Wenecja w 1 dzień: mapa z głównymi miejscami i punktem widokowym

,
Wenecja

Wielu słusznie uważa, że nie ma sensu przyjeżdżać do Rzymu, Paryża, Londynu czy Wenecji na jeden dzień. Jest w nich mnóstwo widoków, a ty chcesz zobaczyć więcej. Ale co, jeśli jesteś w wielkim mieście przejazdem?

» Czytaj takżeWszystkie sposoby na dojazd do Wenecji z lotniska Marco Polo

Uważamy, że w ciągu jednego dnia można poczuć atmosferę Wenecji. A nawet się w niej zakochać. Zależy to od nastroju, wybranej trasy i, w mniejszym stopniu, pogody.

Cała historyczna część Wenecji, jej kanały, jej średniowieczne budowle są jedną wielką atrakcją, gdzie można długo spacerować i odkrywać nowe rzeczy. Poza tym, miasto ma serce na wodzie — miejsca, które stanowią jego główną wartość.

Plac Świętego Marka

Plac Świętego Marka

Plac Świętego Marka (Piazza San Marco) — przełomowe miejsce, które pojawiło się na kartkach książek i w dużych filmach. W tym miejscu znajdował się główny port w czasie, gdy powstawało miasto. Pozwoliło to rządowi ściśle kontrolować wszystko, co zostało przywiezione i wywiezione z Wenecji.

Plac jest podzielony na dwie części:

  1. „Piazza” — sam plac, obramowany przez Bazylikę św. Marka i budynki głównego zespołu architektonicznego.
  2. „Piazzetta” tłumaczy się z włoskiego jako „mały kwadrat”.

Najciekawszą częścią Piazzetty są dwie kolumny z figurami w środku. Teraz symbolizują one bramy Wenecji. Prawa kolumna zwieńczona jest figurą św. Teodora, dawnego patrona Wenecji. Po lewej — posąg obecnego patrona, św. Marka.

W średniowieczu między kolumnami znajdowało się rusztowanie. Od tego czasu przesądni obywatele starają się nie przechodzić między kolumnami. Na przykładzie miasta, grozi to porażką w biznesie.

» Czytaj takżeNiezwykłe zabytki Wenecji

Pałac Dożów

plac san marco

Perełką zespołu architektonicznego placu jest Pałac Dożów, czyli Palazzo Ducale. Pałac został zbudowany w IX wieku jako twierdza. Jednak dwa wieki później został on spalony przez lud Republiki Weneckiej w zawirowaniach. Odbudowano go dopiero 300 lat później, ale nie jest to już budynek obronny, lecz administracyjny.

Doża jest głową Republiki Weneckiej, części Cesarstwa Bizantyjskiego, od VIII do XVIII wieku. Pierwszym dożem Wenecji był Paulo Lucio Anafesto. Doża został wybrany spośród najbardziej wpływowych i bogatych mieszkańców. 

Od XII wieku wszystkie organy rządu były skupione w Pałacu Dożów. Tutaj zasiadała Rada Dziesięciu, Wielka Rada, Sąd Najwyższy, kancelaria i tajna policja.

Na loży na drugim piętrze nadal znajduje się punkt, w którym tajna policja otrzymała anonimowe donosy. Wygląda nietypowo: jak maska z miejscem na listy w ustach.

Nie obeszłoby się bez więzienia — słynnego Palazzo Ducale, w którym odbywał wyrok (ale udało mu się zręcznie uciec) słynny Casanova.

Sala Sądu Najwyższego była połączona z kazamatami słynnym mostem westchnień. W przeciwieństwie do popularnej legendy, most zawdzięcza swoją romantyczną nazwę tym, którzy nie są zakochani. Jeśli ktoś tu wzdychał, to tylko więźniowie rzucając pożegnalne spojrzenie na katedrę św. Jerzego i wyspę Giudecca.

Wenecja: Wybierz hotel

Bazylika Świętego Marka

Bazylika Świętego Marka

Centralne miejsce placu zajmuje katedra wenecka — Bazylika di San Marco. Wykonana w stylu bizantyjskim, różni się od innych katedr miejskich, z których większość została wybudowana w okresie renesansu.

Dlaczego zarówno główna katedra, jak i główny plac miasta nosi imię św. Marka? I jak to jest, że został patronem Wenecji? Faktem jest, że relikwie Świętego Ewangelisty są przechowywane tutaj, w Bazylice San Marco. Jest cała pełna przygód historia do opowiedzenia wraz z ich nabyciem.

Do 829 roku relikwie Marka były przechowywane w egipskiej Aleksandrii. W tym czasie Egipt był już podbity przez Arabów, a oni często organizowali prześladowania chrześcijan, atakując świątynie. 

Dowiedziało się o tym dwoje weneckich kupców, Rustico i Buono. Aby uchronić relikwie świętego przed zniszczeniem, przyszli do Aleksandrii i ukradli je. Jednak stanęli oni przed równie trudnym zadaniem, nad którym musieli łamać sobie głowę. Ukraść ukradli, ale jak zabrać relikwie i nie dać się złapać?

Nasi bohaterowie uciekali się do głównej broni kupców — chytrości. Ukryli ciało świętego pod świńskimi tuszami, których Arabowie nie dotykali z powodów religijnych. Odważnym kupcom udało się wypłynąć w morze i sprowadzić relikwie Marka do domu.

Przy okazji, wewnątrz bazyliki znajduje się bardzo ciekawe muzeum.

» Czytaj takżeCo zobaczyć w Wenecji? 10 głównych zabytków

Most Rialto

Most Rialto

Po przejściu główną ulicą handlową i ominięciu bram Wieży Astrologicznej dojdziesz do mostu Ponte di Rialto. Został zbudowany w XVI wieku. Wcześniej zastąpiono go drewnianym mostem pontonowym, który łączył lewy brzeg Canal Grande, gdzie toczyło się całe życie handlowe miasta, a prawy stanowił centrum administracyjne.

Tutaj znajdziesz 30-minutową przejażdżkę gondolą po Canal Grande.

Po jednej stronie mostu do dziś czynny jest słynny rynek Rialto. Znajdziesz tu wszystko, od pamiątek po ryby złowione właśnie w wodach Adriatyku. Rynek działa codziennie do południa.

» Czytaj takżeCo przywieźć z Wenecji?

Radzimy mieć oko na rzeczy: na rynku czyhają kieszonkowcy. 

Zakupy w Wenecji + 1 mały sekret

Zakupy w Wenecji

Przy moście Rialto znajduje się modne centrum „T Fondaco dei Tedeschi by DFS”. W obrębie murów starożytnego pałacu znajduje się wiele luksusowych sklepów.

W centrum handlowym znajduje się jedna tajemnicza atrakcja, nieznana większości turystów. To właśnie tutaj, na najwyższym piętrze kompleksu, znajduje się ogromna bezpłatna platforma widokowa. Oferuje ona wspaniały widok na historyczne centrum Wenecji!

W dni powszednie platforma jest otwarta od 10.00 do 18.00. W weekendy należy zarejestrować się elektronicznie na stronie internetowej, aby wejść.

Rozpieszczaj się i zrelaksuj w przytulnej restauracji z widokiem na wieczorne kanały. Spróbuj lokalnych potraw, bo są tego warte.

Przyjemnej podróży!

» Czytaj takżeWenecja: 50 lifehacków przed podróżą