» Europa » Niemcy » Lipsk » Główne atrakcje Lipska

Lipsk to starożytne niemieckie miasto w kraju związkowym Saksonia. Jest jednym z najczęstszych kierunków podróży do Niemiec, obok Berlina, Monachium i Drezna. Aby zobaczyć je w całej okazałości, zalecamy zapisanie się na wycieczkę z przewodnikiem. Gotowy by poznać najbardziej imponujące, główne atrakcje Lipska? Mamy nadzieję, że udało Ci się już zarezerwować apartament.

Wybierz hotel w Lipsku z wyprzedzeniem

» CZYTAJ TAKŻELipsk w jeden dzień: przewodnik po skarbach kultury

Główne atrakcje Lipska – od czego zacząć?

Główne atrakcje Lipska znajdują się w jego starym centrum. Wąskie uliczki z zabytkowymi domami nie mogą być przemierzane przez duże autobusy wycieczkowe, więc trzeba się nimi przespacerować. To nawet lepiej: zobaczysz więcej szczegółów i poczujesz nastrój miasta. Możesz spacerować po Starym Mieście z lokalnym przewodnikiem, (zarezerwuj wycieczkę z przewodnikiem tutaj). Drugą opcją jest zwiedzanie centrum na własną rękę ze smartfonem, (pobierz przewodnik na smartfona tutaj). Dostępny jest nawetspecjalny przewodnik po komunistycznej przeszłości Lipska.

Dla tych, którzy chcą zobaczyć więcej, (nie tylko Stare Miasto) po mieście kursują autobusy wycieczkowe. Zatrzymują się one na 13 przystankach w ważnych punktach: przy pomniku Bitwy Narodów, lipskim zoo, pałacu Golize czy Redbull Arena. Podczas podróży będzie Ci towarzyszył audioprzewodnik w różnych językach. Co ważne, z autobusu można wysiąść w dowolnym momencie i wsiąść do następnego w ciągu jednego dnia. Pod tym linkiem możesz zarezerwować wycieczkę autobusową po Lipsku.

» CZYTAJ TAKŻEZabytki Bawarii: co warto zobaczyć?

Pomnik Bitwy Narodów (Monument der Völkerschlacht)

Jeśli chcesz zobaczyć najsłynniejszy zabytek Lipska, powinieneś dotrzeć do pomnika Bitwy Narodów. W tym miejscu w 1813 roku Napoleon został pokonany przez wojska alianckie. Pomnik wykonany z betonu i granitu został otwarty w 1913 roku, aby uczcić setną rocznicę bitwy. Jest imponujących rozmiarów i posiada nawet taras widokowy. Ponadto ze szczytu można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Lipska i okolic.

W każdy czwartek o 14:00 odbywa się wycieczka z przewodnikiem.

Wewnątrz pomnika Bitwy Narodów znajduje się ogromna kopuła o doskonałej akustyce. Regularnie odbywają się w niej koncerty muzyki klasycznej, na które możesz się załapać. Aby dowiedzieć się więcej o Bitwie Narodów, można odwiedzić Muzeum FORUM 1813 u podnóża pomnika. Znajdują się tam rzadkie przykłady broni, mundurów, wyposażenia i rzeczy osobistych walczących żołnierzy. Wizyta w muzeum z pewnością pomoże ci zrozumieć, dlaczego kilka europejskich armii musiało zginąć jednocześnie w 1813 roku.

Chcesz na własne oczy zobaczyć, jak wyglądała Bitwa Narodów? Muzeum FORUM 1813 ma do tego niesamowitą ręcznie robioną dioramę. Nie jest to oczywiście rzeczywistość rozszerzona, ale to właśnie czyni ją niezwykłą. Tu zobaczysz w miniaturze wioskę niedaleko Lipska z 1813 roku, kiedy zbliżyły się do niej wojska. Co więcej, na powierzchni 15 metrów kwadratowych znajduje się 3 tys. figurek przedstawiających żołnierzy, konie, broń, a nawet domy. 

Koszt zwiedzania FORUM 1813:

 • poniżej 18 lat wejście bezpłatne,
 • bilet dla dorosłych kosztuje 10 €,
 • bilet ulgowy 8 €.
 • Z kolei zwiedzanie w formie gry na smartfony można zarezerwować tutaj.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze muzea w Berlinie

Stary Ratusz (Altes rathaus)

Stary Ratusz to ozdobny budynek z majestatyczną ośmiokątną wieżą. Niegdyś służył jako miejsce spotkań władz miasta. Obecnie w Starym Ratuszu mieści się Muzeum Historii Miasta, które opowiada o życiu i kulturze Lipska od czasów starożytnych do współczesności. Zobaczysz w nim również wnętrza z różnych epok, a w tym piwnicę, w której przetrzymywano więźniów. Natomiast na parterze znajduje się wspaniała sala balowa, w której odbywały się uroczystości i bankiety.

Koszt zwiedzania:

 • 6 € dla dorosłych,
 • 3 € dla dzieci,
 • Dostępny jest bezpłatny audioprzewodnik, ale tylko w języku niemieckim.

W każdą pierwszą środę miesiąca o 17:00 odbywa się bezpłatna wycieczka z dyrektorem muzeum w języku niemieckim. Jest to rzadka okazja, aby usłyszeć historię miasta od kogoś, kto poświęcił całe swoje życie temu muzeum.

Plac Ratuszowy ożywa podczas miejskich wydarzeń i festiwali, stając się centralnym miejscem zabawy i rozrywki. Turyści mogą cieszyć się festiwalami, koncertami i jarmarkami bożonarodzeniowymi (zarezerwuj wycieczkę po rynku tutaj).

Wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem po Starym Mieście

» CZYTAJ TAKŻEZabytki Berlina: top 15

Nowy Ratusz (Neues rathaus)

Dzięki szybkiej industrializacji w XIX wieku Lipsk szybko stał się jednym z największych miast we wschodnich Niemczech. Stary ratusz stał się zbyt mały. Na miejsce budowy nowego ratusza wybrano zamek Plaisenburg, który w tym celu został zakupiony od kraju związkowego Saksonii w 1895 roku. Chociaż ratusz nazywa się Nowym Ratuszem, sam budynek jest również bardzo stary i piękny. Fasadę budynku zdobią figury symbolizujące typowe lipskie zajęcia: drukarstwo, naukę, muzykę i rzemiosło.

Nowy ratusz szczyci się najwyższą wieżą ratuszową w Niemczech. Niestety, nie można się na nią wspiąć, ani przejść korytarzami pałacu. To jest obecna administracja miasta. 

» CZYTAJ TAKŻEWieża telewizyjna w Berlinie

Alte Waage

Na lipskim placu targowym stoi renesansowy budynek z czterostopniowym frontonem i zegarem słonecznym, którego nazwa oznacza po niemiecku «starą wagę»‎. Powodem jest fakt, że do 1712 roku wszystkie towary prezentowane na Targach Lipskich były ważone i opodatkowane. Dawniej w Alte Waage mieściła się Izba Miar i Wag. Budynek został jednak całkowicie zniszczony podczas jednego z nalotów na Lipsk w 1943 roku. Później starano się go odbudować zgodnie z oryginalnymi rysunkami. I tak dziś jest siedzibą firmy ubezpieczeniowej.

» CZYTAJ TAKŻE10 największych atrakcji w Düsseldorfie

Pałac Gohliser (Gohliser schlösschen)

Jakie są inne główne atrakcje Lipska? To Pałac Gohliser zbudowany w XVIII wieku. Pierwotnie była to wiejska rezydencja we wsi Gohlis, ale obecnie jest częścią miasta. Projekt został zlecony przez radnego miejskiego Johanna Richtera, a głównym architektem był Friedrich Zeltendorf. Bogato zdobiony pałac szybko stał się centrum życia kulturalnego miasta i był odwiedzany przez Georga Geschena i Friedricha Schillera. 

 • W 1935 roku Pałac Gohliser został otwarty jako «Dom Kultury i Imprez Publicznych»‎, a później mieścił Archiwum Bacha.
 • Od 2005 roku Pałac Gohliser jest własnością organizacji «Der Freundeskreis»‎. Często odbywają się tu specjalne uroczystości, koncerty i wystawy.

Pałac można zwiedzać tylko w ramach wydarzeń lub wycieczek z przewodnikiem. Pamiętaj, żeby przyjść w niedzielę najpóźniej o 11:00, by załapać się na zwiedzanie grupowe. Harmonogram koncertów znajdziesz na oficjalnej stronie pałacu.

» CZYTAJ TAKŻEMały Pałac, czyli Petit Palais w Paryżu

Kościół św. Tomasza (Thomaskirche)

Jednym z symboli Lipska jest kościół św. Tomasza. To starożytna świątynia, zbudowana w XIII wieku w klasztorze augustianów. Co ważne,  przechowywane są w niej relikwie świętego Tomasza Apostoła. Ponadto wewnątrz kościoła można zobaczyć piękne witraże, obrazy, rzeźby i organy. Warto wiedzieć, że Marcin Luter głosił tu kazania, Wolfgang Amadeusz Mozart grał na organach, a co najważniejsze, pracował tu wielki kompozytor Johann Sebastian Bach.

W kościele św. Tomasza regularnie odbywają się koncerty. Główną atrakcją jest również ośmiokątna wieża o wysokości 68 metrów, która jest najwyższą w Lipsku! 

Zwiedzanie wieży:

 • wieża działa od kwietnia do listopada;
 • obejmuje zwiedzanie dzwonnicy, konstrukcji dachu i mieszkania strażnika wieży;
 • dostajemy piękny widok na Lipsk w prezencie.

Wycieczki po kościele św. Tomasza organizowane są przez cały rok przez wolontariuszy ze wspólnoty kościelnej. Opowiadają oni o wielowiekowej historii i wspaniałej architekturze tego miejsca. Bilety kosztują tylko 3 € za osobę i można je kupić w pobliskim sklepie Thomasshop. Spotkaj się z przewodnikiem przy dotykowym modelu kościoła, który stoi przed sklepem i przygotuj się na niezapomnianą podróż w czasie!

Wybierz się na wycieczkę szlakiem muzycznym w Lipsku

» CZYTAJ TAKŻERejsy wycieczkowe w Hamburgu: top 5

Opera

Opera w Lipsku, zbudowana w 1693 roku, jest trzecim najstarszym teatrem w Europie. Oryginalny budynek został zniszczony podczas nalotu na miasto w 1943 roku, jednak odbudowano go w latach 50-tych XX wieku. Znaczącym kamieniem milowym w historii tego miejsca było przybycie Uwe Scholza, (znanego z eksperymentów z muzycznym akompaniamentem przedstawień) jako głównego choreografa. Pod jego kierownictwem szkoła baletowa w teatrze została uznana za najlepszą w Niemczech!

Widownia Opery w Lipsku, której ściany są obite klonem, ma kształt trapezu, co pozwala na doskonałą akustykę. Aby dostać się na balkon, widzowie przechodzą przez Salę Wagnera. To tutaj znajduje się galeria, w której odbywają się wykłady i koncerty. 

» CZYTAJ TAKŻEOpera Garnier w Paryżu. Jak dostać się na koncert?

Muzeum Domu Mendelssohna (Mendelssohn House)

Miłośnicy muzyki klasycznej nie powinni przegapić okazji do odwiedzenia Muzeum Domu Mendelssohna w Lipsku. Jest to jedyny zachowany dom, w którym mieszkał i tworzył wielki kompozytor Felix Mendelssohn Bartholdy. Tutaj napisał wiele ze swoich słynnych dzieł. Później (również w tym domu) zmarł w 1847 roku w wieku 38 lat.

 • Ciekawostki!

  • W muzeum można zobaczyć historyczne pokoje odtworzone z autentycznymi meblami, nutami, listami i akwarelami kompozytora. Ponadto możesz posłuchać muzyki w salonie muzycznym, w którym kompozytor organizował koncerty dla swoich przyjaciół i współpracowników.
  • Na pierwszym piętrze znajduje się wystawa poświęcona Kurtowi Masurowi, wielkiemu dyrygentowi i założycielowi muzeum. Spotkasz tu także Fanny Hensel, siostrę i muzyczną partnerkę Mendelssohna.
  • W wyjątkowym pomieszczeniu «Effectorium» potrzymasz batutę dyrygenta i spróbujesz swoich sił jako kapelmistrz. Wybierz jeden z utworów Mendelssohna i wykonaj go z pomocą wirtualnej orkiestry. Będzie to niezapomniane przeżycie dla każdego miłośnika muzyki!

Koszt wizyty w Muzeum Domu Mendelssohna wynosi 10 €.

» CZYTAJ TAKŻEMonachium w 1 dzień: co zobaczyć?

Przejście Mädler (Mädlerpassage)

Pasaż Medlera został zbudowany na początku XX wieku. W tym czasie nie było centrów handlowych, w nowoczesnym znaczeniu tego słowa. Dawniej pasaże były swego rodzaju przejściem od targów do domów towarowych. Odbyła się w nich nawet pierwsza wystawa próbek niemieckiego przemysłu porcelanowego – zwłaszcza słynnej porcelany miśnieńskiej. Obecnie w Pasażu Medlera mieści się 20 małych sklepów i kawiarni, a także biura (na wyższych piętrach), kabaret Sanftwut i inny lipski punkt orientacyjny, restauracja Piwnica Auerbacha.

Zarezerwuj wycieczkę po fotogenicznych miejscach w Lipsku

» CZYTAJ TAKŻELuksemburg w 1 dzień: co zobaczyć?

Restauracja Auerbach’s Cellar (Auerbachs Keller)

Auerbach’s Cellar to najsłynniejsza i najstarsza restauracja w Lipsku. Swoją współczesną nazwę zawdzięcza właścicielowi, słynnemu profesorowi medycyny i członkowi rady miejskiej, dr Heinrichowi Stromerowi. Pochodził on z Auerbach i wszyscy w mieście znali go jako «Dr Auerbach»‎. Natomiast dużą część swojej sławy restauracja zyskała dzięki Johannowi Wolfgangowi Goethemu, który studiował w Lipsku w latach sześćdziesiątych XVIII wieku i lubił odwiedzać Piwnicę Auerbacha. Później uczynił z restauracji miejsce akcji pierwszej części swojej tragedii, Fausta.

» CZYTAJ TAKŻEPopularne dania w Berlinie: czego spróbować?

Teraz już wiesz, że Lipsk jest nie tylko głównym ośrodkiem kulturalnym, gospodarczym, historycznym i transportowym środkowych Niemiec. To także niezwykle popularne miejsce turystyczne. Turyści z całego świata przyjeżdżają do Lipska, aby poznać jego historię.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *