» Europa » Francja » Paryż » Paryż latem: co robić w czasie upałów?

Lato w Paryżu raduje ludzi słonecznymi i gorącymi dniami. Czasami jednak upał przekracza wszelkie oczekiwania i staje się nieprzyjemny i uciążliwy. Nie pozwól, żeby cię powstrzymał przed odwiedzeniem Paryża! W tym artykule zebraliśmy najlepsze pomysły na produktywne spędzenie czasu w upalnej stolicy Francji. A hotel na pobyt w Paryżu możesz wybrać tutaj!

» CZYTAJ TAKŻEDRUGI RAZ W PARYŻU: CO WARTO ZOBACZYĆ?

Zwiedzanie muzeów

Skwierczący upał na ulicach Paryża to dobry pretekst, by zwrócić uwagę na skarby Luwru czy arcydzieła Rodina (jako bonus jest ogród wokół jego muzeum). Muzea są klimatyzowane, w środku będzie przyjemnie, a sztuka jest dodatkowym bonusem. Bilety do Luwru można znaleźć tutaj.

Z setek paryskich muzeów można wybrać dowolne. Około 60 z nich znajduje się na liście Museum Pass. Zarezerwuj taką kartę pod tym linkiem i wędruj od muzeum do muzeum. Jeśli masz mały budżet i chcesz zaoszczędzić, zapoznaj się z listą darmowych muzeów w Paryżu.

Wersal może kusić swoim widokiem, ale zwiedzanie go w upale jest dość męczące. Chociaż ogrody i fontanny mogą wydawać się dobrym pomysłem, jest tam dużo otwartych przestrzeni i słońce naprawdę potrafi przygrzać. Lepiej byłoby skrócić program i zarezerwować bilet do pałacu na drugą połowę soboty, by po zwiedzeniu królewskich komnat obejrzeć wieczorny pokaz fontann

Wybierz się na spacer po lesie

Dobrym pomysłem jest wybranie się do Lasku Vinceńskiego lub Bulońskiego – w obu można świetnie spędzić czas pod gęstym cieniem drzew i przepłynąć się łódką po jeziorze. Można to połączyć z piknikiem i degustacją paryskich smakołyków.

Dla rodzin z dziećmi w Lasku Vinceńskim jest zoo, a w Bulońskim park rozrywki, w którym jest mini zoo z fontannami i atrakcje wodne. 

» CZYTAJ TAKŻEWYCIECZKA DO PARYŻA Z DZIEĆMI: 33 WSKAZÓWEK

Odwiedź parki z atrakcjami wodnymi

Skoro już mowa o atrakcjach wodnych. W Parku Andre Citroena (15. okręg) i Parku Clichy-Batignolles (17. okręg) znajdują się specjalne fontanny, które tryskają prosto z ziemi. Można po nich biegać i uciekać przed chłodnymi strumieniami. Albo i nie. W każdym razie dzieci uwielbiają tę zabawę. 

» CZYTAJ TAKŻENAJPIĘKNIEJSZE PARYSKIE PARKI

W Parku Citroena jest też balon na gorące powietrze; przy dobrej pogodzie co pół godziny unosi grupę osób chcących zobaczyć Paryż z lotu ptaka. I tam w górze też jest chłodniej.

Jeśli chodzi o parki rozrywki, to najlepszym wyborem jest Asterix. Zastaniesz tam dużo wodnych atrakcji, które pomogą przetrwać upał. W Disneylandzie jest gorąco, ale park instaluje specjalne fontanny natryskowe: to atrakcja sama w sobie, szczególnie dla najmłodszych i można się odświeżyć.

Spróbuj lodów na wyspie Saint-Louis

Porcja lodów oczywiście nie ochłodzi cię na długo, ale podczas zwiedzania centrum miasta w upale to będzie kilka minut zbawienia. Przede wszystkim polecamy legendarną lodziarnię Berthillon Glacier.

Polecamy zdecydować się na audioprzewodnik zamiast tradycyjnej wycieczki. Dzięki niemu w każdym momencie możesz zatrzymać się i odpocząć w cieniu.

Latem w Paryżu weź prysznic na wybrzeżu

Innym sposobem na krótkie odświeżenie się jest wejście pod natrysk. Takie finezyjnie prysznice są zainstalowane w różnych miejscach i lokalach. A na «paryskich plażach», czyli deptakach nad Sekwaną, wyrasta cały las natrysków. Przejdźcie się wzdłuż promenad.

Jeśli zdarzy ci się być na Placu Republiki w upalny dzień, uchwycisz włączenie lokalnego «wodnego lustra». Spryskiwacze orzeźwiają przechodniów prosto z ziemi.

Wybierz się do Normandii lub Bretanii

Upał w Paryżu nie oznacza, że musisz zostać w Paryżu, prawda? Zmień plany i wybierz się na północ, nad morze. Wielu paryżan tak właśnie robi. Normandia i Bretania są zazwyczaj o wiele chłodniejsze. Najlepszym środkiem podróży byłby dobry klimatyzowany autobus turystyczny

» CZYTAJ TAKŻE10 POWODÓW, BY ODWIEDZIĆ NORMANDIĘ

Pierwszym kandydatem do odwiedzenia jest Mont Saint-Michel. Wycieczki z Paryża można zarezerwować tutaj. O innych normandzkich miastach przeczytaj pod tym linkiem. O najlepszych plażach w Bretanii pisaliśmy tutaj. Wycieczka samochodem do tych malowniczych miejsc będzie niezapomniana.

Pij darmową wodę z ulicznych fontann pitnych

W Paryżu wystarczy przynieść butelkę i niekończący się zapas całkowicie darmowej wody jest twój. I nie martw się o jakość wody – Paryż ma doskonały system oczyszczania wody miejskiej. Woda jest naprawdę dobra i smaczna. A same fontanny są piękne.

Oczywiście nie można tego powiedzieć o jakości wody w dużych publicznych fontannach. Szczególnie latem taka woda długo stoi i rzadko ją zmieniają, żeby zaoszczędzić. Kąpiel w ozdobnych (no i pitnych w sumie też) fontannach jest zabroniona, za taką przyjemność zapłacisz mandatem w wysokości 38 euro. Jedynym wyjątkiem jest fontanna warszawska na placu Trocadero. Zawsze jest w niej tak dużo turystów, że autorzy zakazu kąpieli machnęli na to ręką.

Podróżuj konkretnymi liniami metro

Paryskie metro ma gorący mały sekret: tylko linie oznaczone numerami 1, 2, 4, 5, 9 i 14 są klimatyzowane. Pozostałe «gorące» linie mogą naprawdę dać popalić, kiedy robi się ciepło. Nie zapomnij więc zabrać ze sobą wachlarza i butelki wody.

Swoją drogą, w czasie upałów w metrze często rozdawana jest darmowa woda butelkowana. Zachęcamy do skorzystania.

Wieczorna zabawa

Program kulturalny równie dobrze można przesunąć na wieczór, przechadzając się wieczorową porą po lekko już schłodzonym i zalanym światłami Paryżu. Wejdź się na Łuk Triumfalny i wieżę Montparnasse, by po zachodzie słońca podziwiać mrugającą wieżę Eiffla. Wybierz się na rejs łodzią po wieczornej Sekwanie. Później kankan i szampan w kabarecie Moulin Rouge

» CZYTAJ TAKŻENAJSŁYNNIEJSZE KABARETY W PARYŻU

Kąpiel w basenie

Pływanie w Sekwanie, Marnie i kanałach Paryża jest zabronione. Ale w Paryżu jest wiele pięknych basenów pod gołym niebem. Na przykład jest jeden w dzielnicy Butte aux Cailles, pięć minut od placu Włoskiego (13. okręg). Można tam pójść popływać, napić się kawy lub obejrzeć film i cieszyć się wolnym czasem. Wstęp dla dorosłych wynosi 3,50 euro.

Pływający 25-metrowy basen imienia Josephine Baker jest zacumowany na Sekwanie naprzeciwko Biblioteki Narodowej Francji (13. okręg, po drugiej stronie rzeki od dworca Bercy, 12. okręg). Przy pięknej pogodzie otwiera się jego dach. Wstęp kosztuje od 3,60 euro.

Jeśli szukasz tańszej opcji, to darmowe baseny są latem napełniane na barkach w kanale St Martin w 19. okręgu. Śmiało przyjdź i popływaj!

Zejdź do katakumb

Zejście do podziemi to nie tylko dreszczyk emocji związany z gotyckimi czaszkami i kościami paryskich przodków, ale także dobry sposób na radzenie sobie z upałami. To jedna z najczęściej odwiedzanych latem atrakcji Paryża. Aby uniknąć omdlenia z gorąca podczas stania w kolejce, najlepiej zaopatrzyć się w bilet z wyprzedzeniem

» CZYTAJ TAKŻEKATAKUMBY PARYŻA

Idź do kościoła

Nawet jeśli nie jesteś bardzo religijny, nie przepuść okazji, aby odwiedzić kościół latem w Paryżu. Jest ich mnóstwo, wstęp jest bezpłatny, a wnętrza często bardzo piękne. No a w naszym kontekście, kamienne budynki kościołów dobrze utrzymują chłód. Po wizycie w nich na pewno poczujesz się lepiej. Jedynym minusem jest to, że w środku trzeba być cicho. A może jednak to plus? 

» CZYTAJ TAKŻECO ZOBACZYĆ W PARYŻU, GDY NOTRE DAME JEST W REMONCIE?

Idź na zakupy

Jakby inaczej, centra handlowe są klimatyzowane! I możesz kupić wszystko, czego zapomniałeś zabrać: nowe szorty, koszulki na ramiączkach, a zwłaszcza modny słomkowy kapelusz, okulary przeciwsłoneczne oraz krem z SPF. W dodatku lato to sezon wyprzedaży w Paryżu. Więc jeśli jesteś w Paryżu pod koniec lipca, to warto zainteresować się tym tematem.

Opalaj się na plaży

Od 6 lipca w Paryżu otwierają się plaże na nabrzeżach. Na przykład przy kanale św. Marcina opalanie się w kostiumie kąpielowym w centrum miasta jest całkowicie legalne. Naprzeciwko Hôtel de Ville wysypano tyle piasku, że całkiem wygodnie można w nim grać w siatkówkę plażową. Nie wolno jednak kąpać się w Sekwanie. Odśwież się pod natryskiem lub wybierz się na basen.

Udanego wypoczynku w Paryżu, nawet w te upalne dni!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *