto eksploatować złoża położone w obrębie murów miejskich.

Czym są katakumby?

W 1786 roku w paryskich katakumbach zaczęto składać szczątki ekshumowane z likwidowanych cmentarzy komunalnych, głównie z Cmentarza Niewiniątek. Rok wcześniej doszło tam do uszkodzenia muru, który oddzielał nekropolię od świata żywych. Niezidentyfikowane szczątki 6 milionów osób zostały pochowane we wspólnej mogile. Dokładnie zdezynfekowanymi i opracowanymi czaszkami oraz kośćmi wyłożono ściany tuneli i sal.

Dzisiaj dla turystów otwarte jest 2,5 kilometra podziemnych korytarzy, w tym kostnica, czyli 780-metrowa galeria tworząca pierścień. Mimo upływu lat, pod ziemią niewiele się zmieniło. Polerowane przez stulecia kolumny nadal podpierają sklepienie, a rzeźby i płaskorzeźby towarzyszą tym, którzy zmarli przed wiekami. Zachowała się także studnia, która niegdyś służyła do wydobywania urobku, oraz fontanna Samarytanina, czyli zbiornik, w którym gromadzono wodę na potrzeby murarzy.

Bezustannie trwają prace mające na celu ochronę zabytku przed zniszczeniem, a także budowa konstrukcji wzmacniających i podpierających sklepienie. Do dziś istnieje, stworzony przez dekret króla Ludwika XVI w 1777 roku, Urząd Inspektora Kamieniołomów.

Zwiedzanie katakumb rozpoczyna się spiralnymi schodami w dół, następnie trasa wiedzie przez tunele do ossuarium. Osoby wrażliwe mogą pominąć wizytę na cmentarzysku – zwykle jest to jednak główny punkt programu. Koniec zwiedzania zwiastują spiralne schody w górę.

Co trzeba wiedzieć podczas zwiedzania paryskich kamieniołomów:

1. Katakumby odwiedza 160 tys. osób rocznie.

2. Jednocześnie w strefie zwiedzania może znajdować się do 200 osób, dlatego też zwykle tworzy się kolejka. Z tego powodu najlepiej przyjechać na co najmniej pół godziny przed otwarciem.

3. Wstęp przysługuje jedynie grupom z przewodnikiem.

4. Zwiedzanie trwa od 45 minut do 1,5 godziny. W katakumbach nie ma toalet ani szatni.

5. Temperatura pod ziemią to jedynie 14°C, a więc lepiej zabrać ciepły sweter.

6. Prawo zabrania przemieszczania się poza wyznaczone strefy zwiedzania. Najniższa kara za złamanie tej reguły to 60 €.

7. Chętni na zakup oryginalnych pamiątek w kształcie czaszek powinni zajrzeć do małego sklepiku w pobliżu wyjścia z piwnic.

Wizytówka:

Adres: 1 Avenue du Colonel Henri

Rol-Tangay, 75014 Paryż

Paryskie Katakumby (Catacombes de Paris)

Początek trasy, czyli zejście do podziemi, znajduje się w pobliżu stacji metra Denfert-Rocherean.

Zwiedzanie jest możliwe od 10 do 17. Bilet wstępu – 12 € dla dorosłych. Dzieci do lat 14 – wstęp bezpłatny. Bilety w przedsprzedaży kupimy na tej stronie.

Add new comment

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Похожие статьи

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.