» Europa » Francja » Paryż » Montmartre » Muzeum Montmartre

Nie trzeba być biegłym w języku francuskim, aby doświadczyć atmosfery Montmartre i zobaczyć, jak zmieniały się epoki na wzgórzu bohemy. Muzeum Montmartre opowiada prawdziwą historię, a najważniejsze punkty zajmą miejsce w Twojej kolekcji wspomnień. Pobierz bilety i praktyczne szczegóły dotyczące zwiedzania muzeum w tym artykule.

» CZYTAJ TAKŻEDzielnica Montmartre: 10 głównych atrakcji turystycznych

Jak trafić do Muzeum Montmartre?

Muzeum jest czynne od środy do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00.

Bilety z audioprzewodnikiem kosztują 13 euro, a dla dzieci do 10 lat są bezpłatne.

Kup bilet w przedsprzedaży i zarezerwuj wizytę pod tym linkiem.

W Muzeum Montmartre znajduje się mała sala wideo, warta odwiedzenia nawet jeśli nie znacie francuskiego. Mini-film pomoże Ci połączyć oglądane eksponaty w jeden obraz i prześledzić przemiany dzielnicy: jak zmieniała się okolica i przekształcały się budynki aż do czasów współczesnych.

» CZYTAJ TAKŻEMontmartre: 15 pomysłów na spacery po najbardziej romantycznej dzielnicy Paryża

Znajduje się tu ogród Renoira (słynny artysta przebywał kiedyś w tym domu) oraz kawiarnia, w której można odpocząć i coś przekąsić przed lub po zwiedzaniu ekspozycji. Świetna okazja do spróbowania lokalnego wina z uratowanej przez artystów winnicy. Jeśli Ci się spodoba, złap butelkę na pamiątkę. Wino sprzedawane jest bezpośrednio w muzeum.

» CZYTAJ TAKŻEJak samodzielnie dotrzeć do ogrodu Claude'a Moneta w Giverny?

Jak doszło do powstania Muzeum Montmartre?

Muzeum zajmuje stary dwór, który należał kiedyś do aktora w zespole Moliera. W późniejszym okresie mieszkali w nim artyści i muzycy z wielkimi nazwiskami w różnych okresach. Kreatywne zawody upodobały sobie ówczesne przedmieścia Montmartre do mieszkania i pracy. Koszty utrzymania były niskie, a widoki wspaniale inspirujące. O co więcej można prosić?

Artyści Montmartre stworzyli społeczność «Stare Montmartre» i zachowali różne dowody swojego burzliwego życia. Teraz stary budynek z kratowymi okiennicami wita nowych gości i opowiada im o wszystkim, co wie. 

Eksponaty Muzeum Montmartre

Wystawa stała podzielona jest z grubsza na cztery części. Są to etapy rozwoju Montmartre od XIX do XX wieku. Od prostego chłopskiego miasteczka poprzez okres zawirowań politycznych (Komuna Paryska) do tętniącej życiem bohemy. Są tu dokumenty urzędowe, przedmioty gospodarstwa domowego, porcelana, oryginalne plakaty z uznanych kabaretów i musicali. Rozbieżne eksponaty ułożone są w logiczną strukturę. Daje to pełny obraz i zwiększa poziom zainteresowania.

Kabaret

Jedna z sal przeznaczona jest na lokalne festiwale i kabarety. Można tu zobaczyć same stroje tancerek, które doprowadzały publiczność do szaleństwa w takich przedstawieniach jak to w Moulin Rouge. W październiku w winnicach Montmartre odbywają się zbiory i wesoły festiwal z degustacjami lokalnych win. Szczególnie interesująca będzie wizyta w muzeum w tym czasie.

» CZYTAJ TAKŻENajbardziej znane kabarety w Paryżu

Dziedzictwo znanych artystów

Wystawa poświęcona paryskiej cyganerii to ciekawostka z Muzeum Montmartre. W tej części muzeum znajdują się nie tylko płótna znanych mistrzów, ale także ich rzeczy osobiste: fotografie, notatki w zeszycie, stare pędzle.

W muzeum dostępne są obrazy wielkich geniuszy, takich jak Salvador Dali, Van Gogh, Toulouse-Lautrec czy Maurice Utrillo. Wszystko, co nowego wnieśli do sztuki, narodziło się tu, na Montmartrze.

Z obrazu artysty Bernarda Buffeta spogląda na Ciebie kanciasta twarz. Francuski ekspresjonista wyróżniał się własnym, charakterystycznym stylem. Postacie na jego płótnach wyglądają nieporadnie, ale jednocześnie bardzo trafnie oddają głębię ludzkich emocji. Jest to fenomenalne i zasługuje na szczególną uwagę.

Autoportrety Suzanne Valadon i Maurice’a Utrillo wydają się żywe. Tak jakby dawni właściciele nadal pilnowali porządku w starej rezydencji.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Orsay: Plan, 10 głównych obrazów i lifehacki

Historia z życia

Suzanne Valadon i jej syn Maurice Utrillo mieszkali tu w rezydencji przez kilkadziesiąt lat. Zuzanna urodziła się w biedzie i od najmłodszych lat musiała pracować. Jako piętnastoletnia dziewczyna dołączyła do cyrku i została akrobatką. W wyniku poważnego upadku Susannah doznała obrażeń i musiała zrezygnować z kariery.

Jej kariera artystyczna rozpoczęła się w dość niekonwencjonalny sposób, ponieważ młoda kobieta modelowała dla kilku znanych artystów. Po urodzeniu syna Suzanne rozpoczęła romans z Toulouse-Lautrecem. To on włożył pędzel w ręce przyszłego słynnego artysty.

Suzanne Valadon miała charakter flisacki, ale do malowania bardzo odpowiedzialna. Niektóre z obrazów pisała ponad dziesięć lat, zanim je komukolwiek pokazała.

Pracownia artysty

W tej pracowni malowali zarówno Suzanne Valadon jak i Maurice Utrillo. Obraz jej właściciela jest więc nieco zbiorowy, ale całkowicie prawdziwy.
W tym pokoju warto się zatrzymać. Nie spiesz się i pozwól, by szczegóły wyszły na pierwszy plan. Nic nadzwyczajnego. Stare meble, piękny widok z okna, sztaluga, świeczniki i drobne przybory. Na wytartym biurku pudełko z tubkami zaschniętej farby. Te same, które leżą gdzieś na arcydziełach świata. Na palecie obok sztalugi wciąż leżą resztki oleju. Wisząca na ekranie chusta zdaje się czekać na swojego utalentowanego właściciela.

Mieszkali tu i pracowali ludzie, których nazwiska przeszły do historii sztuki. Czyż wizyta w takim miejscu nie jest magiczna? Wizyta w pracowni ma mieszany charakter: poczucie ulotności życia i dziecięcy, szczery zachwyt.

Muzeum Montmartre to klimatyczne miejsce, które nie zajmuje dużo czasu, ale w zamian dostarcza znacznie więcej niż można by się spodziewać. Więcej niż suche fakty historyczne czy skąpe dane urzędowe. Poprowadzi cię za rękę przez swoje sale i pozostawi przyjazny posmak.

Miłego zwiedzania!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *