Wszystko, co musisz wiedzieć o Mont Saint-Michel

, ,
Mont Saint-Michel

Przy północnozachodnim wybrzeżu Francji znajdują się trzy skaliste wysepki: Wzgórze Świętego Michałai Tombelaine, z których tylko ta pierwsza jest zaludniona. W 709 roku na skale powstał kościół poświęcony świętemu Michałowi, stąd też wzięła się nazwa wyspy — Wzgórze Świętego Michała (Mont Saint-Michel). Pod koniec XIX wieku wybudowano groblę, która połączyła wyspę z lądem, a w 1874 roku obiekt został uznany za zabytek. W 1979 roku UNESCO umieściło Mont Saint-Michel wraz z zatoką na liście światowego dziedzictwa. Na wyspie mieszka na stałe mniej niż 50 osób, przy czym każdego roku odwiedza ją około 3,5 mln turystów i pielgrzymów. Podróżując po Francji, nie przegapcie okazji, aby nacieszyć oczy zarówno pięknem architektury, jak i naturalnymi walorami wyspy i jej okolic.

» Czytaj takżePodróż do Francji po kwarantannie: zasady i ograniczenia

Jak dostać się na Mont Saint-Michel z Paryża?

autobus

Na tej trasie funkcjonują trzy połączenia kolejowe.

 • Pociąg TGV z Dworca Montparnasse do Rennes (2 godziny). Następnie pociąg z Rennes do Pontorson i stamtąd autobus na MontSaint-Michel lub bezpośrednio z Rennes autobus na Mont Saint-Michel
 • Pociąg TGV z Dworca Montparnasse do Dol-de-Bretagne (2 godziny i 40 minut), a stamtąd bezpośredni autobus na Mont Saint-Michel.
 • Pociąg z Dworca Świętego Łazarza do Caen, przesiadka na pociąg do Pontorson, a stamtąd autobus na Mont Saint-Michel.

Samoloty do Rennes (75 km od Mont Saint-Michel) oraz Dinard-Pleurtuit-Saint Malo (70 km od MontSaint-Michel) odlatują z lotniska Charles’a de Gaulle’a i z lotniska Orly. Ostatnie dzielące od wyspy kilometry można pokonać autobusem.

Atrakcje na Mont-Saint-Michel

Mont-Saint-Michel

Po dojechaniu na wyspę, prawie wszystko, co zobaczycie wokół siebie, będzie zabytkiem. Przy wejściu na teren średniowiecznego miasteczka zachowała się wartownia (Burgher’sGuardroom), w której działa teraz biuro turystyczne. Godziny pracy:

 • Lipiec-sierpień: codziennie od 7:00 do 19:00.
 • Maj-czerwiec i wrzesień-październik: od 9:30 do 18:00 (przerwa od 12:30 do 14:00).
 • Listopad-luty: od 10:00 do 17:00 (przerwa od 12:30 do 14:00).

Przechodząc przez bramę 'porte du Boulevard’ lub 'porte du Roi’, można dostać się na główną ulicę wyspy, zwaną Grande Rue, przy której znajdziemy muzea, sklepy i domy zbudowane w XV-XVI wieku.

Mont-Saint-Michel

 • L’Archeoscope to muzeum opowiadające o budowie i historii Mont-Saint-Michel;
 • Muzeum Historyczne to głównie kolekcje starożytnych broni, obrazów i rzeźb. Znajdziemy tam także sekcję dotyczącą okolicznych więzień i lochów;
 • Muzeum Morza i Ekologii opowiada o historię miasta i o jego związku z morzem;
 • Logis Tiphaine (lelogisTiphainedemeuredeBertrandDuguesclin) to rezydencja, którą w 1365 roku Bertranda du Guesclin’a wybudował dla swojej żony. Można tu zobaczyć tkaniny dekoracyjne, meble i obrazy z XIV wieku.

Czas otwarcia muzeów: codziennie od 9:30 do 17:00. W czasie ferii zimowych otwarte jest jedynie muzeum morza. Bilety sprzedawane są przy wejściu. Opłaty za wstęp:

 • Karnet na 4 muzea dla dorosłych, którzy ukończyli 25 lat – 18 €; dla osób 18-25 lat – 9 €;
 • Wstęp do jednego muzeum dla osób powyżej 18 lat – 9 €.
 • Dzieci i młodzież do lat 18 – wstęp bezpłatny

Atrakcje na Mont-Saint-Michel

Następnie, na trasie zwiedzania napotkacie mały kościół parafialny St-Pierre, zbudowany na przełomie XV i XVI wieku na cześć patrona rybaków. Msze odbywają się codziennie o godzinie 11:00 oraz w soboty o godzinie 18:00.

Aby dostać się bezpośrednio do klasztoru, należy wspiąć się po Wielkich Schodach. Opactwo otwarte jest dla zwiedzających codziennie z wyjątkiem 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia. Godziny pracy:

 • 2 maja – 31 sierpnia: 9:00-19:00;
 • 1 września – 30 kwietnia: 9:30-18:00.

Możemy skorzystać z usług przewodnika (oprowadzanie trwa 1 godzinę) lub zwiedzić przybytek na własną rękę. Bilety sprzedawane są przy wejściu do klasztoru. Ceny biletów:

 • 9 € – dla osób w wieku powyżej 25 lat (zwiedzanie indywidualne);
 • 5,5 € – dla osób w wieku 18-25 lat pochodzących spoza Europy;
 • 7 € – dla członków grup (grupa to co najmniej 20 osób);
 • 30 € – dla grup szkolnych (35 dzieci + opiekun);
 • Dzieci poniżej 18 roku życia, zwiedzające z rodzicami – bezpłatnie;
 • Obywatele państw członkowskich UE lub obywatele innych państw, którzy przebywają na stałe we Francji, w wieku poniżej 26 lat – bezpłatnie.

Msze odbywają się codziennie o godzinie 12:15 (niedziela – 11:30) – wstęp bezpłatny.

Schemat rozmieszczenia obiektów turystycznych na wyspie można zobaczyć na planie, który znajduje się w załączniku pod artykułem.

Przypływy i odpływy w Mont-Saint-Michel

Przypływy i odpływy w Mont-Sfaint-Michel

Na wyspę Mont Saint-Michel, turyści przyjeżdżają także w celu zobaczenia największych w Europie pływów morskich. Dwa razy w miesiącu morze dociera do ścian Saint-Michel. Dokładne daty podane są na stronie https://ot-montsaintmichel.com. Maksymalną wysokość przypływ osiąga w 36-48 godzin po nowiu i pełni księżyca. Poziom wody jest wyższy rano i wieczorem. Różnica poziomu wody między odpływem a przypływem to 15 metrów. Podczas odpływu, woda opuszcza aż 15 km przyległych do Saint-Michel terenów. Bądźcie bardzo ostrożni, jeśli planujecie pozostawić samochód na parkingu poza murami miasta – może być zmyty wodą, jeśli w porę nie zakończycie zwiedzania. Najlepiej przyjechać tu na dzień lub dwa przed przewidywanym przypływem i zatrzymać się w hotelu.

Gdzie się zatrzymać w Mont-Saint-Michel?

Mont Saint-Michel

Wyspa, choć niewielka, mieści wystarczającą liczbę hoteli. 7 z nich dzieli od klasztoru jedynie kilka kilometrów, a następnych 9 znajduje się bezpośrednio na jego terenie (hotele przedstawione są tutaj). Ponadto, od 15 lutego do 11 listopada, turyści mogą zatrzymać się na polu kempingowym przeznaczonym na 48 osób.

Warte polecenia są następujące hotele:

 • Le Relais Saint Michel – 4 gwiazdki, poza klasztorem – 39 pokoi – cena za noc 270-560 €;
 • La Mere Poulard – 3 gwiazdki, na terenie klasztoru – 27 pokoi – cena za noc 190-550€;
 • Saint Aubert – 2 gwiazdki, poza klasztorem – 27 pokoi – cena za noc 90-145 €;
 • La Vieille Auberge – 2 gwiazdki, na terenie klasztoru – 11 pokoi – cena za noc 120-200 €.

Le Mont Saint Michel: Wybierz hotel

Gdzie zjeść w Mont Saint-Michel?

 Gdzie zjeść w Mont Saint-Michel

Mont-Saint-Michel nakarmi nas w restauracjach hotelowych oraz dziesiątkach barów i naleśnikarni, z których prawie wszystkie znajdują się na terenie klasztoru. Tradycyjnie w menu przeważają dania z owoców morza, najczęściej małży (moules de bouchot de la baie de Mont Saint-Michel). Ogromny omlet „mamuni Poulard”, wypieczony na ogniu paleniska, przyciąga na wyspę miłośników podróży kulinarnych. Serwowany jest w restauracji «La Mère Poulard» w hotelu o tej samej nazwie. Niezwykle smacznym mięsem okazuje się 3-6-miesięczna „jagnięcina z pól solnych» (l’agneaudepré-salé), która cechuje się wysoką zawartością jodu i soli. A w naleśnikarniach można skosztować nie tylko zwykłych domowych naleśników (homemadepancakes), ale także naleśników z gryki (buckwheatpancakes). W wielu lokalach dostępne jest menu w wielu językach, także po rosyjsku i po angielsku.

Wymienione powyżej dania zamówimy w:

 • Tradycyjnej naleśnikarni LaCloche;
 • Kawiarni Mere Poulard;
 • Restauracji Le Saint-Michel;
 • Barze Letripot.

Najlepszymi miesiącami na wizytę na Mont Saint-Michel są lipiec i sierpień.

» Czytaj takżeCzego spróbować w Normandii?

Miłego wypoczynku!