» Europa » Włochy » Rzym » Watykan » Boże Narodzenie w Watykanie: obchody, msza, bilety

Jeśli chcesz spędzić święta Bożego Narodzenia w naprawdę niezwykłym miejscu, wybierz się do Watykanu. Całe zimowe Włochy to bajka sama w sobie, ale tam, w wigilię wielkiego, chrześcijańskiego święta, dzieją się prawdziwe cuda. Warto odwiedzić to maleńkie państwo z kilku powodów. Po pierwsze, już i tak uderzająco piękna architektura Watykanu zapiera dech w piersiach swoimi świątecznymi dekoracjami. Na Placu św. Piotra znajduje się bajkowa choinka, która co roku zachwyca mieszkańców i turystów. Z kolei msza bożonarodzeniowa w tym mieście to naprawdę niesamowite widowisko. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wygląda Boże Narodzenie w Watykanie i jak zdobyć bilety na główne obchody.

Jeśli to Twoja pierwsza podróż do tego miasta, zacznij tutaj: Watykan: wskazówki dla turystów. Najważniejsze — nie zapomnij zarezerwować hotelu z wyprzedzeniem, ponieważ noclegi w tym czasie wyprzedają się jak bułeczki.

Jak zdobyć bilety na Boże Narodzenie w Watykanie?

Wiele osób przyjeżdża do Rzymu, aby zbliżyć się do ważnych religijnie miejsc, ale w tym przypadku nie ma znaczenia, jak bardzo jesteś wierzący. Istnieją spektakle, które potrafią zbliżyć do siebie ludzi z całego świata, dzięki ich magicznej, niewysłowionej atmosferze. Dalej, możesz oglądać papieża na jednym z ekranów ustawionych na placu, ale uczestnictwo we mszy osobiście daje zupełnie inne doświadczenie. Aby zobaczyć to na własne oczy i osobiście doświadczyć sakramentu, trzeba wcześniej kupić bilety.

Msza bożonarodzeniowa odbywa się w Bazylice św. Piotra. Bilety na mszę bożonarodzeniową w Watykanie są bezpłatne, ale bardzo poszukiwane. Jeśli planujesz uczestniczyć we mszy świętej, musisz się o to zatroszczyć z wyprzedzeniem. Bilety są dostępne dopiero w listopadzie, ale im wcześniej je zarezerwujesz, tym lepiej. Wnioski można składać do 1 grudnia.

Jeśli zarezerwujesz wejściówki dla małej grupy, masz większe szanse na ich otrzymanie. Tak więc rodzina licząca od 2 do 6 osób, będzie miała większe szanse dostać się na świąteczną mszę do Watykanu niż grupa pół tuzina turystów.

Aby zarezerwować bilet na mszę świąteczną, należy wypełnić specjalny formularz, który można pobrać z oficjalnej strony Watykanu, a następnie wysłać go faksem lub pocztą (zwykłą, nie elektroniczną). Otrzymasz wtedy w zamian dość niezwykłą pamiątkę: list potwierdzający, że Watykan rozpatruje Twoją prośbę. Należy pamiętać, że nie jest to jeszcze potwierdzenie biletu. Aby otrzymać sam bilet, musisz zgłosić się do Prefettura Vaticana (zapukać do spiżowej bramy) osobiście na 3-5 dni przed mszą św. Dopiero wtedy będziesz mieć potwierdzenie, czy możesz wejść do bazyliki.

Samo miejsce jest przesiąknięte atmosferą duchowości połączonej z uderzającym pięknem starożytnej, rzymskiej architektury. Jeśli nie byłeś wcześniej w Watykanie, najlepiej jest zobaczyć budynek bazyliki na własną rękę, lub w ramach wycieczki z przewodnikiem, lub z audioprzewodnikiem. W okresie świąt Bożego Narodzenia wzrasta również liczba osób, które chcą zobaczyć katedrę, dlatego zalecamy zakup biletów z wyprzedzeniem, aby nie musieć stać w kolejce.

» CZYTAJ TAKŻEBazylika św. Piotra w Watykanie: wszystko o zwiedzaniu

Choinka – niezwykły prezent dla papieża

Ustawienie choinki na placu miejskim to dobra, choć wcale nie taka stara, tradycja, bez której żadne Boże Narodzenie w Watykanie się nie odbędzie. Jej początki sięgają 1982 roku, kiedy to polski rolnik podarował papieżowi Janowi Pawłowi II wiecznie zielone, iglaste drzewko z okazji świąt. Na pamiątkę tego wydarzenia Europejczycy do dziś z zaszczytem wręczają papieżowi w prezencie świerk, który ozdobi Plac Świętego Piotra, symbol Bożych Narodzin. Co ważne, co roku rolę obdarowującego przejmują przedstawiciele z innego europejskiego kraju.

Każdego roku drzewko przywożone jest do Watykanu pod koniec listopada i już od pierwszych dni zimy pojawia się przed oczami mieszkańców i turystów w swej świątecznej dekoracji. Zwykle drzewko zdobi plac do połowy stycznia. To świetna informacja dla tych, którzy planują ferie zimowe w Watykanie. Dodamy jeszcze, że inną bożonarodzeniową równie piękną tradycją jest stawianie żłóbka bożonarodzeniowego w skali 1:1.

» CZYTAJ TAKŻEBoże Narodzenie i Nowy Rok w Rzymie: przygotowania do świątecznej podróży

Jak dekorowany jest Plac Świętego Piotra?

Na szczególną uwagę zasługują zabawki znajdujące się na głównej choince w Watykanie. Są one tradycyjnie wykonywane przez dzieci poddawane leczeniu we włoskich szpitalach onkologicznych. Z kolei ta mieniąca się na drzewku girlanda wykonana jest w całości z energooszczędnych lampek LED. Zgodnie ze świąteczną tradycją w miejsce jednego ściętego świerka w regionie, z którego pochodzi świąteczne drzewko, sadzi się kilka nowych drzew. Co więcej, drewno z choinki nie jest wyrzucane, lecz przeznaczane na cele charytatywne.

Jeszcze starszą tradycją od choinki, jest stawianie szopki na Placu św. Piotra. Każdego roku, w okresie Bożego Narodzenia, Watykan odtwarza biblijną scenę narodzin Jezusa. Już za czasów papieży Piusa XII i Jana XXIII w Val Gardena plac ozdabiały wielkie, drewniane figury. Papież Paweł VI był pierwszym, który zezwolił na ich instalację w tym miejscu. Liczba postaci zmienia się co roku. Oczywiście, podarowanie Watykanowi szopki w prezencie jest nie mniej zaszczytne niż podarowanie mu żywej choinki.

» CZYTAJ TAKŻEŚladami Bożego Narodzenia: w poszukiwaniu najbardziej świątecznych miejsc w Rzymie

Gdzie zatrzymać się w Watykanie na Boże Narodzenie?

Oprócz biletów na mszę, należy również wcześniej zadbać o rezerwację hotelu, bowiem wszystkie wygodne i niedrogie miejsca są wyprzedawane z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Z opcji budżetowych radzimy niedrogi hotel BoRooms, stary Hotel Paolo II i Di Fronte alla Cupola (tuż przed bazyliką).

Jeśli podróżujesz samochodem, pomyśl również o parkingu. Rzym ma problemy z parkowaniem nawet w normalnych czasach, nie wspominając o wakacjach. Nie wszystkie hotele mają miejsca parkingowe, więc w razie ich braku zarezerwuj parking z wyprzedzeniem tutaj, w przeciwnym razie Twój samochód może stać się problemem.

Zarezerwuj hotel w Watykanie

» CZYTAJ TAKŻEW jakim rejonie Rzymu najlepiej się zatrzymać?

Jak zobaczyć papieża w Boże Narodzenie bez biletu?

Jeśli nie udało Ci się dotrzeć na mszę, nie martw się. Ponieważ nadal możesz zobaczyć papieża, choćby z daleka, i poczuć tę świąteczną atmosferę. O północy, 25 grudnia, Papież Franciszek przemawia do zgromadzonych na placu z balkonu katedry św. Piotra, wygłaszając przemówienie i odmawiając krótką modlitwę, a także błogosławiąc wiernych. Co ważne, cała uroczysta msza jest transmitowana na dużym ekranie na placu, gdzie gromadzą się tłumy. Tak więc nie potrzebujesz biletów, aby wziąć udział w bożonarodzeniowych wydarzeniach i zobaczyć je na własne oczy.

Poza dniami świątecznymi, w każdą środę papież przemawia do wiernych ze swojego balkonu, wygłaszając przemówienie na określony temat. Jest to tak zwana Audiencja Generalna, jednak aby wziąć w niej udział, potrzebne są darmowe bilety, które możesz zamówić na oficjalnej stronie internetowej.

» CZYTAJ TAKŻE12 wartych odwiedzenia kościołów w Rzymie

Jak działają muzea w czasie Bożego Narodzenia w Watykanie?

Jeśli zamierzasz spędzić w Watykanie więcej niż jeden dzień, polecamy wypróbowanie licznych lokalnych atrakcji. Pamiętaj jednak, że w mieście godziny otwarcia muzeów są inne, niż w pozostałych częściach Rzymu. W sam dzień Bożego Narodzenia nie będzie można zwiedzić Kaplicy Sykstyńskiej i innych słynnych zabytków architektonicznych i historycznych w Watykanie. Doradzamy, by je zobaczenie w innym terminie (bilety znajdziesz pod tym linkiem). Co ważne, tutejsze muzea mają kilka dni wolnych w czasie ferii zimowych: 25 i 26 grudnia oraz 1, 5 i 6 stycznia.

Należy pamiętać, że przepływ turystów w czasie świątecznym czy podczas innych wakacji w Rzymie wzrasta, więc najlepiej jest pomyśleć o rezerwacji biletów z wyprzedzeniem. Nawet w dni powszednie kolejka do Muzeów Watykańskich ciągnie się nawet przez kilka godzin. Aby uniknąć stania w kolejce do kasy i wejść do środka szybciej, zarezerwuj bilety tutaj. Przy okazji, w ostatnią niedzielę miesiąca, możesz zwiedzać Muzea Watykańskie za darmo od 9:00 do 14:00 (wstęp możliwy jest do 12:00). Z kolei w dni powszednie muzea są czynne jak zwykle: od 9:00 do 18:00, ale sprzedaż biletów kończy się o 16:00.

Jeśli interesuje Cię serce kultury chrześcijańskiej, Boże Narodzenie w Watykanie zapowiada się na niezapomniane. Zarezerwuj wcześniej bilety na mszę lub obejrzyj transmisję na jednym z ekranów na Placu Świętego Piotra, udekorowanym z okazji uroczystości. Ogólnie rzecz biorąc, postaraj się znaleźć czas na spokojne spacery po ulicach miasta, muzeach i bazylikach. Być może zechcesz jeszcze bardziej zanurzyć się w tej czarującej atmosferze, przez co na pewno kiedyś wrócisz do Watykanu ponownie. To miasto ma swój niepowtarzalny klimat.

Życzymy niezwykłej podróży!

» CZYTAJ TAKŻE5 dni w Rzymie: plan samodzielnej wycieczki

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *