Karta przejazdowa Navigo w Paryżu

, , , ,
Metro

Navigo to inteligentna karta przejazdowa, którą możesz wykorzystać, poruszając się po Paryżu autobusem, metrem, siecią pociągów regionalnych RER i Transilien (ale nie szybkimi pociągami TGV). Jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ eliminuje problemy związane z zakupem biletów papierowych i umożliwia nieograniczone korzystanie ze środków transportu publicznego na terenie Paryża przez tydzień lub miesiąc.

Karta Navigo posiada kilka cech, które wpływają na jej ostateczną cenę. Planując wycieczkę do Paryża, należy wziąć je pod uwagę. Wyróżnia się dwa typy Navigo: kartę tygodniową i miesięczną.

Cena karty przejazdowej Navigo

Sama karta przejazdowa Navigo kosztuje 5 euro, jednak to nie wszystko. Dodatkowo za tydzień przejazdów należy zapłacić 22,80 euro. Ta kwota umożliwia nieograniczoną liczbę przejazdów w Paryżu w zakresie stref 1-5, włączając w to lotnisko Charles de Gaulle i Orly (tylko autobusem Orlybus), Wersal, Fontainebleau i Disneyland.

Navigo

Tygodniowa karta przejazdowa Navigo ważna jest przez określony czas: od poniedziałku 0:00 do niedzieli 23:59. Możesz kupić ją dowolnego dnia tygodnia aż do północy w czwartek. Karta przejazdowa Navigo trafia do sprzedaży w piątek rano.

Do ceny miesięcznej karty przejazdowej Navigo, oprócz 5 euro, należy dodać jeszcze 75,20 euro. Ta kwota obejmuje ten sam obszar i trasy, co karta tygodniowa, jednak ważna jest przez miesiąc: od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca, na przykład od 1 do 31 grudnia. Miesięczne karty przejazdowe Navigo dostępne są w sprzedaży do 20 dnia każdego miesiąca. Na przykład, 20 grudnia możesz kupić już kartę przejazdową na styczeń.

Kto może korzystać z karty Navigo?

Niektórzy turyści uważają, że karty przejazdowe Nacigo mogą kupić tylko mieszkańcy Francji, jednak tak nie jest: może z nich skorzystać każdy. Karty dostępne są w prawie wszystkich kasach biletowych w stacjach metra, RER i Transilien. Pamiętaj, że aby kupić kartę Navigo, potrzebujesz swojego zdjęcia w rozmiarze 2,5 cm na 3 cm. Lepiej przygotować je z wyprzedzeniem, jednak zawsze możesz sfotografować się w jednej ze specjalnych budek przy kasach biletowych. Za cztery zdjęcia zapłacisz 5 euro. Oprócz zdjęcia, musisz też przedstawić swoje imię i nazwisko.

Poniżej znajduje się instrukcja fotograficzna na temat tego, jak samodzielnie doładować kartę Navigo w automacie

Passe Navigo

Passe Navigo

Passe Navigo

Passe Navigo

Passe Navigo

W jakich przypadkach opłaca się karta przejazdowa Navigo?

Czy w ogóle warto używać karty przejazdowej Navigo? Wszystko zależy od tego, kiedy wybierasz się do Paryża, gdzie będziesz mieszkać i ile dni spędzisz w tym mieście. Oczywiście, główną wadą Navigo jest data ważności. Miesięczna karta turystyczna na pewno bardzo Ci się przyda, jeżeli planujesz zostać w Paryżu przez co najmniej trzy tygodnie w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego, jednocześnie korzystając z metra lub autobusów co najmniej dwa razy dziennie.

Kupując tygodniową kartę przejazdową, możesz znacząco zaoszczędzić na transporcie, jeżeli przyjedziesz do Paryża w poniedziałek i planujesz przez tydzień aktywnie poruszać się środkami komunikacji miejskiej po Paryżu. Jeżeli wybierasz się do tego miasta w środku tygodnia, koszty za kartę przejazdową Navigo raczej nie zwrócą Ci się, bo będzie ona ważna tylko do niedzieli. W tym przypadku warto pomyśleć o zakupie karnetu biletów (zestawu 10 biletów papierkowych) w cenie 16 euro.

Rozważając plusy i minusy zakupu Navigo, weź pod uwagę także to, jakiej dzielnicy będziesz mieszkać. Jeżeli zamierzasz zatrzymać się w centralnej części Paryża, na pewno będziesz mógł zobaczyć wszystkie główne atrakcje Paryża nawet bez korzystania z transportu publicznego. W tym przypadku, nawet jeżeli planujesz pobyt w Paryżu przez ponad tydzień, zakup Navigo może nie mieć sensu.

Navigo to korzystne rozwiązanie dla osób, które postanowiły wynająć hotel nie w samym centrum Paryża, a na jego przedmieściach – na przykład, w okolicach Disneylandu. Bilety przejazdu z tak odległych dzielnic do Paryża są drogie, a Navigo na pewno pomoże zaoszczędzić trochę pieniędzy.