» Europa » Włochy » Wenecja Euganejska » Wenecja » Karnawał w Wenecji: gdzie i kiedy?

Karnawał w Wenecji zanurza i tak już romantyczne miasto w bajkową atmosferę średniowiecza. Festiwal trwa 18 dni, co jeszcze dodatkowo podsyca emocje. W tym czasie wąskie uliczki Wenecji wypełniają się paniami w wymyślnych sukniach i panami w perukach i maskach. Każdy może dołączyć do świątecznego tłumu – wystarczy przynieść maskę i jaskrawy kostium. Uwierzcie, że o noclegi w Wenecji trudno w dni karnawału. Zarezerwuj noclegi na wyspie z wyprzedzeniem pod tym linkiem, aby nie zostać na lodzie. 

» CZYTAJ TAKŻEWENECJA: 50 LIFEHACKÓW PRZED PODRÓŻĄ

Karnawał w Wenecji: kiedy i gdzie się odbywa?

Karnawał tradycyjnie trwa 18 dni, ale co roku daty są inne. Zgodnie z zasadami, nie powinien on odbywać się w okresie Wielkiego Postu. W 2023 roku kolorowe święto potrwa od 4 do 23 lutego. Karnawał odbywa się w centrum Wenecji. Główną lokalizacją jest Piazza San Marco, ale od czasu do czasu do programu dodawane są inne miejsca. Śledź aktualności na oficjalnej stronie karnawału.

Jeśli przyjeżdżasz wcześnie, nie trać czasu – zarezerwuj wycieczkę po Wenecji (propozycje znajdziesz pod tym linkiem). 

Jak wziąć udział w karnawale w Wenecji?

Udział w ulicznych karnawałach i konkursach jest całkowicie bezpłatny. Jeśli nie masz kostiumu, załóż normalne ubranie i wcale się tym nie przejmuj. Maskę można kupić w każdym sklepie. Nie napadaj od razu na sklepiki z ręcznie robionymi maskami za 150-200 €. W sklepie na rogu też się zaopatrzysz w ładny okaz za 15€ albo nawet 5€.

Kostiumowe bale wieczorne to najbardziej elegancka i kosztowna część karnawału. Bale odbywają się każdego wieczoru od 21.00 do 2.00. Na imprezy rezerwowane są specjalne, eleganckie pałace. Skupiają one znanych i bogatych ludzi z całego świata. Może pod jedną z masek ukrywa się Donald Trump, a pod drugą Angelina Jolie, kto wie? Bilet na taki bal można kupić na oficjalnej stronie karnawału, a udział w nim kosztuje około 400 euro. Niektóre imprezy są jednak wyjątkowo prywatne i niedostępne nawet za pieniądze.

» CZYTAJ TAKŻEWENECJA W 1 DZIEŃ: MAPA Z GŁÓWNYMI MIEJSCAMI I PUNKTEM WIDOKOWYM

Gdzie się zatrzymać w Wenecji podczas karnawału?

Koniecznie zatrzymajcie się w zabytkowej części Wenecji. W ten sposób można cieszyć się nie tylko zabawą w ciągu dnia, ale także wieczorną magią miasta. Dowiedz się więcej o dzielnicach Wenecji tutaj. Oto kilka niedrogich opcji z dobrymi opiniami:

  • Smart holiday – to hostel, w którym nocleg dla pary w dni karnawału będzie kosztował 76€. Od Piazza San Marco dzieli go 1,5 km.
  • Albergo al Tiepolo 3* – Dobry hotel z rozsądną ceną i doskonałą lokalizacją (250m od placu św. Marka). Kosztuje on 200 € za dwie osoby.
  • Splendid Venice 4* to hotel, który ma świetne opinie. Położony 200m od św. Marka, w samym sercu akcji. Około 400 € za pokój dwuosobowy. 
Znajdź hotel w Wenecji

Program karnawałowy w Wenecji

Kolorowe tłumy nie opuszczają ulic przez 18 dni. Większość uczestników to turyści i jednodniowi wycieczkowicze, ale zdarzają się też wynajęci animatorzy. Podczas gdy zabawa jest nieokiełznana, Włosi wciąż pozostają wierni tradycji i rok po roku podczas karnawału odbywa się kilka ważnych wydarzeń.

» CZYTAJ TAKŻENAJLEPSZE DANIA KUCHNI WENECKIEJ: NIE ZWLEKAJ I SPRÓBUJ SAM!

Dzień pierwszy

Ceremonia otwarcia rozpocznie się o godzinie 18:00 w dzielnicy Cannaregio. Uroczystość nazywa się «La Festa Veneziana», a częścią obowiązkową jest rozrzucenie brokatu w tłum. Szczęście spotka każdego, na kogo spadnie choćby jeden. Brokatu i świecidełek nie można zliczyć, więc nikt nie wyjdzie bez wyjątkowego blasku.

Dzień drugi

O 11:00 La Festa Veneziana kontynuuje wodną paradę, gdy dobrze ubrani uczestnicy płyną gondolą w górę Wielkiego Kanału do Rio di Cannaregio. Tam orszak wysiada i zaczyna się wielka impreza. 

Dzień ósmy

W tym dniu odbędzie się parada i festyn Mari. Wszystko rozpocznie się o godzinie 14.30 w San Pietro di Castello. Procesja przejdzie wzdłuż Garibaldi i dotrze na Piazza San Marco, gdzie zostanie wybrana najlepsza Maria spośród dwunastu dziewcząt.

Tradycja ta związana jest z uwolnieniem dwunastu weneckich dziewcząt od pirackich najeźdźców. Legenda głosi, że wszystkie dziewczynki miały na imię Maria.

O godzinie 16:00 na Piazza Ferretto rozpoczyna się karnawałowy pokaz uliczny Mestre z muzyką na żywo i wykonawcami. Trwać będzie przez 5 dni i odbywać się będzie każdego wieczoru aż do końca karnawału.

Dzień dziewiąty

Na Piazza San Marco o godz. 11.00 zostanie wybrana najlepsza maska, a na godz. 12.00 zaplanowano «Lot Anioła». Nad placem unosić się będzie dziewczynka przebrana za aniołka.

Dni od 10 do 15

W tych dniach w San Marco odbędą się konkursy na najpiękniejsze stroje. Rozpoczynają się one każdego dnia o godzinie 11:00 i 15:00.

Dzień szesnasty

Wydarzenia rozpoczynają się o godzinie 11:00 w dwóch miejscach jednocześnie:

  • «Lot orła» nad San Marco.
  • żartobliwo-szyderczy «lot osła» nad Ferretto.

Następnie o godzinie 15:00 na gości czeka Karnawał w Campaltino.

Dzień 18, zakończenie

Pierwsze konkursy rozpoczną się o godzinie 11:00. Następnie dla gości przygotowano:

  • 14:30 – Karnawał dla dzieci w miejscowości Zelarino.
  • 16:00 – wręczenie nagrody zwycięzcy konkursu Marii.
  • 17:00 – Kolejny przelot, tym razem lwa szybującego nad placem św. Marka.

Oczywiście król zwierząt nie będzie latał w powietrzu osobiście: będzie to flaga z narysowanym Złotym Lwem reprezentującym miasto. Flagę przyjmie 12 pięknych dziewczyn. O godzinie 21:00 rozpocznie się uroczyste pożegnanie karnawału.

Wenecki karnawał warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Ale nie martw się, jeśli nie możesz dostać się na ceremonię otwarcia lub uchwycić wszystkie dni karnawału – aby doświadczyć tej atmosfery zabawy, wystarczy spędzić 3-4 dni w Wenecji.

Bawcie się dobrze!

» CZYTAJ TAKŻEKARNAWAŁ MARDI GRAS W PARYŻU 2023

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *