Okolice Rzymu: Najpiękniejsze miejsca

,
Okolice Rzymu: Najpiękniejsze miejsca

Jeśli jesteś już trochę zmęczony zgiełkiem Rzymu, czas poświęcić trochę czasu na zwiedzanie jego okolic. W odległości godziny jazdy od stolicy znajdziesz równie starożytne, ale bardzo spokojne miasta.

Gdzie pojechać: Miasta w pobliżu Rzymu

Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie piękne miejsca w okolicy Rzymu w kilka dni, wypożycz samochód. W samym Rzymie jest drogo i niepraktycznie (mało parkingów, wąskie uliczki). Dla przedmieść jest to jednak najlepsza opcja.

Można spokojnie wynająć samochód z polskim prawem jazdy. Najbardziej wiarygodną międzynarodową stroną internetową dotyczącą wynajmu auta jest Rentalcars. Można dokonać wcześniejszej rezerwacji (kliknij tutaj).

Podróżni bez dzieci, dużego bagażu i ścisłych ograniczeń czasowych mogą skorzystać z pociągów i autobusów. Jest to ekonomiczne i zachęca do częstszego chodzenia po mieście, co najmniej w poszukiwaniu stacji kolejowej.

» Czytaj takżeTransport publiczny w Rzymie: jak zaoszczędzić na przejazdach

Jeśli chcesz pojechać dalej niż rzymskie okolice, proponujemy poczytać, jak tanio dostać się z Rzymu do innych miast.

Tivoli

Tivoli

Tivoli zostało założone już w XIII wieku p.n.e. Dwa z zabytków miasta są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Są to Villa d’Este (XVI w.) i Villa Adriana (II w.). Ta pierwsza znana jest ze wspaniałego ogrodu, fontann, samego budynku i jego panoramy. Druga z nich zadziwi cię swoją skalą i starożytną historią. Szczególnie interesująca jest willa Adriana. Obejmuje 30 zrujnowanych i zniszczonych budynków na powierzchni 1 kilometra kwadratowego. Ale d’Este jest dobrze zachowana i estetycznie bardzo przyjemna.

Jest jeszcze XIX-wieczna Villa Gregoriana z wodospadami, grotami, zielenią i stromymi ścieżkami. I zamek papieża Piusa II, zbudowany w okresie renesansu.

Zaleca się zwiedzanie zabytków Tivoli z przewodnikiem. Wybierz i zarezerwuj wycieczkę z przewodnikiem tutaj.

Jak dojechać: najlepiej bezpośrednim autobusem Cotral ze stacji metra Ponte Mammolo (niebieska Linia B).

Porównaj różne oferty hoteli w Tivoli

» Czytaj także11 najbardziej romantycznych miejsc we Włoszech

Bracciano

Bracciano

To małe miasteczko w pobliżu Rzymu słynie z pięknego jeziora wulkanicznego i średniowiecznego zamku Odescalchi. Zamek można zwiedzać za jedyne 8,50 euro.

W Odescalchi nakręcono zresztą ponad sto filmów. Swój ślub mieli tu również Tom Cruise i Katie Holmes. Informacje o zamku można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej.

W lecie dozwolone jest pływanie w jeziorze.

Jak dojechać: dwie stacje kolejowe (Roma Ostiense, Roma Tiburtina), z których pociągi Trenitalia jadą bezpośrednio do Bracciano. Bilety na pociąg można kupić za pośrednictwem tej strony.

Jeśli planujesz zostać w Bracciano na dłużej niż jeden dzień, wybierz hotel z widokiem na jezioro.

Zobacz najlepsze oferty hoteli w Bracciano: Wybierz hotel

» Czytaj takżeWłochy 7-dniowy plan podróży: miasta, zabytki i ceny

Ostia Antica

Ostia Antica

Ostia Antica była przez wieki ważnym portem rzymskim. Potem morze cofnęło się na znaczną odległość, ale starożytne budynki pozostały.

Warto zwiedzić amfiteatr, forum, basen termalny i rezydencję władców. Atmosfera jest spokojna, w pobliżu znajdują się wybiegi kucyków, a plaża oddalona jest zaledwie o dwa przystanki.

Opłata za wstęp do miasta wynosi 6,50 €.

Dojazd: Wsiądź do pociągu do Cristoforo Colombo ze stacji metra Piramide (niebieska Linia B) (ten sam miejski bilet za 1,50€) i wysiądź na przystanku Ostia Antica.

Albo wybierz się na wycieczkę z profesjonalnym przewodnikiem.

Wybierz hotel w okolicy Ostia Antica

Cerveteri

Cerveteri

Cerveteri to bardzo starożytne miasto: jego historia sięga połowy IX wieku p.n.e.

Był on niegdyś domem Etrusków, którzy wierzyli, że zmarli potrzebują naczyń, mebli, broni i przestronnych pomieszczeń. Do dziś zachował się kompleks imponujących starożytnych nekropolii.

Jak dojechać: wsiądź do niebieskiego autobusu Cotral ze stacji metra Cornelia (czerwona Linia A) i wysiądź na przystanku Cerveteri — Piazza A.Moro.

Zarezerwuj hotele w Cerveteri

Viterbo

Viterbo

Do Viterbo jedzie się zazwyczaj w ramach jednodniowej wycieczki z Rzymu. Dawna stolica Etrusków była w XIII wieku główną rezydencją papieską z niesamowitą ażurową loggią. Rezydencja już nie istnieje, ale loggia pozostała.

Oprócz tego czeka na was średniowieczna dzielnica pielgrzymów (San Pellegrino), późnogotycki Palazzo Farnese, katedra San Lorenzo, renesansowy ratusz, gotyckie fontanny i inne klimatyczne uliczki.

Wskazane jest zwiedzanie miasta z przewodnikiem, inaczej nic nie zrozumiecie. Jest tu kilka dobrych wycieczek.

Dla zdrowszego wypoczynku odwiedź etruskie termy.

Jak dojechać: Połączenia kolejowe dostępne są z dworców kolejowych (Roma Ostiense, Roma Tiburtina) oraz ze stacji Trenitalia. Bilety kolejowe i rozkłady jazdy można znaleźć tutaj.

Zobacz najlepsze oferty hoteli w Viterbo: Wybierz hotel

Calcata

Calcata

To małe miasteczko jest zbudowane z piasku i znajduje się na klifie otoczonym lasami. Lokalizacja jest malownicza i preferowana przez artystów i twórców. Miasto słynie z wąskich uliczek i magicznych panoram.

Dzięki artystom i rzemieślnikom z Calcaty, miasto wróciło do życia. Za rogiem można znaleźć warsztat rzemieślniczy i koniecznie trzeba złożyć wizytę w przynajmniej jednym z nich.

Jak dojechać: wsiądź do niebieskiego autobusu Cotral z dworca Roma Saxa Rubra.

Z Rzymu warto też wybrać się nad morze. Aby wybrać najlepsze miejsca, przeczytaj nasz artykuł o najlepszych plażach w pobliżu Rzymu.

Życzymy przyjemnej podróży po okolicach Rzymu!

 

» Czytaj także10 ciekawych miast do odwiedzenia z Rzymu na jednodniową wycieczkę

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *