Śladami Bożego Narodzenia: w poszukiwaniu najbardziej świątecznych miejsc w Rzymie

,
Choinka  w Rzymie

Nadejście zimy przynosi ze sobą najwspanialszy czas świąt, ponieważ zbliżają się główne wydarzenia roku – katolickie Boże Narodzenie, a następnie Sylwester! W grudniu Rzym przeobraża się: wszędzie zwisają girlandy światełek i ozdób świątecznych, główne place rywalizują o najpiękniejszą choinkę, a witryny sklepowe zamieniają się w magiczne instalacje z obezwładniająco urokliwej bajki. Dziś oprowadzimy Was po najbardziej klimatycznych i świątecznych miejscach, które możecie odwiedzić w czasie Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra w Rzymie, czym pomożemy Wam zanurzyć się w euforii Wiecznego Miasta!

» Czytaj takżeBoże Narodzenie i Nowy Rok w Rzymie: przygotowania do świątecznej podróży

Najważniejsze choinki w Rzymie

Oczywiście, pierwszą rzeczą, na którą proponujemy zwrócić uwagę, są główne choinki w stolicy Włoch. Wśród nich są:

Choinka na Piazza di Spagna

Choinka na Piazza di Spagna

Każdego roku drzewo mody jest wystawiane na słynnych Schodach Hiszpańskich, dokładnie w połowie drogi między szczytem schodów a placem. Każdego roku choinka na Plaza de España jest sponsorowana przez dom mody i przybiera zupełnie inne. całkiem nieoczekiwane, kreatywne kształty. Na przykład, w ciągu ostatnich 2 lat, świąteczne piękno było sponsorowane przez dom mody BVLGARI: w 2016 roku była to migocząca, wysoka, spiralna choinka, a w 2017 roku złoty pomnik złożony z setek migoczących gwiazd sięgających do góry (łatwiej zobaczyć zdjęcie niż sobie wyobrazić). I choć niektórzy wolą oglądać klasyczne choinki, oryginalne choinki BVLGARI również wyglądały bardzo świątecznie i jasno!

Planując podróż do Rzymu na Nowy Rok i Boże Narodzenie, warto wcześniej zarezerwować hotele z najbardziej świątecznymi widokami: zobacz hotele z widokiem na Plac Hiszpański.

Piazza di Spagna, Rzym: Wybierz hotel

Choinka Valentino w Rzymie

Choinka ustawiona jest o rzut kamieniem od Piazza Española, na Piazza Mignaneli, gdzie mieści się dom mody Valentino. Podobnie jak BVLGARI, prezentuje on swoją charakterystyczną choinkę. Jest bujna i pełna wdzięku, dość prosta, a jednocześnie niesamowicie zgrabna i ozdobiona tradycyjnymi, migoczącymi światełkami, co dodaje jej szyku. Tak jak wszystkie produkty Valentino!

» Czytaj takżeZakupy w Rzymie – ulice handlowe i outlety

W czasie świąt Bożego Narodzenia, Rzym zmienia się i staje się jeszcze bardziej fotogeniczny, więc nie przegap eleganckiego, świątecznego spaceru z przewodnikiem.

Główna choinka w Rzymie

Główna choinka w Rzymie

Choinka na Piazza Venezia, naprzeciwko pomnika Vittoriano, uważana jest za rzymską choinkę bożonarodzeniową. W ciągu ostatnich kilku lat wygląd centralnej choinki włoskiej stolicy był jednak w tarapatach do tego stopnia, że w zeszłym roku znacznie wyłysiałe drzewko otrzymało przed świętami Bożego Narodzenia przydomki takie jak „Spelacchio” („łysy”) i „la vergogna romana” („rzymski wstyd”), a dyskusja na jego temat trwała jeszcze przez pół roku. Okazało się, że drzewo, za które rząd rzymski zapłacił ponad 150 tys. euro, było już martwe i pozbawione korzeni, w wyniku czego momentalnie wyłysiało. Pierwszym zmartwieniem mieszkańców w związku z nadchodzącymi świętami nie jest więc „Jakie prezenty kupić?”, ale „Jaką choinkę postawić na Placu Weneckim?”. Lecz wydaje się, że nadeszło wybawienie – w 2020 roku puszysta piękność zadowoliła absolutnie wszystkich: sponsorem głównej choinki w Rzymie jest firma multimedialna Netflix. Jak się okazało, na drzewo wydano 376 000 euro.

Choinka w Watykanie

Choinka w Watykanie

Choinka na Placu św. Piotra jest uważana za jedną z najpiękniejszych i największych, przez co koniecznie trzeba ją zobaczyć! I chociaż znajduje się w kraju oddzielonym od Włoch, jak można przegapić taki widok: puszystą piękność przed główną katedrą katolickiego świata.

» Czytaj takżeBoże Narodzenie w Watykanie: obchody, msza, bilety

Główne jarmarki bożonarodzeniowe w Rzymie

Odwiedzenie rzymskich jarmarków bożonarodzeniowych jest nieodzowną częścią zanurzania się w świątecznej atmosferze – można na nich kupić ręcznie robione prezenty, ogrzać się gorącym i aromatycznym, grzanym winem, zjeść mnóstwo wszelkiego rodzaju smakołyków, a nawet wziąć udział w warsztatach i przedstawieniach! Oto lista głównych jarmarków bożonarodzeniowych w Rzymie, które są otwarte przez cały czas.

  • Targi na Piazza Navona, odbywające się corocznie od 2 grudnia do 6 stycznia. Nigdy jeszcze nie widziałeś Piazza Navona tak wspaniałego!
  • Targ na Piazza di Spagna, który z roku na rok przenosi się z miejsca na miejsce, dotarł w końcu do Schodów Hiszpańskich! Jarmark Bożonarodzeniowy zachwyci gości i mieszkańców Wiecznego Miasta od 18 grudnia do 6 stycznia.
  • Mini-market w pobliżu Castel Sant’Angelo, na którym przez cały rok odbywają się targi książki, w okresie Bożego Narodzenia zmienia swój wygląd i zamienia się w targ świąteczny i pamiątkowy!
  • Jarmark na Piazza Re di Roma: w niewielkiej odległości od dzielnic mieszkalnych Rzymu, można wczuć się w bajeczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, ponieważ oprócz świątecznego jarmarku, można również pojeździć na łyżwach (lodowisko znajduje się właśnie na Piazza Re di Roma)! Jarmark i lodowisko są otwarte od 1 do 24 grudnia w godzinach od 10 do 20. Koszt korzystania z lodowiska (łącznie z wypożyczeniem łyżew) wynosi 8-10 euro.

» Czytaj takżeCo warto przywieźć z Rzymu? 10 pomysłów

Główne sklepy bożonarodzeniowe w Rzymie

Główne sklepy bożonarodzeniowe w Rzymie

Świąteczne wystawy sklepowe w stolicy Włoch można uznać za „dzieło sztuki”, ponieważ już samo ich oglądanie sprawia estetyczną przyjemność i wprowadza w nastrój „zabierających dech świąt”! Warto przespacerować się wzdłuż kunsztownie udekorowanej ViaCondotti, a najjaśniejsze świąteczne wnętrza i towary można znaleźć w następujących sklepach w Rzymie:

„Vertecchi” przy Via della Croce 70: aby uczcić każde święto, ten sklep z artykułami papierniczymi, położony o rzut kamieniem od Piazza Española, regularnie prezentuje instalacje tematyczne i, oczywiście, swoje towary. Nawet w Wielkanoc i Halloween sklep zanurza swoich klientów w odpowiedniej atmosferze, nie mówiąc już o Bożym Narodzeniu… Od końca października Vertecchi zamienia się w magiczny świat z Mikołajem i jego pomocnikami elfami!

La bottega di Mi & Chi w Via della Rotonda 41A (szukajcie witryn na rogu budynku): w tym magicznym sklepie z prezentami i detalami wnętrzarskimi stracicie poczucie czasu!

„Dom” w Via d’Aracoeli 6: rzut kamieniem od Piazza Venezia, sklep z artykułami gospodarstwa domowego, którego okna i wnętrza całkowicie przekształcają się w bajkową krainę w okresie Bożego Narodzenia, tak, że nie sposób jest wyjść bez zrobienia zakupów!

Sieć sklepów ogólnospożywczych i z artykułami gospodarstwa domowego Tiger: o tym sklepie pisaliśmy już nie raz. Nie trzeba dodawać, że podczas świątecznych miesięcy wpada w powszechny szał bożonarodzeniowy. To samo dotyczy każdego większego centrum handlowego w Rzymie, a wraz z nowym rokiem nadchodzi druga faza zakupowego szaleństwa – zimowa, rzymska wyprzedaż.

» Czytaj takżeBoże Narodzenie we Włoszech: o tradycji

Czy jesteś gotowy zanurzyć się w obezwładniającej atmosferze świąt i spędzić Sylwestra w Wiecznym Mieście? Zabierzcie tę listę ze sobą i przebiegnijcie przez wszystkie wymienione miejsca: będziecie w świątecznym nastroju!