Wersal: bilety, fontanny i przydatne informacje o pałacu

,
Wersal

Wersal — to nie tylko pałac,  ale całe miasto zbudowane specjalnie dla dworu królewskiego. Ludwik XIV chciał posiadać coś tak luksusowego, aby nikt nie mógł mu dorównać w bogactwie i pięknie. Dzisiaj możesz zachwycać się ambicjami tego króla na przedmieściach Paryża.

Bilety do Wersalu można zarezerwować pod tym linkiem, tu są bilety z transferem z Paryża. A teraz opowiemy wam o samym pałacu i jego historii.

Jak kupić bilety do Wersalu?

Ogrody pałacowe

Bilet do pałacu kosztuje 19,50 € dla dorosłych; dzieci do 18 roku życia i studenci UE do 26 roku życia są bezpłatne. W dni powszednie wstęp do ogrodów jest bezpłatny dla wszystkich. Każdy zwiedzający może bezpłatnie pobrać ze strony pałacu aplikację z audioprzewodnikiem.

Od 2021 roku wejście do pałacu wymaga wcześniejszej rezerwacji, dlatego bilet należy kupić online. Jeśli zwiedzasz z dzieckiem, dla niego również należy zarezerwować bezpłatny bilet online.

Poszczególne obiekty na terenie parku oraz wejście do ogrodów w weekendy, kiedy odbywają się tam pokazy fontann, podlegają dodatkowej opłacie. Istnieje możliwość zakupu biletu z interesującym was kompleksem rozrywkowym. Bilety na sam pokaz fontanny można kupić w kasie pałacu za 10-10,50 €, ale latem często są długie kolejki. Nie jest też przyjmowana gotówka, tylko karty i bony.

Aby uniknąć stania w kolejce i bycia zawróconym z powodu przepełnionego pałacu, kup bilety online z domu. Chętnie pomożemy ci w tym zakresie. Opcje biletowe zobaczysz poniżej.

Prosty bilet do Wersalu

Bilet ten będzie obejmował jedynie wstęp do Pałacu Wersalskiego (w określonym dniu i godzinie) oraz wszystkie darmowe oferty, czyli audioprzewodnik i ogrody w dni powszednie.

Wersal z wizytą w ogrodach muzycznych i pokazami fontann

Wielu podróżników wybiera się do Wersalu, aby zobaczyć więcej fontann niż pałaców. Trzeba jednak wiedzieć, że fontanny nie są czynne 24 godziny na dobę, ani nawet codziennie. Jeśli chcesz mieć pewność, to wszystkie fontanny będą czynne w weekendy; w lipcu i sierpniu nie działają w poniedziałek, we wrześniu i październiku w poniedziałki i środy. Dokładny harmonogram włączania fontann można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej oraz w aplikacji.

W cenie zwiedzanie pałacu i Pałacyku Trianon, wizyty w ogrodach oraz audioprzewodnik (wieczorny pokaz nie jest wliczony w cenę). Wybierz datę wizyty z poniższego kalendarza:

Przedstawienia w Wersalu

Wersal

Dla przeciwników chodzenia po salach z audioprzewodnikiem i zwykłego spaceru po ogrodach, Wersal wystawia specjalne przedstawienia. Program zmienia się cyklicznie. W 2023 roku można odwiedzić pokazy konne w środy, soboty i niedziele. Cena biletu wynosi 39,50 €.

Perełką Wersalu jest specjalny wieczorny pokaz światła i muzyki z fajerwerkami rozbłysków i świateł. Spektakl ten odbywa się raz w tygodniu, w soboty tylko o godz. 20.30, w sezonie letnim. Bilety kosztują 31 €, dostaniesz pod tym linkiem.

Przydatne informacje

Wersal jest zabytkiem o imponujących rozmiarach. Chodzenie w kółko w poszukiwaniu toalety czy kawiarni może być utrapieniem. Dlatego przed wizytą pobierz darmową aplikację na oficjalnej stronie. Aplikacja posiada mapę wszystkich toalet i szatni, punktów dostępu do internetu, punktów darmowego ładowania telefonów, barów z przekąskami i restauracji, miejsc piknikowych, parkingów, schowków na wózki lub torby oraz sklepów z pamiątkami. Jest super przydatna!

Kto i kiedy zbudował Wersal

Wersal pierwotnie istniał jako mała wioska na obrzeżach Paryża. Jednak w XVII wieku tereny te otrzymał król Ludwik XIII (ten od „Trzech Muszkieterów”). Spodobały mu się tutejsze lasy i kazał wybudować tu domek myśliwski. Był on skromnych rozmiarów – zaledwie 6 na 24 metry.

Jego syn Ludwik XIV, zwany też Król Słońce, nie przepadał za Paryżem i zawsze zbuntowanymi paryżanami. Na budowę swojego głównego pałacu wybrał Wersal. Pałac ten miał uosabiać całą potęgę, chwałę i bogactwo zarówno samego króla, jak i Francji. W końcu to Ludwik XIV uznał to państwo za swoje.

Miejsca na budowę było sporo, a do tego dość daleko od Paryża. Król myślał, że rewolucjoniści na pewno tu nie dotrą (z historii wiemy, że nie wszystko poszło zgodnie z planem).

Do budowy pałacu zaproszono architekta Louisa Lévaux i malarza Charlesa Lebruna. Ogród został zaprojektowany przez André Le Nôtre. Pomysł króla powiódł się i powstał najwspanialszy pałac Paryża, który następnie był kopiowany przez wszystkich monarchów i tak dzieje się do dziś.

Budowę rozpoczęto w 1623 roku (wtedy jeszcze jako domek myśliwski), a królowie zamieszkali tu w 1682 roku.

Z czego słynie Wersal i co można tu zobaczyć?

Wersal

Zespół pałacowy składa się z kilku obszarów. Jest tam kilka pałaców, ogromny park i oczywiście fontanny! A jeden z pałaców jest obecnie hotelem i można w nim spędzić królewską noc.

Pałac królewski w Wersalu i kto go zbudował?

Główna rezydencja królów francuskich jest pompatyczna i niezmiernie szykowna jak na czasy, w których została zbudowana. Wspaniała budowla ucieleśniała wszystkie marzenia i zachcianki słynnego „Króla Słońce” Ludwika XIV.

Sala Lustrzana w Wersalu

Jeśli cały Wersal jest luksusem, to Sala Lustrzana jest luksusem podniesionym do kwadratu. I Ludwikiem XIV do kwadratu. Galeria służyła temu samemu celowi – zaimponować i wywyższyć króla. Odbywały się tu obrzędy dworskie, uroczystości i przyjeżdżali goście z odległych krajów.

Jest tu dosłownie wszystko – złoto, srebro, posągi, jedwabie, a kiedyś były nawet drzewa pomarańczowe. Malowidła na suficie opowiadają oczywiście o heroicznych czynach Ludwika – wygranych bitwach, zdobytych twierdzach i korzystnych dla Francji traktatach.

Sala Lustrzana w Wersalu

Do dekoracji galerii wykorzystano blisko czterysta luster (straszna rzadkość w XVII wieku). Wewnętrzny układ sali jest tak zaprojektowany, że kolumny w centrum pomieszczenia, wspaniałe obrazy i ogromne „francuskie” okna są misternie odbijane w lustrach, tworząc nieskończoną perspektywę oraz niezwykle zwiewną i świetlistą przestrzeń.

W pałacu znajduje się jeszcze kilka innych ciekawostek, jak Galeria Wielkich Bitew i Kaplica Królewska, urządzone z takim samym przepychem.

Nie można też przegapić komnaty króla, który znajduje się w środku pałacu.

W cenę wstępu wliczony jest audioprzewodnik. Zobacz tutaj. Szczerze mówiąc, audioprzewodnik jest nieco sztywny. Przekazuje dużo informacji, ale trochę przynudza. Polecamy zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem. Będzie ciekawie i treściwie.

» Czytaj takżeJak dostać się z Paryża do Wersalu?

Duży i Mały Trianon

Mały Trianon

Duży i Mały Trianon niewiele różnią się swoim stylem. Sam pałac królewski został wykonany w stylu klasycznym, dlatego też apartamenty królewsie również cechują się elegancją i dobrym gustem. Stworzono je w celach wypoczynku, rekreacji i innych kaprysów rodziny królewskiej. Mały Trianon można śmiało nazwać kobiecą sferą – urządzono ją w kokieteryjnym stylu rokoko. W pałacyku samotnie spędzała czas markiza de Pompadour i Maria Antonina. Pokoje wyróżniają się nie tylko luksusem, lecz przede wszystkim wygodą i przyjemną atmosferą.

Posiadłość Marii Antoniny z wioską Hameau de la Reine

Aby uciec od zbyt uregulowanego i pompatycznego życia dworu, królowa Maria Antonina, żona króla Ludwika XVI, poprosiła o mały, ustronny zakątek Wersalu. W ten sposób pojawiła się królewska wioska.

Staw i ogród nie są już kwadratowe – czasy się zmieniły i modny stał się naturalizm.

Posiadłość Marii Antoniny

Jest to mieszanka królewskiego domu letniego i parku rozrywki, gdzie Maria Antonina mogła bawić się w doskonałą grę w życie wiejskie i odpoczywać we względnym spokoju, plotkować i ucztować w małym gronie najbliższych przyjaciół.

Nie miało to nic wspólnego z prawdziwą wioską – wszystko było tu drogie i luksusowe, ale nie była to pusta dekoracja – służba wykonywała tu pracę i produkowała jakieś produkty spożywcze. W zatrudnionym sztabie ludzi byli nawet specjalni łapacze szczurów i kretów – nieskazitelność była tu na pierwszym miejscu!

Wioska Marii Antoniny jest do dziś dostępna w ramach ogólnego biletu do Wersalu. Nie zatrzymuj się więc, by zobaczyć tylko pałac i główne fontanny. Nieco dalej znajduje się chyba najbardziej spokojne i romantyczne miejsce francuskiego dworu królewskiego.

Ile fontann jest w Wersalu: ogrody pałacowe

Fontann

W sumie w Wersalu zaprojektowano 2 tysiące fontann. Obecnie istnieje 1700 działających fontann i około 50 dużych fontann.

Fontanny w Wersalu to również cud inżynierii, choć tej części nie widać. Zbudowano je w czasach bez elektryczności, na terenie stosunkowo bezwodnym – nie ma tu głównych, łatwo dostępnych źródeł, takich jak duża rzeka. Cuda inżynierii i bardzo dużo pracy w toku: koła wodne, system zbiorników i kanałów, mnóstwo pomp, wszystko rozrzucone na mile wokół pałacu.

Jeden ze zbiorników znajdował się na dachu samego pałacu, a pod ziemią w parku ciągnie się ponad 30 kilometrów rur.

Zespół pałacowy otoczony jest ogrodami i parkiem zaprojektowanym przez architekta krajobrazu André Lenôtre. Znajduje się w nich Świątynia Miłości, teatr cesarski, Belweder, grota i wiele innych budynków, nie wspominając o setkach fontann, rzeźb, kwietników i alejek.

Jaka jest powierzchnia Wersalu?

Przy 63 000 metrów kwadratowych, Pałac jest daleki od największego na świecie.

Niezrównany Wersal oferuje wiele ciekawych wycieczek prowadzonych przez lokalnych przewodników. Dzieci są mile widziane. Zapoznaj się z wszystkimi ofertami wycieczkowymi na stronie.

» Czytaj takżeWersal w Paryżu: jak zaplanować wycieczkę?

Kiedy otwarty jest Wersal?

Ogrod

Godziny otwarcia kompleksu pałacowego, parku i innych budynków w miasteczku różnią się w zależności od pory roku. Wysoki sezon przypada na okres od kwietnia do października, kiedy to pałac i park otwarte są od 8 rano, a pałace Trianon od 12 godziny. Niski sezon to czas od listopada do marca. W tym czasie godziny otwarcia są takie same, jednak zamykanie kompleksu następuje o godzinę wcześniej, bo o 17:30.

Kiedy działają fontanny w Wersalu?

Fontann

Fontanny w Wersalu nie zawsze działają.

Warto zapamiętać:

 • Fontanny nie działają w poniedziałki.
 • W pozostałe dni fontanny nie działają przez cały czas. Każda ma swój harmonogram, pięć do siedmiu minut co 15 do 30 minut.
 • Najbardziej widowiskowy program pokazów fontann jest w soboty i niedziele.
 • Wieczorny show z fajerwerkami jest tylko w piątki i soboty.
 • Sprawdź harmonogramy fontann na oficjalnej stronie Wersalu, a także pobierz pałacową aplikację. Niektóre fontanny przestają działać w godzinach popołudniowych.

Jak dostać się z Paryża do Wersalu?

Z Paryża do Wersalu można dostać się na kilka sposobów.

 • Najpopularniejszym sposobem jest skorzystanie z pociągów podmiejskich RER linii С.  Należy jechać do stacji końcowej Versailles Château Rive Gauche. Wszystkie bilety są ważne do strefy 5.
 • Autobusem miejskim. Ze stacji metra Pont de Sevres linia 9 odjeżdża autobus №171 do placu Place d’Armes w Wersalu. Bilety kosztują 2 euro, a autobusy odjeżdżają co 15 minut od 5:30 (6:30 w niedziele) do 01:00.
 • Jeszcze jeden sposób — pociąg TER. Do stacji Versailles pociągi odjeżdżają z dworców Saint-Lazare oraz Montparnasse.
 • Aby nie główkować się nad wyborem transportu i organizacją wycieczki, kup bilet wraz z transferem w wygodnym, klimatyzowanym autobusie. Oferta dostępna jest pod tym linkiem.
 • Jeśli nie chcesz korzystać z transportu publicznego, możesz dostać się do Wersalu taksówką transferową. Samochód zamówisz prosto z domu pod tym linkiem.
 • Jeśli wynająłeś samochód lub jedziesz własnym, skorzystaj z trasy A13. Aby wybrać samochód i poznać ceny kliknij tutaj. Płatne parkingi znajdują się przy pałacach Grand i Petit Trianon, Place d’Armes i Avenue de Bailly.

Teoretycznie, nie musisz nigdzie jechać, jeśli zostaniesz w samym miasteczku przy Wersalu. Są tu hotele w różnych kategoriach cenowych od średnich po luksusowe.

Zarezerwować hotel w Wersalu

Życzymy miłego zwiedzania Wersalu!

» Czytaj także10 najlepszych pałaców i zamków w Paryżu i na przedmieściach

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *