Gdzie najlepiej pojechać na wczasy na Sycylii?

,

Dziedzictwo historyczne Sycylii sięga czasów starożytnych. Jej historia zachowana została zarówno w zabytkach architektury, jak i w typowej mentalności mieszkańców. Zapierająca dech w piersiach przyroda, lazurowe morze, uzdrowiskowy klimat, wyśmienita tradycyjna kuchnia — to wszystko w połączeniu z licznymi atrakcjami przyciąga co roku na wyspę tłumy turystów. Wycieczki po historycznych miejscach, aktywny wypoczynek i plażowanie, poznawanie lokalnych tradycji i zwyczajów, a także wakacje z dziećmi — na Sycylii planując kompleksowy wypoczynek, wszystkie te rzeczy połączyć można w harmonijną całość.

Popularne destynacje i miasta na Sycylii

Palermo

Palermo

Mówiąc o najpopularniejszych miastach Sycylii, przede wszystkim na pewno należy wspomnieć o Palermo. Jest ono stolicą regionu, a zarazem pięknym i zabytkowym miastem. Za dawnych czasów w jego miejscu istniała rzymska osada, która w późniejszym czasie zdobyta została przez Maurów, a następnie Palermo znalazło się pod władaniem normańskich rycerzy. Największą ozdobą miasta jest więc właśnie Pałac Normanów (Palazzo dei Normanni) pierwotnie wzniesiony przez Maurów jako rezydencja władcy wyspy — Kalifa. Po zdobyciu Sycylii przez rycerzy normańskich, pałac stał się domem dla ich królów. Ci nieznacznie zmienili pierwotną konstrukcję budynku, starając się upodobnić go do kanonów chrześcijańskich, w efekcie czego w XII wieku, za panowania Rogera II, do pałacu przyłączono kaplicę palatyńską. Podłoga w kaplicy wykonana została z marmuru granitowego i pokryta niesamowitymi mozaikami, które w dobrej kondycji zachowały się do dziś. Sufity i malowidła ścienne prezentują styl bizantyjski. W XVI wieku pałac zrekonstruowano na wedle upodobań hiszpańskiego wicekróla. Obecnie w budynku tym mieści się siedziba regionalnego parlamentu.

» Czytaj takżeCo zwiedzić w Palermo w ciągu 1 dnia? Mapa

Wpływy kultury arabskiej zauważyć można również w innych średniowiecznych pałacach Palermo jak na przykład La Cuba czy La Zisa. Zostały one wzniesione w XII wieku i do obecnych czasów pozostały zachowane w świetnej kondycji. Teraz w ich budynkach funkcjonują muzea. Katedra, która łączy w swoim wystroju style mauretańskie i gotyckie, natomiast jej kopuła przypomina styl klasyczny to naprawdę niezwykle ciekawe i urokliwe miejsce. Inne kościoły w Palermo są nie mniej piękne i również nawiązują do bogatej historii wyspy. W mieście znajdziecie także wspaniałe budowle z XVI wieku i późniejszych stuleci, wiele ciekawych muzeów (w tym Muzeum Kukiełek). Spacery, podziwianie piękna miasta i cieszenie się jego atmosferą na pewno wam się nie znudzi. Jeśli zdecydujecie się wybrać na wczasy właśnie do Palermo, korzystając z tego linku zarezerwujecie najlepszy hotel.

Palermo: Wybierz hotel

Katania i Etna

Drugim pod względem wielkości sycylijskim miastem jest Katania. Jej niefortunne sąsiedztwo z aktywnym wulkanem Etna mocno odbiło się na jej losach i obecnym wyglądzie. Najpotężniejsza erupcja miała miejsce 1669 r. W jej efekcie zniszczone zostało w mieście bardzo wiele budynków. Kilka lat później doszło również do poważnego trzęsienia ziemi, w wyniku którego ze starego miasta Katanii ostało się naprawdę niewiele. Mentalność mieszkańców Katanii nakazuje im podchodzić do takich spraw z uśmiechem i szybko znajdować rozwiązanie dla takich trudnych sytuacji. Np. po erupcji wulkanu wykorzystali oni lawę wulkaniczną do budowy nowych budynków.

Katania

Centrum Katanii stanowi Plac Katedralny, na którym położona jest katedra św. Agaty (Cattedrale di Sant’Agata), brama miejska (Porta Uzeda), ratusz i fontanna Słoni (Fontana dell’Elefante). Cały ten kompleks stworzony został przez Giovanniego Battistę Vaccarini w XVII i XVIII wieku i jest on ikoną sycylijskiego baroku. Z dawnych czasów w mieście zachował się zamek Ursino (Castello Ursino) oraz amfiteatry z czasów starożytnego rzymu. Mimo tej rozbieżnej symboliki, Katania uznawana jest za miasto barokowe i to budynki w tym eleganckim stylu są ozdobą jej głównych ulic.

» Czytaj takżeCo zwiedzić w Katanii w ciągu 1 dnia? Mapa

Katania słynie również z targu rybnego, na którym kupić można wszelkich rodzajów owoce morza. Na terenie miasta znajduje się także park rozrywki Etnaland i piękne piaszczyste plaże obejmujące 60 km wybrzeża Morza Jońskiego. Odpowiednie miejsce na nocleg w Katanii znajdziecie pod tym linkiem.

Katania: Wybierz hotel

Syrakuzy

Zaledwie pół godziny drogi od Katanii znajduje się miasto Syrakuzy, będące ojczyzną uczonego Archimedesa. Tam starożytne, greckie i rzymskie dziedzictwo historyczne zostało zachowane w bardzo dobrym stanie. Chociaż po czasach panowania cesarstwa rzymskiego miastobyło wielokrotnie podbijane przez najeźdźców, to atakujący je Arabowie i Hiszpanie szybko opuścili starożytne budowle i zbudowali sobie własne. W efekcie tego Syrakuzy są miejscem łączącym w sobie mnogość zabytków architektonicznych z różnych epok oraz kultur i to uważane jest za ich cechę charakterystyczna. Archeologiczna strefa miasta z pewnością jest najbardziej atrakcyjnym miejscem dla turystów. Tam znajdziecie pozostałości starożytnego kamieniołomu z jaskinią «Ucho Dionizosa» (Orecchio di Dionisio), wybudowany w V wieku p.n.e. grecki teatr., rzymski amfiteatr, ruiny świątyni Apollina.

Teatro greco di Siracusa

Średniowieczną historię Syrakuz reprezentują miejskie świątynie. Znajdziecie tam także katedrę z okresu baroku oraz wiele ciekawych zabytków i atrakcji. Spacerowanie po Syrakuzach wdychając ducha ich historii to naprawdę przyjemne przeżycie. Dobry hotel na wasz pobyt możecie znaleźć tutaj.

Syrakuzy: Wybierz hotel

Caltagirone

W bliskim sąsiedztwie Katanii znajduje się także jedno z miast wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mowa o Caltagirone. Architektura tego miejsca jest wspaniałą ikoną sycylijskiego baroku. Znajdziecie tam przepiękne średniowieczne budynki tj. na przykład klasztor nowych kapucynów z XII wieku. Główną atrakcją miasta są schody Santa Maria del Monte składające się z 142 stopni, z których każdy ozdobiony jest oryginalną ceramiczną mozaiką. Wzniesione zostały one w 1608 roku. Aby sprawdzić dostępność i zarezerwować najlepszy hotel w mieście, wejdźcie w ten link.

Caltagirone: Wybierz hotel

Caltagirone

Caltanissetta, Taormina, Noto, Ragusa, Cefalù, Marsala i wiele innych sycylijskich miast to równie piękne i warte odwiedzenia miejsca. Każde z nich kryje w sobie niezwykłe zabytki przeszłości, wspaniałe ikony sztuki, jak i oczywiście własne kulinarne specjały. W ogóle trzeba powiedzieć, że kuchnia sycylijska słynie z bogactwa pysznych i zdrowych potraw.

Jeśli mowa już o popularnych turystycznych zakątkach na Sycylii, warto wspomnieć o miejscach w tej kwestii naprawdę wyjątkowych. Interesujące miejsca znajdują się na obszarze całej wyspy. Wiele miast przyciąga turystów swoim urokiem i historią. W każdym mieście na wybrzeżu spotkacie się z bogatą ofertą wycieczek. Decydując się na wczasy na plaży, warto zastanowić się nad wyborem miejsca szczególnie atrakcyjnego jak np. okolice Palermo, Trapani, Taorminy, przede wszystkim Katanii.

Najlepsze plaże na wczasy na Sycylii

Sycylijczycy sami rozpoczynają sezon plażowania. Ma to zazwyczaj miejsce w lipcu, choć już nawet w maju i czerwcu otaczające wyspę morze jest już wystarczająco ciepłe, by komfortowo się w nim kąpać. Wybrzeże wyspy nie jest jednolite: znajdziecie tam zarówno plaże piaszczyste, jak i żwirowe, a także dobrze wyposażone i bardzo dzikie. Niektóre z nich mogą być płatne, ale na pewno znajdą się też darmowe. Ponadto zejście do morza także może wyglądać różnie — w niektórych miejscach będzie ono dosyć łatwe, a w innych niezbyt wygodne. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki można stworzyć listę najlepszych miejsc na odpoczynek nad morzem.

Plaża San Vito Lo Capo

W północnej i północno-zachodniej części wyspy wybrzeże obmywa Morze Tyrreńskie, które pozostaje ciepłe przez bardzo długi czas. W okolicach Palermo sezon plażowy można rozpocząć już w maju, a zakończyć jesienią. Najlepsze plaże położone są w odległości około stu kilometrów od stolicy — niedaleko Trapani. Samo to miasto jest bardzo urokliwe i bogate w zabytki. Plaża San Vito Lo Capo jest piaszczysta i niemal biała, ma długość 3 km. W połączeniu z przejrzystym błękitem morza i rozpościerającymi się stamtąd widokami, miejsce to robi naprawdę duże estetyczne wrażenie. Inna piękna plaża z drobnym złotym piaskiem położona jest przy Castellammare del Golfo — na zachód od Palermo — i rozciąga się na prawie 10 km. Klikając w nazwy plaż, będziecie mogli wybrać zakwaterowanie w ich sąsiedztwie.

Castellammare del Golfo

Położone 70 km od Palermo Cefalù jest jednym z najpiękniejszych miast na Sycylii. Hotel w tej miejscowości możecie wybrać pod tym linkiem. Znajduje się tam wspaniała piaszczysta plaża o długości 15 km. Młodzi ludzie lubiący hałaśliwe imprezy powinni wybrać się na piaszczyste plaże Finale di Pollina, położone 17 km od Cefalù. To miejsce naprawdę piękne, gwarne i pełne atrakcji.

Cefalù: Wybierz hotel

W południowo-wschodniej części Sycylii — w regionie Taormina także znajduje się wiele wspaniałych plaż. To tutaj, nad Morzem Jońskim położone są najbardziej popularne kurorty wyspy: Giardini-Naxos, Lido Mazzarò i Letojanni. Miejsca te są częstą destynacją bogatych turystów, a także młodych ludzi, którzy lubią się dobrze zabawić. Rodziny jednak także tam przyjeżdżają. W tych miejscach zorganizować można wczasy na każdą kieszeń. Jeśli płatne plaże będą dla was zbyt drogie, możecie opalać się także na tych publicznych. Ogólnie rzecz biorąc, piaszczyste plaże Katanii są doskonale wyposażone, a morze jest czyste i ciepłe. Długość linii plaż wynosi 60 km i przyciągają co roku wiele osób, przez co w szczycie sezonu dosłownie nie sposób wcisnąć tam palca.

W prowincji Ragusa znajduje się wiele popularnych bezpłatnych plaż. Wiele z nich ze względu na ich skaliste wybrzeża i pochyłe dno morskie spodoba się miłośnikom nurkowania. Szczególnie wyjątkowa jest okolica plaż Marina di Ragusa — to miejsce naprawdę piękne i komfortowe. Zasłużenie nazywana jest ona jednym z najlepszych destynacji na wczasy na plaży w południowo-wschodniej Sycylii. Nocleg w tej okolicy znajdziecie tutaj.

Marina di Ragusa: Wybierz hotel

W południowej części wyspy na uwagę zasługuje plaża Vendicari. Tam w otoczeniu bogatej roślinności, będziecie mogli opalać się leżąc na czystym drobniutkim piasku. Miejsce to położone jest w okolicy wspaniałego rezerwatu przyrody. Hotel w pobliżu rezerwatu zarezerwujecie pod tym linkiem. Warto też wspomnieć tym, że w Vendicari nie ma dużych tłumów. W południowo-zachodniej części Sycylii warto zwrócić uwagę na miłą plażę San Marco.

Vendicari Natural Reserve: Wybierz hotel

Scala dei Turchi

Na zachodnim wybrzeżu wyspy położone są plaże prowincji Agrigento, a wśród nich Scala dei Turchi. Zbocze tej części wybrzeża przypomina białe schody i robi naprawdę piorunujące wrażenie. Klimat zachodniego wybrzeża Sycylii jest najgorętszy, dlatego lepiej nie wybierać się tam w środku lata.

Najlepsze miejsca na Sycylii na wczasy dla rodzin z dziećmi

Wybierając się na wczasy z dziećmi, rodzice szczególnie starannie analizują warunki bezpieczeństwa i atrakcje wybranego miejsca. Sycylia jest pod tym względem miejscem bardzo przystępna. Jeśli jedziecie z dziećmi nad morze, najlepiej będzie wybrać piaszczystą plażę z czystą, ciepłą wodą, do której zejście jest łagodne. Takich miejsc jest na wyspie pod dostatkiem.

» Czytaj takżeWczasy na Sycylii z dziećmi: przegląd najlepszych miejsc

Plaża Cefalù będzie dla dzieci idealna. Mondello położone bardzo blisko Palermo, również z pewnością sprawdzi się w tej kwestii. Plaża tam jest niemal biała, czysta i usłana drobnym piaskiem, a morze nie jest głębokie. W Lido di Noto, położonym pomiędzy Syrakuzami a południowym krańcem Sycylii, jest także bardzo dobrym miejscem dla dzieci. W tamtym rejonie wiele wspaniałych plaż jest odpowiednich ku temu, aby przyjechać tam z dziećmi i miło spędzić czas. Santa Maria del Focallo, na której widnieje niebieska flaga Unii Europejskiej, otrzymała ten znak jako jedna z najczystszych plaż.

Sycylia

Będąc na Sycylii, możecie skorzystać także z opcji wypoczynkowych na małych pobliskich wyspach. One też spełniają wszelkie warunki konieczne do komfortowego odpoczynku. Jedną z nich jest wyspa Isola di Vulcano, której charakterystycznym znakiem jest czarny piasek wulkaniczny. Otaczające ją morze przez wiele metrów od brzegu pozostaje płytkie, stwarzając tym samym idealne warunki do kąpieli z dziećmi. Ponadto na wyspie tej znajdują się też baseny błotne. Zakwaterowanie na Vulcano znajdziecie pod tym linkiem.

Vulcano: Wybierz hotel

Wybranie idealnego miejsca na wypoczynek na Sycylii nie jest trudne, ponieważ każdy będzie mógł znaleźć tam coś dla siebie — mając na uwadze zarówno swoje upodobania, jak i budżet.

Życzymy wam udanych wczasów na Sycylii!