» Europa » Włochy » Rzym » Watykan » Bazylika św. Piotra w Watykanie: wszystko o zwiedzaniu

Katedra św. Piotra w Watykanie to jeden z najważniejszych zabytków na świecie. Z kopuły katedry widać całe centrum Rzymu, natomiast w samej bazylice można uczestniczyć we mszy świętej, a nawet otrzymać błogosławieństwo papieża. W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje na temat zwiedzania bazyliki: kiedy się tam wybrać, jak wejść na kopułę, jak kupić bilety i jak uniknąć przerażających kolejek. Albo zostaw całą organizację swojemu przewodnikowi! Zarezerwuj swoją wycieczkę do Bazyliki Świętego Piotra z przewodnikiem tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEWATYKAN: WSKAZÓWKI DLA TURYSTÓW

Zwiedzanie bazyliki św. Piotra w Watykanie

Godziny otwarcia

Bazylika jest otwarta dla zwiedzających od 07:00 do 19:00 (od kwietnia do września) lub od 07:00 do 18:30 (od października do marca).

Ile kosztuje bilet do bazyliki św. Piotra?

Wstęp do Bazyliki św. Piotra jest bezpłatny, ponieważ jest to miejsce religijne. Każdemu, kto interesuje się zarówno religią, jak i kulturą, zaleca się zakup oficjalnego audioprzewodnika po bazylice. Kosztuje on 6 euro i można go kupić tutaj. Dzięki niemu nie przegapisz fresków Michała Anioła, obrazów Rafaela i znanych na całym świecie rzeźb.

Punkt widokowy pod kopułą Bazyliki św. Piotra

Aby podziwiać otaczającą scenerię i wnętrze bazyliki, można wspiąć się na sam szczyt kopuły. Żadna inna budowla w Rzymie «nie ma prawa»‎ być wyższa od kopuły Bazyliki św. Piotra, więc panorama z niej jest naprawdę wspaniała.

Kopuła Bazyliki św. Piotra jest otwarta od 7:30 do 17:00 (od października do marca) lub od 7:30 do 18:00 (od kwietnia do września).

Cena biletu:

  • 551 schodów pieszo – 8 €,
  • Windą i 320 kroków pieszo – 10 €,
  • Dla dzieci poniżej 12 roku życia bezpłatnie.

Wejście i zejście zajmują około godziny.

Groty Watykańskie

Pod Bazyliką św. Piotra znajdują się podziemia, w których pochowany jest sam św. Piotr, a także wiele ważnych osób i 22 pontyfików. Miejsce to można zwiedzić po wcześniejszym zapisaniu się na stronie internetowej bazyliki (trzeba mieć powyżej 15 lat, koszt 13 €) lub w ramach zorganizowanej wycieczki. Polecamy tę wycieczkę z wejściem na kopułę katedry.

Zasady zwiedzania

  • Przed wejściem do katedry należy przejść kontrolę bezpieczeństwa. Wszystkie podejrzane przedmioty, noże składane, zestawy do manicure, nieporęczne plecaki i torby należy zostawić w hotelu lub w ogólnodostępnych szafkach. Im mniej przedmiotów będziesz mieć, tym szybciej przejdziesz przez ochronę.
  • Przestrzegaj zasad ubioru. Kolana i ramiona muszą być zakryte.
  • Po wejściu do Bazyliki wyłącz telefon komórkowy i staraj się nie hałasować.
  • Robienie zdjęć wewnątrz jest dozwolone w wyznaczonych miejscach i bez lampy błyskowej. Najlepiej nie łamać zasad, strażników jest mnóstwo mimo ogromnych rozmiarów budowli. 

» CZYTAJ TAKŻE5 DNI W RZYMIE: PLAN SAMODZIELNEJ WYCIECZKI

Kiedy najlepiej odwiedzić Bazylikę św. Piotra?

Kolejki pod Bazyliką potrafią być naprawdę kuriozalne.  Wszelkie oczekiwania przekraczają zwłaszcza w miesiącach letnich, kiedy to ogromna liczba osób przychodzi zobaczyć tę atrakcję.

Możesz skrócić czas oczekiwania w kolejce, jeśli przyjedziesz w dzień powszedni zaraz przed otwarciem drzwi bazyliki. Nie planuj jednak swojej wizyty na środę rano, ponieważ kościół jest wtedy zamknięty na audiencje papieskie. Aby spotkać się z papieżem, zarezerwuj audiencję z wycieczką tutaj.

Do bazyliki szczególnie trudno dostać się w czasie wakacji – w Dniu Pamięci św. ap. Piotra i Pawła (12 lipca), przed Bożym Narodzeniem oraz podczas obchodów Wielkanocy w Rzymie. Są to bez wątpienia wielkie wydarzenia i warto je odwiedzić, ale zanim wybierzesz się tego dnia na Piazza San Pietro, przygotuj się na ogromne tłumy pielgrzymów i turystów.

Aby wejść do Bazyliki św. Piotra bez kolejki, można zapisać się na wycieczkę z przewodnikiem po rezydencji papieskiej, ponieważ kończy się ona zwiedzaniem katedry. Bilety znajdziecie pod tym linkiem.

Dlaczego warto odwiedzić Bazylikę św. Piotra w Watykanie?

Mało kto wie, że historia katedry sięga IV wieku, kiedy to na miejscu domniemanego pochówku apostoła Piotra wybudowano skromną bazylikę. To właśnie jej pomieszczenia będziecie zwiedzać, jeśli wybierzecie się do Grot Watykańskich. W tej formie budynek pozostał do XV wieku, a w 1506 roku został przekształcony w okazałą bazylikę, która stała się centrum katolicyzmu i symbolem władzy papieża. Bazylika jest obecnie uważana za największy kościół chrześcijański na świecie.

Lista osób, które miały wpływ na wystrój wnętrza i architekturę budynku zajęłaby więcej niż stronę. Wystarczy wspomnieć takie nazwiska jak Michał Anioł, Rafael, Bramante i Bernini. Wewnątrz znajduje się tak wiele obrazów i rzeźb, że pozazdrościłoby każde muzeum. Bez wątpienia Bazylika św. Piotra jest cennym skarbem kultury. 

» CZYTAJ TAKŻETOP 30 WŁOSKICH ARCYDZIEŁ RENESANSU, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

Jak dostać się do Bazyliki św. Piotra w Rzymie?

Bazylika św. Piotra znajduje się w Rzymie, na terenie Watykanu. Do katedry można dojechać samochodem, wpisując w nawigację następujący adres: Piazza San Pietro, Città del Vaticano. Zaparkowanie może być trudne, dlatego najlepiej wcześniej zarezerwować miejsce online.

Dostępne są również środki transportu publicznego:

  • Metro: linią A do stacji Ottaviana;
  • Trolejbusem numer 19 do przystanku Piazza Risorgimento;
  • Autobusem linii 40, 64 z dworca Termini oraz autobusami linii 32, 62, 49, 81, 271, 590 do przystanku Via della Conciliazione.

» CZYTAJ TAKŻE12 WARTYCH ODWIEDZENIA KOŚCIOŁÓW W RZYMIE

Życzymy ciekawego zwiedzania Watykanu!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *