» Europa » Francja » Normandia » Mont Saint-Michel » Wszystko, co musisz wiedzieć o Mont Saint-Michel przed podróżą

Przy północno-zachodnim wybrzeżu Francji znajdują się skalista wyspa o nazwie Mont Saint-Michel. Zaczęło się od wybudowania kościoła na skale w  709 roku, który został poświęcony świętemu Michałowi. Dalej, pod koniec XIX wieku wzniesiono groblę, która połączyła wyspę z lądem. Obecnie na Mont Saint-Michel mieszka na stałe mniej niż 30 osób, przy czym każdego roku odwiedza ją około 3,5 mln turystów i pielgrzymów. Podróżując po Francji, nie przegapcie okazji, aby nacieszyć oczy zarówno pięknem architektury, jak i naturalnymi walorami wyspy i jej okolic. Najważniejsze, aby bilet do opactwa zarezerwować z dużym wyprzedzeniem.  Polecamy również zwiedzanie Mont Saint-Michel z lokalnym audioprzewodnikiem. Czytaj dalej, aby poznać wszystkie szczegóły wyjazdu do Normandii!

» CZYTAJ TAKŻE10 powodów, by odwiedzić Normandię

Jak dostać się na Mont Saint-Michel z Paryża?

Pociągiem

Z dworca Montparnasse do Pontorson, czyli najbliższej miejscowości na stałym lądzie dojeżdża TGV. Dokładną cenę przejazdu pociągiem poznasz pod tym linkiem. Podróż może trwać nawet do 3 godzin. Na szczęście z Pontorson do Mont Saint-Michel jest tylko 10 km. Tę trasę pokonasz bezpłatnym autobusem, który kursuje co 10 minut.

Jeśli chcesz odwiedzić jak najwięcej wspaniałych miasteczek na francuskiej północy, pociąg do Pontorson kursuje, przez Rennes i Dol de Bretagne. Stamtąd również jeżdżą bezpośrednie autobusy do Mont Saint-Michel. Polecamy trasę przez Caen lub miasto-twierdzę Saint-Malo.

» CZYTAJ TAKŻEJak podróżować po Francji pociągiem? Ceny, bilety, odległości

Autobusem

Nie ma bezpośredniej trasy do Mont Saint-Michel z Paryża. Jednak dla tych, którzy znają angielski możemy zaproponować wycieczki indywidualne i grupowe z francuskiej stolicy na cały dzień bez noclegu. (Niestety nie ma wersji w języku polskim). Wycieczkę znajdziesz pod tym linkiem.

Samochodem

Aby uniknąć kłopotów z transferami, najłatwiejszym sposobem na dotarcie do Mont Saint-Michel jest wypożyczenie samochodu. Ale uwaga, ostatni parking jest 3 km od wyspy. Ponadto jest płatny i dość drogi, a stamtąd trzeba będzie iść wzdłuż grobli. Dlatego lepiej zostawić samochód w Pontorson i skorzystać z darmowego autobusu. 

Atrakcje na Mont-Saint-Michel

Gdy już dojedziecie na wyspę, zobaczycie mnóstwo zabytków. Po pierwsze, przy wejściu na teren średniowiecznego miasteczka zachowała się wartownia (Burgher’s Guardroom). Co ciekawe, obecnie działa w niej (czynne codziennie) biuro turystyczne, oferujące lokalne wycieczki. Dalej, przechodząc przez bramę 'porte du Boulevard’ lub 'porte du Roi’, można dostać się na główną ulicę wyspy, zwaną Grande Rue. Znajdziemy przy niej muzea, sklepy i domy zbudowane w XV-XVI wieku.

» CZYTAJ TAKŻEBretania: 10 pomysłów na podróż

Muzea na Mont-Saint-Michel

W mieście znajdują się cztery muzea:

  • L’Archeoscope to muzeum opowiadające o budowie i historii Mont-Saint-Michel.
  • Muzeum Historyczne to głównie kolekcje starożytnych broni, obrazów i rzeźb. Znajdziemy tam także sekcję dotyczącą okolicznych więzień i lochów.
  • Muzeum Morza i Ekologii opowiada historię miasta i o jego związku z morzem.
  • Logis Tiphaine (le logis Tiphaine demeurede Bertrand Duguesclin) to rezydencja, którą w 1365 roku Bertranda du Guesclin’a wybudował dla swojej żony. Można tu zobaczyć tkaniny dekoracyjne, meble i obrazy z XIV wieku.

Muzea są czynne codziennie od 9:30 do 17:30. Natomiast w czasie ferii zimowych otwarte jest jedynie muzeum morza. Bilety możesz zarezerwować tutaj. Na koniec, opłaty za wstęp:

Karnet na 4 muzeaWstęp do jednego muzeum
dla dorosłych18 €9 €
18-25 lat12 €4,5 €
12-18 lat9 €3 €

Polecamy kartę wstępu do 3 muzeów, która zapewni Ci dzień pełen historycznych wrażeń. Co ważne, dzieci do 12 lat mają wstęp bezpłatny.

» CZYTAJ TAKŻE10 pomysłów na to, co robić w Normandii

Оpactwo Mont-Saint-Michel

Dalej, na trasie zwiedzania napotkacie mały kościół parafialny St-Pierre, zbudowany na przełomie XV i XVI wieku na cześć patrona rybaków. Msze odbywają się codziennie o godzinie 11:00 oraz w soboty o godzinie 18.00. Aby dostać się bezpośrednio do klasztoru, należy wspiąć się po Wielkich Schodach. Co ważne, opactwo jest otwarte dla zwiedzających codziennie z wyjątkiem 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.

Godziny zwiedzania: od 2 maja do  31 sierpnia: 9.00-19.00, a od 1 września do 30 kwietnia: 9.30-18.00. Msze odbywają się codziennie o godzinie 12:15 (niedziela – 11:30) i wtedy wstęp jest bezpłatny.

Ceny biletów: 10 € normalny i 8 € ulgowy. Podczas zwiedzania możesz skorzystać z wycieczki z przewodnikiem audio.

Bilety sprzedawane są przy wejściu do klasztoru. Jednak na schodach o każdej porze roku są kolejki. W związku z tym polecamy kupić wejściówkę w przedsprzedaży pod tym linkiem. Co ważne, cena jest taka sama jak w kasie.

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Normandii? Miasta, które warto odwiedzić

Przypływy i odpływy w Mont-Saint-Michel

Turyści przyjeżdżają na wyspę Mont Saint-Michel także w celu zobaczenia największych w Europie pływów morskich. Dwa razy w miesiącu morze dociera do ścian Saint-Michel. Dokładne daty podane są na stronie ot-montsaintmichel.com. Najlepszy czas na odwiedzenie wyspy to lipiec i sierpień, ale nawet zimą widok na pokryte lodem wybrzeże jest hipnotyzujący. 

Przypływ osiąga maksymalną wysokość w 36-48 godzin po nowiu i pełni księżyca. Co więcej, poziom wody jest wyższy rano i wieczorem. Natomiast różnica poziomu wody między odpływem a przypływem to 15 metrów. Podczas odpływu, woda opuszcza aż 15 km przyległych do Saint-Michel terenów. Ostrzegamy, bądźcie bardzo ostrożni, jeśli planujecie pozostawić samochód na parkingu poza murami miasta. Ponieważ może być zmyty wodą, jeśli w porę nie zakończycie zwiedzania. Najlepiej przyjechać tu na dzień lub dwa przed przewidywanym przypływem i zatrzymać się w hotelu.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze plaże w Bretanii

Gdzie się zatrzymać w Mont-Saint-Michel?

Wyspa, choć niewielka, mieści wystarczającą liczbę hoteli. 7 z nich dzieli od klasztoru jedynie kilka kilometrów, a następnych 9 znajduje się bezpośrednio na jego terenie. Ponadto od 15 lutego do 11 listopada, turyści mogą zatrzymać się na polu kempingowym przeznaczonym dla 48 osób.

Warte polecenia są następujące hotele:

Le Relais Saint Michel

Le Relais Saint Michel to hotel 4-gwiazdkowy znajdujący się poza terenem klasztoru. Do wynajęcia jest dostępnych 39 pokoi. A cena za noc to 270-560 €.

La Mere Poulard

La Mere Poulard to hotel 3-gwiazdkowy położony na terenie klasztoru. Do wynajęcia jest 27 pokoi. A cena za noc to 190-550 €.

Saint Aubert

Saint Aubert to również zakwaterowanie godne polecenia. Hotel ma 2 gwiazdki, znajduje się poza klasztorem i posiada 27 pokoi. Cena za noc to 90-145 €.

La Vieille Auberge

La Vieille Auberge to ostatnie miejsce na naszej hotelowej liście. Hotel ma 2 gwiazdki, jest położony na terenie klasztoru i posiada 11 pokoi. Natomiast cena za noc to 120-200 €.

Gdzie zjeść w Mont Saint-Michel?

Mont-Saint-Michel ugości nas w restauracjach hotelowych oraz dziesiątkach barów i naleśnikarni, z których prawie wszystkie znajdują się na terenie klasztoru. Tradycyjnie w menu przeważają dania z owoców morza, najczęściej małży (moules de bouchot de la baie de Mont Saint-Michel). Jest też ogromny omlet „mamuni Poulard”. Wypieczony na ogniu paleniska, przyciąga na wyspę miłośników podróży kulinarnych. Serwowany jest w restauracji «La Mère Poulard» w hotelu o tej samej nazwie. Z kolei niezwykle smacznym mięsem okazuje się 3-6-miesięczna „jagnięcina z pól solnych» (l’agneaudepré-salé), która cechuje się wysoką zawartością jodu i soli. A w naleśnikarniach można skosztować nie tylko domowych naleśników (homemadepancakes), ale także naleśników z gryki (buckwheatpancakes). W wielu lokalach dostępne jest menu także po rosyjsku i angielsku.

Wymienione powyżej dania zamówimy w:

  • Tradycyjnej naleśnikarni LaCloche;
  • Kawiarni Mere Poulard;
  • Restauracji Le Saint-Michel;
  • Barze Letripot.

» CZYTAJ TAKŻEBretania: najlepsze jedzenie i napoje

Miłego wypoczynku! 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *