Podróż do Francji po kwarantannie: zasady i ograniczenia

,
Paryż

W swoim przemówieniu z 14 czerwca prezydent Francji Emanuel Macron z radością oświadczył, że we wszystkich regionach kraju sytuacja epidemiologiczna jest uznawana za dobrą. Od 15 czerwca zostaną otwarte granice z krajami UE, a od 1 lipca planowane jest otwarcie kraju na świat zewnętrzny.

Ale to nie oznacza całkowitego zwycięstwa. Wirus wciąż żyje i może wybuchnąć w każdej chwili, więc powinniśmy być ostrożni. Ale lato kusi, aby wyjść na zewnątrz i zabawić się. Jakie działania zostały podjęte, aby bezpiecznie podróżować po Francji? Jakich nowych zasad muszą przestrzegać turyści?

Podstawowe zasady

Maska

Głównym akcesorium, które należy zabrać ze sobą na tegoroczną wycieczkę, jest maska. Najlepiej wziąć taką wielorazowego użytku lup zapas jednorazowych. Nie trzeba jej nosić cały czas. Na ulicach trzymając odpowiedni dystans oraz w pokojach hotelowych nie trzeba jej mieć. Jednak w zamkniętych przestrzeniach publicznych (takich jak foyer, hole, lobby, muzea, galerie, salony wystawowe, środki transportu, sklepy, kawiarnie i restauracje), trzeba nosić maskę, tak aby zakrywała nos i usta. (Informacja o używaniu maski w kawiarniach poniżej.)

Trzeba być świadomym, że maska nie chroni zbyt dobrze. Jej głównym celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów wokół, jeśli ktoś jest nosicielem bezobjawowym (około 45% zakażonych). Noszenie maski jest więc formą opieki nad tymi, których spotykasz we wszystkich miejscach publicznych. Jeśli spotkasz osobę bez maski, można ją grzecznie upomnieć.

Podczas kichania i kaszlenia należy zasłaniać usta maską lub zgiętym łokciem. Właśnie w taki sposób infekcja roznosi się najszybciej. Ale zdjęcia lepiej robić sobie bez maski! Niech zostaną nam tylko wspomnienia o wycieczce, a nie o wirusie.

Żel antybakteryjny

Drugim niezbędnym elementem nowoczesnego podróżnika jest żel antybakteryjny. Powinien być w 70% alkoholowy, ponieważ środki antyseptyczne na bazie triklosanu nie zabijają wirusów (tylko bakterie, mamy nadzieję, że rozumiecie różnicę).

W Paryżu prawie wszystko zostało wyposażone w dozowniki z żelem antybakteryjnym: publiczne łazienki, przystanki komunikacyjne, sklepy i centra handlowe, muzea — są na każdym kroku. Jednak warto mieć też buteleczkę ze sobą. Chociaż lekarze zalecają, w miarę możliwości, mycie rąk mydłem.

Trzeba o tym pamiętać i pilnować zasad. Zauważ, jak często chcesz dotykać swojej twarzy, nosa lub oczu. Pozbądź się tego nawyku, bo to główny sposób na zdobycie wirusa.

Dystans

1,5-2 metra. Nie ma powodu podchodzić do obcych ludzi bliżej. Szanujmy się. Jedynie w środkach transportu może pojawić się konieczność zbliżenia z kimś. W takim przypadku lepiej odwrócić się plecami.

Ubezpieczenie

Może nie być konieczne wspominanie o ubezpieczeniu zdrowotnym, ale jeśli jeszcze nie wykupiłeś polisy, pamiętaj o tym. Podczas podróży miej pod ręką jej numer, a w razie przeziębienia nie opuszczaj pokoju hotelowego i wezwij karetkę pogotowia.

Wydarzenia

Główną rzeczą, która nadal jest zakazana, są imprezy na dużą skalę z dużymi tłumami ludzi. Dlatego większość świąt, festiwali, obchodów w lecie 2020 roku we Francji została odwołana, nawet Dzień Bastylii będzie obchodzony bardzo skromnie. Jeśli zamierzasz wziąć udział w wydarzeniu, sprawdź na jego oficjalnej stronie internetowej, czy się odbędzie.

Na wszelki wypadek, decyzję o uczestnictwie w jakimś wydarzeniu lepiej podejmować z głową. Na przykład, zamiast wycieczki grupowej, wybierz indywidualną, gdzie przewodnik będzie się komunikował tylko z Tobą i Twoimi towarzyszami. Idealnym wariantem tutaj będzie audioprzewodnik w twoim telefonie! Jest też kilka razy tańszy. Pobierz aplikację pod tym linkiem. Mamy 2 wycieczki po Paryżu i kilku innych miastach.

Zabytki i atrakcje

Wszystkie zabytki i muzea Francji mogą być oficjalnie otwarte tego lata tylko po stworzeniu specjalnych warunków sanitarnych. Na przykład, przychodzący i wychodzący goście nie mogą się spotykać w tym samym wejściu. Nie jest łatwo zorganizować nowy proces, więc różne muzea będą otwierane w różnych okresach czasu.

Największe problemy występują w dużych muzeach, takich jak Centrum Pompidou i Luwr. Zostaną otwarte dopiero w lipcuWieża Eiffla zostanie otwarta 25 czerwca dla zwiedzających Paryż, ale będzie to tymczasowo tylko drugie piętro, gdzie można wejść po schodach wschodnich i zejść po schodach zachodnich.

Pracownicy będą również monitorować obleganie pomieszczeń. Nieuchronnie doprowadzi to do powstania kolejek przy wejściu. Oczywiście, stojąc w kolejce także należy zachować dystans między sobą, ale nikomu nie chce się stać w niej dwa razy: najpierw do kasy po bilet, a potem do samego wejścia, bo przecież sprzedaż biletów idzie szybciej, niż zwiedzenie muzeum przez innych ludzi.

Aby zaoszczędzić czas i ograniczyć spotkania z przypadkowymi ludźmi w kolejkach, najlepiej kupić bilety wcześniej przez internet. Większość zabytków i muzeów w Paryżu pozwala na zakup e-biletu, linki do zakupu znajdują się we wszystkich naszych artykułach.

» Czytaj także33 głównych atrakcji Paryża

Odpowiemy na pytanie, od kiedy atrakcji kulturalnych będzie więcej.

Już otwarte

Najmłodsze muzeum w Paryżu – Muzeum Iluzji w dzielnicy Les Halles — okazało się najbardziej plastyczne. Od samego początku kwarantanny kierownictwo zaczęło przygotowywać pomieszczenia do osobnego wychodzenia, instalować różne przegrody na odległość, dozowniki z antyseptykami, a teraz pracują i przyjmują gości.

12 maja otwiera się muzeum rzeźbiarza Giacomettiego w dzielnicy Montparnasse. Tam przyjęto inne działania – na wystawę wpuszczane jest dziesięć osób co 20 minut. Bilety muszą być rezerwowane z wyprzedzeniem przez Internet, tak jak to miało miejsce w połowie ubiegłego roku w Luwrze.

Wystawa «Mistrz i jego uczniowie», poświęcona twórczości Rafaela, jest również otwarta dla zwiedzających. Drzwi zamku Chantilly są otwarte dla gości.

Otwarte jest również L’Atelier des Lumières. Gościom zostaną zaprezentowane dwie wystawy: «Podróż nad Morze Śródziemne» z obrazami Chagalla, Moneta i Renoira oraz «Niekończący się błękit» Yvesa Kleina. Bilety muszą być zarezerwowane online, a maskę należy nosić wewnątrz.

Muzeum Montmartre zostało otwarte 30 maja i obecnie mieści się w nim wystawa abstrakcjonisty Otto Freundlicha. Godziny otwarcia muzeum zostały zmienione — teraz od 10:00 do 18:00 z wyjątkiem wtorków.

Muzeum Jacquemart-André już czeka na wszystkich, którzy chcą odkryć obrazy Williama Turnera. (Obrazy przybyły do Paryża z Tate Museum w Londynie i utknęły w kwarantannie). Jesteś w stanie wymienić przynajmniej trzech angielskich pejzażystów? To dobra okazja, aby poszerzyć swoje horyzonty.

Otwierają się w czerwcu

Na początku czerwca otworzył się Pałac w Wersalu i zamek w Compiègne. Niektóre z zamków nad Loarą ogłosiły już w czerwcu tego roku daty ponownego otwarcia, w tym Chambord i Brissac. Wróćmy jednak do Paryża.

Od 9 czerwca można znowu odwiedzać Musée du quai Branly. Od połowy miesiąca zostanie otwartych kilka uwielbianych muzeów:

 • Czasowe wystawy w Pti Palais;
 • Katakumby;
 • Muzeum romantycznego życia;
 • Musée Cernuschi;
 • Domy-muzea Bourdelle i Balzac’a;
 • Muzeum oswobodzenia Paryża;
 • Pałac w Port-Dore, w którym znajduje się akwarium i Muzeum imigracji.

Pod koniec czerwca można się wybrać do:

 • Muzeum Średniowiecza;
 • Muzeum Eugène’a Delacroix;
 • Muzeum ceramiki w Sèvres;
 • muzeum Oranżerii zostanie otwarta na razie jedna sala z obrazami Moneta;
 • Od 23 czerwca zacznie zarabiać Muzeum Orsay (bilety można kupić od 8 czerwca).

[ticketbar:widget guid:18fc51bf-2feb-4025-a0d0-662f2500f982]

Planowane otwarcie w lipcu

W największych muzeach trudno jest zorganizować nowe warunki sanitarne, więc dopiero w lipcu można czekać na otwarcie:

 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Palais de Tokyo;
 • Wszystkich sal Muzeum Orsay;
 • Centrum Pompidou;
 • Muzeum Rodina;
 • Grand Palais, gdzie wystawa „Pompeje” została przerwana przez kwarantannę (można ją nadal zwiedzać online);
 • Muzeum Guimet;
 • Otwarcie Luwru zaplanowane jest na 6 lipca, ale dyrekcja muzeum ostrzega, że najpierw dostępne będzie tylko 70% ekspozycji (bilety można kupić od 15 czerwca);
 • Cinémathèque zostanie otwarte w połowie lipca z wystawą poświęconą Louisie de Funes;
 • Pod koniec lipca zostanie otwarte muzeum Picasso.

Na co nie warto czekać?

Wiosną 2020 roku z niecierpliwością czekaliśmy na otwarcie zupełnie nowej ekspozycji Muzeum Mody i Kostiumów w Palais-Galliera. Teraz jest to zaplanowane na wrzesień. Zakończenie rekonstrukcji w Musée Carnavaletdomu-muzeum Victora Hugo przeciągnie się do później jesieni.

Kawiarnie i restauracje

Oczywiście, nie da się zrobić w masce tego, po co chodzimy do kawiarni i restauracji! Dlatego możesz zdjąć maskę na czas posiłku. W trosce o Państwa bezpieczeństwo, wszystkie obiekty noclegowe są zobowiązane do ustawienia stołów w taki sposób, aby zachować niezbędną odległość między gośćmi. Ale do chodzenia po sali restauracyjnej w celu na przykład umycia rąk, maskę lepiej założyć. Nie zapomnij o tym, tak wygląda teraz podstawa uprzejmości.

Najlepszym wyborem byłaby kawiarnia lub restauracja z otwartym tarasem. Nie bez powodu otworzyły się w Paryżu dwa tygodnie wcześniej niż wszystkie inne.

I nie zapomnij o piknikach! To bardzo francuski zwyczaj, a i ludzi można spotkać jak najmniej. Nie zapominaj o czystych rękach. Potrzebujesz żelu antybakteryjnego, tak samo, jak butelki różowego wina.

Transport

W transporcie publicznym bardzo trudno jest utrzymać dystans, zwłaszcza w godzinach szczytu. Jeśli podróż jest nieunikniona, należy przedsięwziąć wszelkie środki ostrożności. Załóż maskę, uważaj na ręce, upewnij się, że umyjesz je po podróży. I pomyśl z góry, może warto wybrać jeden z alternatywnych sposobów?

 • Paryż nie jest taki duży, można go obejść na piechotę.
 • Rowery i samochody elektryczne można wypożyczyć na stacjach automatycznych, które są rozproszone po całym mieście. Nie jest to kosztowne ani trudne, ale użyteczne i bezpieczniejsze w obecnych warunkach.
 • Na duże odległości lepiej wziąć taksówkę. Lepiej jechać z jedną osobą w samochodzie czy w pełnym metrze? Wybierajmy mniejsze ryzyko. Możesz zamówić taksówkę online korzystając z tego linku.
 • Oczywiście, taksówki w Paryżu nie są tanie. A co jeśli to podróż w dwie strony, na przykład do Wersalu? Czasami wynajęcie samochodu na jeden dzień jest porównywalne lub nawet tańsze niż jazda taksówką. Zabierz ze sobą prawo jazdy i wybierz samochód pod tym linkiem. Jeśli zamierzałeś odwiedzić nie tylko przedmieścia Paryża, ale także sąsiednie regiony (takie jak Orlean i zamki Doliny Loary czy Reims), zalety podróżowania samochodem są dość oczywiste.

Nowe doświadczenia związane z zamykaniem granic wyraźnie pokazały, że powinniśmy podróżować samolotem. Jesteśmy głodni nowych doświadczeń, a gospodarka turystyczna umiera bez naszych wakacji. Nadszedł czas, aby podróżować ostrożnie i odpowiedzialnie, aby nie doszło do drugiej kwarantanny.

Bezpiecznych podróży! 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *