» Europa » Francja » Paryż » 5 okręg Paryża: gdzie się zatrzymać, co zobaczyć, mapa

5. okręg Paryża to zarówno jedna z najstarszych dzielnic administracyjnych miasta, jak i najbardziej młodzieżowa dzielnica stolicy Francji, ponieważ jej ulice wypełniają nie tylko turyści, ale także liczni studenci. Dowiedz się, co warto zobaczyć w 5. dzielnicy, gdzie się zatrzymać i gdzie zjeść.

Aby dowiedzieć się więcej o historii miasta, możesz przejść się ulicami Paryża z naszym audioprzewodnikiem.

» CZYTAJ TAKŻEDZIELNICE PARYŻA — W KTÓRYCH WARTO SIĘ ZATRZYMAĆ?

Czy warto zatrzymać się w piątym okręgu Paryża?

5. okręg Paryża jest bezpiecznym obszarem miasta. Po zatrzymaniu się tam, można dojść pieszo do wielu głównych atrakcji stolicy Francji. Ale zdecydowanie radzimy rezerwować hotele z wyprzedzeniem i szukać okazji, bo ceny za dobre pokoje w tej dzielnicy są niezmiennie wysokie.

5. okręg: Wybierz Hotel

Czym charakteryzuje się piąty okręg Paryża?

Piąty okręg Paryża, czyli Arrondissement de Panthéon, znajduje się na lewym brzegu Sekwany i jest połączony trzema mostami z Cité, a dwoma z Saint-Louis. Ulice dzielnicy idą w górę i w dół, gdyż dużą część obszaru stanowi wzgórze Sainte-Geneviève. 

5 okręg składa się z 4 dzielnic:

 • Quartier Saint-Victor;
 • Quartier du Jardin-des-Plantes;
 • Quartier Val-de-Grâce;
 • Quartier de la Sorbonne.

Dzielnica jest najbardziej znana z Dzielnicy Łacińskiej, starej dzielnicy studenckiej, która wyrosła wokół Uniwersytetu Paryskiego. Studenci i liczne instytucje stworzone po to, by karmić i bawić tłum młodych ludzi, w połączeniu z wąskimi uliczkami i licznymi atrakcjami tworzą niepowtarzalną atmosferę, która wyróżnia 5. dzielnicę Paryża od reszty miasta.

» CZYTAJ TAKŻE10 POMYSŁÓW NA RZECZY, KTÓRE ZROBISZ TYLKO W PARYŻU

Główne atrakcje piątego okręgu Paryża

 • Dzielnica łacińska (Quartier latin) jest niewątpliwie główną atrakcją 5. okręgu. Znajduje się tu nie tylko wiele instytucji (zwłaszcza słynna Sorbona), ale także wiele ciekawych miejsc. Ukryte w tym tętniącym życiem zakątku Paryża są tak liczne zabytki i aleje do zdjęć, że szkoda byłoby nie powędrować nim w górę i w dół. 

» CZYTAJ TAKŻEDZIELNICA ŁACIŃSKA W PARYŻU: GŁÓWNE ATRAKCJE

 • Panteon (Panthéon): niegdyś katedra św. Genowefy, ta majestatyczna struktura jest obecnie grobowcem wielkich osobistości Francji. Z kopuły świątyni rozciąga się piękny widok na Paryż. 

» CZYTAJ TAKŻEPANTEON W PARYŻU – ŚWIĄTYNIA I GROBOWIEC

 • Arènes de Lutèce: jeden z najstarszych budynków w Paryżu, zachowany od czasów starożytnego Rzymu, schowany przy rue Monge.
 • Muzeum Cluny, czyli Muzeum Średniowiecza (Musée national du Moyen Âge — Thermes et hôtel de Cluny) położone jest w centrum Dzielnicy Łacińskiej. Można tu zobaczyć średniowieczne artefakty, królewskie miecze i starożytne gobeliny, a także rzymskie termy (Termy Cluny) z II wieku n.e.
 • Ogród botaniczny (Jardin des Plantes): Duży park z Muzeum Historii Naturalnej, gdzie można zobaczyć prawdziwe dinozaury (lub to, co z nich zostało). Świetnym miejscem do odwiedzenia są szklarnie Serres Tropicales, w których wnętrzu ukryty jest prawdziwy las tropikalny. W ogrodzie znajduje się również mała menażeria rzadkich zwierząt, takich jak pandy czerwone.
 • Wielki meczet (Grande Mosquée de Paris) warto odwiedzić, nawet jeśli nie jest się fanem świątyń religijnych: wewnątrz znajduje się herbaciarnia serwująca przez cały rok mocną słodką herbatę i orientalne słodycze.
 • Taras widokowy na dachu Instytutu świata arabskiego (Institut du monde arabe): piękny i swobodny widok na Paryż, świetne miejsce na zrobienie zdjęcia Notre Dame de Paris z góry. No i jest jeszcze Le Zyriab, restauracja na dachu, gdzie zestaw posiłków kosztuje 40-45 euro.
 • Księgarnia Shakespeare & Company przyciąga turystów, miłośników angielskiej książki i fanów twórczości Hemingwaya z całego świata. 
 • No i nie zapominajmy, że w 5 okręgu Paryża jest też wiele pięknych kościołów: Saint-Severin, Saint-Julien-le-Pauvre, Saint-Médard, Saint-Etienne-du-Mont i Val-de-Grace. 

Gdzie spacerować w 5. okręgu Paryża?

5. arrondissement w Paryżu to miejsce do spacerów, wędrówek bulwarami Saint-Michel i Saint-Germain, ulicami Moftaru, Sorbony, Lagrange’a, zaglądania do księgarń, witryn cukierni i kawiarni. Tutaj możesz zrobić wiele udanych zdjęć na Instagram i nie tylko.

W 5. okręgu znajdują się również dwa rynki:

 • Marché Monge przy Place Monge (czynne w środę i piątek od 7.00 do 14.30 oraz w niedzielę od 7.00 do 15.00).
 • oraz Marché Mouffetard Marché Mouffetard na rue Mouffetard (od wtorku do soboty od 8.00 do 13.00), «cudowna wąska, zatłoczona ulica targowa» Hemingwaya. 

I oczywiście nie przegap promenady nad Sekwaną i sklepów z pieczywem, a także mostów Pont au Double, Pont de l’Archevêché, Pont de Sully, z których roztaczają się ciekawe widoki na miasto. 

» CZYTAJ TAKŻE10 NAJBARDZIEJ ZNANYCH I NAJPIĘKNIEJSZYCH MOSTÓW W PARYŻU

Gdzie zjeść w 5. okręgu Paryża?

Być może żaden inny okręg w Paryżu nie ma tak wielu kawiarni i restauracji jak 5. okręg! Ale czego innego można by się spodziewać po dzielnicy przepełnionej studentami? Oto kilka sprawdzonych miejsc, w których można dobrze zjeść:

 • Na szybką kawę (4-5€) z kawałkiem słodkiego ciasta (5-6€) lub croissanta wybierz się do Shakespeare & Company Cafe,obok księgarni o tej samej nazwie przy 37 Rue de la Bûcherie.
 • Po spacerze po Jardin des Plants wpadnij do herbaciarni przy Wielkim Meczecie Paryskim (herbata i orientalne słodycze, 2 €).
 • Tradycyjne amerykańskie śniadania i obfite brunche (18 €) serwowane są w Breakfast in America przy 17 rue des Ecoles.
 • Po owoce morza odwiedź Le Bar à Huîtres przy 33 Rue Saint-Jacques, tam zawsze można zamówić świeże ostrygi i lampkę dobrego wina.
 • Nie bójcie się też wpaść do Café Panis przy Quai de Montebello 21. Choć znajduje się przed katedrą Notre Dame, ceny są tam przeciętne w skali miasta: duży burger z kaczką, kozim serem, sałatką i chipsami kosztuje 18 euro, a kawa 3-4 euro.

» CZYTAJ TAKŻESŁYNNE FRANCUSKIE DESERY: GDZIE ZJEŚĆ W PARYŻU

Przewodnik Michelin poleca wizytę w Dzielnicy Łacińskiej: 

 • Historyczna restauracja Tour d’Argent (1 gwiazdka). Wykwintne wnętrze, piękny widok i doskonała kuchnia. Co tu dużo mówić! Gwiazdki nie dostaje się za nic. Adres: 15 quai de la Tournelle. 3-daniowy obiad – 105 euro.
 • Bistro La Rôtisserie d’Argent po sąsiedzku – mniej patosu, więcej pysznej francuskiej kuchni. Adres: 19 quai de la Tournelle. Około 70 euro za osobę.
 • Bistro Les Papilles – to prawdziwie francuski lokal. Jeśli nigdy nie wiesz, co wybrać a la carte, przyjdź tu na obiad. Podają tu menu, czyli gotowy zestaw dań od szefa kuchni. Z pewnością będziesz zadowolony. Karta win jest doskonała. Adres: 30 rue Gay-Lussac. Obiad kosztuje 35-55 euro.
 • Restauracja La Truffière specjalizuje się w daniach z trufli. Ten «‎diament francuskiej kuchni» to obowiązkowa pozycja dla każdego smakosza. Adres: 4 rue Blainville. Średni rachunek wynosi od 65 do 150 euro za osobę.

» CZYTAJ TAKŻETOP 5 RESTAURACJI W PARYŻU, GDZIE MOŻNA SPRÓBOWAĆ TRUFLI

Życzymy przyjemnych spacerów po Paryżu razem z Paris10.pl!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *