» Europa » Niemcy » Berlin » Berlin na rowerze: trasa i wskazówki turystyczne

Rower jest popularnym środkiem transportu w Niemczech. Wielu mieszkańców woli go od samochodów i autobusów. Dlaczego? Ponieważ podróżowanie po Berlinie rowerem jest wygodne i całkowicie bezpieczne. W mieście jest wiele ścieżek rowerowych, a kierowcy od dawna są przyzwyczajeni do rowerzystów i traktują ich z dużym szacunkiem. Jeśli nie jesteś jeszcze pewien swoich umiejętności kolarskich i obawiasz się samodzielnej jazdy po mieście, zacznij od wycieczki z przewodnikiem.

Pobierz audioprzewodnik po Berlinie

» CZYTAJ TAKŻEBerlin w 1 dzień: trasa po mieście

Jak wypożyczyć rower w Berlinie?

Berlin, podobnie jak wiele innych miast w Europie, posiada «bikeshare»‎. To oznacza, że możesz łatwo odebrać rower w automatycznej wypożyczalni i zostawić go w miejscu docelowym lub wypożyczyć na jeden dzień.

Najpopularniejsze usługi wynajmu w Berlinie to

Call a bike
Nextbike

Wypożyczenie roweru na 15 minut kosztuje około 1 euro, a na cały dzień od 9 do 15 euro. Wszystko, co musisz zrobić, to pobrać aplikację, zarejestrować się i połączyć z nią swoją kartę bankową. Nawiasem mówiąc, Nextbike pozwala zapłacić za przejazd gotówką za pośrednictwem terminala. Pod tym linkiem wypożyczysz rower w Berlinie

» CZYTAJ TAKŻEZabytki Berlina: top 15

Berlin na rowerze – trasa 1 z mapą

Na poniższej mapie zaznaczyliśmy ważne punkty na naszej rowerowej trasie:

Radzimy rozpocząć od łatwej wyprawy pieszej przez zabytki miasta. Biegnie ona wzdłuż rzeki Sprewy. Towarzyszyć Ci będzie przyjemna bryza, szeroka promenada i wspaniała europejska architektura. Zacznij od budynku Reichstagu i kieruj się na zachód. Zostaw na chwilę swojego żelaznego przyjaciela, wejdź do zabytku i podziwiaj oszałamiający widok z dachu. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o politycznym dziedzictwie Berlina, zarezerwuj wycieczkę po kopule Reichstagu tutaj.

Wejście do budynku Reichstagu jest bezpłatne, ale należy wcześniej zarejestrować się na stronie internetowej. Natomiast zwiedzanie jest już płatne,  a tutaj wykupisz jedną z wycieczek.

Zwiedzanie kopuły i sali plenarnej Reichstagu

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze muzea w Berlinie

Pałac Bellevue

Następnie nasza trasa poprowadzi nas przez zielone, malownicze dzielnice obok zamku Bellevue. Uwaga! Pałac można zwiedzać tylko po wcześniejszym złożeniu pisemnej prośby w biurze prezydenta. Jeśli jednak tego nie zrobiłeś, nie czuj się źle. Lepiej wybrać się na przejażdżkę krętymi ścieżkami największego parku w mieście, Tiergarten i zobaczyć pałac z zewnątrz. A znajduje się w nim wiele przyjemnych kawiarni i restauracji, w których można coś przekąsić, ciesząc się ciszą i przyrodą. 

» CZYTAJ TAKŻEPopularne dania w Berlinie: czego spróbować?

Pałac Charlottenburg

Ostatnim, ale nie mniej ważnym punktem na naszej trasie jest Pałac Charlottenburg. To jeden z najbardziej uderzających przykładów architektury barokowej w całym kraju, położony w samym sercu historycznej dzielnicy Charlottenburg. I jednocześnie największy pałac w Berlinie! Polecamy zajrzeć do środka i podziwiać architektoniczny splendor dawnych Niemiec.

Wstęp do Pałacu Charlottenburg kosztuje od 12 do 19 euro.

Zarezerwuj spersonalizowaną wycieczkę po Charlottenburgu

» CZYTAJ TAKŻE10 głównych atrakcji Hamburga

Berlin na rowerze – trasa 2 plus mapa

Inna trasa prowadząca do najpopularniejszych zabytków miasta, biegnie wzdłuż Muru Berlińskiego. Zalecamy rozpoczęcie od Bramy Brandenburskiej, symbolu Berlina, którego nie można przegapić i podążanie nią do Potsdamer Platz.

» CZYTAJ TAKŻEDzielnice Berlina: gdzie powinien zatrzymać się turysta?

Plac Poczdamski

Podczas II wojny światowej Plac Poczdamski został całkowicie zniszczony, a następnie w późniejszym okresie go odbudowano. Obecnie nie ma tu kolorowych starych budynków. Jest za to wiele szklanych drapaczy chmur i centrów handlowych. Przykładowo znajduje się tu słynny kompleks budynków: Sony Centre i Kohlhoff Tower z najszybszą windą w Europie i oszałamiającym tarasem widokowym Panoramapunkt. Bilet na niego można kupić bez kolejki pod tym linkiem.

W pobliżu Placu Poczdamskiego znajduje się teatr Potsdamer Platz i Bulwar Gwiazd, niemiecka wersja hollywoodzkiej Alei Gwiazd. A jeśli Twoje wewnętrzne dziecko domaga się rozrywki, odwiedź berliński Legoland, aby poczuć smak dzieciństwa. Bilety kupisz tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEWieża telewizyjna w Berlinie

Punkt kontrolny Charlie

Jeśli uroki nowoczesnego miasta nie są dla Ciebie, polecamy wycieczkę do Checkpoint Charlie, punktu kontrolnego utworzonego po tym, jak mur podzielił Berlin Wschodni i Zachodni. Kiedyś wymieniano tu szpiegów i urzędników wojskowych. Jeśli masz czas, odwiedź Muzeum Muru Berlińskiego. Zawiera ono historie udanych i nieudanych prób pokonania muru. Możesz nawet zobaczyć małą łódź podwodną i trampolinę. 

Następnie udaj się w kierunku znanej Szprewy i zatrzymaj się w East Side Gallery, największej zachowanej części muru. To tutaj można zobaczyć słynny mural, przedstawiający całujących się Ericha Honeckera i Leonida Breżniewa.

Bilet wstępu do Muzeum Muru Berlińskiego

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Muru Berlińskiego

Jezioro Tegeler See i Pałac Tegel

Masz dość miasta, ale wciąż mnóstwo energii? W takim razie wybierz się na przedmieścia Berlina, nad krystalicznie czyste jezioro Tegeler See. Jest ono otoczone malowniczą 20-kilometrową trasą rowerową do Pałacu Tegel wzdłuż chłodnych leśnych ścieżek. Tutaj możesz zrobić sobie krótką przerwę, spojrzeć na najstarsze drzewo w mieście, poopalać się i popływać.

» CZYTAJ TAKŻEJeden dzień w Stuttgarcie

Berlin na rowerze to świetny sposób na poznanie miasta. Nie bój się tworzyć własnych tras wokół interesujących Cię zabytków. Czekają na Ciebie wspaniałe rowerowe wakacje w stolicy Niemiec!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *