Karta przejazdowa Navigo w Paryżu

, ,
Metro

Navigo to inteligentna karta przejazdowa, którą możesz wykorzystać, poruszając się po Paryżu autobusem, metrem, siecią pociągów regionalnych RER i Transilien (ale nie szybkimi pociągami TGV). Jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ eliminuje problemy związane z zakupem biletów papierowych i umożliwia nieograniczone korzystanie ze środków transportu publicznego na terenie Paryża przez tydzień lub miesiąc.

Karta Navigo posiada kilka cech, które wpływają na jej ostateczną cenę. Planując wycieczkę do Paryża, należy wziąć je pod uwagę. Istnieją trzy rodzaje Navigo: dzienne, tygodniowe i miesięczne. Karty podróżnej Navigo nie należy mylić z kartą transportową Navigo Easy, która od października 2021 roku zastąpiła karty biletowe. O tym tutaj.

Cena karty przejazdowej Navigo

Sama karta przejazdowa Navigo kosztuje 5 €, można go kupić na każdej stacji metra lub RER, także na lotniskach Orly i Charles-de-Gaulle.

Navigo Jour

Karnet dzienny w tych samych strefach będzie Was kosztował 20,10 €. Ta kwota umożliwia nieograniczoną liczbę przejazdów w Paryżu w zakresie stref 1-5, włączając w to lotnisko Charles de Gaulle i Orly (tylko autobusem Orlybus), Wersal, Fontainebleau i Disneyland. Nie działa, aby dostać się na lub z lotniska Beauvais lub w innych częściach Francji.

Przejazd w obrębie 1-2 stref kosztuje 8,45 €. Nie zapominaj, że koszt zależy od obszaru ważności, który wybierzesz. Możesz doładować bez problemu swoją kartę Navigo Easy, jeśli już ją posiadasz. Na razie w sprzedaży są też papierowe karnety dzienne – nazywają się Mobilis i kosztują tyle samo, ale nie ma potrzeby kupowania dodatkowej plastikowej karty.

Navigo Semaine

W przypadku wykorzystania tygodniowego wymagana jest dodatkowa opłata w wysokości 30 € (strefy 1-5). Nie ma możliwości zakupu tygodniowego karnetu tylko na strefy 1-2, ale jest to możliwe dla stref 2-3, 3-4 i 4-5.

Tygodniowa karta opłat drogowych Navigo jest ważna przez ograniczony czas od godziny 0:00 w poniedziałek do godziny 23:59 w niedzielę i można ją kupić w dowolnym dniu tygodnia. Karta Navigo na kolejny tydzień trafia do sprzedaży w piątek rano.

Jeśli potrzebujesz przepustki weekendowej, aby uchwycić początek następnego tygodnia, rozważ karnet Paris Visite.

Navigo

Navigo Mois

Do ceny miesięcznej karty przejazdowej Navigo, oprócz 5 €, należy dodać jeszcze 84,10 €. Ta kwota obejmuje ten sam obszar i trasy, co karta tygodniowa, jednak ważna jest przez miesiąc: od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca, na przykład od 1 do 31 grudnia. Miesięczne karty przejazdowe Navigo dostępne są w sprzedaży do 20 dnia każdego miesiąca. Na przykład, 20 grudnia możesz kupić już kartę przejazdową na styczeń.

Navigo Liberte+

Jest to jedyny program postpaid umożliwiający korzystanie z transportu w Paryżu. Karta Navigo Liberte+ wymaga kopii paszportu i karty bankowej. Jeden przejazd w 1 lub 2 strefach kosztuje 1,69 €, podobnie jak w przypadku karty Navigo Easy. Płacisz tylko do łącznej kwoty 8,45 € za podróż, co stanowi koszt biletu dziennego. Pod koniec miesiąca wszystkie przejazdy są zliczane, a opłata jest odejmowana z karty bankowej. Nigdy jednak nie zapłacisz więcej niż wynosi taryfa dzienna Navigo Jour. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej RATP.

Kto może korzystać z karty Navigo?

Niektórzy turyści uważają, że karty przejazdowe Nacigo mogą kupić tylko mieszkańcy Francji, jednak tak nie jest: może z nich skorzystać każdy. Karty dostępne są w prawie wszystkich kasach biletowych w stacjach metra, RER i Transilien. Pamiętaj, że aby kupić kartę Navigo, potrzebujesz swojego zdjęcia w rozmiarze 2,5 cm na 3 cm. Lepiej przygotować je z wyprzedzeniem, jednak zawsze możesz sfotografować się w jednej ze specjalnych budek przy kasach biletowych. Za cztery zdjęcia zapłacisz 5 euro. Oprócz zdjęcia, musisz też przedstawić swoje imię i nazwisko.

» CZYTAJ TAKŻETurystyczne karty w Paryżu

Instrukcja fotograficzna jak doładować kartę Navigo w automacie

Passe Navigo

Passe Navigo

Passe Navigo

Passe Navigo

Passe Navigo

W jakich przypadkach opłaca się karta przejazdowa Navigo?

Czy w ogóle warto używać karty przejazdowej Navigo? Wszystko zależy od tego, kiedy wybierasz się do Paryża, gdzie będziesz mieszkać i ile dni spędzisz w tym mieście. Oczywiście, główną wadą Navigo jest data ważności. Miesięczna karta turystyczna na pewno bardzo Ci się przyda, jeżeli planujesz zostać w Paryżu przez co najmniej trzy tygodnie w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego, jednocześnie korzystając z metra lub autobusów co najmniej dwa razy dziennie.

Kupując tygodniową kartę przejazdową, możesz znacząco zaoszczędzić na transporcie, jeżeli przyjedziesz do Paryża w poniedziałek i planujesz przez tydzień aktywnie poruszać się środkami komunikacji miejskiej po Paryżu. Jeżeli wybierasz się do tego miasta w środku tygodnia, koszty za kartę przejazdową Navigo raczej nie zwrócą Ci się, bo będzie ona ważna tylko do niedzieli. W tym przypadku warto pomyśleć o zakupie Navigo Easy (zestawu 10 biletów) w cenie 18,90 €.

Rozważając plusy i minusy zakupu Navigo, weź pod uwagę także to, jakiej dzielnicy będziesz mieszkać. Jeżeli zamierzasz zatrzymać się w centralnej części Paryża, na pewno będziesz mógł zobaczyć wszystkie główne atrakcje Paryża nawet bez korzystania z transportu publicznego. W tym przypadku, nawet jeżeli planujesz pobyt w Paryżu przez ponad tydzień, zakup Navigo może nie mieć sensu.

Navigo to korzystne rozwiązanie dla osób, które postanowiły wynająć hotel nie w samym centrum Paryża, a na jego przedmieściach – na przykład, w okolicach Disneylandu. Bilety przejazdu z tak odległych dzielnic do Paryża są drogie, a Navigo na pewno pomoże zaoszczędzić trochę pieniędzy.

» CZYTAJ TAKŻEJak kupić bilet na metro w Paryżu?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *