» Europa » Francja » Paryż » Parkingi w Paryżu: ile kosztują i jak je znaleźć?

Największym problemem komunikacyjnym w Paryżu nie jest ruch i korki, ale parkowanie. Znalezienie miejsca, gdzie można bezpiecznie, a tym bardziej za darmo zostawić samochód, jest bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Z naszego poradnika dowiesz się ile kosztują parkingi w Paryżu i jak je znaleźć? Natomiast z naszym przewodnikiem po mieście dotrzesz tam, gdzie chcesz.

Pobierz audioprzewodnik po Paryżu

» CZYTAJ TAKŻEPodróż do Paryża samochodem

Parkowanie na ulicy w Paryżu

Jeśli chcesz zaparkować na ulicy w Paryżu, pamiętaj, że od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00–19:00 (czasem do 20:00) obowiązują opłaty parkingowe. Parkowanie jest bezpłatne w nocy oraz w niedziele i święta. Co więcej, parking bywa też darmowy w soboty.

Uważaj!

Jeśli parking jest wolny w weekend, jest oznaczony żółtym kółkiem. W przeciwnym razie parkowanie jest płatne. Nawet jeśli próbujesz zaparkować w niedzielę.

Ile kosztują parkingi w Paryżu?

Ile kosztuje parkowanie w Paryżu? Ceny wahają się od 6 € za godzinę w centrum do 4 € na peryferiach. Za parkowanie możesz zapłacić monetami w dedykowanym automacie, kartą bankową, a także niektórymi aplikacjami na telefonie lub Paris Carte. Kartę tę kupisz w kioskach lub sklepach Tabac i możesz nią płacić od 10 € do 30 €. Dalej, w automacie parkingowym otrzymamy paragon, który należy umieścić w widocznym miejscu pod przednią szybą, aby nie dostać mandatu.

Paryski ratusz zaleca turystom, by nie korzystali z parkingów naziemnych w mieście i w ogóle z samochodów, by niepotrzebnie nie zakorkować ulic. Natomiast jeśli podróżujesz z przyczepą kempingową, pamiętaj, że w Paryżu nie wolno nią parkować, więc poszukaj kempingu.

» CZYTAJ TAKŻESamodzielna podróż samochodem po Normandii

Parkingi podziemne w Paryżu

Parkingi podziemne działają 24/7, czyli 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Te miejsca postoju są oznaczone białą literą «P» na niebieskim tle i zazwyczaj znajdują się w turystycznych, handlowych i biznesowych częściach miasta. Lokalizację wszystkich parkingów znajdziesz na stronie internetowej naszych partnerów.

Zaletami parkingów podziemnych jest bezpieczeństwo i nieograniczony czas parkowania. Nie powiemy, że pozostawienie samochodu w Paryżu jest niebezpieczne. Jednak jest mało prawdopodobne, że pojazd zostanie skradziony. Ale mogą go za to zarysować. I to nie przestępcy, ale zwykli Paryżanie, którzy postanowili zaparkować obok Ciebie na ulicy. Przyjrzyj się uważnie francuskim samochodom. Wszystkie mają porysowane zderzaki i drzwi, a lusterka są często urwane. Jeśli wypożyczyłeś samochód, weź pod uwagę, że będziesz musiał zapłacić za te zniszczenia później. To właśnie mamy na myśli, gdy mówimy o bezpieczeństwie parkowania.

Ceny na parkingach podziemnych różnią się w zależności od rejonu:

  • w centrum i miejscach turystycznych jest to około 2,50 euro za godzinę i nieco ponad 20 euro za dobę;
  • z kolei na obrzeżach Paryża stawki są niższe i zapłacisz średnio od 10 do 15 € za dzień;
  • ponadto parkingi podziemne oferują również pakiety weekendowe, tygodniowe lub miesięczne.

Pamiętaj, że przed wjazdem na parking należy nacisnąć przycisk, aby otrzymać kartę i otworzyć szlaban. Następnie zostaw swój samochód i wybierz się na wycieczkę po Paryżu! Po powrocie zapłać najpierw za czas parkowania. Opłacony bilet należy przyłożyć przy wyjeździe i opuścić parking.

» CZYTAJ TAKŻE33 główne atrakcje Paryża

Parking z hotelem w jednym

Rezerwując hotel w Paryżu, zastanów się wcześniej, gdzie zaparkujesz samochód. Ponieważ niektóre hotele oferują swoim klientom bezpłatny parking. Przy rezerwacji, musisz zaznaczyć tę opcję! Tak jak apartament dla siebie, tak parking dla samochodu można zarezerwować z wyprzedzeniem online. Na tej stronie można wybrać dogodną lokalizację parkingu, czas przyjazdu i długość parkowania.

Wybierz hotel w Paryżu

» CZYTAJ TAKŻECentrum Paryża — gdzie znajdują się najlepsze hotele?

Co się stanie, jeśli nie zapłacę za parkowanie w Paryżu?

W najlepszym wypadku grzywna. A jej wysokość zaczyna się od 35 euro. Mandat zostanie umieszczony za wycieraczką, tak jak u nas. Natomiast w gorszym wypadku, możesz mieć skonfiskowany samochód, jeśli zaparkujesz nieprawidłowo lub będziesz stał tam zbyt długo. Do odbioru pojazdu potrzebne jest prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Jeśli nie jesteś właścicielem, oprócz tych dokumentów będziesz musiał dostarczyć pełnomocnictwo lub umowę. Do tego dochodzi jeszcze 126 euro opłaty za holowanie, 10 euro dziennej opłaty za parkowanie i wreszcie mandat za parkowanie.

» CZYTAJ TAKŻECo warto zobaczyć w Paryżu w tydzień?

Zaparkuj w Paryżu prawidłowo. Powodzenia!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *