» Europa » Niemcy » Berlin » Muzeum Muru Berlińskiego

Każda stolica ma jakiś wyjątkowy zabytek, miejsce pamięci. Mur Berliński można porównać do Muru Pokoju w Belfaście, ale skala nie jest taka sama. Kiedyś symbol zimnej wojny był znienawidzony przez wszystkich berlińczyków, ale kilka jego fragmentów zostało zachowanych dla potomnych. Gdzieś jest to zwykła linia na asfalcie, a gdzieś — zachowany mur i wieże strażnicze. Polecamy wycieczkę rowerową po Murze Berlińskim i Trzeciej Rzeszy. Podczas niej dowiesz się więcej o zimnej wojnie. A o najważniejszych fragmentach muru Berlińskiego przeczytasz w tym artykule.

» CZYTAJ TAKŻEZabytki Berlina: top 15

Muzeum Muru Berlińskiego i East Side Gallery

Dziś Berlin jest domem dla najdłuższej na świecie galerii sztuki na świeżym powietrzu. Pojawiła się ona w 1990 roku na fragmencie muru wzdłuż rzeki Sprewy. 118 artystów z 21 krajów połączyło siły i przelało swoje wrażenia, a nawet doświadczenia z czasów zimnej wojny na mur.

Jednym z najbardziej znanych dzieł jest «Braterski pocałunek» Dmitrija Wrubla, który przedstawia Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera, przywódcę NRD. Nie tak dawno w pobliżu namalowanego fragmentu muru otwarto duży kompleks The Wall Museum. W muzeum znajduje się archiwum dokumentów z tamtych czasów. Warto zajrzeć na taras widokowy na dachu. Można z niego zobaczyć sam mur i związane z nim budowle z dużej wysokości.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze muzea w Berlinie

Wycieczki i bilety

Wejście na teren galerii-pomnika jest bezpłatne i otwarte całodobowo.

Muzeum i taras widokowy są otwarte codziennie: w poniedziałek — od 10:00 do 16:00, w pozostałe dni — od 10:00 do 18:00.

Kompleks pamięci można zwiedzać z prywatnym przewodnikiem lub w grupie. Można wybierać spośród wycieczek pieszych, autobusowych, a nawet rowerowych. W zależności od wycieczki cena za osobę waha się od 23 do 32 €. Wycieczkę audio po East Side Gallery można kupić tutaj.

Park Pamięci Gedenkstein

Kolejny park z fragmentem Muru Berlińskiego można odwiedzić w pobliżu stacji metra Berlin Nordbahnhof. Ważną atrakcją parku jest «Okno Pamięci». Jest to stalowy pomnik, w niektórych miejscach już zardzewiały, ze zdjęciami tych, którzy już nigdy nie przekroczą granicy.

W parku znajduje się również Kaplica Pojednania, która została zbudowana na miejscu dawnego gotyckiego kościoła, który został wysadzony w powietrze w 1985 roku. Kaplica została odrestaurowana przez dwóch niemieckich architektów i austriackiego specjalistę od gliny. Ściany zostały wykonane z mieszanki gliniastej ziemi i fragmentów cegieł ze zburzonego kościoła. Kaplica jest otwarta dla zwiedzających i odbywają się w niej nabożeństwa. Kaplicę Pojednania można zobaczyć podczas grupowej wycieczki na rowerach elektrycznych.

Porada od redakcji

Zatrzymaj się przynajmniej na kilka minut przy rzeźbie «Pojednanie». Wygląda jak mężczyzna i kobieta, którzy padli na kolana i żarliwie się obejmują.

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie, gdzie można było przekroczyć granicę z zachodu na wschód (między NRD, a Berlinem Zachodnim), wciąż stoi przy Friedrichstrasse. Kręcono tu wiele filmów szpiegowskich, a nawet sam James Bond przeszedł przez ten punkt w filmie «Ośmiorniczka».

Przejście graniczne słynie z dramatycznej konfrontacji między amerykańskimi i radzieckimi czołgami w 1961 roku, tuż po rozpoczęciu budowy muru berlińskiego. W tamtych czasach świat był bardzo bliski rozpętania III wojny światowej. Jednak na szczęście nikt nie został ranny, nie wystrzelono ani jednego pocisku. Obok Checkpoint Charlie znajduje się kolejna część Muzeum Muru Berlińskiego. Eksponaty te opowiadają historię o tym, jak pojawienie się muru wpłynęło na życie zwykłych ludzi. W końcu wielu z nich straciło pracę na lata, zostało rozdzielonych z krewnymi, straciło przyjaciół.

W ciągu 28 lat istnienia muru wiele osób próbowało go nielegalnie przekroczyć. Wśród nich nie brakowało ekstremalnych prób: z pomocą trampoliny, balonu i łodzi podwodnej. Nie wszystkie próby zakończyły się sukcesem, a wiele z nich zakończyło się tragicznie. Odwiedź muzeum, aby zobaczyć, co ludzie byli gotowi zrobić, aby przekroczyć mur. Bilety do muzeum w Checkpoint Charlie najlepiej rezerwować z wyprzedzeniem pod tym linkiem.

Dlaczego zbudowano mur berliński?

Po zakończeniu II wojny światowej Niemcy i Berlin zostały podzielone między zwycięzców na cztery części. Obszary, które znalazły się pod wpływem USA, Francji i Wielkiej Brytanii, utworzyły Republikę Federalną Niemiec. Część okupowana przez ZSRR stała się Niemiecką Republiką Demokratyczną. Sprawy okazały się jednak bardziej skomplikowane w przypadku Berlina.

Cały Berlin znajdował się na terytorium NRD, ale jego zachodnia część otrzymała specjalny status miasta-państwa. Oficjalnie Berlin Zachodni deklarował przynależność do RFN, ale w rzeczywistości pozostawał enklawą w ramach NRD. Ze względu na odmowę pełnej demilitaryzacji Berlina Zachodniego, a także masową migrację ludności na zachód, rząd NRD postanowił podzielić całe miasto murem.

Mówi się, że mur berliński powstał w ciągu jednej nocy. Nie jest to jednak do końca prawdą. Rzeczywiście, Berlin Zachodni został odgrodzony drutem kolczastym i odizolowany od komunikacji ze wschodnią częścią miasta w ciągu jednej nocy. Budowanie, wzmacnianie i ulepszanie fortyfikacji trwało jednak aż do 1975 roku.

Wojsko zerwało linie metra i te tramwajowe, zablokowało ulice, odcięło linie telefoniczne, a nawet zamurowało okna domów wychodzących na Berlin Zachodni. Mur oddzielił od siebie organizacje oraz ich pracowników, krewnych i przyjaciół. Aby odwiedzić drugi Berlin, trzeba było przedstawić dobry powód i specjalną przepustkę. Początkowo otwarto 13 punktów kontrolnych, ale do 1989 r. działały tylko trzy z nich — Alpha, Bravo oraz Charlie. Ostatni z nich został zachowany. Obok niego otwarto muzeum, które opowiada historię o tym, jak ludzie próbowali przekroczyć niefortunny mur.

Upadek muru berlińskiego

Jako pierwsza swoje granice z Europą otworzyła Republika Węgierska. Wydarzenie to wywołało niepokój o niesamowitej sile wśród ludności obu części Berlina. Ludzie natychmiast wyszli na ulice. Pod presją rząd NRD ogłosił, że za kilka dni przejście przez granicę stanie się łatwiejsze. Niemcy jednak byli zdeterminowani. Tego samego wieczoru ludzie pomaszerowali pod mur i nikt z wojska nie stanął im na drodze do wolności. Wiele odcinków muru zostało zniszczonych i rozebranych. Po 28 latach miasto zostało zjednoczone.

Historia muru berlińskiego ma szczęśliwe zakończenie. A to, zarówno w życiu, jak i w historii, nie jest takim częstym zjawiskiem. Dlatego ważne, aby nie tylko oglądać piękne graffiti, ale także zagłębić się w znaczenie i konsekwencje tego trudnego okresu. Życzymy fascynującego i pełnego refleksji spaceru po miejscach pamięci Muru Berlińskiego.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *