» Europa » Francja » Lazurowe Wybrzeże - Prowansja » Nicea » Karnawał w Nicei

Każdej zimy na Lazurowym Wybrzeżu odbywa się barwny karnawał. Mieszkańcy świętują kolorową imprezą, która jest otwarta dla wszystkich. Tysiące muzyków, tancerzy, projektantów mody i artystów zjedzie do Nicei z całego świata na kolorową paradę. Spektakle nie zatrzymują się ani na chwilę i zaskakują skalą i blaskiem tego dnia. Kolejny karnawał w Nicei odbędzie się w dniach od 10 do 26 lutego 2023 roku. W tym roku festiwal obchodzi 150-lecie, a motywem przewodnim święta jest «Król Skarbów Świata» (Roi des trésors du Monde). Tradycyjnie procesja rozpocznie się i zakończy na Place Massena, więc najlepiej zarezerwować hotel w pobliżu.

Place Massena. Zarezerwuj hotele w tej dzielnicy tutaj

» CZYTAJ TAKŻEGDZIE NAJLEPIEJ ZATRZYMAĆ SIĘ W NICEI?

Korowód karnawałowy podczas karnawału w Nicei

Przez 15 dni Nicea żyje w rytmie tańca. Zapomnijmy o srogiej zimie pod słońcem Lazurowego Wybrzeża! To święto ma takie same korzenie jak karnawał w Wenecji, karnawał w Rio de Janeiro czy Zapusty w Polsce.

Każdy karnawał jest oryginalny i niepowtarzalny. Co roku nowy temat otwiera przestrzeń dla wyobraźni. Organizatorzy parady nie traktują tego wydarzenia jako pracy czy obowiązku, a raczej jako pasję i powołanie. Ogromna pracownia twórcza, w której pracują już uczestnicy festiwalu, nosi nazwę «Dom Karnawału». Zmienia się w magiczne miejsce, w którym ludzie pracują miesiącami, aby stworzyć niesamowitą uroczystość. Nowoczesna technologia i nowe materiały pozwalają zmechanizować produkcję ruchomych platform, tworząc duże figury, które są jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne.

» CZYTAJ TAKŻE10 POMYSŁÓW, CO ROBIĆ W NICEI

Procesja składa się z 17 ogromnych wagonów, ozdobionych jaskrawymi kolorami kwiatów i trzydziestu kukiełkowych postaci. Występują też żywi wykonawcy w kostiumach nawiązujących do tematyki karnawałowej. Z całego świata przyjeżdżają artyści uliczni, cyrkowcy i grupy muzyczne. Co roku w karnawale biorą udział znani projektanci, kreatorzy mody, pracownicy największych międzynarodowych mediów, znani artyści, stowarzyszenia twórcze i oczywiście turyści.

Każdego dnia i nocy odbywają się parady przez miasto, a powozy zmieniają się nie do poznania. Fajnie się to ogląda na co dzień. Sprawdź oficjalny program karnawału tutaj

Bitwa na kwiaty podczas karnawału w Nicei

Kluczową częścią karnawału jest parada kwiatów na Place Massena. Ta urocza tradycja trwa już od 1876 roku. Postacie w ekstrawaganckich kostiumach rzucają mimozami, liliami i gerberami do publiczności z wagonów udekorowanych kwiatowymi aranżacjami.

Andriot Saetone, mieszkaniec Nicei i jeden z aktywnych organizatorów, wymyślił i zorganizował pierwszą Bitwę Kwiatów na Promenadzie Anglików. Pierwotnie zamierzał po prostu wręczyć gościom kwiaty na znak wdzięczności. Jednak z biegiem lat procesja przerodziła się w prawdziwe widowisko. Według notatek nicejskiego pisarza Alphonse’a Carra, bitwa kwiatów została zorganizowana w celu wsparcia lokalnych producentów i sprzedawców kwiatów. Obecnie karnawał wykorzystuje różne kwiaty, ale zawsze najwyższej jakości, z których 80% uprawianych jest na Lazurowym Wybrzeżu.

W miasteczku Menton koło Nicei do dekoracji karnawałowych używa się pomarańczy, mandarynek i cytryn.

Spalenie świątecznego orszaku

Symboliczne centrum karnawału, Place Massena, będzie miejscem rozpoczęcia i zakończenia procesji. Ostatniej nocy festiwalu wszystkie rydwany zostaną podpalone na tym samym placu i ten ogień rozświetli centrum Nicei. Całej tej akcji towarzyszyć będzie muzyka i taniec.

Warto wiedzieć

  • Karnawał przyciąga ogromną liczbę gości. Koniecznie zarezerwuj swój hotel z wyprzedzeniem.
  • Do oglądania karnawału na placu wznoszone są trybuny. Aby wejść, należy uiścić opłatę.
  • Bilety i parking można rezerwować na oficjalnej stronie wydarzenia lub można znaleźć tutaj.
  • Na teren widowiska mogą was nie wpuścić z dużymi torbami, szklanymi naczyniami i niebezpiecznymi ostrymi przedmiotami.

Życzymy niezapomnianych chwil i samych uniesień!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *