Główne dworce kolejowe w Barcelonie: jak na nie dotrzeć i gdzie z nich pojechać?

, ,
Dworzec Barcelona Sants

Barcelona jest największym komunikacyjnym węzłem kolejowym w Hiszpanii. W sumie na terenie miasta znajdują się 4 dworce kolejowe, za główne stacje uważa się jednak Barcelona Sants (Estació de Barcelona-Sants) i Dworzec Francuski (Estació de França).

Dworzec Barcelona Sants

Estació de Barcelona-Sants uważana jest za najważniejszą w Barcelonie. Swoją nazwę zawdzięcza lokalizacji, w jakiej została wybudowana. Ten nowoczesny dworzec kolejowy wzniesiony został pod koniec lat siedemdziesiątych. a swoim stylem przypomina lotnisko. Stacja wraz z peronami znajduje się pod ziemią, a większą część budynku na powierzchni zajmuje hotel Barceló Sants. W latach 2007-2008 dworzec został zmodernizowany, aby umożliwić przejazdy przez miasto szybkich pociągów technologii AVE. Obecnie do stacji dojeżdżają także francuskie pociągi systemu TGV.

Rodzaje obsługiwanych przez dworzec połączeń:

  • Lokalne (Cercanías) — pociągi podmiejskie
  • Regionalne (Media Distancia) — pociągi poruszające się międzymiastowo
  • Dalekobieżne (Largo) — połączenia międzynarodowe
  • Turystyczne — obsługujące zorganizowane wycieczki

Główne destynacje: Madryt, Sewilla, Tarragona, Tortosa, Girona, Portbou, Vilanova, Montpellier, Paryż, Berno, Mediolan, Zurych. Bilety kupić można na stacji, zamówić je telefonicznie pod numerem +34 90 224 02 02, lub zarezerwować na oficjalnej stronie internetowej państwowej spółki kolejowej Renfe. Szacowany przykładowy czas i koszt podróży:

  • Barcelona — Madryt: od 36,50 €; średnio 3 godziny 10 minut
  • Barcelona — Sewilla: od 82,80 €; średnio 5 godzin i 30 minut
  • Barcelona — Paryż: od 111 € (przy zakupie z kilkudniowym wyprzedzeniem); około 10 godzin

Adres stacji: Plaça dels Països Catalans. Na stację można dostać się metrem: przystanek Plaça de Sants, liniami L3 lub L5, a także autobusami nr 27, 30, 32, 43, 44, 78 i 109.

W pobliżu stacji znajduje się dworzec autobusowy o tej samej nazwie. Z niego dojechać można np. do Andory, Saragossy, Walencji, Burgas, Madrytu, Grenady lub Sewilli. Odjeżdżają z niego również przeróżne autobusy turystyczne.

Dworzec Francuski w Barcelonie

Estació de França wybudowany został w XIX wieku. Jego nazwa wynika z tego, że początkowo dojeżdżały na niego głównie pociągi z Francji. Uważany jest za najpiękniejszy w mieście i jest to miejsce naprawdę warte zobaczenia. Połączenie jego nowoczesnego i klasycznego stylu tworzy niesamowicie ciekawy kolaż. Składają się na niego dwa otaczające tory kolejowe budynki łączące się ze sobą w formie litery «U». W odległości niecałych 500 metrów od niego znajduje się stacja metra.

Przez dworzec ten również przejeżdżają pociągi lokalne, regionalne i dalekobieżne. Dostaniecie się z niego na lotniska w Barcelonie, Walencji, Saragossie, Paryżu, Mediolanie i Zurychu. Bilety kupić możecie w kasie lub za pośrednictwem automatów. Pod numerem +34 67 073 18 35 istnieje również możliwość rezerwacji telefonicznej, a na stronie Renfe — internetowej. Przybliżony przykładowy koszt i czas podróży w różne miejsca:

  • Barcelona — Walencja: od 37,00 €; około 3 godzin
  • Barcelona — lotnisko Barcelona-El Prat: 3,80 €; 19 minut
  • Barcelona — Mediolan: od 150 €; średnio 14 godzin 25 minut

Adres stacji: Avinguda del Marquès de l’Argentera, 6. Dojedziecie na nią metrem linii L4, przystanek: Estació de França, lub autobusami nr 39 i 51.

Miłej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *