Główne atrakcje w Strasburgu

, ,
Strasburg

Strasburg wyróżnia się przede wszystkim swoją mieszanką – znajdują się w nim domy francuskie i niemieckie, a także możesz spróbować w nim i foie gras i kapusty kiszonej (przygotowywanej po niemiecku z mięsem). I tak dalej. Dlatego też spędzanie czasu w Strasburgu, niesamowitej stolicy Europy, jest po prostu jedną wielką przyjemnością! Możesz zdecydować się nawet na wycieczkę po mieście, aby dodatkowo zagłębić się trochę bardziej w jego historię.

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Jest to jedna z najbardziej znanych i najładniejszych francuskich katedr, a do tego główna atrakcja miasta. Jej budowa rozpoczęła się w 1277 roku i zakończyła się oficjalnie w 1318 roku. Patrząc na katedrę, ma się jednak wrażenie, że nie jest ona jeszcze dokończona – ma tylko jedną wieżę, gdyż druga nie została jeszcze wzniesiona. Latem na ścianach strasburskiej katedry możesz zobaczyć pokaz świetlny (rozpoczynający się o godzinie 21:00).

Katedra znana jest także ze względu na zegar, który znajduje się w niej. Jego twórcy postarali się, aby nie tylko pokazywał on czas czy rok, lecz także znak zodiaku, położenie planet i wiele innych szczegółów. Co więcej, każdej pełnej godzinie towarzyszy krótkie przedstawienie z udziałem marionetek.

Na szczycie katedry znajduje się taras widokowy, z którego możesz rozkoszować się przepięknym widokiem na miasto i klasyczny przykład późnego gotyku.

Adres: Place De La Cathédrale

Godziny otwarcia: poniedziałek-sobota 7:00-11:40 rano i 12:40-19:00, niedziela 12:45-18:00.

Mała Francja

Mała Francja

Jest to bardzo ładna dzielnica francuska zaraz przy kanale. Zachowały się tu całe ulice średniowiecznych domów z muru pruskiego oraz eleganckie budynki w stylu barokowym. Swoją nazwę dzielnica otrzymała w czasach, gdy Strasburgiem rządzili Niemcy. Nie chodzi tu o jej cechy architektoniczne. Na początku „pracowało” tu wiele pań lekkich obyczajów, a tego typu zajęcie w Niemczech uważane było za „rodem z Francji” (zawsze przecież dobrze zrzucać wszystko na wroga). Obecnie Małą Francja to bardzo przyjazne turystyczne miejsce, w którym możesz przepłynąć się na tramwaju wodnym, odpocząć na tarasie w kawiarni przy kanale, czy po prostu wybrać się na spacer po bajecznej okolicy.

Kryte mosty

Kryte mosty

Jest to kaskada z trzech mostów wzmocnionych wieżami z XIII wieku, które kiedyś stanowiły ważną część systemu obronnego wolnego miasta Strasburga (wtedy wyspy). Cały kompleks jest dobrze zachowany, a po moście można się przespacerować.

Plac Klebera

Plac Klebera

Plac Klebera to centralny plac w Strasburgu. To także największy plac w centrum miasta, znajdujący się w samym sercu dzielnicy handlowej. Jego nazwa pochodzi od generała Jeana-Baptiste Klebera, który urodził się w Strasburgu w 1757 roku. Na placu stoi pomnik dowódcy, a pod nim przechowywane są jego szczątki.

Plac Kleberga otaczają dawne koszary, a w przeszłości wiele razy odbywały się na nim apele i parady wojskowe.

Muzeum Sztuki Współczesnej

Muzeum Sztuki Współczesnej

Muzeum Sztuki Współczesnej w Strasburgu powstało w 1973 oku, a w nowym budynku działa od listopada 1998 roku. Jest to jedno z największych tego typu muzeów we Francji. Znajduje się w nim bogata kolekcja obrazów, rzeźb, grafik oraz przykładów sztuki multimedialnej i projektowania z okresu od roku 1870 (epoka impresjonizmu) po dzień dzisiejszy. W muzeum regularnie odbywają się wystawy międzynarodowe.

Znajduje się w nim także biblioteka, pomieszczenia multimedialne, kino i kawiarnia.

Adres: 1 place Jean-Hans Arp

Godziny otwarcia: wtorek, środa i piątek od 11:00 do 19:00, czwartek od 12:00 do 22:00, niedziela od 10:00 do 18:00.

Plac Gutenberga

Plac Gutenberga

Plac został nazwany na cześć pierwszego drukarza, Gutenberga. Zarówno Francuzi, jak i Niemcy, uważają go za swojego wynalazcę. Dochodziło nawet do tego, że w rękach jego pomnika podczas wojny zmieniała się książka: raz była „wydrukowana” w języku niemieckim, a raz we francuskim. Obecnie pomnik jest wspólnym dziedzictwem Europy i całego świata.

Dookoła placu znajduje się wiele sklepów, które przyciągają uwagę nie tylko miłośników architektury, lecz również zakupów.

Instytucje europejskie

Instytucje europejskie

Strasburg, podobnie jak Luksemburg i Bruksela, jest stolicą Unii Europejskiej. Dlatego też znajduje się w nim kilka instytucji europejskich.

Na pewno każdy słyszał o Europejskim Trybunale Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu. Utworzono go na mocy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (EKPC) w 1950 roku, aby kontrolować przestrzeganie ich przez kraje, które ją przyjęły. Europejska Konwencja Praw Człowieka to jedna z najważniejszych konwencji przyjętych przez Radę Europy. Przyjęta została przez wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, których jest 47.

Rada Europy znajduje się parę kroków dalej. Zobaczysz przy niej polską flagę, gdyż nasz kraj również jest jej członkiem.

W Strasburgu swoją siedzibę ma także Parlament Europejski, w którym raz w miesiącu spotykają się przedstawiciele wszystkich 28 państw Unii Europejskiej.

Wszystkie budynki, oprócz znaczenia politycznego, mają też charakter kulturalny i architektoniczny. Aby odwiedzić instytucje europejskie, możesz z wyprzedzeniem zapisać się na wycieczkę.

Obok nich znajduje się kilka ulic poselskich. Warto przespacerować się po nich i ocenić, który kraj ma najlepsze domy.

Most Europejski

Most Europejski

Jest to most, który przez Ren łączy Francję z Niemcami, symbolizując przyjaźń i przyszłość. Otwarty został nie tak dawno przez Nicolasa Sarkozego i Angelę Merkel.  Po obu stronach znajdują się parki, a sam most, ma oczywiście szczególną wartość architektoniczną, a do tego umożliwia bardzo łatwe przespacerowanie się z jednego kraju do drugiego.

Jarmark Bożonarodzeniowy

Jarmark Bożonarodzeniowy

W Strasburgu każdego roku organizowany jest największy i najstarszy Jarmark Bożonarodzeniowy. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule pod tytułem: „Strasburg – stolica Bożego Narodzenia”.

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji w Strasburgu znajduje się też wiele innych miejsc i muzeów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Na przykład, Muzeum Piwa. Zwróciliśmy uwagę tylko na podstawowe i główne atrakcje Strasburga. A reszta… Po prostu przespaceruj się i naciesz się miastem. To nie Francja, ale też nie Niemcy. To po prostu oddzielny bajeczny region – Alzacja!

Zobacz też wideo na temat zabytków Strasburga.

Udanego odpoczynku w Strasburgu!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *