Jak zaoszczędzić pieniądze na komunikacji miejskiej w Paryżu?

,
Metro w Paryżu

Paryż to duże miasto. Najłatwiej poruszać się po nim i jego okolicach komunikacją miejską, która jest tam bardzo dobrze rozwinięta. Jedynym problemem są dość drogie bilety, a nie zaleca się podróżowania na gapę. Pokażemy Ci, w jaki sposób podczas swojego pobytu we francuskiej stolicy możesz zaoszczędzić na biletach.

Proste bilety

Największym błędem jest wsiadanie do autobusu bez biletu, oczekując, że kupi się go u kierowcy. Taki bilet będzie kosztował 2,50 € i nie będzie ważny przy przesiadkach. Bilet należy kupić w kasie biletowej lub w automacie.

Jeden bilet t+ kosztuje 2,10 €. Jest on ważny przez dwie godziny w metrze i półtorej godziny w autobusach i tramwajach. Można przesiąść się z dowolnego środka transportu naziemnego do dowolnego środka transportu naziemnego, a będąc w metrze, można przechodzić z jednej odnogi do drugiej, ale nie można wysiąść z metra i zejść ponownie na innej stacji lub przesiąść się z metra do środka transportu naziemnego.

Bilet papierowy nie może być wyrzucony do końca podróży. Czasem może przejść kontroler, a na niektórych stacjach metra kołowroty przy wyjściu wymagają okazania biletu.

Taniej luzem

Automat

Do jesieni 2021 roku zalecaliśmy zakup biletów w formie karnetu (karnet oznacza dziesięć pojedynczych biletów jednorazowych). Dziesięć biletów na raz kosztował 16,90 euro. Od marca 2022 roku karnety nie będą już sprzedawane. Jeśli chcesz kupić dziesięć biletów ze zniżką musisz kupić kartę Navigo Easy w kiosku RATP lub w kasie metra.

Karta Navigo Easy kosztuje 2 €, jest sprzedawana od ręki bez dokumentów i zdjęcia, a jej doładowanie na dziesięć przejazdów kosztuje 16,90 €. Kwota jest taka sama, tylko karta nie może być używana przez więcej niż jedną osobę w tym samym czasie, podczas gdy karnet może być rozprowadzany w całej firmie. Jest to być może jedyna wada tej innowacji. Musisz kupić i doładować kartę dla każdego podróżnego.

Navigo Easy można kupić dla dziecka. Dla dzieci w wieku od czterech do dziesięciu lat włącznie, dziesięć biletów kosztuje 8,45 €. Dzieci poniżej czwartego roku życia nie potrzebują w ogóle biletu.

Bilety całodzienne dla dorosłych i młodzieży

Bilet

Jednodniowy karnet nosił kiedyś nazwę Mobilis. Wciąż można go kupić w kasie biletowej. Możesz też nabyć bilet Navigo Jour. Pakiet ten może być załadowany na każdą kartę Navigo, w tym Navigo Easy. Po opłaceniu jednodniowego karnetu na karcie w automacie, można podróżować nieograniczoną ilość razy po mieście i/lub na przedmieściach, w zależności od stref, za które się płaci. Cena zaczyna się od 8,45 € (1-2 strefy).

Navigo Jour na 1-3 strefy (11,30 €) pozwoli Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy, jeśli masz do odbycia więcej niż sześć podróży. Korzystnie jest skorzystać z karnetu, jeśli przebywamy na jednym przedmieściu i planujemy podróż do innych przedmieść Paryża. Na przykład w obie strony z lotniska Charles de Gaulle (11,45 € za podróż). Karnet dzienny na 1-5 stref kosztuje 20,10 € i nadal pozwoli Ci na podróżowanie między atrakcjami.

Bilety do Wersalu czy Disneylandu nie są tak drogie, jak mogłoby się wydawać. Obowiązują na nie specjalne ceny. Pojedynczy bilet do Disneylandu będzie Cię kosztował €5 (mimo, że jest to 5 strefa, jak lotnisko). Bilet do Wersalu kosztuje 4,05 € (strefa 4), a karnet na strefy 1-4 kosztuje 14 €. Jeśli planujesz spędzić cały dzień w parku i tylko pójść tam i z powrotem, nie potrzebujesz karnetu.

Bilet Navigo Jeunes Week-end zastępuje Bilet Jeune. Ta przepustka weekendowa lub wakacyjna może być wydana młodej osobie w wieku od dziesięciu do dwudziestu sześciu lat i przyznaje prawo do podróżowania dowolnym środkiem transportu bez ograniczeń przez cały weekend. Cena zależy od wybranych stref: 4,60 € za strefy 1-3 i 10,10 € za strefy 1-5.

Nie ma jeszcze informacji o wycofaniu papierowych wersji tych przepustek, ale wygodniejsze i pewniejsze jest korzystanie z kart.

Karta Navigo

Navigo

Karta Navigo to karta przejazdowa dla Paryżan. Jest to karta magnetyczna, a jej turystyczną wersję można kupić za 5 € (Paryżanie mogą zamówić ją bezpłatnie i zostanie ona im wtedy wysłana pocztą). Do zakupu karnetu potrzebne jest zdjęcie o wymiarach 2×3 cm oraz imię i nazwisko. Można skorzystać z abonamentu miesięcznego lub tygodniowego. Miesięczny kosztuje 84,10 €, a tygodniowy 30 €. Co ważne, liczy się tydzień kalendarzowy: od poniedziałku do niedzieli, a nie 7 dni z rzędu. Tygodniową kartę podróżną możesz kupić do czwartku każdego tygodnia włącznie.

Zakup karty tygodniowej ma sens tylko wtedy, gdy będziesz w Paryżu przez niemal cały tydzień kalendarzowy. Opłaca się tym bardziej, im dłużej planujesz zostać w paryskiej stolicy. Jeżeli masz tyle szczęścia, że zostajesz w niej na miesiąc lub więcej, nie wahaj się i po prostu ją kup.

Wszystkie omówione rodzaje biletów możesz kupić w dowolnym kiosku RATP lub w automatach znajdujących się na każdej stacji metra i RER.

» Czytaj takżeJak kupić bilet na metro w Paryżu?

Paris Visit

Karta Paris Visit umożliwia nieograniczone przemieszczanie się po Paryżu przez kilka dni. Możesz ją kupić na 1 dzień, 2 dni, 3 dni lub 5 dni. Możesz też wybrać zakres, w jakim będzie ona obowiązywać: Paryż i bliskie przedmieścia (strefy 1-3) lub Paryż i całe przedmieścia, a także lotniska (strefy 1-5).

Dzięki temu abonamentowi możesz też otrzymać zniżki do muzeów i innych atrakcji turystycznych i zaoszczędzić pieniądze dzięki tym zniżkom. Bilet na 1 dzień na strefy 1-3 kosztuje 13,55 € dla dorosłych i o połowę mniej dla dzieci poniżej 12 roku życia. Za bilet dla dorosłych, który obejmuje strefy 1-5, trzeba zapłacić 28,50 €.

Turystyczne karty rabatowe

Wreszcie ciężka artyleria. Specjalnie dla aktywnych, zapalonych turystów, Biuro Turystyki Paryża wydaje karty rabatowe Paris Pass. Istnieje kilka rodzajów.

Wyróżnia się Paris Museum Pass. Uprawnia on do bezpłatnego zwiedzania ponad sześćdziesięciu muzeów. A Paris Pass to dwa w jednym, Karta Paris Visit i karta do muzeum. Koszt zależy od liczby dni. Więcej o ofercie można dowiedzieć się tutaj.

 

Uwaga: wszystkie podane ceny obowiązują w 2023. Ceny biletów za przejazd w Paryżu mogą zmienić się z miesiąca na miesiąc, więc przed wyjazdem radzimy zapoznać się z informacjami na oficjalnej stronie: http://www.ratp.fr