Wszystko, co musisz wiedzieć o Mont Saint-Michel

, ,
Mont Saint-Michel

Przy północnozachodnim wybrzeżu Francji znajdują się skalista wyspa o nazwie Mont Saint-Michel. W 709 roku na skale powstał kościół poświęcony świętemu Michałowi. Pod koniec XIX wieku wybudowano groblę, która połączyła wyspę z lądem. Na wyspie mieszka na stałe mniej niż 30 osób, przy czym każdego roku odwiedza ją około 3,5 mln turystów i pielgrzymów. Podróżując po Francji, nie przegapcie okazji, aby nacieszyć oczy zarówno pięknem architektury, jak i naturalnymi walorami wyspy i jej okolic. Najważniejsze, aby bilet do opactwa zarezerwować z dużym wyprzedzeniem. Czytaj dalej, aby poznać wszystkie szczegóły wyjazdu.

» Czytaj takżePodróż do Francji po kwarantannie: zasady i ograniczenia

Jak dostać się na Mont Saint-Michel z Paryża?

autobus

Pociągiem

Z dworca Montparnasse do najbliższej miejscowości na stałym lądzie dojeżdża TGV. Nazywa się Pontorson. Poznaj dokładną cenę przejazdu pociągiem pod tym linkiem. Podróż może trwać nawet do 3 godzin. Z Pontorson jest 10 km do Mont Saint-Michel bezpłatnym autobusem, który kursuje co 10 minut.

Jeśli chcesz odwiedzić jak najwięcej wspaniałych miasteczek na francuskiej północy, pociąg do Pontorson kursuje, przez Rennes i Dol de Bretagne. Z nich kursują bezpośrednie autobusy do Mont Saint-Michel.

Małe kółko można zrobić jadąc przez Caen lub bardzo malownicze miasto-twierdzę Saint-Malo. Stamtąd do Mont Saint-Michel dzieli cię juz tylko krótka podróż autobusem.

Autobusem

Nie ma bezpośredniej trasy do Mont Saint-Michel z Paryża, ale są wycieczki indywidualne i grupowe na cały dzień bez noclegu. Niestety, te wycieczki nie są w języku polskim. Tutaj znajdziesz najbardziej korzystne oferty.

Samochodem

Aby uniknąć kłopotów z transferami, najłatwiejszym sposobem na dotarcie do Mont Saint-Michel jest wypożyczenie samochodu. Ale uwaga, ostatni parking jest 3 km od wyspy, jest płatny i dość drogi, a stamtąd trzeba będzie iść wzdłuż grobli. Lepiej zostawić samochód w Pontorson i skorzystać z darmowego autobusu. 

Atrakcje na Mont-Saint-Michel

Mont-Saint-Michel

Po dojechaniu na wyspę, prawie wszystko, co zobaczycie wokół siebie, będzie zabytkiem. Przy wejściu na teren średniowiecznego miasteczka zachowała się wartownia (Burgher’s Guardroom), w której działa teraz biuro turystyczne. Godziny pracy:

 • Lipiec-sierpień: codziennie od 7.00 do 19.00.
 • Maj-czerwiec i wrzesień-październik: od 9.30 do 18.00 (przerwa od 12.30 do 14.00).
 • Listopad-luty: od 10:00 do 17:00 (przerwa od 12.30 do 14.00).

Przechodząc przez bramę 'porte du Boulevard’ lub 'porte du Roi’, można dostać się na główną ulicę wyspy, zwaną Grande Rue, przy której znajdziemy muzea, sklepy i domy zbudowane w XV-XVI wieku.

Mont-Saint-Michel

Muzea na Mont-Saint-Michel

W mieście znajdują się cztery muzea:

 • L’Archeoscope to muzeum opowiadające o budowie i historii Mont-Saint-Michel.
 • Muzeum Historyczne to głównie kolekcje starożytnych broni, obrazów i rzeźb. Znajdziemy tam także sekcję dotyczącą okolicznych więzień i lochów.
 • Muzeum Morza i Ekologii opowiada o historię miasta i o jego związku z morzem.
 • Logis Tiphaine (le logis Tiphaine demeurede Bertrand Duguesclin) to rezydencja, którą w 1365 roku Bertranda du Guesclin’a wybudował dla swojej żony. Można tu zobaczyć tkaniny dekoracyjne, meble i obrazy z XIV wieku.

Czas otwarcia muzeów: codziennie od 9.30 do 17.00. W czasie ferii zimowych otwarte jest jedynie muzeum morza. Bilety możesz zarezerwować tutaj. Opłaty za wstęp:

Karnet na 4 muzea Wstęp do jednego muzeum
dla dorosłych 18 € 9 €
18-25 lat 12 € 4,5 €
12-18 lat 9 € 3 €

Dzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny

Atrakcje na Mont-Saint-Michel

Оpactwo Mont-Saint-Michel

Następnie, na trasie zwiedzania napotkacie mały kościół parafialny St-Pierre, zbudowany na przełomie XV i XVI wieku na cześć patrona rybaków. Msze odbywają się codziennie o godzinie 11:00 oraz w soboty o godzinie 18.00.

Aby dostać się bezpośrednio do klasztoru, należy wspiąć się po Wielkich Schodach. Opactwo otwarte jest dla zwiedzających codziennie z wyjątkiem 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia. Godziny pracy:

 • 2 maja – 31 sierpnia: 9.00-19.00;
 • 1 września – 30 kwietnia: 9.30-18.00.
 • Msze odbywają się codziennie o godzinie 12:15 (niedziela – 11:30) – wstęp bezpłatny.

Możemy skorzystać z usług przewodnika (oprowadzanie trwa 1 godzinę — 18 €) lub zwiedzić przybytek na własną rękę (3 € za audioprzewodnik). Ceny biletów:

 • 11 € dla dorosłych
 • 9 € jeśli pojedziecie pociągiem Intercites. Przedstawić bilet w kasie biletowej
 • Dzieci do lat 18 (przy wizycie z rodzicami) bezpłatnie.

Bilety sprzedawane są przy wejściu do klasztoru. Ale na schodach o każdej porze roku są kolejki. Bilet do opactwa można kupić w przedsprzedaży pod tym linkiem. Cena jest taka sama jak na miejscu.

» CZYTAJ TAKŻE 10 powodów, by odwiedzić Normandię

Przypływy i odpływy w Mont-Saint-Michel

Przypływy i odpływy w Mont-Sfaint-Michel

Na wyspę Mont Saint-Michel, turyści przyjeżdżają także w celu zobaczenia największych w Europie pływów morskich. Dwa razy w miesiącu morze dociera do ścian Saint-Michel. Dokładne daty podane są na stronie ot-montsaintmichel.com. Najlepszy czas na odwiedzenie Mont Saint-Michel to lipiec i sierpień, ale nawet zimą widok na pokryte lodem wybrzeże jest hipnotyzujący. 

Maksymalną wysokość przypływ osiąga w 36-48 godzin po nowiu i pełni księżyca. Poziom wody jest wyższy rano i wieczorem. Różnica poziomu wody między odpływem a przypływem to 15 metrów. Podczas odpływu, woda opuszcza aż 15 km przyległych do Saint-Michel terenów.

Bądźcie bardzo ostrożni, jeśli planujecie pozostawić samochód na parkingu poza murami miasta – może być zmyty wodą, jeśli w porę nie zakończycie zwiedzania. Najlepiej przyjechać tu na dzień lub dwa przed przewidywanym przypływem i zatrzymać się w hotelu.

Gdzie się zatrzymać w Mont-Saint-Michel?

Mont Saint-Michel

Wyspa, choć niewielka, mieści wystarczającą liczbę hoteli. 7 z nich dzieli od klasztoru jedynie kilka kilometrów, a następnych 9 znajduje się bezpośrednio na jego terenie (hotele przedstawione są tutaj). Ponadto, od 15 lutego do 11 listopada, turyści mogą zatrzymać się na polu kempingowym przeznaczonym na 48 osób.

Warte polecenia są następujące hotele:

 • Le Relais Saint Michel – 4 gwiazdki, poza klasztorem – 39 pokoi – cena za noc 270-560 €;
 • La Mere Poulard – 3 gwiazdki, na terenie klasztoru – 27 pokoi – cena za noc 190-550 €;
 • Saint Aubert – 2 gwiazdki, poza klasztorem – 27 pokoi – cena za noc 90-145 €;
 • La Vieille Auberge – 2 gwiazdki, na terenie klasztoru – 11 pokoi – cena za noc 120-200 €.

Le Mont Saint Michel: Wybierz hotel

Gdzie zjeść w Mont Saint-Michel?

 Gdzie zjeść w Mont Saint-Michel

Mont-Saint-Michel nakarmi nas w restauracjach hotelowych oraz dziesiątkach barów i naleśnikarni, z których prawie wszystkie znajdują się na terenie klasztoru. Tradycyjnie w menu przeważają dania z owoców morza, najczęściej małży (moules de bouchot de la baie de Mont Saint-Michel). Ogromny omlet „mamuni Poulard”, wypieczony na ogniu paleniska, przyciąga na wyspę miłośników podróży kulinarnych. Serwowany jest w restauracji «La Mère Poulard» w hotelu o tej samej nazwie. Niezwykle smacznym mięsem okazuje się 3-6-miesięczna „jagnięcina z pól solnych» (l’agneaudepré-salé), która cechuje się wysoką zawartością jodu i soli. A w naleśnikarniach można skosztować nie tylko zwykłych domowych naleśników (homemadepancakes), ale także naleśników z gryki (buckwheatpancakes). W wielu lokalach dostępne jest menu w wielu językach, także po rosyjsku i po angielsku.

Wymienione powyżej dania zamówimy w:

 • Tradycyjnej naleśnikarni LaCloche;
 • Kawiarni Mere Poulard;
 • Restauracji Le Saint-Michel;
 • Barze Letripot.

» Czytaj takżeCzego spróbować w Normandii?

Miłego wypoczynku!