Z ostatnich badań wynika, że siedmiu na dziesięciu Francuzów obchodzi Mardi Gras. I to pomimo tego, że ten sam odsetek społeczeństwa nie uważa się za ściśle religijny. I po co te wszystkie liczby i klasyfikacje, skoro święto jest za pasem?! To czas jedzenia, przebierania się i zabawy w karnawale! A bilety na wszystkie zabytki w Paryżu znajdziecie tutaj

» CZYTAJ TAKŻEPIERWSZY RAZ W PARYŻU: PLANUJEMY IDEALNĄ PODRÓŻ

Co to jest Mardi Gras?

Ostatni dzień przed Wielkim Postem nazywany jest po francusku Mardi Gras i tłumaczy się go jako «Tłusty Wtorek». Jest to odpowiednik naszego Tłustego Czwartku, tylko przed Środą Popielcową. Dla katolików to okazja do ostrej zabawy przed 40-dniową abstynencją od jedzenia i wesołości. Ale nawet jeśli nie jesteś szczególnie religijną osobą, jak większość Francuzów, Mardi Gras we Francji jest świetnym pretekstem do jedzenia pączków i łakoci oraz odwiedzenia karnawału.

» CZYTAJ TAKŻE10 DAŃ KUCHNI FRANCUSKIEJ, KTÓRYCH TRZEBA SPRÓBOWAĆ W PARYŻU

Historia karnawału

Jak już pewnie się domyślacie, to święto to rodzaj naszych Zapustów (Ostatków). Święto zostało przejęte przez chrześcijan od pogan. Kulturoznawcy sugerują, że korzenie karnawału sięgają tysięcy lat przed Chrystusem.

Podobne tradycje łączą «Tłusty Wtorek» (lub Czwartek) ze starożytnymi rzymskimi Saturnaliami. Aby uczcić Saturna, boga rolnictwa, starożytni Rzymianie przed zasiewem zbóż ozimych w grudniu wstrzymywali na tydzień wszelką pracę i urządzali karnawał. Ze względu na niedokładność kalendarzy, święto to przesunęło się dość mocno w stosunku do naszych czasów.

Kto i gdzie obchodzi Mardi Gras?

Obchody odbywają się w różnych częściach świata. Tradycje i długość sezonu festiwalowego są różne.

Najsłynniejsze Mardi Gras odbywa się w Stanach Zjednoczonych. Tam festiwal nie trwa jeden dzień, ale kilka miesięcy. Karnawały są popularne w Brazylii, Kolumbii, Kanadzie i Meksyku. Nawet w Indiach, na terenach dawnych kolonii portugalskich i francuskich, nadal obchodzi się Mardi Gras. I oczywiście w Europie parady kostiumów są ważnym świętem. Pewnie każdy z was bawił się w szkole na zabawie karnawałowej! 

We Francji karnawały odbywają się w wielu miastach. Nicea słynie z oszałamiających platform z kwiatów. Pierwsze wzmianki o paradzie w tym mieście sięgają 800 lat wstecz. Dunkierka słynie z tradycji, wedle której maszerujący rzucają w tłum śledziami.

Karnawał w Paryżu

Stolica świętuje Mardi Gras z ogromną paradą. Fabuła obraca się wokół starożytnej tradycji kulturowej zwanej La Promenade du Boeuf Gras, co dosłownie tłumaczy się jako «Marsz utuczonej krowy».

Na czele pochodu stoi Pimprenelle, piękna francuska wołowa krowa «limuzyna» w jaskrawoczerwonej sukni. Towarzyszy jej klaun i około 5000 uczestników parady w kolorowych kostiumach i maskach. Wypełniają one ulice miasta muzyką i tańcem, przyciągając tłumy widzów.

Paryski Mardi Gras odbywa się w 20. dzielnicy. Jest to zawsze niedziela poprzedzająca tłusty wtorek. Wydarzenie jest bezpłatne i pełne improwizacji. Można wziąć udział w procesji lub tylko obserwować jako widz.

Swoją drogą, ten karnawał nie jest jedynym w Paryżu. W lipcu odbywa się również tropikalny karnawał z udziałem gości z ciepłych krajów. 

» CZYTAJ TAKŻEPARYŻ W LIPCU: POGODA, ŚWIĘTA I ROZRYWKI

Mardi Gras w Paryżu 2024

Karnawał w 2024 roku odbędzie się w niedzielę 11 lutego. 

Uczestnicy zbiorą się o godzinie 13.00 na Place Gambetta. Początek procesji zaplanowano na godzinę 14:00.

Tradycyjna trasa:

  • Od Place Gambetta do Avenue Gambetta;
  • Obok cmentarza Père-Lachaise;
  • Po prawej stronie, przy Boulevard Ménilmontant;
  • wzdłuż Boulevard de Belleville;
  • W lewo na Rue du Faubourg du Temple;
  • Ostatni punkt: Place de la République.

Procesja zakończy się około godziny 17:00. Procesja będzie trwała do około godziny 20.

Zmiany w planie podróży są czasem nieprzewidziane. Można się o nich dowiedzieć online na stronie wydarzenia. Publikacje są w języku francuskim, jeśli go nie znasz, użyj translatora w swojej przeglądarce, aby zrozumieć kluczowe punkty!

Udział jest dobrowolny i bezpłatny. Nie jest wymagana rejestracja. Można zająć każde wolne miejsce w procesji.

Porównaj różne oferty hoteli na placu Gambetta

Kostiumy

Mardi Gras to święto życia w najlepszym wydaniu. Kolorowe stroje podkreślają jego bogatość i różnorodność. Wenecka tradycja strojnych masek jest uwielbiana przez ludzi we wszystkich krajach, podobnie jak duże, jaskrawo kolorowe pióra.

Kup maskę lub kostium tuż przed paradą w jednym ze sklepów karnawałowych. Są stroje na każdy gust od kilku euro do setek, a nawet tysięcy euro. Nie musisz jednak kupować kostiumu, możesz go wypożyczyć, zrobić z lokalnych materiałów lub po prostu założyć coś jaskrawego lub śmiesznego.

Tradycyjne smakołyki

Mardi Gras jest podobny do Zapustów. Je się dużo naleśników lub czegoś podobnego, w zależności od regionu. Zwyczaj ten jest wspólny dla wszystkich chrześcijan i podyktowany zdrowym rozsądkiem. Post polega na rezygnacji z pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Zanim to się zaczęło, ludzie starali się wykorzystać wszystkie jajka, jakie mieli. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach często spożywa się je bez zawracania sobie głowy pieczeniem.

Oprócz naleśników, we Francji serwuje się także lokalne przysmaki. Największą popularnością cieszą się małe pączki, oponki (bugnes), faworki (merveilles) oraz oreillettes. Mają one smak cytryny, pomarańczy lub wanilii. Czasami są wypełnione dżemem lub czekoladą.

Spróbuj brioche ze śliwkami, a także francuskich gofrów.

» CZYTAJ TAKŻESŁYNNE FRANCUSKIE DESERY: GDZIE ZJEŚĆ W PARYŻU

Miłej zabawy na Mardi Gras!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *