Velib’. Jak wypożyczyć rower w Paryżu? Instrukcja ze zdjęciami

,

Velib to system rowerów publicznych w Paryżu. W stolicy Francji znajduje się ponad tysiąc parkingów, dzięki którym z łatwością możesz wypożyczyć swój pojazd na dwóch kółkach. Podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Ceny za wynajem rowerów w Paryżu

Velib ma najbardziej elastyczny system taryfowy. Jeśli masz kartę Navigo lub kartę Velib Metropole, możesz uzyskać bardzo korzystny miesięczny lub nawet roczny karnet za jedyne 40 €. Ale dla turystów łatwiejsze i wygodniejsze jest korzystanie z jedno- lub trzydniowego karnetu przy użyciu tylko karty bankowej.

Możesz zostawić rower na każdym parkingu w mieście (niekoniecznie tam, skąd go wypożyczyłeś). W taki sposób, możesz co pół godziny brać nowy rower i nie płacić praktycznie nic. To podstawowa zasada systemu. W ramach jednego abonamentu można wypożyczyć do 5 rowerów jednocześnie. Dla rodziny i przyjaciół.

Aby otrzymać rower, potrzebujesz karty bankowej. Powinno na niej być minimum 300 € – to zaliczka. Zaliczka nie jest jednak pobierana z konta, a po prostu rezerwowana. Gdy tylko zwrócisz rower, rezerwacja zostanie anulowana.

Jeżeli chcesz pojeździć rowerem, aby lepiej poznać miasto, na pewno spodoba Ci się wycieczka rowerowa po Paryżu.

Jeden przejazd — Ticket-V

45 minut jazdy na rowerze kosztuje 3 €, niezależnie od tego, czy jest to rower elektryczny, czy klasyczny. Każde dodatkowe 30 minut będzie kosztować 1 € na klasycznym, 2 € na elektrycznym. Po zaparkowaniu roweru nie można dostać nowego, nie płacąc za kolejny przejazd lub abonament.

Abonament 24-godzinny

Rower klasyczny

Abonament 24-hour pass — classic kosztuje 5 € za dzień. Z tym abonamentem pierwsze pół godziny na każdym klasycznym rowerze (zielonym) przejedziesz bezpłatnie. Jeśli nie zaparkowałeś roweru na czas w ciągu 30 minut, zaczniesz płacić 1 € za pół godziny. Można też wziąć rower elektryczny (niebieski), ale nie dostaje się wtedy darmowego czasu.

  Dodatkowe 30 min.
klasyczny 0–30 min. — bezpłatnie 1 € 
elektryczny 0–45 min. — 2 € 2 € 

Rower elektryczny

Abonament 24-hour pass — electric kosztuje 10 € za dzień. Umożliwia swobodne poruszanie się zarówno na rowerach klasycznych, jak i elektrycznych. Siódma przejażdżka rowerem elektrycznym będzie płatna od samego początku.

  Dodatkowe 30 min.
klasyczny 0–60 min. — bezpłatnie 1 € 
elektryczny 0-45 min. — 6 bezpłatnych przejazdów*

*Potem €1 / przejazd od 7. przejazdu

1 € 

Abonament na 3 dni

To jest bardzo dobra i opłacalna oferta. 72 godziny korzystania z Velib kosztuje 20 €. Warunki i stawki są takie same jak dla 24-hour pass — electric.

» CZYTAJ TAKŻETrasy rowerowe po Paryżu

Jak wziąć rower z parkingu Velib’ w Paryżu?

Aby uniknąć konieczności zajmowania się opłatami stojąc na zewnątrz parkingu, zalecamy wybór abonamentu online, na oficjalnej stronie internetowej Velib’ lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej Velib’. Wtedy dostaniesz wcześniej swoje kody i będziesz musiał je tylko wpisać na tablicy wyników w samym rowerze.

Zarówno na stronie internetowej jak i w aplikacji znajduje się mapa wszystkich stacji w mieście. Łatwo jest znaleźć parkingi Velib; znajdują się one co 300 metrów i wyglądają tak:

Velib’. Jak wypożyczyć rower w Paryżu? Instrukcja ze zdjęciami

Jeśli zdecydujesz się na bilet okresowy z samego parkingu, oto instrukcja dla Ciebie.

1. Podejdź do ekranu informacyjnego.

Velib’. Jak wypożyczyć rower w Paryżu? Instrukcja ze zdjęciami

2. Wybierz język. Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, jeśli nie znasz żadnego. Wybierz «Obtenir un Pass».

3. Wybierz żądaną subskrypcję.

4. Zapoznasz się z pełnym regulaminem taryfy rowerowej. Nacisnąć przycisk «souscrire».

5. Wybierz ile rowerów potrzebujesz.

6. Na następnym ekranie jesteś ostrzegany o depozycie, naciśnij przycisk «suivante».

7. Zostaniesz poproszony o podpisanie umowy. Zaznacz pole i naciśnij zielony przycisk.

8. Zostaniesz teraz poproszony o pozostawienie swojego adresu e-mail i numeru telefonu. Nie musisz tego robić. Sugerujemy jednak pozostawienie swojego maila, abyście mogli być powiadomieni ile wydaliście na wyjazd.

9. Zostaniesz poproszony o wybranie 4-cyfrowego tajnego kodu, który jest również opcjonalny, ale zalecany. Zapamiętaj to.

10. Na koniec jesteś proszony o włożenie karty i wpisanie pinu, aby zablokować depozyt, a następnie automatycznie wycofać opłatę, jeśli jedziesz dłużej niż pół godziny.

Uwaga: Visa Electron i MasterCard Maestro nie nadają się do płatności.

11. Po wprowadzeniu pinu otrzymasz 8-cyfrowy kod dostępu. Teraz możesz wybrać rower na parkingu. Sprawdź, czy wszystko jest w porządku: opony, hamulce, pedały. Na tablicy wyników wybranego roweru wpisz ten 8-cyfrowy kod, następnie swój tajny kod i ruszasz. Ruszaj!

Oto wideo tutorial od Velib’:

Po przejechaniu wystarczy znaleźć dowolną stację i włożyć rower do otworu, aż na tablicy wyników roweru pojawi się słowo STOP. Upewnij się, że włożyłeś go prawidłowo, w przeciwnym razie jazda nie zostanie zakończona i nadal będziesz obciążany.

Jeśli wszystkie miejsca parkingowe są zajęte, spójrz na mapę na słupie; zawsze pokazuje ona najbliższe sąsiednie stacje.

Nie zapomnij, że rowery są darmowe tylko przez pierwsze pół godziny, a potem za każde dodatkowe 30 minut będziesz musiał zapłacić 1 euro! Pilnuj zegara i pamiętaj o zmianie roweru co pół godziny.

Aby odebrać nowy rower, wystarczy podejść do wybranego i ponownie wpisać swoje dwa kody.

 

Udanych przejażdżek rowerowych po Paryżu!