» Europa » Francja » Paryż » Co zobaczyć w Paryżu, gdy Notre Dame jest w remoncie?

Notre Dame de Paris to słynny zabytek architektury gotyckiej, miejsce akcji musicalu i książki oraz po prostu piękne miejsce. Ta właśnie katedra została poważnie uszkodzona przez pożar 15 kwietnia 2019 roku. Pisaliśmy już wcześniej, że na szczęście straty w dziele sztuki nie były tak wielkie, jak wszyscy się obawialiśmy! Mimo to budynek Notre Dame poniósł spore straty. Przez kilka najbliższych lat katedra będzie zamknięta na czas prac remontowych.

Więc co robić? Co zobaczyć w Paryżu, gdy Notre Dame jest w remoncie? Przygotowaliśmy dla Was 7 ciekawych lokalizacji. Zobacz bilety pod tym linkiem, tutaj i tutaj

» CZYTAJ TAKŻEPIERWSZY RAZ W PARYŻU: PLANUJEMY IDEALNĄ PODRÓŻ

Pooglądaj witraże

Udaj się do Saint-Chapelle. Kaplica ta została zbudowana przez króla Ludwika Świętego, aby przechowywać wielkie relikwie chrześcijańskie, Koronę Cierniową i Gwóźdź Ukrzyżowania. Ludwik praktycznie oddał pół swojego królestwa za relikwie i nie poskąpił też na kaplicę do ich przechowywania. Witraże Saint-Chapelle uważane są za najpiękniejsze w Paryżu, a także w całej Francji. 

Jak dojechać do Saint-Chapelle? O tym jak zwiedzać Saint-Chapelle mamy osobny artykuł. Powiedzmy, że najlepiej kupić bilety z wyprzedzeniem i przygotować się na kolejki i kontrole bezpieczeństwa. Kaplica znajduje się na terenie obecnego Pałacu Sprawiedliwości, więc bądźcie przygotowani na przeszukanie.

Odwiedź małą Notre Dame

Mala Notre Dame

Zapraszamy do odwiedzenia Saint-Merri czyli «małej Notre Dame». Kościół ten został zbudowany w stylu gotyckim Flamboyant, a za wzór architekci przyjęli Notre Dame de Paris. Saint-Merri ma dokładnie taki sam plan budynku jak Notre Dame. Geograficznie Saint-Merri znajduje się 15-20 minut spacerem od wyspy Cité, więc kanonicy «dużej» katedry służyli także w Saint-Merri. Stąd powstał przydomek «mała Notre Dame». 

Jak dojechać: Saint-Merri znajduje się w samym sercu dzielnicy Châtelet, 5 minut spacerem od Centre Pompidou, na rogu rue Saint-Martin i de la Verrerie. Z tyłu Saint-Merri rozciąga się widok na fontannę Strawińskiego. 

» CZYTAJ TAKŻE10 NAJBARDZIEJ ZNANYCH I NAJŁADNIEJSZYCH ŚWIĄTYŃ W PARYŻU

Odwiedź Kaplicę Królewską

Skoro już o tym mowa, to królowie Francji nie byli mocno związani z Notre Dame. Za kaplicę królewską uważano Saint-Chapelle, koronacje odbywały się w katedrze w Reims, a królów Francji chowano w opactwie Saint-Denis. Legenda głosi, że opactwo powstało na miejscu grobu św. Dionizego z Paryża, jednego z patronów Paryża. Fragment relikwii świętego ukryto nawet w kogucie meteorologicznym, który wieńczył iglicę Notre Dame de Paris.

W opactwie Saint Denis można zobaczyć rzeźbione grobowce królów Francji, zejść do grobowca Saint Denis i podziwiać niezwykłe witraże. Kościół znajduje się na północnych przedmieściach Paryża, najłatwiej dojechać do niego metrem linii 13: Basilique St Denis. Przeczytaj historię opactwa i praktyczne informacje dotyczące wizyty w naszym specjalnym artykule. Bilety ze zniżką możesz znaleźć tutaj

» CZYTAJ TAKŻEJAK KUPIĆ BILET NA METRO W PARYŻU?

Znajdź inspirację

pantheon

Warto odwiedzić Panteon, miejsce pochówku wielkich mężów Francji. Związany z Notre Dame de Paris, Panteon to relikwie świętej Genowefy, patronki Paryża. Według tradycji, fragment jej relikwii, a także fragment św. Denisa i korona cierniowa, znajdowały się w «kogucie» na szczycie iglicy Notre Dame. Po pożarze we wraku iglicy znaleziono figurę koguta, ale brakowało relikwii świętych. 

Ale czekaj: Panteon i Święta Genowefa? Co ma piernik do wiatraka? Współczesny budynek Panteonu został w rzeczywistości zbudowany jako nowy kościół św. Genowefy. Paryżanie bardzo lubili swoją patronkę i w XVIII wieku postanowiono wybudować nową, okazałą świątynię na jej cześć. Jak zawsze budowa była opóźniona. A kiedy wybuchła Wielka Rewolucja Francuska, budynek był gotowy, ale jeszcze nie poświęcony. Rewolucjoniści postanowili zaadaptować go jako Panteon wielkich ludzi lub świątynię Republiki. 

Panteon znajdziesz w 5 okręgu Paryża, w Dzielnicy Łacińskiej. Oprócz tego, że jest wspaniałą monumentalną budowlą, zawiera szczątki wielkich naukowców, pisarzy i postaci politycznych. Aby uniknąć kolejek, zarezerwuj bilety z wyprzedzeniem

Pomódl się

Notre Dame de Paris jest jednym z najbardziej czczonych kościołów katolickich we Francji. Odbywały się w nim codzienne nabożeństwa, odprawiane były msze świąteczne i wielkanocne, mieściła się w nim Korona Cierniowa. Ale jest jeszcze jeden głęboko czczony kościół w Paryżu: Bazylika Najświętszego Serca, czyli Sacré-Coeur. Za zgodą arcybiskupa Paryża, to właśnie Sacré-Coeur jako pierwszy zaczął bić w dzwony, wzywając zgromadzonych na nabożeństwo w noc pożaru Notre Dame. 

» CZYTAJ TAKŻEDZIELNICA MONTMARTRE: 10 GŁÓWNYCH ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH

W bardziej przyziemny sposób odnotujmy, że Sacré-Coeur jest drugim po Notre Dame najczęściej odwiedzanym kościołem w Paryżu. Również z tarasu widokowego Sacré-Coeur roztacza się wspaniały widok na Paryż. 

» CZYTAJ TAKŻEPARYŻ Z GÓRY! PUNKTY WIDOKOWE PARYŻA

Spacer po Paryżu

Polecamy naszą audio wycieczkę po Paryżu w języku angielskim oraz naszą audio wycieczkę po Luwrze w języku polskim. W Luwrze zresztą można zobaczyć ruiny średniowiecznego zamku, współczesnego Notre Dame. Po takim spacerze odkryjecie wszystkie tajemnice tego miasta.

Nagraliśmy audioprzewodnik dla Paryża sześć miesięcy przed pożarem. W rzeczywistości jego trasa przebiega przez Notre Dame! Nie chcemy ponownie nagrywać treści naszej wycieczki audio, ponieważ wierzymy, że Katedra Notre Dame pozostanie sercem Paryża. Jej renowacja potrwa kilka lat, a może nawet dekady, ale nadal będzie dostępna dla turystów i mieszkańców Paryża! 

Naszą audio wycieczkę po Paryżu

Odwiedź Katedrę Marii Panny w Paryżu

Notre Dame de Paris będzie otwarta dla zwiedzających podczas prac konserwatorskich! Nawet teraz odbywają się tam nabożeństwa, choć jeszcze bez obecności parafian. Na placu przed Notre Dame obiecano postawić tymczasowy drewniany budynek jako symbol katedry na czas trwania prac, które będą otwarte dla turystów i pielgrzymów. Według przeora Notre Dame, ten tymczasowy kościół będzie służył jako miejsce nabożeństw, konfesjonał dla pielgrzymów i sklep z pamiątkami dla turystów. Gdy jeszcze czekamy na tę budowę, można śledzić postępy prac na Instagramie katedry (@notredamedeparis).

Nie zniechęcajmy się! To nie pierwszy raz, gdy Notre Dame de Paris płonie, a zawalona iglica była stosunkowo nowa: wzniesiono ją w XIX wieku. Katedra zostanie przywrócona do swojej najlepszej formy. W międzyczasie cieszmy się innymi pięknymi kościołami Paryża.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *