4 okręg Paryża: gdzie się zatrzymać, co zobaczyć, mapa

, ,

Każdy z 20 okręgów administracyjnych Paryża jest jak miasto z własnymi cechami i tajemnicami. Dziś opowiemy Wam o najciekawszych rzeczach związanych z 4. dzielnicą Paryża. Po przeczytaniu artykułu będziesz wiedział jakie zabytki zobaczyć w dzielnicy, w jakim hotelu się zatrzymać i gdzie zjeść.

4 okręg Paryża: gdzie się zatrzymać, co zobaczyć, mapa

Czym charakteryzuje się czwarty okręg Paryża?

4. okręg Paryża, czyli Arrondissement de l’Hôtel de Ville, położony jest na prawym brzegu Sekwany i obejmuje wyspę Saint-Louis oraz wschodnią część wyspy Cité. Obszar ten jest jednym z najstarszych w Paryżu.

Wystarczy spojrzeć na nazwy dzielnic, które zaliczane są do 4. okręgu. Quartier Saint-Merri, Quartier Saint-Gervais, Quartier de l’Arsenal i Quartier Notre-Dame. Szybko okazuje się, że jest tu mnóstwo zabytków i miejsc do zobaczenia. Jeśli chcesz zobaczyć średniowieczny Paryż i poznać historię miasta, to jest to miejsce dla ciebie.

Zobacz najlepsze oferty hoteli 4. okręgu

Główne atrakcje 4. okręgu paryskiego

4 okręg Paryża: gdzie się zatrzymać, co zobaczyć, mapa

W 4. okręgu Paryża jest na czym zawiesić oko: piękne kościoły, pałace i zabytkowe uliczki. Oto lista miejsc wartych zobaczenia dla każdego turysty:

Katedra Marii Panny w Paryżu czyli Katedra Notre-Dame de Paris: jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie, a do tego wstęp jest wolny. To znaczy będzie wolny, kiedy ją odrestaurują. A jaki piękny widok na Paryż roztacza się z wieży! Poznaj historię najsłynniejszej katedry Francji i zacznij lepiej rozumieć paryżan, biorąc udział w wycieczce z przewodnikiem, którą można zarezerwować tutaj.

Centre Georges-Pompidou lub po prostu Centrum Pompidou: ciekawe muzeum sztuki współczesnej, które warto odwiedzić choćby dla widoku na miasto (na taras widokowy można wejść tylko za osobnym biletem). Aby uniknąć czekania w kolejce, bilet można kupić tutaj.

Wieża Saint-Jacques: wolnostojąca biała wieża z XVI wieku, o wysokości 52 metrów, otoczona małym placem. Ta elegancka struktura w płomiennym stylu gotyckim jest wszystkim, co pozostało z kościoła Saint-Jacques-la-Boucherie. Nawiasem mówiąc, to właśnie na tej wieży Blaise Pascal mierzył ciśnienie atmosferyczne, a wewnątrz dawnej dzwonnicy kościelnej znajduje się pomnik uczonego.

4 okręg Paryża: gdzie się zatrzymać, co zobaczyć, mapa

Ratusz Paryża Hôtel de Ville: Piękny budynek, zbudowany w drugiej połowie XIX wieku. Na uwagę zasługuje fasada ratusza, którą zdobią rzeźby historycznych postaci Paryża. Plac (Place de l’Hôtel-de-Ville), znajdujący się przed ratuszem, nosił niegdyś nazwę place de Grève. Wtedy była to publiczna egzekucja, ale teraz jest to deptak, na którym prawie zawsze stoi zabytkowa karuzela.

Hotel de Sully: Ten XVII-wieczny barokowy budynek zwraca uwagę swoją fasadą, która jest ozdobiona posągami symbolizującymi pory roku i żywioły. Pierwszym właścicielem budynku był wpływowy finansista Mesmée Gillette i wydaje się, że nie oszczędzał na płaskorzeźbach. Części rezydencji Sully są dostępne dla zwiedzających bezpłatnie.

Targ kwiatowy Królowej Elżbiety Iilublub po prostu targ kwiatów i ptaków Cité (Marché aux fleurs et aux oiseaux Cité): targ znajdujący się w pobliżu wejścia do stacji metra Cité. Orchidee kwitną przez cały rok, sprzedawane są woreczki z pachnącą lawendą, a ptaki wesoło ćwierkają.

Plac Bastylii (La place de la Bastille): Plac znajdujący się na granicy 3, 4, 11 i 12 okręgu Paryża który swoją nazwę zawdzięcza słynnej twierdzy. Niestety, Bastylia została zniszczona podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej, a dziś w jej miejscu krzyżuje się kilkanaście ulic i bulwarów, z Kolumną Lipcową w centrum.

Dom-muzeum Victora Hugo (Maison de Victor Hugo) na Placu Wogezów (Place des Vosges). Dla fanów twórczości pisarza, którzy chcą spacerować po Paryżu po miejscach z jego powieści, mamy specjalną trasę.

4 okręg Paryża: gdzie się zatrzymać, co zobaczyć, mapa

Większość z wymienionych atrakcji znajduje się w słynnej dzielnicy Marais (le Marais, czyli „Błoto”). Ta historyczna dzielnica Paryża należy zarówno do 3. jak i 4. okręgu miejskiego. Marais znajduje się pomiędzy placem Republiki a Placem Bastylii i jest ograniczona od północy przez Boulevard du Temple, od zachodu przez Boulevard de Sébastopol, od wschodu przez Boulevard Beaumarchais, a od południa przez rzekę Sekwanę. Ta część Paryża nie została radykalnie przebudowana przez barona Haussmanna, więc nadal można w niej znaleźć wspaniałe pałace i kolorowe średniowieczne alejki.

Przez 4. dzielnicę przebiega ulica Rivoli (rue de Rivoli) – jedna z najdłuższych ulic Paryża i przedłużenie słynnych Pól Elizejskich. I oczywiście nie zapomnij o mostach (Pont Saint-Louis, Pont Marie, Pont Notre-Dame, Pont de Sully), które oferują piękne widoki na miasto.

Jak widać, 4. okręg w Paryżu kryje w sobie wiele atrakcji, nie brakuje tu też niezwykłych sklepów i kawiarni! Zobacz różne wycieczki po Paryżu i zarezerwuj odpowiednią dla siebie tutaj.

» CZYTAJ TAKŻESpacer po dzielnicy Marais: mapa trasy

Co jeszcze warto zobaczyć w 4. okręgu Paryża?

4. okręg Paryża to świetne miejsce na zakupy, bo można tu kupić wszystko, czego dusza zapragnie! Są tu antykwariaty, małe klimatyczne galerie sztuki, vintage ubrania w sklepach Free’P’Star, zapachy i znane na całym świecie marki: UNIQLO, MUJI, COS i wiele innych.

Czy warto zatrzymać się w czwartym okręgu paryskim?

4. okręg Paryża to doskonały wybór na kilkudniowy pobyt w mieście. Jest to bezpieczna dzielnica stolicy Francji, gdzie do większości zabytków dostaniesz się pieszo, a wieczorem możesz spacerować ulicami i podziwiać oświetlenie starych budynków. Najlepsze hotele w 4. okręgu paryskim są dostępne do rezerwacji pod tym linkiem.

Zarezerwuj hotele w tej dzielnicy tutaj

Gdzie zjeść w 4. okręgu Paryża?

4 okręg Paryża: gdzie się zatrzymać, co zobaczyć, mapa

Doskonałe dania z makaronu, mięsa i ryb serwuje Don Giovanni przy Rue François Miron 19 (danie główne + deser + kawa = ok. 32€).

W Pom’Cannelle przy 27 rue des 2 Ponts pełny francuski obiad kosztuje 20-25 euro. Obfite kanapki na ciepło (10-15 EUR) można znaleźć w L’Inattendu Village Saint Paul (13 rue Saint Paul).

Świeże ostrygi i inne owoce morza są serwowane w Le Comptoir Des Mers (1 rue de Turenne), z ciekawą ofertą „all you can eat” w każdą środę, czwartek i piątek wieczorem za jedyne 39 euro.

Jeśli lubisz delektować się brunchem, to polecamy zajrzeć do Chez Margot (25 bis boulevard Henri IV; 14 euro), Marlette BHV (52 rue de Rivoli; 25 euro) lub do Les Foodies (6-8 Square Sainte-Croix de la Bretonnerie; 19 euro).

Jeśli chcesz napić się kawy  podziwiać najbardziej fotogeniczną paryską wisterię, odwiedź Au Vieux Paris d’Arcole przy 24 rue Chanoinesse.

Na wyspie Île Saint-Louis znajduje się staroświecka lodziarnia Bertillion (29-31 Rue Saint-Louis en l’Île), gdzie można zamówić rożek na wynos lub usiąść w środku i cieszyć się różnorodnym menu.

Życzymy miłego spaceru po Paryżu!

» CZYTAJ TAKŻE10 miejsc w Paryżu, w których można niedrogo zjeść

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *