» Europa » Francja » Paryż » Jak zaoszczędzić na komunikacji miejskiej w Paryżu?

Paryż to duże miasto. Najłatwiej poruszać się po nim komunikacją miejską, która w tym mieście jest bardzo dobrze rozwinięta. Jedynym problemem są dość drogie bilety, a nie zaleca się podróżowania na gapę. Pokażemy Ci, jak podczas swojego pobytu możesz zaoszczędzić pieniądze na komunikacji miejskiej w Paryżu!

Standardowe bilety na komunikację miejską w Paryżu

Największym błędem jest wsiadanie do autobusu bez biletu, oczekując, że kupi się go u kierowcy. W Paryżu bilet należy kupić w kasie biletowej lub w automacie. Cena pojedynczego biletu wynosi 2,50 €. Pamiętaj, że nie będzie on ważny przy przesiadkach!

Jeden bilet t+ kosztuje 2,10 €. Jest on ważny przez dwie godziny w metrze i półtorej godziny w autobusach i tramwajach. Można przesiąść się z dowolnego środka transportu naziemnego do innego, a będąc w metrze, można przechodzić z jednej odnogi do drugiej. Nie można natomiast wysiąść z metra i wsiąść ponownie na innej stacji lub przesiąść się z metra do środka transportu naziemnego. Musisz również pamiętać, żeby nie wyrzucać biletu papierowego do końca podróży. Czasem może pojawić się kontroler, a na niektórych stacjach metra kołowroty przy wyjściu wymagają okazania biletu.

» CZYTAJ TAKŻETransport w Paryżu: czym najlepiej się przemieszczać?

Taniej luzem, czyli jak praktycznie zaoszczędzić na komunikacji w Paryżu

Jak jeszcze zaoszczędzić na komunikacji miejskiej w Paryżu? Do jesieni 2021 roku zalecaliśmy zakup biletów w formie karnetu (karnet oznacza dziesięć pojedynczych biletów jednorazowych), których koszt wynosił 16,90 euro. Od marca 2022 roku karnety nie są już sprzedawane. Jeśli chcesz kupić dziesięć biletów ze zniżką musisz wcześniej zakupić kartę Navigo Easy w kiosku RATP lub w kasie metra.

Karta Navigo Easy kosztuje 2 €. Jest sprzedawana od ręki bez dokumentów i zdjęcia, a jej doładowanie na dziesięć przejazdów kosztuje 16,90 €. Kwota jest taka sama, jednak (w odróżnieniu od karnetu, który może być rozprowadzany w całej firmie) karta nie może być używana przez więcej niż jedną osobę w tym samym czasie.  Jest to być może jedyna wada tej innowacji. Ponadto musisz kupić i doładować kartę dla każdego podróżnego.

Navigo Easy to karta przeznaczona również dla dziecka. Dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat włącznie, dziesięć biletów kosztuje 8,45 €. Natomiast poniżej czwartego roku życia bilety nie obowiązują.

» CZYTAJ TAKŻEKarta przejazdowa Navigo w Paryżu

Bilety całodzienne dla dorosłych i młodzieży

Jednodniowy karnet nosił kiedyś nazwę Mobilis. Obecnie wciąż można go kupić w kasie biletowej. Zamiast niego możesz też nabyć bilet Navigo Jour. Jest to pakiet, który może być załadowany na każdą kartę Navigo, w tym Navigo Easy. Po opłaceniu jednodniowego karnetu na karcie w automacie, można podróżować nieograniczoną ilość razy po mieście i/lub na przedmieściach, w zależności od stref, za które się płaci. Cena zaczyna się od 8,45 € (1-2 strefy).

Navigo Jour na 1-3 strefy (11,30 €) pozwoli Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy, jeśli masz do odbycia więcej niż sześć podróży. Korzystnie jest skorzystać z karnetu, jeśli przebywamy na jednym przedmieściu i planujemy podróż do innych przedmieść Paryża. Na przykład w obie strony z lotniska Charles de Gaulle (11,45 € za podróż). Karnet dzienny na 1-5 stref kosztuje 20,10 € i nadal pozwoli Ci na podróżowanie między atrakcjami.

Bilety do Wersalu czy Disneylandu nie są tak drogie, jak mogłoby się wydawać. Co ciekawe, obowiązują na nie specjalne ceny. Pojedynczy bilet do Disneylandu będzie Cię kosztował €5 (mimo, że jest to 5 strefa, jak lotnisko), do Wersalu 4,05 € (strefa 4), a karnet na strefy 1-4 kosztuje 14 €. Jeśli planujesz spędzić cały dzień w parku, karnet nie będzie Ci potrzebny.

Kolejną propozycją w komunikacji po Paryżu jest bilet Navigo Jeunes Week-end, który zastępuje Bilet Jeune. Ta przepustka weekendowa lub wakacyjna może być wydana młodej osobie w wieku od 10 do 26 lat i przyznaje prawo do podróżowania dowolnym środkiem transportu bez ograniczeń i to przez cały weekend! Cena zależy od wybranych stref: 4,60 € za strefy 1-3 i 10,10 € za strefy 1-5. Nie ma jeszcze informacji o wycofaniu papierowych wersji tych przepustek, ale wygodniejsze i pewniejsze jest korzystanie z kart.

Z Kartą Navigo zaoszczędzisz

Karta Navigo to magnetyczna karta przejazdowa dla Paryżan.  Jej turystyczną wersję można kupić za 5 € (Paryżanie mogą zamówić ją bezpłatnie, wtedy zostanie wysłana pocztą). Do zakupu karnetu potrzebne jest zdjęcie o wymiarach 2×3 cm oraz imię i nazwisko. Dalej, można skorzystać z abonamentu miesięcznego lub tygodniowego. Pierwszy kosztuje 84,10 €, a drugi 30 € i w tym przypadku liczy się tydzień kalendarzowy: od poniedziałku do niedzieli (a nie 7 dni z rzędu). Tygodniową kartę podróżną możesz kupić do czwartku każdego tygodnia włącznie.

Zakup karty tygodniowej ma sens tylko wtedy, gdy będziesz w Paryżu przez niemal cały tydzień kalendarzowy. Tym bardziej się, opłaca im dłużej planujesz zostać w paryskiej stolicy. Jeżeli masz tyle szczęścia, że zostaniesz np. na miesiąc lub więcej, nie wahaj się i po prostu ją kup.

Wszystkie omówione rodzaje biletów możesz kupić w dowolnym kiosku RATP lub w automatach znajdujących się na każdej stacji metra i RER.

» Czytaj takżeJak kupić bilet na metro w Paryżu?

Paris Visit

Karta Paris Visit umożliwia nieograniczone przemieszczanie się po Paryżu przez kilka dni. Możesz ją kupić na 1, 2, 3 lub 5 dni. Możesz też wybrać zakres, w jakim będzie ona obowiązywać: Paryż i bliskie przedmieścia (strefy 1-3) albo Paryż i całe przedmieścia, a także lotniska (strefy 1-5). Dzięki temu abonamentowi otrzymasz zniżki do muzeów i innych atrakcji turystycznych, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze. Bilet na 1 dzień na strefy 1-3 kosztuje 13,55 € dla dorosłych i o połowę mniej dla dzieci poniżej 12 roku życia. Za bilet dla dorosłych w strefach 1-5, trzeba zapłacić 28,50 €.

» CZYTAJ TAKŻEDo której godziny działa transport w Paryżu?

Turystyczne karty rabatowe

Wreszcie ciężka artyleria. Specjalnie dla aktywnych, zapalonych turystów, Biuro Turystyki Paryża wydaje karty rabatowe Paris Pass. Istnieje kilka rodzajów takiego rozwiązania. Wyróżnia się m.in. Paris Museum Pass, który uprawnia do bezpłatnego zwiedzania ponad sześćdziesięciu muzeów. Z kolei Paris Pass to 2 w jednym, czyli Karta Paris Visit i karta do muzeum. Koszt zależy od liczby wybranych dni. Więcej o ofercie można dowiedzieć się tutaj.

Uwaga: wszystkie podane ceny obowiązują w 2023. Ceny biletów za przejazd w Paryżu mogą zmienić się z miesiąca na miesiąc, więc przed wyjazdem radzimy zapoznać się z informacjami na oficjalnej stronie: http://www.ratp.fr

» CZYTAJ TAKŻETurystyczne karty w Paryżu

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *