» Europa » Francja » Beaujolais Nouveau: święto młodego wina

Każdego roku, w trzeci czwartek listopada, cała Francja obchodzi Beaujolais Nouveau, święto młodego wina Beaujolais. Tradycja nie jest aż tak stara, a o winie krążą niepochlebne plotki. Pić czy nie pić? Oto jest pytanie! Przekonajmy się razem. Dowiedz się więcej o tym, jak powstaje wino w Muzeum Wina w Paryżu. Dołącz do wycieczki z przewodnikiem, którą można zarezerwować tutaj. Degustacja jest wliczona w cenę!

» CZYTAJ TAKŻEGdzie w paryżu nie wolno pić wina?

Jak powstaje młode wino Beaujolais?

Technicznie rzecz biorąc, region winiarski Beaujolais jest częścią Burgundii, ale tego wina nie uważa się za burgundzkie: nie jest to ta sama odmiana, a co najważniejsze, technologia jest inna.

W Beaujolais uprawia się czerwone winogrona odmiany Gamay. Dobrze przystosowały się do lokalnych gleb. Praktycznie nigdzie indziej nie można ich znaleźć. Ale charakteryzują się dobrą wydajnością i krótkim czasem dojrzewania.

Zebrane grona trafiają do kadzi w jednym kawałku. Owoce na spodzie pękną pod ciężarem swoich kolegów i rozpocznie się fermentacja. Trzy lub cztery dni i kadź wypełnia się dwutlenkiem węgla. Winiarze z Beaujolais nazywają syczący dźwięk fermentacji «muzyką wina».

Sfermentowany sok winogronowy jest wyciskany ze skórek i gałązek. Fermentuje przez kolejne 6 tygodni przed butelkowaniem. I tyle, młode wino jest gotowe. Do tego nadeszła jesień. Jak się rozgrzać w zimne dni?

» CZYTAJ TAKŻEJak wybrać dobre i niedrogie francuskie wino?

Historia święta Beaujolais Nouveau

11 listopada obchodzony jest we Francji Dzień Świętego Marcina. Co ten święty ma wspólnego z winem, nie jest do końca jasne. Zanim został mnichem i biskupem, Marcin był wojskowym. Czy lubił się napić, czy też pił z żalu z powodu nietrwałości życia? Historia nigdy nie wyjaśni tej kwestii. Jednak w dawnych czasach tego dnia degustowano pierwsze młode wino.

Ze względu na technologię młode wino nie może być przechowywane przez długi czas. Nie starzeje się, lecz psuje na wiosnę. Aby je sprzedać, karczmarze uciekali się do sprytu. Ustawiali 460-gramowe butelki wina na barach i sprzedawali je na metry. Metr mieścił 12,5 butelki. Nabywca metra otrzymywał więc bonus: trzynastą butelkę gratis. Poproszę dwa metry wina!

Tradycja picia młodego wina nie jest charakterystyczna tylko dla Francji. W Portugalii
«vinho verde» nazywane jest zielonym, oczywiście nie ze względu na kolor, ale właśnie na dojrzałość. Młode wino produkowane jest w Austrii, Hiszpanii, Włoszech, a nawet w innych regionach Francji. Ale tylko Beaujolais Nouveau stało się znaną marką.

Po I wojnie światowej świętowanie 11 listopada było trochę nie na miejscu. Tego dnia w 1918 roku walczące mocarstwa podpisały porozumienie o zawieszeniu broni, zakończyła się I Wojna światowa, a data ta stała się dniem pamięci o poległych. Gdzie tu śmiechy i wino?

Ale życie toczy się dalej, winogrona owocują, a wino dojrzewa. Pod naciskiem winiarzy święto Beaujolais Nouveau przyjęło się w trzeci czwartek listopada. I wtedy okazało się, że jest już XX wiek, import i eksport trwa w najlepsze, a młode Beaujolais na tle innych dojrzałych win, jeśli nie powiedzieć, że przegrywa, to na pewno wydaje się osobliwe.

Marketerzy wzięli sprawę w swoje ręce i całkiem nieźle im poszło. Dzień Beaujolais Nouveau został ogłoszony świętem. A święto ogłoszone z wyprzedzeniem automatycznie staje się świętem długo oczekiwanym. Dodajmy do tego kilka zdjęć celebrytów degustujących młode wino i już mamy szczyt popularności.

Innym chwytem marketingowym jest tradycja chodzenia od baru do baru i picia po kieliszku. Być może jest to hołd dla czasów, gdy młode wino stało w każdym domu. Wino było inne na każdym podwórku, a właściciele degustowali i rywalizowali. Współczesne Beaujolais Nouveau to wieczór dobrej zabawy z przyjaciółmi przy lampce wina.

Paradoks Beaujolais Nouveau

Beaujolais Nouveau jest obecnie pijane na całym świecie – połowa z niego jest eksportowana. Czy rażąco bezwartościowy produkt trafiłby na światowy rynek? Prawdopodobnie nie. Ale miłośnicy wina często podchodzą do niego z lekceważeniem. Zawsze żartuje się, że to wino pije się tylko w przypływie desperacji, a rano poczuje się skutki swojej decyzji.

W rzeczywistości Beaujolais można porównać tylko do innych młodych win. A winiarzom z Beaujolais należy się pochwała. Znaleźli oni sposób na stworzenie wina nadającego się do picia w najkrótszym możliwym czasie. Oczywiście to wino jest inne i nie sposób je porównywać z innymi. Ale już nadaje się do picia! I za to należy się pochwała! Hura!

Jakie jest młode Beaujolais?

Młode wino jest jasne, ostre, ale prawie bez cierpkości. Taniny po prostu nie zdążyły się wyekstrahować ze skórek winogron. Jego smak jest owocowy i jagodowy. Trunek ten łatwo się pije, więc można niezauważalnie wypić więcej niż się powinno. Stąd poranne efekty.

Beaujolais Nouveau należy pić schłodzone do temperatury 11-13°C. Mniej więcej taka jest pogoda we Francji w listopadzie, więc bardzo wygodnie jest pić je na zewnątrz. Chociaż jedzenie już nie jest takie wygodne. Lokalne sery (kozi le cabridoux, séchon, Pierre Doré, camembert i Saint Marcellin), wieprzowina i jajka dobrze komponują się z młodym winem. 

» CZYTAJ TAKŻE10 serów, które trzeba spróbować we Francji

Gdzie świętować Beaujolais Nouveau?

Głównym miejscem obchodów jest oczywiście miasto Beaulieu na północ od Lyonu. Tam, w środowe i czwartkowe noce, czeka się do północy, aby przemaszerować na rynek miasta z pochodniami z winorośli, krzycząc «Le Beaujolais est arrivé!» («Beaujolais przybywa!») i otwierając pierwsze beczki.

Łatwiej i przystępniej jest podziwiać uroczystości w Lyonie. Tam Beaujolais Nouveau witane jest prawdziwym show i orkiestrą, a winiarze uroczyście przetaczają beczki przez ulice. A ile wina wypija się w ciągu nocy! Nie bez powodu Alphonse Daudet powiedział, że Lyon leży nad trzema rzekami: Rodanem, Saoną i Beaujolais.

W dużych miastach, takich jak Paryż, Dzień Beaujolais Nouveau obchodzony jest w każdym barze. Wystarczy przespacerować się ulicami Montmartre, aby poczuć atmosferę święta.

Beaujolais Nouveau to symbol, żywioł regionu, święto. Nie oceniaj go surowo, tylko poddaj się wirowi zabawy. Tacy już są Francuzi. Potrafią zrobić ucztę z niczego.

Wesołego Dnia Beaujolais Nouveau!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *