Święto Narodowe Francji: główne uroczystości w Paryżu

, ,
Dzień Zdobycia Bastylii

Zdobycie Bastylii to głównym święto narodowe Francji. Obchodzone jest w całym kraju, 14 lipca. Jest to data wyznaczająca początek Rewolucji Francuskiej, której celebracja przeciąga się czasem do 2-3 dni. Prawdę mówiąc, pierwsze wydarzenia mają miejsce już 13 lipca. Tego dnia możemy wziąć udział w paryskim Balu Strażaka lub wybrać się na koncert muzyczny. Dzień później, Paryżanie przemaszerują głośno i z pompą przez miasto i odbędą się pokazy sztucznych ogni. Główna feta zawsze odbywa się w Paryżu. W dalszej części artykułu znajdziesz informacje o uroczystościach w ogóle, a także w szczególe, czyli co będzie działo się w stolicy nad Sekwaną w dniu 14 lipca.

Rankiem 14 lipca, prezydent Republiki Francuskiej zasiądzie na podwyższeniu ustawionym na tę okazję na Placu Zgody i dokona uroczystego przeglądu wojska defilującego najpiękniejszą aleją świata – Polami Elizejskimi. Następnie odbędzie się wystawa sprzętu wojskowego i rozmaite koncerty. Dzień zakończy się pokazem sztucznych ogni, które odpalane będą w pobliżu Wieży Eiffla.

Parada wojskowa na Polach Elizejskich

Parada

Parada w dniu 14 lipca to punkt kulminacyjny uroczystości. Oprócz tradycyjnych wojsk, wzdłuż Pól Elizejskich przemaszerują także żołnierze z francuskich terytoriów zamorskich: Gwadelupy, Gujany, Martyniki, Reunionu, Majotty, Nowej Kaledonii i Polinezji. Tradycja wymaga, by obchody zakończyła parada strażaków.

Program ramowy:

9:10 Parada rusza spod Łuku Triumfalnego.

10:00 Przybycie na Avenue de Friedland Prezydenta Francji i wyższych urzędników wojskowych. Przegląd wojsk.

10:40 Parada lotnictwa – samoloty.

11:15 11:15 Defilada kawalerii i sprzętu wojskowego.

11:30 Zakończenie parady samolotów. Parada lotnictwa – śmigłowce.

11:35 Parada (bal) strażaków.

11:40 Odjazd Prezydenta Francji.

Parada przejdzie całymi Polami Elizejskimi.

Uwaga! W dniu 14 lipca muzea i wystawy są zamknięte! Działa tylko kilka muzeów, takich jak Luwr, do którego wejście jest w tym dniu bezpłatne.

Koncert na wieży Eiffla

Parada samolotów

Koncert Orchestre National de France i Maîtrise de Radio France odbędzie się na Champ de Mars, tuż u stóp wieży Eiffla. Koncert rozpocznie się o godzinie 21:15. Artyści wykonają arcydzieła muzyki klasycznej oraz legendarne przeboje muzyki rozrywkowej. Program koncertu dostępny jest tutaj.

Fajerwerki

Pokaz fajerwerków odbywa się 14 lipca wieczorem, na Placu Trocadero. Najlepszym miejscem na podziwianie pokazu jest Pole Marsowe. Fajerwerki zaczynają rozświetlać paryskie niebo około 22:45. Pokaz trwa około 30 minut.

W ciągu dnia natkniecie się na rozmaite koncerty i wystawy sprzętu wojskowego, których dużo odbywa się w pobliżu Pałacu Inwalidów.

Nie wstydźcie się poprosić napotkanego żołnierza o zrobienie sobie wspólnego zdjęcia. (ani nikogo innego – w tym dniu wszyscy się znają)

Wesołego 14 lipca! 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *