10 głównych zabytków Rzymu

14 cze 2021
Rzym

Podstawową trudnością, z którą przyjdzie wam się zmierzyć po raz pierwszy przyjeżdżając do Rzymu jest konieczność zdecydowania, które atrakcje odwiedzić w pierwszej kolejności. Tam na każdym kroku można natknąć się na interesujące muzeum, malowniczy plac, starożytny kościół, pradawne ruiny i inne godne uwagi miejsca i budynki. Nasza lista najpopularniejszych atrakcji w Rzymie pomoże Ci zaplanować trasę. Obejrzyj nasz film i witaj w Rzymie.

Koloseum

Koloseum

Najsłynniejszy amfiteatr na świecie to najstarszy budynek jaki zachował się w Rzymie od czasów starożytnych. Koloseum to wyraźny dowód kunsztu architektonicznego starożytnych Rzymian i to dzięki niemu jestesmy w stanie choćby wyobrazic sobie jak mogły wyglądać odbywające się na tej arenie starożytne walki gladiatorów. Budowa Koloseum została zainicjowana przez cesarza Wespazjana dynastii Flawiuszów w 72 roku, a w roku 80 zakończona przez jego syna cesarza Tytusa. Jako nawiązanie do jego twórców, Koloseum jest również nazywane Amfiteatrem Flawiuszów.

Nie przegap naszej specjalnej oferty i odwiedź Koloseum w nocy - to będzie coś naprawdę wyjątkowego!

Adres: Piazza del Colosseo

Stacja metra: Colosseo

Godziny otwarcia: codziennie od 8.30 do 19.00.

Cena biletu: 12 euro (obejmuje również wizytę na Forum Romanum i w Palatynie). Aby kupić bilety bez kolejki, sprawdź ten link.

Muzeum Watykańskie

Muzeum Watykańskie

Sam Watykan traktować można jako odrębny rzymski zabytek, ale znajdujące się na jego obszarze muzea zasługują na szczególną uwagę. Mają one w swoich zbiorach prawdziwe arcydzieła światowej sztuki, z których najznakomitszym jest słynny cykl fresków Michała Anioła, zdobiący sufit Kaplicy Sykstyńskiej. Oczywiście dla większości turystów odwiedzających Muzeum Watykańskie, Kaplica Sykstyńska jest głównym celem, ale polecamy nie ignorować pozostałych ekspozycji takich jak na przykład posąg Grupy Laokoona, od którego rozpoczęła się historia Muzeum Watykańskiego, kolekcji obrazów Apartament Borgia, komnat pomalowanych przez Raphaela, jego Stanzy i innych ważnych dzieł.

Adres: Viale del Vaticano

Stacja metra: Ottaviano

Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty od 9:00 do 18:00.

Cena biletu: 16 euro. Bez kolejek bilety kupicie tutaj.

Bazylika Świętego Piotra

Bazylika Świętego Piotra

Bazylika św. Piotra to kolejny ważny punkt na mapie Watykanu, który powinna zobaczyć każda odwiedzająca Rzym osoba. Miejsce to nie bez powodu nazywa się centrum chrześcijaństwa i jest to także drugi co do wielkości kościół na świecie. Miejsce budowy katedry wybrano nieprzypadkowo, uważa się, że właśnie tu Piotr Apostoł został zabity, a następnie pochowany. Ponadto, Apostoł Piotr uważany jest za pierwszego papieża i ustalił on także wzniesienie kościoła noszącego jego imię w samym centrum Watykanu. Poza symboliką chrześcijańską, kościół jest również wart uwagi z punktu widzenia sztuki, ponieważ przy jego budowie pracowali najwięksi włoscy architekci, a w tym wielki Michał Anioł, pod którego kierownictwem wzniesiona została słynna kopuła bazyliki.

 Zarezerwujcie sobie trochę czasu na podziwianie widoku, otwierającego się z kopuły katedry.

Adres: Piazza San Pietro

Stacja metra: Ottaviano

Godziny otwarcia: codziennie od 7:00 do 19:00 (kwiecień - wrzesień) i od 7:00 do 18:00 (październik - marzec).

Wstęp jest bezpłatny.

Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi

To architektoniczne arcydzieło z 17 wieku jest jednym z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych zabytków Rzymu. Fontanna di Trevi stała się sławna z wielu powodów; na przykład dzięki kinu. Wiele osób twierdzi, że jest to jedna z najpiękniejszych budowli w mieście. Powstała w XVIII wieku z inicjatywy Klemensa XII. Według architekta Nicolo Salvi fontanna jest uosobieniem boga morza Neptuna otoczonego morskimi stworzeniami i muszlami. Dziś Fontanna di Trevi słynie przede wszystkim z lubianych przez turystów zwyczajów: jeśli wrzucicie do fontanny monetę, w przyszłości koniecznie będziecie musieli wrócić do Rzymu.

Adres: Piazza di Trevi

Stacja metra: Barberini

Schody Hiszpańskie

Schody Hiszpańskie

Schody Hiszpańskie to kolejny symbol Rzymu pojawiający się w wielu filmach - ma on jednak więcej wspólnego z Francją niż z Hiszpanią. Schody Hiszpańskie zostały wybudowane na rozkaz ambasadora francuskiego i prowadziły do kościoła Trinita dei Monti w Rzymie. Wzniesione zostały z pomocą króla Francji Ludwika XII. Ich nazwa pochodzi od placu, na którym się znajdują, a jest to właśnie Plac Hiszpański. Schody Hiszpańskie stanowią centrum miejskiego życia w Rzymie i są szczególnie popularne wśród turystów którzy lubią na nich siedzieć na schodach odpoczywając po męczącym spacerze po Rzymie.

Adres: Piazza di Spagna

Stacja metra: Spagna

Galeria Borghese

Galeria Borghese

Galeria Borghese to jedno z najsłynniejszych Włoskich muzeów i położona jest XVI-wiecznej willi. Tam przechowywana jest obszerna prywatna kolekcja sztuki, której właścicielem jest kardynał Scipio Borghese. W kolekcji Borghese znajdziecie arcydzieła z okresu klasycznego, renesansu i baroku, w tym dzieła Berniniego, Tycjana, Caravaggio, Raphaela, Rubensa i Canovy. Dziś w galerii przechowywany jest też niekompletny już, zgromadzony przez kardynała zbiór starożytnych arcydzieł, a przede wszystkim rzeźb artefaktów trzymanych w ręce przez Napoleona Bonaparte. Krewny kardynała i głowa rodu - Camillo Borghese wziął za żonę siostrę cesarza Paolettę Bonaparte, a Napoleon zmusił go do sprzedaży części kolekcji. Małżeństwo Camillo i Paoletty nie było wyjątkowo szczęśliwe, ale w pamięci ich związku i dawnej pasji wzniesiono rzeźbę Paoletty Bonaparte na podobieństwo bogini miłości Wenus. Posąg ten wciąż zdobi wnętrze Galerii Borghese.

Aby uniknąć.długiego stania w kolejkach pod galerią, zarezerwujcie sobie miejsce w zorganizowanej wycieczce grupowej.

Adres: Piazzale del Museo Borghese 5

Stacja metra: Spagna

Godziny otwarcia: wtorek - niedziela od 9:00 do 19:00.

Cena biletu: 13 euro + 2 euro za rezerwację.

Palatyn

Palatyn

Palatyn znajduje się w cieniu swojego znakomitego sąsiada - Koloseum, które to znajduje się zaledwie o kilka kroków od niego. Wizyty w Rzymie nie można jednak uznać za kompletną, dopóki nie zobaczy się Palatynu. Dziś jest to po prostu starożytna ruina, ale kiedyś Palatyn był domem rzymskich cesarzy. Ponadto, zgodnie z legendą, to właśnie na tym wzgórzu żyli założyciele Rzymu - Romulus i Remus. Uważa się, że w południowo-zachodniej części Palatynu przetrwały nawet pozostałości chaty Romulusa i Remusa, które obecnie są starannie chronione i stanowią chlubę dla mieszkańców Rzymu.

Nie przegap szansy zobaczenia wszystkich atrakcji naraz! Koloseum, Palatyn i Forum Romanum to trzy atrakcje w jednym. Zarezerwuj wycieczkę z wykwalifikowanym przewodnikiem pod tym linkiem.

Adres: Piazza del Colosseo

Stacja metra: Colosseo

Godziny otwarcia: codziennie od 8.30 do wieczora (czas zamknięcia zależy od pory roku).

Cena biletu: 12 euro (obejmuje również wizytę na Forum Romanum i w Koloseum).

Forum Romanum

Forum Romanum

Forum Romanum za czasów swojej świetności było centrum życia religijnego i społecznego starożytnego Rzymu. Koloseum, Palatyn i właśnie Forum to jedyne pomniki Cesarstwa Rzymskiego, jakie przetrwały do ​​naszych czasów. Po upadku Imperium Rzymskiego Forum Romanum straciło dawne znaczenie i prawie zniknęło z powierzchni ziemi.W 16 wielu ludność wiedziała o istnieniu Forum Romanum i znała jego lokalizację, jednak dopiero w 20 wieku przeprowadzono konserwację wykopalisk. Dzisiaj można zobaczyć tylko niewielką część tego, co niegdyś było kiedyś sławą i dumą Forum Romanum: szczątki kolumny, łuki triumfalne, ruiny kościołów i innych budynków. Miejsce to daje jednak odwiedzającym tą wyjątkową okazję, aby przenieść się w myślach o 2000 lat wstecz i poczuć aurę miejsca, w którym kwitła historia Cesarstwa Rzymskiego i całej cywilizacji zachodniej.

Adres: Via della Salara Vecchia, 5/6

Stacja metra: Colosseo

Godziny otwarcia: codziennie od 8.30 do wieczora (godzina zamknięcia zależy od pory roku).

Cena biletu: 12 euro (obejmuje również wizytę w Palatynie i Koloseum). 

Panteon

Panteon

Panteon jest unikalny z co najmniej dwóch powodów: po pierwsze, jest to najlepiej zachowany zabytek z czasów rzymskich; a po drugie, dokładność proporcji i harmonia jego wykonania budzi ogromny podziw. Michelangelo widząc Panteon po raz pierwszy powiedział, że budowlę tak doskonałą mogły stworzyć tylko anioły, a nie ludzie. Panteon wzniesiony został ponad 2000 lat temu, a pod koniec pierwszego wieku został odbudowany po pożarze Rzymu. Nie wiadomo dokładnie jakie było pierwotne przeznaczenie budynku, ale jego nazwa i elementy architektoniczne sugerują, że Panteon musiał służyć za świątynię bogów pogańskich. Ponadto jest to miejsce pochówku wielu wybitnych osobistości, a w tym pierwszego króla zjednoczonych Włoch Wiktora Emanuela II i wielkiego malarza Raphaela.

Szeroką ofertę wycieczek po najważniejszych atrakcjach Rzymu znajdziecie pod tym linkiem.

Adres: Piazza della Rotonda

Godziny otwarcia: poniedziałek - sobota od 8:30 do 19:30, niedziela - od 9:00 do 18:00.

Stacja metra: Barberini

Plac Navona

Plac Navona

Jeden z najpiękniejszych placów w Rzymie, Navona swoim kształtem przypomina tradycyjny rzymski stadion. W średniowieczu plac był używany do organizacji uroczystości i wyścigów konnych. Później Plac Navona został przebudowany przez architekta Borromini, dzięki któremu powstały przy nim okazałe pałace i kościół św Agnieszki. Głównym elementem dekoracyjnym placu jest jednak znajdująca się w jego centrum Fontanna Czterech Rzek, której powstanie zawdzięczamy Berniniemu. Plac Navona stał się rodzajem areny, na którym odwieczni rywale Borromini i Bernini konkurowali w umiejętnościach rzeźby i architektury. Swego rodzaju osobliwością jest jedna z rzeźb na fontannie Berniniego, której postać z grymasem obrzydzenia na twarzy patrzy po prostu na kościół wybudowany przez Borrominiego. Według niektórych żartownisiów Bernini wyraził w ten sposób swój stosunek do prac rywala, ale to tylko mit, ponieważ kościół św. Agnieszki pojawił się kilka lat później niż Fontana Czterech Rzek.

Adres: Piazza Navona

Stacja metra: Spagna

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki