» Europa » Francja » Normandia » Rouen » Atrakcje Rouen

Na prawym brzegu Sekwany, 50 kilometrów od miejsca, w którym wpada ona do kanału La Manche, znajduje się starożytne miasto Rouen. Stulecia historii pozostawiły niezatarty ślad na jego wyglądzie. To małe, ale bardzo przytulne miasteczko. W tej stolicy Normandii znajdują się zabytki związane z podbojem normańskim, Joanną d’Arc, renesansem i wojnami religijnymi. Zdecydowanie polecamy spojrzeć na niezwykły Mont Saint-Michel, który nie pozostawi nikogo obojętnym, wręcz zakochasz się w nim od pierwszego wejrzenia. Możesz z łatwością spacerować po tym mieście na własną rękę z naszym przewodnikiem i odkrywać wspaniałe atrakcje Rouen.

Pobierz audioprzewodnik po Mont Saint-Michel

» CZYTAJ TAKŻESamodzielna podróż samochodem po Normandii

Katedra w Rouen

Ta starożytna budowla sakralna jest architektoniczną dominantą i główną atrakcją Rouen. Jego iglica wznosi się na wysokość 154 metrów. Do 1876 roku nie było na świecie wyższego budynku. Za datę powstania katedry można uznać XII wiek, kiedy to rozpoczęto budowę kościoła w stylu romańskim. Do dziś zachowała się jedynie krypta świątyni oraz wieża św. Romana.

Katedra w Rouen była budowana i przebudowywana aż przez siedem wieków. Przylegał do niej nawet pałac arcybiskupi. Obecnie jest to jedna z najpiękniejszych katedr we Francji. Jest ozdobiona kamiennymi rzeźbami, a jej wnętrze jest równie piękne jak cała budowla. Co więcej, w świątyni znajduje się sarkofag, w którym pochowane jest serce króla Ryszarda I Lwie Serce. Natomiast witraże katedry są jednymi z najpiękniejszych w Europie. Niektóre z nich przetrwały nawet bombardowanie w 1944 roku, więc mają ponad 800 lat!

Godziny otwarcia katedry: od wtorku do soboty od 9:00 do 19:00, w niedzielę od 8:00, a w poniedziałek od 14.00.

» CZYTAJ TAKŻE5 Notre Dame, które warto odwiedzić we Francji

Place du Vieux Marché

Place du Vieux Marché to miejsce egzekucji Joanny d’Arc pod koniec maja 1431 roku. Punkt, w którym dokonano autodafé (spalenia na stosie), jest oznaczony pięcioma kamiennymi płytami w kształcie krzyża. Na placu znajduje się nowoczesny kościół poświęcony francuskiej bohaterce narodowej oraz Muzeum Dziewicy Orleańskiej. Można w nim zobaczyć rekonstrukcje średniowiecznych zbroi, ryciny i figury woskowe – wszystko, co wiąże się z imieniem Jeanne. 

Muzeum Dziewicy Orleańskiej jest otwarte codziennie od 10:00 do 19:00 z wyjątkiem 25 grudnia i 1 stycznia,

Inne atrakcje Rouen to kościół na Place du Vieux Marché, który został zbudowany niedawno i jest uderzającym przedstawicielem nowoczesnej architektury. Choć z zewnątrz przypomina ogon smoka, zgodnie z planem architekta, iglica kościoła (jak na przykład w katedrze w Rouen) nie dąży do nieba, ale jest umieszczona na ziemi. Z kolei jej wnętrze wygląda jak teatr. Zarówno obok świątyni, jak i w kościele znajdują się pomniki Joanny d’Arc, nie tylko bohaterki narodowej, ale także świętej. Polecamy wycieczkę po Rouen z lokalnym przewodnikiem.

Zwiedzaj Rouen z miejscowym

» CZYTAJ TAKŻE10 pomysłów na to, co robić w Normandii

Wieża Jeanne d’Arc

Można również odwiedzić inne miejsce związane z Dziewicą Orleańską. A jest to jedyna z ośmiu wież twierdzy Rouen, która przetrwała do dziś. W niej Jeanne d’Arc była przesłuchiwana i skazana na śmierć. Całą budowlę można podziwiać od podnóża aż po dach, a w dwóch jej salach dostępne są wycieczki z przewodnikiem.

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Normandii: miasta, które warto odwiedzić

Pałac Sprawiedliwości

Palais de justice (budynek administracji cywilnej) zbudowano w XVI wieku. Niegdyś obradował w nim parlament Normandii, a obecnie wymierza się tu sprawiedliwość. Jest to niezwykły przykład tak zwanego stylu gotyku płomienistego. Pałac, którego fasadę zdobią niezliczone płaskorzeźby, posągi oraz wizerunki mitycznych stworzeń – gargulców i chimer, jest jednym z najpiękniejszych pałaców we Francji.

Ciekawostką jest fakt, że Pałac Sprawiedliwości w Rouen został zbombardowany podczas II wojny światowej. Później mieszkańcy miasta postanowili odrestaurować tylko fasadę pałacu, a drugą stronę budynku pozostawili w dziurach po pociskach, na pamiątkę horroru wojny. Obecnie jest nadal używany zgodnie ze swoim przeznaczeniem i można go zwiedzać.

Godziny otwarcia Palais de justice dla zwiedzających to poniedziałki, wtorki i środy od 9:00 do 19:00.

Bilet kosztuje 2 euro.

» CZYTAJ TAKŻE10 powodów, by odwiedzić Normandię

Muzeum Sztuk Pięknych

Jedno z pierwszych publicznych muzeów we Francji, zorganizowane w 1801 roku, znajduje się na Esplanade Marcel Duchamp. Jego kolekcja obejmuje obrazy, grafiki, a także rzeźby mistrzów średniowiecza i naszych współczesnych. Co więcej, nie ustępuje ona bogactwem ekspozycji w Luwrze. Można tam zobaczyć dzieła Veronese, Perugino i Velasqueza.

Najciekawszą częścią Muzeum Sztuk Pięknych, ze względu na którą tak chętnie przyjeżdżają tu turyści, są sale impresjonistów. Wielu artystów tego nurtu urodziło się lub mieszkało i tworzyło w Normandii, z czego region jest bardzo dumny. Mamy tu kilka pomieszczeń z dziełami Moneta, czy Sisleya. Ponadto większość prac przedstawia Normandię.

Godziny otwarcia muzeum: codziennie od 10:00 do 18:00, z wyjątkiem czwartku.

Bilet wstępu kosztuje 3 euro.

» CZYTAJ TAKŻEWszystko co musisz wiedzieć o Mont Saint-Michel przed podróżą

Przedstawione atrakcje Rouen to niewielka część tego, co może zainteresować podróżnika w tym mieście. Jeden dzień to za mało, aby zobaczyć je wszystkie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *