» Europa » Włochy » Rzym » Galeria Borghese w Rzymie: bilety, co zobaczyć

Nie można być we włoskiej stolicy bez odwiedzenia przynajmniej kilku muzeów. Jednym z najlepszych jest Galeria Borghese w Rzymie. Zawiera ona arcydzieła należące do książęcej rodziny Borghese. Wśród nich są obrazy Rafaela, Tycjana, Caravaggia oraz rzeźby Berniniego i Canovy. Jak widać, jest wiele do zobaczenia! Na szczególną uwagę zasługuje sama Villa Pinciana z pięknym ogrodem. Zainteresowany? Pospiesz się i zarezerwuj bilety online! Nie ma innego sposobu na ich zdobycie. 

Pierwszy raz w Rzymie? Zapraszamy nawycieczkę krajoznawczą z naszym przewodnikiem audio!

Pobierz przewodnik po Rzymie

» CZYTAJ TAKŻERzym: 100 lifehacków dla podróżników

Jak kupić bilety wstępu do Galerii Borghese?

Wszystkie bilety wstępu do Galerii Borghese w Rzymie (w tym bilety bezpłatne) należy kupić z wyprzedzeniem – w sezonie z co najmniej 2-tygodniowym wyprzedzeniem! Zwiedzający wpuszczani są co dwie godziny. Jednorazowo może wejść 360 osób. To dość mało jak na tak popularne muzeum. W związku z tym bilety szybko się kończą.

 • Ile kosztuje bilet do Galerii Borghese?

  • Pełny bilet kosztuje 16 € (wraz z opłatą rezerwacyjną).
  • Ostatni slot na dwie godziny przed zamknięciem kosztuje 11 €.
  • Bilet preferencyjny dla młodzieży w wieku 18-25 lat – 5 €.
  • Poniżej 18 roku życia – 0+2 €, czyli tylko opłata rezerwacyjna.
  • Bezpłatnie dla wszystkich w pierwszą niedzielę miesiąca!
  • Przewodnik audio – 5 € (angielski, włoski, francuski).

Możesz spróbować kupić bilet w kasie, jeśli jesteś w Rzymie przez dwa tygodnie lub dłużej. Na oficjalnej stronie wejściówki są sprzedawane tylko na godzinę 12:00.

» CZYTAJ TAKŻENajpiękniejsze miejsca w okolicy Rzymu

Bilety do Galerii Borghese na najbliższe dni

Jeśli nie masz wystarczającej liczby biletów na wybrany dzień lub przedział czasowy Ci nie odpowiada, skorzystaj z oferty pod tym linkiem lub wybierz datę w kalendarzu poniżej. Przewodnik audio jest już wliczony w cenę.

 • Z Roma Pass

  Jeśli planujesz dużo podróżować po Rzymie, zalecamy zakup Roma Pass. Z tą przepustką możesz korzystać z transportu publicznego bez ograniczeń przez 48 lub 72 godziny. 48-godzinna daje możliwość wyboru jednej rzymskiej atrakcji, do której wejdziesz za darmo. Natomiast karnet 72-godzinny zapewnia bezpłatny wstęp do dwóch miejsc.

Bilet okresowy można kupić pod tym linkiem. Jeśli wybierzesz Galerię Borghese, będziesz musiał zarezerwować bezpłatną wizytę, dzwoniąc pod numer +39 06 32810 lub wysyłając wiadomość e-mail na adres [email protected]

» CZYTAJ TAKŻEJak wejść do muzeów w Rzymie za darmo?

Jak dostać się do Galerii Borghese?

Przejdź przez park od stacji metra Spagna (linia A). Wyjdź do miasta, kierując się na znak Villa Borghese lub wsiądź w autobus 52/53 ze stacji metra Barberini do Fontana di Trevi (również linia A).

Galeria Borghese w Rzymie jest otwarta: od wtorku do czwartku od 9:00 do 19:00.

» CZYTAJ TAKŻETransport publiczny w Rzymie: jak zaoszczędzić na przejazdach?

Z czego słynie Galeria Borghese?

W XVII wieku kardynał Schipione Borghese założył rodzinną kolekcję. Nie zawsze jednak nabywał dzieła sztuki w uczciwy sposób. Przykładowo skonfiskował 107 obrazów Giuseppe Cesariego od artysty pod fałszywym pretekstem. (Obrazy Rafaela zostały skradzione z kościoła w Perugii).

W XX wieku jeden z potomków rodziny Borghese sprzedał galerię z 557 obrazami i 314 rzeźbami państwu za 3600000 lirów z powodu długów. Od tego czasu jest ona dostępna dla publiczności. Sama Villa Borghese została zaprojektowana przez architektów Flaminio Ponzio i Giovanniego w 1606 roku. Nie przegap okazji, aby podziwiać jej architekturę. Wokół niej znajduje się duży bezpłatny park, który nazywany jest zielonym sercem Rzymu. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc na sesje zdjęciowe w Rzymie! Co ciekawe, wszystkie sale Galerii Borghese w Rzymie mają nazwy tematyczne. Powiemy Ci, które zawierają najsłynniejsze arcydzieła!

» CZYTAJ TAKŻE11 najbardziej romantycznych miejsc we Włoszech

Co warto zobaczyć w Galerii Borghese?

Pokoje na parterze galerii

Cały parter galerii poświęcony jest rzeźbom. Sal jest wiele, więc warto od razu zaplanować, co chcesz zobaczyć. Powiemy ci, jak nazywają się pokoje i jakie arcydzieła zawierają, a ty wybierzesz, gdzie iść najpierw.

 • Salone di Mariano Rossi

  Najlepszą częścią sali jest malowidło sufitowe autorstwa Mariano Rossiego. Drugą rzeczą do zobaczenia jest marmurowa rzeźba Berniniego przedstawiająca jeźdźca «Curtius rzucający się w otchłań».

 • Sala della Paolina

  Nie przegap dzieła Antonio Canovy «Paulina Borghese Bonaparte jako Wenus».

 • Sala del Sole

  W tym pomieszczeniu znajduje się największa liczba rzeźb Berniniego, w tym biblijny bohater Dawid wymachujący kamieniem w stronę Goliata. Bernini ukończył rzeźbę w 1624 roku i podarował ją swojemu klientowi, kardynałowi Scipione Borghese. Temu samemu, który założył galerię.

 • Sala di Apollo e Dafne

  Centralnym punktem sali jest rzeźba Berniniego – Apollo i Dafne.

 • Sala degli Imperatori

  W tej sali warto zobaczyć arcydzieło Berniniego «Uprowadzenie Prozerpiny».

 • Sala dell’Ermafrodito

  Nazwa sali pochodzi od rzeźby śpiącego Hermafrodyty. Jest to kopia – oryginał znajduje się w Luwrze.

 • Sala del Gladiatore

  Ponownie rzeźba Berniniego – Eneasz, Anchizes i Askaniusz.

 • Sala Egizia

  W tym pomieszczeniu warto zwrócić uwagę na rzeźbę Satyra na delfinie oraz czarne marmurowe posągi kapłanki i bogini Izydy.

 • Sala del Sileno

  W tym pomieszczeniu znajduje się rzeźba «Tańczący Satyr», 220 kopia greckiego posągu z IV wieku p.n.e.

Zarezerwuj wycieczkę po Gallerii Borghese pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻETop 30 włoskich arcydzieł renesansu, które warto zobaczyć

Pomieszczenia na pierwszym piętrze

Jeśli bardziej lubisz obrazy niż rzeźby, idź prosto na pierwsze piętro. Uważaj: ilość piękna tutaj jest poza skalą! Większość dzieł jest żywa i realistyczna, a postaci jest tak wiele, że można spędzić godziny na ich oglądaniu.

 • Sala di Didone

  Pokój z obrazami Rafaela.

 • Sala di Ercole

  Tutaj warto zatrzymać się przy «Wenus z Kupidynem» Lucasa Cranacha Starszego, a także przy pejzażu z magiczną procesją Girolamo di Carpi i Danae Correggia.

 • Sala della Pittura Ferrarese

  Sala z dziełami mistrzów szkoły ferraryjskiej.

 • Sala delle Baccanti

  Koniecznie trzeba tu zajrzeć ze względu na obrazy Lorenza Lotto i kopię «Ledy i łabędzia» Leonarda da Vinci.

 • Loggia di Lanfranco

  W tym pomieszczeniu znajduje się wspaniały fresk Giovanniego Lanfranco «Bogowie Olimpu» oraz obrazy Francesco Albaniego (najpiękniejszy z nich to «Wiosna»).

 • Sala della Flora

  Styl Michała Anioła Buonarottiego silnie wpłynął na autorów «Adoracji Dzieciątka» Pellegrino Tibaldiego i «Piety» Marcello Venustiego.

 • Sala del Conte di Anges

  Najbardziej uderzające obrazy w tym pomieszczeniu są autorstwa Pompeo Batoni (Madonna z Dzieciątkiem) i Gaspare Landi (Portret Antonio Canovy).

 • Sala di Giove e Antiope

  W tej sali znajdują się obrazy Rubensa, takie jak biblijny temat «Zuzanna i starcy», który namalował podczas swojego pobytu w Rzymie.

 • Sala di Elena e Paride

  W tym pomieszczeniu znajdują się obrazy Domenichino «Polowanie na Dianę» i «Sybilla z Cumaea».

 • Sala di Psiche

  Sala ta jest obowiązkowym punktem zwiedzania, ponieważ znajdują się w niej obrazy Tycjana, na przykład «Miłość niebiańska i miłość ziemska».

» CZYTAJ TAKŻE30 głównych zabytków Rzymu

Galeria Borghese w Rzymie to miejsce, którego nie możesz przeoczyć podczas podróży. Życzymy miłych wrażeń ze zwiedzania!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *