Boże Narodzenie w Watykanie: obchody, msza, bilety

, ,
Boże Narodzenie w Watykanie

Jeśli chcesz spędzić święta Bożego Narodzenia w naprawdę niezwykłym miejscu, wybierz się wtedy do Watykanu. Całe zimowe Włochy to bajka sama w sobie, ale tam, w wigilię głównego, chrześcijańskiego święta, dzieją się prawdziwe cuda. Warto odwiedzić to maleńkie państwo z kilku powodów. Już i tak uderzająco piękna architektura miasta zapiera dech w piersiach swoimi świątecznymi dekoracjami; choinka na Placu św. Piotra co roku zachwyca mieszkańców i turystów, a msza bożonarodzeniowa w Watykanie to naprawdę niesamowite widowisko. Podsumowując, wycieczka do Rzymu w grudniu to świetny pomysł. Ale przejdźmy do szczegółów.

» Czytaj takżeBoże Narodzenie i Nowy Rok w Rzymie: przygotowania do świątecznej podróży

Choinka jako prezent

Choinka jako prezent

Ustawienie choinki na placu miejskim to dobra, choć wcale nie taka stara, tradycja, bez której żadne Boże Narodzenie Watykanie się nie obędzie. Zaczęła się ona w 1982 roku, kiedy to polski rolnik podarował papieżowi Janowi Pawłowi II wiecznie zielone, iglaste drzewko z okazji tego święta. Do dziś Europejczycy mają zaszczyt podarowywać papieżowi świerk, który ozdobi Plac Świętego Piotra. Co roku przedstawiciele jednego z krajów europejskich przekazują papieżowi symbol Bożych Narodzeń.

Tradycja ta przyjęła się bardzo dobrze, podobnie jak stawianie żłóbka bożonarodzeniowego w skali 1:1. W 2018 roku na placu stanęła wspaniała, sosnowa piękność, o wysokości 23 metrów i wadze aż 4,5 tony. Pochodzi ona z północy Włoch (z lasów Pordenone). Każdego roku drzewko przywożone jest do Watykanu pod koniec listopada i już od pierwszych dni zimy pojawia się przed oczami mieszkańców i turystów w swej świątecznej dekoracji. Zwykle choinka zdobi plac do połowy stycznia. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić Watykan podczas ferii zimowych z rodziną lub samemu, koniecznie ją podziwiaj.

» Czytaj takżeWatykan: wskazówki dla turystów

Jak dekorowany jest Plac Świętego Piotra

Jak dekorowany jest Plac Świętego Piotra

Na szczególną uwagę zasługują zabawki znajdujące się na głównej choince w Watykanie. Są one tradycyjnie wykonywane przez dzieci poddawane leczeniu we włoskich szpitalach onkologicznych. Ta mieniąca się girlanda wykonana jest w całości z energooszczędnych lampek LED. W miejsce jednego ściętego świerka w regionie, z którego pochodzi świąteczne drzewko, sadzi się kilka nowych drzew. A drewno pozostałe po świętach nie jest wyrzucane, lecz przeznaczane na cele charytatywne.

Stawianie szopki na Placu św. Piotra jest jeszcze starszą tradycją. Każdego roku, w okresie Bożego Narodzenia, Watykan odtwarza biblijną scenę narodzin Jezusa. Już za czasów papieży Piusa XII i Jana XXIII w Val Gardena stawiano wielkie, drewniane figury. Papież Paweł VI był pierwszym, który zezwolił na ich instalację na placu. Liczby te zmieniają się co roku. Podarowanie Watykanowi szopki w prezencie jest nie mniej zaszczytne niż podarowanie mu żywej choinki. Dla przykładu, w 2018 roku wszystkie rzeźby były wykonane z piasku.

Bożonarodzeniowa msza w Watykanie

Bożonarodzeniowa msza w Watykanie

Wiele osób przyjeżdża do Rzymu, aby zbliżyć się do ważnych religijnie miejsc, ale w tym przypadku nie ma znaczenia, jak bardzo jesteś wierzący. Istnieją spektakle, które potrafią zbliżyć do siebie ludzi z całego świata, dzięki ich magicznej, niewysłowionej atmosferze. Możesz oglądać papieża na jednym z ekranów ustawionych na placu, ale uczestnictwo we mszy osobiście daje zupełnie inne doświadczenie. Aby zobaczyć to na własne oczy i osobiście doświadczyć sakramentu, trzeba wcześniej kupić bilety.

» Czytaj także12 wartych odwiedzenia kościołów w Rzymie

Msza św. odbywa się w Bazylice św. Samo miejsce jest przesiąknięte atmosferą duchowości połączonej z uderzającym pięknem starożytnej, rzymskiej architektury. Sama obsługa jest bardziej spektakularna, niż można by się spodziewać.

Jeśli nie byłeś wcześniej w Watykanie, najlepiej jest zobaczyć budynek bazyliki na własną rękę, lub w ramach wycieczki z przewodnikiem, lub z audioprzewodnikiem. W okresie świąt Bożego Narodzenia wzrasta również liczba osób, które chcą zobaczyć katedrę, dlatego zalecamy zakup biletów z wyprzedzeniem, aby nie musieć stać w kolejce.

Jak zdobyć bilety na Boże Narodzenie w Watykanie

Jak zdobyć bilety na Boże Narodzenie w Watykanie

Bilety na mszę bożonarodzeniową w Watykanie są bezpłatne, ale bardzo poszukiwane. Jeśli planujesz uczestniczyć we mszy świętej, musisz się o to zatroszczyć zawczasu. Bilety są dostępne dopiero w listopadzie, ale im wcześniej je zarezerwujesz, tym lepiej. Wnioski można składać do 1 grudnia. Jeśli zarezerwujesz bilety dla małej grupy, masz większe szanse na ich otrzymanie. Tak więc rodzina licząca od 2 do 6 osób, będzie miała większe szanse dostać się na świąteczną mszę do Watykanu niż grupa pół tuzina turystów.

Aby zarezerwować bilet na Mszę Świąteczną, należy wypełnić specjalny formularz, który można pobrać z icjalofnej strony Watykanu, a następnie wysłać go faksem lub pocztą (zwykłą, nie elektroniczną). Otrzymasz wtedy w zamian dość niezwykłą pamiątkę: list potwierdzający, że Watykan rozpatruje Twoją prośbę. Dostaniesz również numer. Należy pamiętać, że nie jest to jeszcze potwierdzenie biletu. Aby otrzymać sam bilet, należy zgłosić się do Prefettura Vaticana (zapukać do spiżowej bramy) osobiście na 3-5 dni przed Mszą św. Dopiero wtedy będziesz mógł wejść do bazyliki.

Oprócz biletów na mszę, należy również wcześniej zadbać o rezerwację hotelu, bowiem wszystkie wygodne i niedrogie miejsca są wyprzedawane z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. A jeśli podróżujesz samochodem, pomyśl o parkingu. Jeśli nie masz do niego dostępi w hotelu, zarezerwuj go z wyprzedzeniem, bo samochód może stać się problemem.

Watykan, Rzym: Wybierz hotel

Jak zobaczyć papieża w Boże Narodzenie bez biletu

Jak zobaczyć papieża w Boże Narodzenie bez biletu

Jeśli nie udało Ci się dotrzeć na mszę, nie martw się, nadal możesz zobaczyć papieża, choćby z daleka, i poczuć tę świąteczną atmosferę. O północy, 25 grudnia, przemawia on do zgromadzonych na placu z balkonu katedry św. Piotra, wygłaszając przemówienie i odmawiając krótką modlitwę. Cała uroczysta msza jest transmitowana na dużym ekranie na placu, gdzie gromadzi się wiele osób. Papież błogosławi również lud mniej więcej w tym samym czasie 26 grudnia. Nie potrzebujesz biletów, aby wziąć udział w tych wydarzeniach i zobaczyć je na własne oczy.

Poza dniami świątecznymi, w każdą środę papież przemawia do wiernych ze swojego balkonu, wygłaszając przemówienie na określony temat. Jest to tak zwana Audiencja Generalna, ale, aby wziąć w niej udział, potrzebne są darmowe bilety, które możesz zamówić na oficjalnej stronie internetowej.

Jak działają muzea w czasie Bożego Narodzenia w Watykanie

Jeśli zamierzasz spędzić w Watykanie więcej niż jeden dzień, możesz doświadczyć zarówno uroczystą mszę, jak i liczne, lokalne atrakcje. W mieście godziny otwarcia muzeów są inne, niż w pozostałych częściach Rzymu. W sam dzień Bożego Narodzenia nie będzie można zwiedzić Kaplicy Sykstyńskiej i innych słynnych zabytków architektonicznych i historycznych w Watykanie. Tutejsze muzea mają kilka dni wolnych w czasie ferii zimowych: 25 i 26 grudnia oraz 1, 5 i 6 stycznia w 2020 roku.

Należy pamiętać, że przepływ turystów w czasie wakacji w Rzymie wzrasta, więc najlepiej jest pomyśleć o rezerwacji biletów z wyprzedzeniem. Nawet w dni powszednie kolejka do Muzeów Watykańskich ciągnie się nawet przez kilka godzin. Aby uniknąć stania w kolejce do kasy i wejść do środka szybciej, zarezerwuj bilety tutaj.

Przy okazji, w ostatnią niedzielę miesiąca, możesz zwiedzać Muzea Watykańskie za darmo od 9:00 do 14:00 (wstęp możliwy jest do 12:00).

W dni powszednie muzea są czynne jak zwykle: od 9.00 do 18.00, ale sprzedaż biletów kończy się o 16.00.

Jeśli interesuje Cię serce kultury chrześcijańskiej, Boże Narodzenie w Watykanie zapowiada się na niezapomniane. Zarezerwuj wcześniej bilety na mszę lub obejrzyj spektakl na jednym z ekranów na Placu Świętego Piotra, udekorowanym z okazji uroczystości. Jeśli jest to Twoja pierwsza podróż, koniecznie przeczytaj nasz artykuł z poradami na temat zwiedzania Watykanu, bo jest on pełen przydatnych wskazówek typu „jak to zrobić”. Ogólnie rzecz biorąc, postaraj się znaleźć czas na spokojne spacery po ulicach miasta, muzeach i bazylikach. Być może zechcesz jeszcze bardziej zanurzyć się w tej czarującej atmosferze, przez co na pewno kiedyś wrócisz do Watykanu.