» Europa » Włochy » Wenecja Euganejska » Wenecja » Wenecja w 1 dzień: trasa spaceru

Wenecja w 1 dzień: trasa spaceru

Wenecja tonie w tempie 5 mm rocznie. Musisz zdążyć ją zobaczyć! Znajdź przynajmniej jeden dzień w swoim napiętym harmonogramie, aby zwiedzić zabytki. Wszystkie są blisko siebie, a my mamy dla ciebie trasę, aby spacer po Wenecji był jeszcze łatwiejszy. Zaopatrzcie się w kartę turystyczną Venice Pass pod tym linkiem, aby odwiedzić dwie główne atrakcje bez stania w kolejkach. Karta ta obejmuje również główną atrakcję Wenecji – przejażdżkę gondolą! 

» CZYTAJ TAKŻEWENECJA: 50 LIFEHACKÓW PRZED PODRÓŻĄ

Gdzie zatrzymać się w Wenecji?

Zwiedzenie historycznego centrum Wenecji jest możliwe w ciągu jednego dnia. Wielu turystów tak właśnie robi My polecamy spędzić w mieście co najmniej 24 godziny, aby cieszyć się wieczornym spokojem Wenecji, gdy wszyscy «jednodniowi turyści» już wyjadą. Wybór należy do ciebie, ale jest to decyzja, którą musisz podjąć z dużym wyprzedzeniem, aby zarezerwować hotel przed podróżą.

Celuj w nocleg w pobliżu dworca Venezia Santa Lucia i Piazzale Roma. To dobry punkt wyjścia do spacerów i dogodna lokalizacja dla autobusów z lotniska i pociągów z innych części Włoch.

Zatrzymaj się w okazałym hotelu Santa Chiara 4*, który posiada pokoje urządzone w tradycyjnym weneckim stylu. Pokoje w hotelu Gardena 3* są równie klasyczne, z widokiem na Canal Grande i Rio dei Tolentini. Hotel Florida 2* jest nieco bardziej prosty i przyjazny dla budżetu. Przytulne mieszkanie na parterze ANDREA jest właśnie tym, czego potrzebujesz na nocny wypad.

Wenecja: Wybierz Hotel

Jak dostać się z lotniska do centrum Wenecji?

Międzynarodowe lotnisko Marco Polo znajduje się około 14 km od Wenecji. Bezpośrednio na Piazzale Roma możecie dojechać autobusem linii 5 lub autokarem z miejscem na bagaż i WiFi. Podróż zajmie ci od 20 do 40 minut, w zależności od natężenia ruchu. Bilet w jedną stronę kosztuje 10 €, w obie strony 18 € i cena jest taka sama w obu autobusach. Bilety można kupić w hali przylotów na lotnisku, w automatach na przystanku lub zarezerwować z wyprzedzeniem tutaj

» CZYTAJ TAKŻEWSZYSTKIE SPOSOBY NA DOJAZD DO WENECJI Z LOTNISKA MARCO POLO

Płatny wstęp do miasta

Nazywana muzeum na wolnym powietrzu Wenecja jest niezwykle delikatna. Aby zmniejszyć wpływ tłumów turystów na miasto, ich przepływ zostanie ograniczony do 60 tysięcy osób dziennie. Od 16 stycznia 2023 roku wprowadzono opłatę za wjazd do Wenecji dla osób, które nie zarezerwowały hotelu na noc. Za wstęp trzeba będzie zapłacić od 3 do 10 euro, w zależności od sezonu i aktualnego obłożenia.

Trasa spaceru od mostu do mostu

Ponieważ zatrzymujemy się w okolicach dworca, nasz spacer zaczniemy od Mostu Konstytucji. Łączy on dworzec z Placem Rzymskim i dworcem autobusowym i jest najmłodszym i najnowocześniejszym mostem. Został zaprojektowany przez znanego hiszpańsko-szwajcarskiego architekta Santiago Calatrava. Zaprojektował on również zakręcony wieżowiec w Malmö, wieżę telewizyjną Montjuïc w Barcelonie, wiszący most w Jerozolimie i wiele innych futurystycznych obiektów.

Idziemy wzdłuż kanału w kierunku mostu Trzech Mostów. Co prawda, kiedyś były trzy, ale po przebudowie i otwarciu nowego kanału Rio Nuovo w latach 30. XX wieku mostów było pięć.

» CZYTAJ TAKŻEGONDOLE W WENECJI: JAK PORUSZAĆ SIĘ PO KANAŁACH?

Przechodzimy kanał za kanałem i dochodzimy do scuoli San Rocco, jednej z sześciu wielkich weneckich scuoli (organizacji charytatywnych). Budynek został zbudowany w 1549 roku dla bractwa San Rocco, które zajmowało się dobroczynnością i pomocą chorym. Turystów przyciąga bogata spuścizna artystyczna wielkiego Tintoretto, który namalował cykl scen z Nowego i Starego Testamentu. Pracował on tutaj przez 20 lat i pozostawił nam 60 obrazów. Koniecznie wejdźcie do środka.

Cena biletu: 10 €, audioprzewodnik pozwalający zanurzyć się w tym co piękne można pobrać tutaj.

W pobliżu scuoli stoi kościół San Rocco, nie należy ich ze sobą mylić. Nad portalem wejściowym znajduje się płaskorzeźba: św. Roch (Skała) uzdrawia ofiary epidemii dżumy. W niepamiętnych czasach doża, głowa Republiki Weneckiej, modlił się tu co roku, aby śmiertelna zaraza nie dotarła do miasta. Wstęp do kościoła, w którym swoje piętno odcisnął również Tintoretto, kosztuje 2 €.

W Wenecji znajduje się ponad 150 kościołów! Zaskakujące jak na tak kompaktowe miasto, w dodatku położone na wodzie.

Jest tu również Muzeum Leonarda da Vinci. Jedna z niewielu nowoczesnych przestrzeni edukacyjnych w Wenecji poświęcona jest życiu i twórczości najważniejszej postaci włoskiego wysokiego renesansu, choć sam artysta urodził się we Florencji. Eksponaty oparte są na starożytnych planach, a wszystkie mechanizmy można dotknąć i pokręcić.

Cena biletu: 8 €. Z wyprzedzeniem polecamy kupić tutaj. Jeśli nie macie czasu na muzea, zajrzyjcie chociaż do sklepu z pamiątkami: jest tam mnóstwo ciekawych rzeczy z reprodukcjami arcydzieł da Vinci.

Oto największa katedra Wenecji – Santa Maria Gloriosa dei Frari. Franciszkanie budowali ją przez prawie sto lat, od 1250 do 1338 roku. Dziś w jej wnętrzu znajduje się muzeum. Można w nim zobaczyć dzieła Tycjana, Giovanniego Belliniego i Donatella. Złapcie audioprzewodnik i ruszajcie w drogę.

Cena biletu: 5 €, przewodnik – 2 €. Wliczony w abonament kościelny.

Po krótkiej przerwie od wrażeń, powoli przedostajemy się na Campo San Polo. Ten przestronny plac jest wyłożony ze wszystkich stron starymi rezydencjami i kiedyś był też kanałem. Nie zapomnij zrobić zdjęcia kościoła św. Pawła (XIV i XV wiek), a nawet wejść do środka, aby podziwiać dzieła Tintoretto, Paolo Veronese, Jacopo Guarana i Giovanni Domenico Tiepolo.

Następnie w linii prostej, tak prostej jak tylko mogą być ulice Wenecji, docieramy do mostu Rialto. Jest to najczęściej odwiedzany most w Wenecji i jeden z symboli miasta. W pobliżu czas zatrzymać się na smaczny lunch. 

» CZYTAJ TAKŻEWENECJA I JEJ MIESZKAŃCY. CZEGO NIE MOŻNA ROBIĆ W MIEŚCIE NA WODZIE?

Gdzie warto zjeść w Wenecji?

Na placu przy kościele San Giacomo di Rialto znajduje się kilka kawiarni i restauracji. W Osteria Bancogiro serwowane są dania weneckie: wątróbka z suszonym bakłażanem, wołowina piemoncka, tuńczyk z guacamole, smażona ośmiornica, żabnica z żółtymi pomidorami. Przystawki – 17-18 €, dania mięsne – 22-27 €, dania rybne – 23-24 €, dania z makaronu – 18-22 €, desery – 9 €. W karcie win znajdują się najlepsze okazy z regionu winiarskiego Veneto. Zaznaczyliśmy to miejsce na mapie. 

» CZYTAJ TAKŻEGDZIE ZJEŚĆ W WENECJI? TOP 6 PRZYSTĘPNYCH, ALE WYJĄTKOWYCH LOKALI

Plac Świętego Marka

Z mostu Rialto udajemy się na najwyższy punkt naszej jednodniowej trasy – Piazza San Marco. To pewnie powód, dla którego przyjechaliście do Wenecji. Co roku odwiedza go dwadzieścia milionów ludzi. Po drodze przechodzimy przez dzielnicę handlową pełną sklepów. 

Na placu św. Marka znajdują się:

  • Katedra św. Marka, główna katedra w Wenecji,
  • Jej kampanila (dzwonnica),
  • Pałac Dożów, zbudowany w stylu gotyckim w XIV i XV wieku,
  • Wieża Zegarowa,
  • Muzeum Correr z kolekcją obrazów z XII i XVII w,
  • Biblioteka Marciana,
  • Kawiarnia Florian, najstarsza kawiarnia na świecie.
Kupujcie bilety z wyprzedzeniem!

Stanie w kolejce bardzo męczy. Szkoda też na to czasu.

Po zrobieniu tysiąca i jednego zdjęcia, skierujcie się na Dzwonnicę San Marco. Kampanila to najlepszy taras widokowy w mieście, oferujący panoramiczny widok na Wenecję. Pierwotnie w środku znajdowało się pięć dzwonów, ale po ekstrawaganckim zawaleniu się wieży w 1902 roku pozostał tylko jeden. Dzwonnica jest otwarta codziennie, ostatnie wejście o 20.45. Na szczęście w środku znajduje się winda.

Cena biletu: 10 €, dla dzieci do 6 lat – bezpłatnie. Zarezerwuj bilet tutaj, aby wejść bez kolejki.

Jeśli masz jeszcze czas i energię, odwiedź katedrę San Marco i jej muzeum (bilet tutaj), zobacz sztukę wenecką w Muzeum Correr lub wejdź do Pałacu Dożów, gdzie możesz zobaczyć nie tylko sale państwowe, ale także celę więzienną Casanovy (bilety tutaj). 

» CZYTAJ TAKŻENAJLEPSZE MUZEA W WENECJI, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ

Kolacja z widokiem na Wenecję

Kilka kroków od Piazza San Marco, na dachu luksusowego hotelu, znajduje się romantyczny bar-restauracja Terrazza Danieli, nasz ostatni przystanek w Wenecji. Z jej otwartego tarasu rozciąga się widok na południową stronę placu, Ogrody Królewskie, oszałamiający kościół Santa Maria della Salute i równie imponujący kościół San Giorgio Maggiore. Kolacja rozpoczyna się o 19:00 i trwa do 22:30. Wyśmienita kuchnia włoska, aperitify, fantastyczne koktajle, wybór martini i doskonała obsługa – wspaniałe zakończenie dnia, nieprawdaż?

Karnawał w Wenecji

To szczególna gratka być w Wenecji podczas słynnego na całym świecie karnawału weneckiego. Jego daty są historycznie związane z katolickim Wielkim Postem. Pierwszy dzień to sobota przed tłustym czwartkiem, ostatni dzień to Mardi Gras (tłusty wtorek, ostatki). Zwykle przypada na przełom lutego i marca. Karnawał trwa 18 dni, ale najlepsze dzieje się w ostatnim tygodniu.

Turyści, którzy mieli szczęście doświadczyć wydarzeń karnawału, są pod ogromnym wrażeniem masek i kostiumów.

Oczywiście Wenecja zasługuje na znacznie więcej niż tylko dzień lub dwa. W okresie średniowiecza i renesansu była ona ważnym ośrodkiem kulturalnym, finansowym, politycznym i wojskowym. Każdy budynek jest tu zabytkiem. Być może po zwiedzeniu Włoch zechcesz wrócić tu jeszcze raz.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *