» Europa » Francja » Paryż » 18. okręg Paryża: Montmartre, jego młyny, hotele i kawiarnie

Nikt nie wie, gdzie znajduje się 18. dzielnica Paryża, ale każdy zna Montmartre. Można go kochać albo nienawidzić, ale wizyta na Montmartre jest obowiązkowym punktem programu każdego turysty! Znajdź ciekawe wycieczki po Montmartre tutaj. Kręte uliczki na zboczu wzgórza zmyliłyby każdego, więc koniecznie uzbrój się w mapę. 

» CZYTAJ TAKŻEDZIELNICE PARYŻA — W KTÓRYCH WARTO SIĘ ZATRZYMAĆ?

Czym charakteryzuje się 18. okręg Paryża?

Montmartre wszedł w granice Paryża w 1860 roku, ale wcześniej był zamieszkiwany już od czasów starożytnych. Jest tam klasztor, zbudowany w XII wieku, w którym znajdowała się mała wioska z młynami, otoczona winnicami. Ta wiejska atmosfera jest nadal częściowo zachowana i starannie chroniona jako skarb narodowy.

Obszar ten, tak odległy i niedostępny ze względu na naturalne ukształtowanie terenu, był bardzo tani do zamieszkania i z tego powodu był uwielbiany przez artystów. Na przełomie wieków artyści zjechali się na miejsce, a Montmartre nabrał zupełnie nowego blasku.

Teraz mówimy tylko o tym, gdzie artyści mieszkali na Montmartre, gdzie jadali, gdzie pili, gdzie tańczyli i jak w międzyczasie udało im się zmienić sztukę nie do poznania. Montmartre to książka pełna niesamowitych historii. O tym właśnie jest nasz audioprzewodnik po Montmartrze.

Czy warto mieszkać w Montmartre?

Za Mieszkanie obok Picassa czy Dali? To może wydawać się niesamowicie pociągające! Na Montmartre niemal każdy dom kryje za sobą jakąś historię. Hotele na podwyższeniu oferują pokoje z piękną panoramą Paryża i wieżą Eiffla, choć z daleka. Jeśli to jest to, o czym naprawdę marzysz, to nie pozwól nam cię powstrzymać!

Przeciw

Niedogodności związane ze wzgórzem to zarówno wady, jak i zalety. Montmartre sprawi, że przypomnisz sobie, kiedy ostatni raz ćwiczyłeś. Wiele z ulic na wzgórzu ma przyzwoite nachylenie, a niektóre mają schody. Większość z nich jest wyłożona kostką brukową, po której walizki nie jeżdżą za dobrze. Zastanów się nad tym. 

» CZYTAJ TAKŻENIEBEZPIECZNE REJONY PARYŻA: GDZIE LEPIEJ SIĘ NIE ZAPUSZCZAĆ

Poza tym wzgórze Montmartre to co najwyżej 1/4 18. okręgu. A pozostałe ¾ to odległe tereny bez większych atrakcji i z niewielką ilością stacji metra. Niektóre hotele mogą znajdować się na Montmartre, ale są dość daleko od szlaków turystycznych.

Gdzie wybrać hotel na Montmartre?

Wybierając hotel na Montmartre, szukaj południowej strony wzgórza bliżej 9. okręgu. Interesująca może być opcja w pobliżu metra Château Rouge. Z wyższych pięter mogą roztaczać się widoki na oba kluczowe punkty orientacyjne: zarówno Sacré-Coeur, jak i wieżę Eiffla. Stacja metra Marcadet-Poissonniers jest wygodna, ponieważ spotykają się tam dwie linie metra. Nie polecamy jednak osiedlania się na północ od tego miejsca.

Montmartre: Wybierz hotel

Zabytki Montmartre

Główną atrakcją 18. dzielnicy jest widoczna z daleka, śnieżnobiała bazylika Sacré-Coeur. Wstęp jest bezpłatny, a w określonych godzinach można usłyszeć organy. Pod kopułą znajduje się taras widokowy.

Kościół Saint-Pierre-de-Montmartre stoi tu kilka razy dłużej niż Montmartre jest częścią Paryża, od XII wieku. Ale jeszcze wcześniej wzgórze było zamieszkane, o czym świadczą fragmenty kolumn z V wieku przy wejściu do kościoła. 

» CZYTAJ TAKŻEDZIELNICA MONTMARTRE: 10 GŁÓWNYCH ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH

Mały i kameralny Place du Tertre stał się sto lat temu miejscem spotkań współczesnych artystów i od tego czasu tradycja jest nieprzerwana, choć nie każdemu wolno na niego wejść.

Kawiarnia «Różowy dom» – to ulubione miejsce do zdjęć. Z pewnością nie byłaby tak popularna, gdyby miała inny kolor, nawet biorąc pod uwagę jej szacowny wiek. Jeszcze tylko 30 lat i będzie miała 200!

Muzeum starego Montmartre opowie o historii wzgórza bohemy znacznie bardziej szczegółowo niż my. Można tam zgłębić zawiłości dotyczące wielkich ludzi, którzy tworzyli historię tego miejsca.

Kawiarnia «Moulin de la Galette» – to jeden z dwóch ostatnich młynów na wzgórzu. Można go zobaczyć na obrazach Renoira, Picassa i innych lokalnych postaci. 

Najsłynniejszy kabaret świata, Moulin Rouge, jest wizytówką Montmartre na równi z bazyliką Sacré-Coeur. To tam wymyślono kankana, który jest wykonywany do dziś. A oglądający kabaret wypijają więcej szampana niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie! Dowiedz się, jak dostać się na występ tutaj.

Wokół kawiarni «Dwa Młyny» na ulicy Lepic nie byłoby tyle szumu, gdyby nie komedia romantyczna «Amelia». Film z piękną Audrey Tautou w roli głównej rozsławił także inne lokalizacje Montmartre.

Wymieniliśmy tylko najbardziej znane miejsca na Montmartre. Ale są też inne: dom Picassa, muzeum Dali, cmentarz Montmartre, nie mówiąc już o licznych rzeźbach. Wiele z nich jest trafnie ukrytych w skromnych zaułkach, więc oczywiście najlepiej spacerować po Montmartre z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem

Co robić na Montmartre?

Najlepiej na Montmartre zgubić się, zmęczyć, odpocząć w małej rodzinnej kawiarence z lampką wina, wczuć się w atmosferę, zrozumieć lokalne życie i znaleźć własną drogę powrotną do Paryża. Jesteśmy pewni, że artyści ubiegłego wieku właśnie tak robili.

Mamy jeszcze 15 pomysłów na rzeczy do zrobienia na Montmartre. Przeczytaj nasz specjalny artykuł.

Gdzie zjeść na Montmartre?

Połowa atrakcji, o których wspominaliśmy w tym artykule, to kawiarnie. Zjedzenie śniadania w Moulin de la Galette, wypicie rosé w Maison des Roses i kolacja w Moulin Rouge to część planu na ten dzień. Tylko pamiętaj: w słynnym kabarecie trzeba wcześniej zarezerwować stolik. Można to zrobić już teraz, klikając tutaj

Warto wspomnieć, że są to miejsca przede wszystkim historyczne. Oto gastronomiczne atrakcje Montmartre, które poleca przewodnik Michelin:

  • Restauracja L’Arcane (52 rue Lamarck) zasługuje na jedną gwiazdkę. Obiad kosztuje 55 euro od osoby, kolacja 100-150 i to bez napojów.
  • Restauracja Polissons (35 rue Ramey) nie otrzymała jeszcze gwiazdki, ale już słynie z jakości tradycyjnych francuskich potraw. Można tu na przykład spróbować gołębia. Obiad można zjeść za 20 euro, a kolację za 40-50 euro.
  • Doskonały kurczak w różnych postaciach serwowany jest w Le Coq Rico (98 rue Lepic) naprzeciwko Moulin de la Galette. Posiłek dnia kosztuje 18 euro, a lampka wina 6 euro. Kolacja kosztuje 30-80 euro.
  • Le Bistrot du Maquis (69 rue Caulaincourt) – klasyczne francuskie bistro z tradycyjnymi daniami. Średni rachunek to 20-40 euro za osobę.

Dla oszczędnych podróżników polecamy samoobsługową kawiarnię Flunch (1-3 Rue Caulaincourt). Wybierz danie główne, zapłać za nie, a następnie nałóż sobie wybrane dodatki z nieograniczonego bufetu.

Inną kawiarnią na placu Pigalle z rozsądnymi cenami jest – Bouillon Pigalle. Klasyczna zupa cebulowa, ślimaki i inne francuskie dania. Obiad będzie kosztował 15-25 euro.

I jeszcze jedna opcja na dobrą pogodę. Na zielonym wzgórzu przed Bazyliką Sacré-Coeur pikniki nie są zabronione! Wiele pobliskich kawiarni oferuje jedzenie na wynos. Burgery, naleśniki, pizza, kanapki – wiele do szczęścia nie potrzeba!

Miłego spaceru po Montmartre!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *