10 powodów, by odwiedzić Normandię

, ,

Kolebka impresjonizmu i ojczyzna sera Camembert — to oczywiście Normandia, historyczny region Francji z widokiem na kanał La Manche. Joanna d’Arc i Coco Chanel rozpoczynały tu swoje kariery, podobnie jak Claude Monet i Edouard Manet. Oto 10 powodów, dla których warto poznać najbardziej romantyczną francuską prowincję!

Mont Saint-Michel

Miasto-twierdza zbudowane w VIII wieku, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stoi na granitowym klifie w zatoce Saint-Michel i jest skąpany przez potężne pływy. To właśnie Mont Saint-Michel stał się inspiracją dla wizerunku Minas Tirith, twierdzy z trylogii Władca Pierścieni. Podczas gdy opactwo benedyktyńskie liczy około 50 mnichów, którzy stanowią całą jego populację, wyspę odwiedza nawet 3,5 miliona turystów rocznie.

Mont Saint-Michel

Jeśli wejdziesz po schodach na 80-metrową wieżę głównego kościoła, najwyższy punkt twierdzy, możesz zobaczyć brytyjskie wybrzeże. Chcesz na dłużej zwiedzić to niesamowite miejsce i nie wiesz co zrobić? W Mont Saint-Michel znajdują się hotele, możesz zarezerwować ten, który Ci się podoba, klikając tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEWszystko, co musisz wiedzieć o Mont Saint-Michel

Kuchnia lokalna

Istnieją trzy filary kuchni normańskiej: owoce morza, produkty z ogrodu rynkowego i produkty zwierzęce. W nadmorskich restauracjach znajdziesz przegrzebki w sosie śmietanowym, surowe ostrygi, a nawet gładzicę Dover, zwaną «Rolls Roycem» ryb. Miłośnicy wypieków rozkoszować się będą plackiem z jabłkami, gruszkami i wiśniami z bitą śmietaną, kremem migdałowym i cynamonem. Kotlety cielęce, wieprzowina w stylu normańskim i perliczka składają się na królewski jadłospis. No i oczywiście sery, których można spróbować w Muzeum-Farmie Cotentin: okrągły Camembert o zwiewnej skórce, brązowy «pułkownik» Livaro, kwadratowy Pont l’Eveque i serowy Néchatel.

» CZYTAJ TAKŻECzego spróbować w Normandii?

Tradycyjne napoje normandzkie

Tylko niewielka część normandzkich zbiorów jabłek trafia na cele spożywcze. Większość jest przetwarzana na łagodny napój alkoholowy, cydr lub chłopski szampan. Owoce mogą wyglądać na małe i nieestetyczne, ale tylko takie odmiany nadają się do prawidłowej fermentacji napoju. Wiosną cydr jest destylowany na jabłecznik, Calvados. Fortyfikowane wino Pommeau i boski likier Benedictine również zawdzięczają swoje pochodzenie Normandii.

» CZYTAJ TAKŻE10 pomysłów na to, co robić w Normandii

Rouen

Wąskie uliczki i domy z muru pruskiego, gotyckie budynki i średniowieczne wieże: to Rouen, historyczne centrum Normandii. Degustacja kaczki w Rouen to obowiązkowy punkt programu dla każdego gościa.

Rouen

Smutne karty historii Rouen mówią, że to właśnie tutaj na Starym Rynku stracono Joannę d’Arc. Dla upamiętnienia bohaterki narodowej Francuzi nazwali na jej cześć staromiejską ulicę i nowy kościół, przypominający ognisko. W pobliżu znajduje się wieża Joanny d’Arc, w której była więziona, oraz muzeum o tej samej nazwie. Miejsce to ma jednak wiele do opowiedzenia, jest bogate w nazwiska i wydarzenia oraz opisane przez Flauberta w jego powieściach, dlatego najlepiej zwiedzać je w towarzystwie profesjonalnego przewodnika. Zarezerwuj wycieczkę po Rouen pod tym linkiem, i znajdź dobry hotel, w którym możesz odpocząć po długim spacerze pod tym linkiem.

Zobacz najlepsze oferty hoteli w Rouen

Deauville i Trouville

«Żona — w  Deauville , a kochanka — w Trouville» — tak Paryżanie zwykli żartować o tych dwóch miejscowościach wypoczynkowych, położonych po różnych stronach rzeki Touch. Są do siebie podobne i niepodobne jednocześnie: Deauville jest prymitywne i mieszczańskie, podczas gdy Trouville jest gościnne i romantyczne. Mademoiselle Coco Chanel otworzyła swój pierwszy sklep w Deauville, a jej pomnik w nowym kostiumie kąpielowym zdobi nabrzeże. Trouville słynie z rozległych plaż i mola, na którym kręcono film „Kobieta i mężczyzna”. Zatrzymać można się w każdym z miasteczek, hotele w Deauville są tutaj, a w Trouville tutaj.

Wiejska posiadłość Claude’a Moneta w Giverny

Wiejska posiadłość Claude'a Moneta w Giverny

Okazuje się, że Claude Monet był nie tylko malarzem, ale i zaawansowanym ogrodnikiem. Dwupiętrowy dom z zielonymi okiennicami, róże i drzewa sakury, stawy z liliami wodnymi i japoński mostek są niczym żywe płótna słynnego artysty. Ogród był jego pomysłem, ulubionym dziełem, które Monet starał się doprowadzić do perfekcji, inwestując w niego pieniądze ze sprzedaży obrazów. Aby zarezerwować wycieczkę po pięknej posiadłości Giverny,  kliknij ten link, a tutaj znajdziesz wycieczkę z przewodnikiem.

» CZYTAJ TAKŻEJak samodzielnie dotrzeć do ogrodu Claude'a Moneta w Giverny?

Honfleur

Impresjoniści pokochali Honfleur całym sercem — stare portowe miasto z drewnianym kościołem św. Katarzyny, z odbijającymi się w wodzie kolorowymi domami przy promenadzie. Pewnie rozpoznajesz te pejzaże z obrazów Moneta i Seurata. Paryżanie przyjeżdżają latem do Honfleur, aby zatrzymać się na spokojnej, starej ulicy, wieczorami w kawiarni pić Calvados, a w dzień opalać się na plaży i żeglować. Znajdź odpowiedni hotel w Honfleur  klikając tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEMuzea impresjonistów w Paryżu, które warto odwiedzić

Alabastrowe klify w Etretat

Najsłynniejsza atrakcja przyrodnicza Normandii znajduje się w małym miasteczku Etretat na wybrzeżu kanału La Manche — alabastrowe klify. Claude Monet i inni artyści uwiecznili na swoich obrazach niezwykłe białe łuki i szczyty wyrastające z wody. Łuk La Mannport, czyli słoniowa skała, wygląda jak słoń zanurzający swoją trąbę w wodzie.

Ludzie przyjeżdżają tu, by pospacerować wzdłuż wapiennego wybrzeża Pas de Coe, wykąpać się w błękitnym morzu, popatrzeć na klify z miejsca, z którego malował je Monet, odpocząć od zgiełku (tu są wszystkie hotele w mieście). Podczas odpływu morze odsłania błotnisty brzeg i wtedy można przejść «pod trąbą». Najważniejsze, aby być z powrotem przed nadejściem fali!

Most Normandzki

Most Normandzki

Ten zabytek widnieje na banknocie 500 euro, co już świadczy o jego wysokiej wartości. Uważany za jeden z najdłuższych mostów wiszących na świecie (2350 m) Pont du Normandie łączy dwa brzegi Sekwany między Honfleur a Hawrem. Polecamy wędrówkę po tej majestatycznej konstrukcji: przy wejściu, po stronie Hawru, znajduje się muzeum z tarasem widokowym; idź dalej, a będziesz miał spektakularny widok. Koszt przejazdu samochodem to 5 €, a pod tym linkiem możecie wynająć samochód, którym bez problemu zwiedzicie całą Normandię.

Cherbourg-Octeville

Na ulicach Cherbourga zawsze można natknąć się na parasolkę, która stała się symbolem miasta od czasu premiery filmu «Parasolki z Cherbourga». To stowarzyszenie nie jest jedyną rzeczą, która czyni miasto interesującym (dobre opcje zakwaterowania w Cherbourg-Octeville można znaleźć tutaj). Znajduje się tu port wojskowy i handlowy z latarniami morskimi, ogród roślin egzotycznych, Bazylika Trójcy Świętej oraz muzeum morskie, w którym można zobaczyć kabiny Titanica. Dzięki połączeniu z Octeville miasto zyskało podwójną nazwę, a jego populacja wzrosła kilkakrotnie.

Planujesz podróż do Francji? Nie zapomnij odwiedzić Normandii. Na tej stronie można z wyprzedzeniem zarezerwować hotele w każdym mieście na wybranym kierunku.

 

Miłych wakacji!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *