Kiedy najlepiej jechać do Amsterdamu?

,
Amsterdam

Amsterdam — stare i piękne miasto, w którym płynnie mieszają się różne kultury i narodowości. Dzięki temu stał się unikalnym miejscem, które nie jest podobne do żadnego innego na świecie. Każdego dnia tysiące turystów przyjeżdża tutaj, aby zobaczyć wszystko na własne oczy, ale kiedy najlepiej przyjechać do Amsterdamu?

Amsterdam wiosną — kwitnące tulipany

Jeśli uwielbiacie kwiaty to bez wątpienia najlepszą porą roku na odwiedzenie Amsterdamu będzie wiosna. Należy pamiętać, że kwiaty w Holandii zaczynają kwitnąć bardzo wcześnie, jeszcze białe polany można zobaczyć już w lutym, kiedy kwitną pierwsze przebiśniegi. Nie należy się obawiać, że nie znajdziecie ich w Amsterdamie, ponieważ jest ich tutaj bardzo dużo i w każdym większym mieście uda wam się zobaczyć takie piękne pola. Dzięki łagodnemu klimatowi, kwiaty cieszą turystów cały miesiąc, a niedługo potem rozkwitają krokusy i narcyzy, które zdobią trawę jak piękne dywany.

» Czytaj takżeAmsterdam w kwietniu: kwitnące tulipany i Dzień Króla

Amsterdam wiosną

Wybierz hotel w centrum miasta

Cały kwiecień, a czasem nawet wcześniej, w mieście można zachwycać się tulipanami i hiacyntami przeróżnych kolorów i odcieni, napawając się przy tym ich przepięknym zapachem. Nie zapomnijcie, że jedno z ciekawszych wydarzeń wiosny to urodziny Króla (27 kwietnia). W tym dniu całe miasto, a nawet całe królestwo ozdobione jest kolorem pomarańczowym — jest to kolor rodziny królewskiej. Wywieszane są liczne flagi, a ludzie ubierają się jak na paradę i wychodzą świętować na ulice. W Vondelpark w tym dniu można zobaczyć ogromny pchli targ, gdzie za symboliczną sumę można znaleźć wszystko — od ubrań po rzeczy ręcznej roboty, w tym także smakołyki i domową lemoniadę.

» Czytaj takżeAmsterdam w maju: tulipany wciąż kwitną

Ostrzeżenie: Jednak należy pamiętać, że pogoda w Amsterdamie bywa zmienna i nawet jeśli rano świeci ciepłe słońce, to i tak lepiej weźcie ze sobą ciepła kurtkę i parasol. Wiosną do Amsterdamu przyjeżdża najwięcej ludzi, co oczywiście spowodowane jest kwitnącymi polami tulipanów, więc jeśli nie jesteście wielbicielami kwiatów i tłumów na ulicach miast, a wolicie spokojne zwiedzanie to lepiej zaplanujcie swoją wycieczkę na inną porę roku, na przykład lato.

Amsterdam w lecie — parki i festiwale

Amsterdam w lecie

Latem Amsterdam staje się jeszcze piękniejszy. Drzewa już się zazieleniły, a okna mieszkań zdobią piękne donice z kwiatami. Nie biorąc pod uwagę faktu, że prawdziwe, gorące lato nie trwa tutaj długo, tak słońcem można cieszyć się bardzo często. Najcieplejszy czas w roku wypada na lipiec, kiedy termometry pokazują 30C. W takie dni Holendrzy spędzają czas na plażach, zostawiając miasto dla turystów. Będzie to na rękę wielbicielom pustych uliczek, którzy będą mogli wybrać się do parków i poleżeć na trawie lub zrobić sobie piknik.

Latem w Amsterdamie odbywa się dużo festiwali, ale tymi najbardziej znanymi są:

  • Festiwal muzyki elektronicznej Sensation Amsterdam, odbywa się w pierwszy weekend lipca. Pod jednym dachem zbierają się najlepsi DJ-e świata i kilka tysięcy wielbicieli tańca.
  • Parada równości, odbywa się w pierwszą sobotę sierpnia. Wtedy Amsterdam przeobraża się w scenę taneczną pod odkrytym niebem.
  • Festiwal muzyki klasycznej Amsterdam Canal Festival, odbywa się w drugiej połowie sierpnia.

Ostrzeżenie: W takie upalne dni wysoka jest też wilgotność. Tutaj osiąga nawet 80% i może być dużym problemem dla ludzi, którzy ciężko znoszą taki klimat, dlatego pamiętajcie o tym przy planowaniu swojej wycieczki.

Amsterdam jesienią — kultura i sport

Amsterdam jesienią

Jesień również jest bogata w różne festiwale. W pierwszy weekend września odbywa się Jordaan festiwal, poświęcony balladom o życiu w Amsterdamie. Kolejny weekend jest równie ciekawy, a wielu Holendrów czeka na ten dzień cały rok. To właśnie wtedy miasto daje możliwość zwiedzenia większości perełek architektury, które cały rok są zamknięte dla zwiedzających. Spis miejsc, które można zwiedzić oraz ich adresy znajdziecie w centrum informacji turystycznej.

Jeśli sport jest częścią waszego życia, to bez wątpienia zainteresuje was maraton, który odbywa się w połowie października. Jeśli zaś przyjechaliście do Amsterdamu w listopadzie, będziecie mieli możliwość zobaczyć jedno z najpiękniejszych świąt dla dzieci — procesje świętego Mikołaja.

Amsterdam zimą — Boże Narodzenie i … tulipany!

Amsterdam zimą

Uważa się, że właśnie 15 listopada św. Mikołaj, razem  ze swoimi pomocnikami przypływa na statku z Hiszpanii. Od tego momentu zaczyna się okres świąteczny, na ulicach pojawiają dekoracje, a w grudniu bożonarodzeniowe jarmarki. Bez wątpienia najważniejszym świętem w Holandii jest Boże Narodzenie (25 grudnia) i w te dni sklepy są zamknięte.

» Czytaj takżeJak świętować Boże Narodzenie i Sylwestra w Amsterdamie?

Najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem w styczniu jest dzień tulipanów. W tym dniu cały plac Dam jest pokryty kwiecistym dywanem z tulipanów, które każdy może wziąć ze sobą oczywiście za darmo.

Ostrzeżenie: Jeśli wybieracie się do Amsterdamu jesienią lub zimą to koniecznie weźcie ze sobą ciepłe i nieprzemakalne rzeczy. W okresie od połowy października obowiązkowo potrzebny będzie szalik, czapka i rękawiczki. W tę porę roku, poza częstym deszczem od Morza Północnego wieje zimny wiatr.

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *