Parkingi w Paryżu: ile kosztują i jak je znaleźć

,

Największym problemem komunikacyjnym w Paryżu nie jest ruch i korki, jest nim parkowanie. Znalezienie miejsca, gdzie można bezpiecznie, a tym bardziej za darmo, zaparkować w Paryżu jest bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Opowiemy Wam o zawiłościach parkowania w stolicy Francji. Przeczytaj o wynajmie samochodu w Paryżu w naszym artykule.

» CZYTAJ TAKŻEPodróż do Paryża samochodem

Parkowanie na ulicy w Paryżu

Jeśli chcesz zaparkować na ulicy, wiedz, że parkowanie jest płatne od poniedziałku do soboty w godzinach 9–19 (czasem do 20).

Parkingi w Paryżu: ile kosztują i jak je znaleźć

W Paryżu parkowanie jest bezpłatne w nocy, w niedziele i święta. Parking bywa też darmowy w soboty. Ale uważaj. Jeśli parking jest wolny w weekend, jest oznaczony żółtym kółkiem, jak na tym zdjęciu. W przeciwnym razie parkowanie jest płatne, nawet jeśli próbujesz zaparkować w niedzielę.

Parkingi w Paryżu: ile kosztują i jak je znaleźć

» CZYTAJ TAKŻE15 porad przed wyjazdem do Paryża

Ile kosztuje parking w Paryżu?

Ile kosztuje parkowanie w Paryżu? Ceny wahają się od 6 € za godzinę w centrum Paryża do 4 € na peryferiach. Czas parkowania jest ograniczony do dwóch godzin.

Za parkowanie można zapłacić w dedykowanym automacie resztą, kartą bankową, niektórymi aplikacjami na telefonie lub Paris Carte. Kartę tę można kupić w kioskach lub sklepach Tabac i płacić nią od 10 € do 30 €. W automacie parkingowym otrzymamy paragon, który należy umieścić w widocznym miejscu pod przednią szybą, aby nie dostać mandatu.

Paryski ratusz zaleca turystom, by nie korzystali z parkingów naziemnych w mieście i w ogóle z samochodów, by niepotrzebnie nie zakorkować ulic.

Jeśli podróżujesz z przyczepą kempingową, pamiętaj, że w Paryżu nie wolno nią parkować, więc poszukaj kempingu.

» CZYTAJ TAKŻESamodzielna podróż samochodem po Normandii

Parkingi podziemne w Paryżu

Parkingi podziemne działają 24/7, czyli 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Te miejsca parkingowe są oznaczone białą literą «P» na niebieskim tle i zazwyczaj znajdują się w turystycznych, handlowych i biznesowych częściach miasta. Lokalizację wszystkich parkingów można znaleźć na stronie internetowej naszych partnerów.

Zaletami tych parkingów jest bezpieczeństwo i nieograniczony czas parkowania. Nie powiemy, że pozostawienie samochodu w Paryżu jest niebezpieczne. Jest mało prawdopodobne, że zostanie skradziony lub okradziony. Ale mogą go zarysować. I to nie przestępcy, ale zwykli paryżanie, którzy postanowili zaparkować koło ciebie na ulicy. Przyjrzyj się uważnie francuskim samochodom. Wszystkie mają porysowane zderzaki i drzwi, a lusterka są często urwane. Jeśli wypożyczyłeś samochód, będziesz musiał zapłacić za to wszystko później. To właśnie mamy na myśli, gdy mówimy o bezpieczeństwie parkowania.

Parkingi podziemne w Paryżu

Ceny na parkingach podziemnych różnią się w zależności od rejonu: w centrum i rejonach turystycznych jest to około 2,50 euro za godzinę i nieco ponad 20 euro za dobę. Na obrzeżach Paryża stawki są niższe bez wyjątku i zapłacisz średnio od 10 do 15 € za dzień. Parkingi podziemne oferują również pakiety weekendowe, tygodniowe lub miesięczne.

Przed wjazdem na parking podziemny należy nacisnąć przycisk, aby otrzymać kartę i otworzyć szlaban. Zostaw swój samochód i przejdź do swoich spraw na piechotę. Po powrocie zapłać najpierw za czas parkowania. Opłacony bilet należy przyłożyć przy wyjeździe i opuścić parking.

Zapewniony parking

Zapewniony parking w Paryżu

Rezerwując hotel w Paryżu, zastanów się wcześniej, gdzie zaparkujesz samochód. Niektóre hotele oferują swoim klientom bezpłatny parking, ale nie wszystkie to robią. Zaznacz tę opcję.

Tak jak hotel dla siebie, tak parking dla samochodu można zarezerwować z wyprzedzeniem online. Na tej stronie można wybrać dogodną lokalizację parkingu, czas przyjazdu i długość parkowania.

» CZYTAJ TAKŻECentrum Paryża — gdzie znajdują się najlepsze hotele?

Co się stanie, jeśli nie zapłacę za parkowanie w Paryżu?

W najlepszym wypadku grzywna. Mandat zostanie umieszczony za wycieraczką, tak jak u nas. Wysokość grzywny zaczyna się od 35 euro.

Ale możesz też mieć skonfiskowany samochód, jeśli zaparkujesz nieprawidłowo lub będziesz stał tam zbyt długo. Do odbioru skonfiskowanego samochodu potrzebne jest prawo jazdy i dowód rejestracyjny.

Jeśli nie jesteś właścicielem pojazdu, oprócz tych dokumentów będziesz musiał dostarczyć pełnomocnictwo lub umowę.

Będziesz musiał zapłacić 126 euro opłaty za holowanie, 10 euro dziennej opłaty za parkowanie, a następnie mandat za parkowanie.

 

Zaparkuj w Paryżu prawidłowo!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *